Aké sú náklady na jedno pranie?

monika78
27. okt 2008

ahojte....prepocitaval to niekto niekedy? asi to nie je tazke vypocitat- ja len ze kym sa do toho pustim tak si usetrim pracu ak to ma niekto spocitane.
-zaujimalo by ma to - zda sa mi ze v poslednej dobe nejak casto periem ☹

nevesta
8. nov 2008

Marse iba k tomu, ze budes zas o nieco mudrejsia 😉 😀

bambusko
8. nov 2008

marse, ked tu pises, tak je dost pravdepodobne, ze niekot zareaguje, ved je to diskusia, nikto ta nekamenuje. mna napr. nezaujima ktora celebrita s kym spi a aky je najnovsi lak na nechty, tak do tych tem ani nechodim. nic v zlom, ved je to tvoj nazor, pohoda 🙂

marse
8. nov 2008

bambusko neuveris ale ani mna nezaujima kto s kym spi, nie som bulvarny typ maminy 😀

bambusko
8. nov 2008

verim 😉 ale keby ta to ani trochu nezaujimalo, tak sa tu nekuknes 😀 a teraz si to uz urcite budes pametat, a ked s tym pri nejakej prilezitosti vyrukujes, budes vyzerat ako divna 😀

marse
8. nov 2008

vidis teraz s tym mozem machrovat 😀 dobre zienky idem sa venovat muzikovi, prajem pekny vecer pa 😵 a dakujem za cennu informaciu 🙂

sassi
8. nov 2008

to cenove porovnanie stojí za nič 😉 kto kupuje dnes ešte plienky po 6,50??? take drahe sme doma dááávnooo nemali, ani 6x denne neprebalujeme (to sme 6-8x len novorodenca, ked kakal často) 😀 😀 😀 .... ale to je od temy, len na margo toho porovnania...

Ale čo sa týka tej pračky, tiež ma to zaujímalo ... ale isto závisí od takých faktorov - aká drahá je práčka, kde bývaš (cena vody+ stočné može byť rôzne drahé), aký prášok /gel na pranie používaš (alebo či doma vyrábaš kýlbel slizu), či perieš v noci ( a maš lacnejší nočný prúd) ...
staré práčky (pre tie čo nerátali opotrebovanie) zasa berú viac vody (aj do 100 litrov!) a spotrebujú viac energie (od výroby, aj tým, že su tam nánosy vodneho kamena a horšie sa hreje voda) - teda perú drahšie

Takže výsledok - každy by si to musel prerátať individuálne 😉

kili
8. nov 2008

ešte existuje niečo také ako nočný prúd?

sassi
8. nov 2008

ano, tí čo aj kúria elektrikou, teda tušm, my nemáme ☹

bambusko
8. nov 2008

sassi, vela pozeras reklamy 😀 nam menil servisak loziska na pracke asi pred 3 rokmi a ked som sa ho pytala na vodny kamen, len sa rehotal 🙂 a spotreba vody sa vekom pracky tiez nezvysuje 😨 tych 49l, co som ratala, som si nevymyslela, je to v technickej specifikacii. mas dost cierno-biele videnie a nielen v tejto teme.

sassi
8. nov 2008

bambusko my sme pred 5 rokmi menili práčku, a ta stará brala podla papierov 100l a bola pritom "značková" (a ani nie tak stará)

sassi
8. nov 2008

a ja som písala že sa nezvyšuje spotreba vody ale spotreba energie ... lepšie čítaj 😉

bambusko
8. nov 2008

mozno ano, nasa pracka bola na svoju dobu z tych lepsich, tak mozno preto 🙂 uz som obzerala aj nove pracky a tie parametre su takmer rovnake: spotreba elektriny 0,9-1 kWh a spotreba vody 46-49l

sassi
8. nov 2008

no ved to, my sme mali Samsung a niečo sa v nej pokazilo, chceli sme to dať opraviť, ale ked sme zistili, kolko vody berie, radšej sme kupili novú a ta už berie len 50l
ja len to som chcela, že to by si fakt každy musel prerátať presne na svoje podmienky, ten rozptyl medzi najlacnejšou a najdrahšou verziou ceny prania verím že može byť aj vyše 10,- (možno aj viac) ... ked sa zaráta, že niekto dava aj aviváž, čistič do práčky, Calgon... a niekto to nedáva vôbec. Aj na kolkých stupnoch perieš ...
Ja napríklad všetko oblečenie periem na 40°, len utierky, plienky a postelnu bielizen na viac °C. Aviváž používam minimálne, a Calgon vobec nekupujem , občas pridam tabletovú sol.

maruschka
8. nov 2008

to som zvedavá aj ja, koľko stojí také pranie...ja periem sústavne, niekoľko krát denne-mám doma malé špinďúrky, ktoré nájdu každé blato o farbičkách,farbách,ani nehovoriac... 😖

radšej si to ani nerátam,vzhľadom k tomu, že máme najdrahšiu vodu v okrese..Pracie prášky používam iba kvalitné,spotreba vody 42 l, ....ale zatiaľ mi z toho žiadna suma nevyšla.Takže pri tejto blaženej nevedomosti radšej aj zostanem,inak by všetci v rodine museli nosiť igelitové ochranné návleky na oblečenie,aby mi neušpinili veci 😀 😀 😀

sassi
8. nov 2008

jáááj, a ešte som tam nezarátala cenu za moj pracovný čas 😀 😀 😀 😀 😀

bambusko
8. nov 2008

sassi, jasne, islo len o predstavu, nejaku orientacnu sumu, lebo len tak o tom asi nikto nema ani potuchy 😨 jedna kamoska raz ratala, kolko stoji domaci kolac, preco su v cukrarni take drahe 😀

