Vianočné zvyky

5. nov 2021

Ahoj, ako vyzerajú vaše Vianoce? Kedy začínate piecť, ozdobovať stromček a zvyšok domu? Máte nejaké vlastné špeciálne tradície? Sú to pre vás sviatky oddychu a rodinnej pohody alebo upratovania a stresu?
❄ ☃ 🎁

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
liesik
5. nov 2021

Niektoré cestá na koláčiky si pripravujem už v novembri. Ale to tak koncom mesiaca a začínam piecť až v decembri tak vo veľkom. Stromček staviame okolo Mikuláša, keď máme teraz malého, on sa z toho veľmi teší. Predtým sme ale zvykli tak dva dni pre Štedrým dňom cca. Čo sa upratovania napríklad týka, tak to u nás nehrozí žiadne veľké upratovanie. Prečo by som sa mala práve pred Vianocami pretrhnúť, keď môžem vtedy najviac oddychovať.

vanda323
5. nov 2021

Stromček u nás zdobia deti a manžel. Deň pred Vianocami. Ja nepeciem vôbec. Koláče obiednavame . Navarim šalát, rezne , kačku, kapustnicu, spravia sa obložené chlebíčky, vyložíme nohy a pozeráme rozpravky 😄😄😄

zuvelyn
5. nov 2021

Ja sa mam rada takže nepeciem, tych par zaluskov si kúpime v cukrárni, mne to vždy prišlo úplne mimo mať doma x plechov kolacov a zbytočne sa prezerať. upratané mam celý rok. Vianočnú náladu mam od 2.11., dom zdobime prvú adventntnu nedeľu, aj stromček. Žiadne špeciálne zvyky nemáme, na štedrý deň sa u nás zíde celá rodina, resp. ten kto chce prísť. Celkovo máme od novembra do troch kráľov vianočnú pohodu doma.

autor
5. nov 2021

my sme to mali doma (este s rodicmi) skor o povinnostiach, co vsetko sa musi stihnut do 24.12 16:00 a az potom zacali Vianoce 😂 Velke upratovanie, prach sa musel utriet aj tam kde sa neutieral 12 mesiacov, mnimalne 10 druhov kolacov atd.... Uz som sama s priatelom, nevieme si najst nejaku svoju podobu Vianoc. Cheme ich mat pokojne, urobit si 1-2 kolaciky v ramci "vianocnej atmosfery" ale aj to sa mi zda byt zbytocne ked to sami nezjeme... Zacinaju mi chybat tie chaoticke vianoce 😎

hederamonstera
5. nov 2021

My sme tiez zatial dvaja, teraz to budu nase tretie vianoce a zatial tiez nemame nejake extra zvyky - to pride az s detmi si myslim 🙂
Ale ja zdobim stromcek uz na zaciatku decembra (najradsej by som uz teraz🤣) a pustim si k tomu zname americke vianocne pesnicky 🙈 a tancujem a spievam si (stromcek zdobim cely den, bo je obrovsky). Potom nieco napeciem, aj ked to nezjeme - paci sa mi to ako ozdoba na stole ale peciem aj netradicne kolaciky, co si nasi kazdodenni hostia aj daju, kedze to nemaju doma. A vian. veceru stravime spolu a potom ideme k manzelovym rodicom s bratom, co byvaju v tej istej dedine a 25. alebo 26. pride k nam cela moja rodina (cca 12 ludi). Zatial to mame takto. A upratovanie vobec neriesim 🙂 pre mna je to obdobie oddychu

sapetka
5. nov 2021

Ja zdobim na prvu adv nedelu. Stromcek kupujeme cca tyzden pred vianocami a zdobime den pred stedrym dnom. Nase tradicie su pohoda a klud🥰piect zaciam niekedy v polke decembra nemam to pevne stanovene a nepeciem vela len medovnicky a linecke. To nam chuti najviac a viac nepotrebujeme. Zbytocne kcal🙈😁navyse. Min rok sme mali mega pohodove vianoce dufam ze to bude aj tento rok. Vacsinou uvarim kapustnicu a pripravim salat den vopred takze 24 sa hrame a tesime sa na Jeziska. 🎄