sassi
8. nov 2008

maruschka ja maleho prezliekam po každom jedle, a niekedy aj seba musím ... odkedy chce papať sám 🤐 Takže denne do pračky idu 2-3 jeho skoro kompletné outfity + pyžamo

sassi
8. nov 2008

bambusko mojej kolgyni raz syn prerátal, kolko stojí jedno domáce vajíčko 😀 😀 😀 vyšlo mu to na 7 korun 😕

valka
8. nov 2008

ten prepocet, bambusko je super...nie si fyzikarka 😀 ? (teda ja som,ale este som sa do toho nepustila... 😔 ale raz to urcite preratam 😉
myslim,ze je fajn vediet nieco o spotrebe...mozno si budete davat pozor, aby pracka nesla takmer naprazdno a mozno sa konecne poberu prec argumenty, ze latkove plienky su drahsie ako papierove
jaaaaaaaaaaj, a este som tam neuviedla pocet hodin, kedy je dieta nalozene vo svojich vykaloch 😀 😀 😀 😀 😀 🙄

olinka6226
8. nov 2008

sassi myslim ze bambusko to preratavala so 60st kvoli tomu ze latkovky prerieme na tej teplote. Ostatne pradlo tiez periem na 40. Avivaz nepouzivam. Podla nejakych zisteni (uz neviem kde som to presne citala) je avivaz prilis agresivna (preto ju nemozu ani deticky) pouzivam namiesto nej ocot a par kvapiek silice. Periem v slize, orechoch a manzelove veci v normalnom prasku (ked nevidi tak aj jeho veci sa peru vo vyssie uvedenom 😀 ) ma taky psychicky blok 😀 😀 calgon nepouzivam, podla mna to je vyhadzovanie penazi do zachoda. po 10 rokoch pouzivania pracky sme tu mali opravara (kvoli roztrhnutej gume co je medzi dvierkami a bubnom a pytala som sa ho na vodny kamen (silou mocou som chcela presvedcit muza na novu pracku) a opravar ze co vymyslam, ze jej nic neni a po vodnom kameni ani chyru ani slychu. takze si na novu este nejaky cas pockam. ale suhlasim s tym, ze kazdy perie inak, s inou spotrebou vody, pripadne cenou energie a praskom ci inymi doplnkami, cize sa moze pohybovat v rozpeti od do... predmetne kalkulacie vsak boli robene pre pranie plienok, cize pre mamicky co v slize pripadne v orechoch peru a avivaz nepouzivaju.

joooj som sa rozpisala. hotovy roman 😅

sassi
8. nov 2008

no a ked otvoríš stránku o pampersoch, tam zasa bude vyrátané, že pampersky vychádzajú lacnejšie ako latkovky ... tie porovnania su podla mna "prisposobene" tomu, kto take porovnanie robí ... preto tomu velmi neverím, myslím, že to v konečnom efekte vyjde podobne (no latkovky možno trocha lacnejšie)
a vody kamen odstranuje aj ocot, takže ked daš ocot, maš to miesto Calgonu, lenže lepšie a lacnejšie 😉

bambusko
8. nov 2008

valka, nie som fyzikarka, ale chtf bola prve 2 roky mat-fyz s rozsirenymvyucovanim chemie 😒 u nas pracka zeby sla naprazdno 😀
olinka, mne sa zda, ze tych opravarov sa kazdy na to pytam preto sa uz len rehocu. tiez som davala take obyc tabletky a po tej oprave uz nic. o avivazi ani nepisem - ako som sa zmienila - chtf 😝

valka
8. nov 2008

sassi, tak si to skus sama "nezainteresovane" zratat a uvidis, ako to vychadza tebe...mozno budes nemilo prekvapena 😨

sassi
8. nov 2008

akože čím??? 😕 mna už nič neprekvapí 😀

bambusko
8. nov 2008

sassi, citujem bihan z inej temy: vo fr. stoja 1razovky 15€/38ks 😕 hod link na ten pampers, lebo som take nenasla. taku ftakovinu pisu len v novembrovom dietati 😀 a este to vychadza lacnejsie letanovskych ciganov, lebo ti pocurane plienky susia na plote a zase pouzivaju. dufam, ze tam este nemaju internet, lebo si budem musiet zmenit nick a dat anonymnu fotku 😝

wanda007
8. nov 2008

aj ja som chtf a zaroven z koncin sassi, takze ku komu sa pripojim? vsetky mate pravdu a vsetky vas mam rada, vyberme si, co nam vyhovuje. Preto som v teme, lebo som vas tu nasla 😅

bambusko
8. nov 2008

cau wanda 🙂 z torty daco zvysilo??? 😀 vsetko naj 😉

wanda007
8. nov 2008

ale inac, dobru debatu ste hodili, pobavila som sa lepsie ako na oslavach u svokrovcov. Fest sranda.

bambusko
8. nov 2008

no ved my sa vieme na hocicom pobavit 😀 ked manzel nie je doma 😔

wanda007
8. nov 2008

ved to, torta otras, take plne margarinu, ja som im aj hovorila pred tyzdnom, ze mi je z takych na grc, ale oni nie. Pre istotu dali napiect 2 ks. (v ramci setrenia 😀 ). Dnes som odmietla si nejaky, co len maly kusok, zobrat domov, ze mi pobalia, ale ja, sak som hovorila pred tyzdnom nech ich neobjednavaju, ze nam nie su po chuti... Tak sa moc netvarili, ale co sa budem ja pretvarovat?