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ladybug138
5. nov 2021

Tak, my sme teraz stvrty rok sami, dvoje Vianoce uz mame aj dcerku 😊 peciem priebezne, ale zacinam na zaciatku decembra s medovnikmi, lineckym a tak, neskor asi tyzden pred Vianocami robim plnene zakusky, robim toho malo, lebo choime vela po navstevach, tak to doma uz nie je tolko vzacne 🙂...cely den pozerame rozpravky a oddychujeme, pripravujem obed, varim kapustnicu, nachystam si rybu na veceru..poobede, ked sa dcerka vyspi, ideme na cintorin, odtial sa ponahlame, aby sme na 18 stihli vecerat 🙂 rozbalime darceky a ideme k mojim rodicom..dalsi den ku svokrovcom...advent a celkovo obdobie pred Vianocami milujem, vsade svetielka, ozdoby, tesim sa fakr cely rok a potom je mi to luto, ze to tak rychlo ubehlo...a zvyky asi len to, ze krajame jablcko, nevstavame od stola, jedavame vzdy o tej 18
..tento rok by som chcela ist na cintorin skor a potom si vziat z kostola Betlehemske svetlo ❤️ pripadne absolvovat detsku omsu, uvidim, ako to bude vychadzat 🙂

raja95
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucka_ke
5. nov 2021

máme len adventný veniec, stromček zdobíme 23.12., pečiem max. 2 druhy, keď sa zje upečieme čerstvé, slávnostná večera ryba+pečené zemiaky, kapustnica a potom rozbaľovanie darčekov, nič extra

yna1
5. nov 2021

peciem postupne asi dva tyzdne pred Vianocami, na Mikulasa robime stromcek. Mam rada ked ho mame urobeny skor lebo si ho aspon mozem naplno uzit.
Mame zvyk, ze v decembri kazdy vecer chodime von, na prechadzku. Na Stedry den rano v klude vstaneme, ideme pozriet kamaratov lebo chodia otuzovat doobeda, potom pozerame rozpravky, postupne si chystam rybu a co treba a okolo piatej zvykneme vecerat.

susedka
5. nov 2021

Presne to iste sme mali ako deti my .... upratovanie pecenie , vsstko muselo byt typ-top k tomu chaos , stres a panika :D ked sa pieklo a sme kradli z plechu medovniky dostali sme krik ze to je na sviattky. Kolace sa vylozili 24.12. Podvecer :D a potom to uz nikto nechcel jest boli sme prejedeni a opat krik ze preco to nejeme ze sa to vyhodi :D :D teraz ked uz mam vlastnu rodinu tak vyzdobu si robime okolo mikulasa, vianocny stromcek tak max. 2 tyzdne pred stedrym vecerom. peciem len medovnicky a marlenku nic viac. 23.12 urobime spolocne s manzelom salat, bobalky a manzel kapustnicu....24.12. Pozerame rozpravky, ideme sa prejst a večer uz len supnem pstruhov do rury ;)

kitycat
5. nov 2021

Ja zdobim, po vzore kamaratky, stromcek 1.12. Nech si tu atmosferu uzijem co najdlhsie. K praci si pustam na Funradiu vianocne online radio a atmosferujem od 8 do 16h. Minuly rok chcel frajer linecke, kupila som 2 cesta a upiekla, tento rok kupim uz len jedno cesto. Spravim rumove gulicky vela velaaa. Upraceme den pred Vianocami. Na Vianoce navarim kapustnicu a spravim zemiakovy salat, iba zemiaky, ukorka, vajicko a ochutim. Ziadne tie jeho vymysli ze jablcko a mrkvicka, ale podla mna, haha. On spravi lososa. Uz sa tesim ako male decko ☺️

lilyianka
5. nov 2021

Ja Vianoce zbožňujem a som ako dieťa. Stromček zdobím už na Mikuláša, postupne ak je čas pečiem, každý rok skúšam aspoň 1 novy druh vianočného pečiva a to ich mam vždy min.6 druhov. Rada chodím na vianocne trhy,tak sa teším tento rok,ze zase budú, na medovinku keď mi je zima a má kto iný šoférovať auto.
U nás v rodine boli Vianoce vždy pohodové, nikto nestresoval, normálne sa upratalo ako vždy.
Ja sa snažím tiež nestresovat. Výzdoba začínam robiť 1.adv.nedelu,vtedy ide na dvere a stôl veniec a keďže máme dom,tak aj rôzne svetelné reťaze dávame.
Ohľadom jedálnička, my mame na štedrý deň kapra so šalátom, trubičky s medom,oriešky, ovocie, koláče. Potom sa varí kapustnica,aj klasická, aj biela so sušenými slivkami