Ako udržať finančný štandard počas materskej?

bobulka34
19. nov 2008

ahojte blizia sa vianoce, silvester, nakupy a ja rozmyslam ako dat kazdemu darcek , nakupit, popripade ist niekam s priatelmi ak ma clovek rodinny prijem 20000- 22000. Bola som zvyknuta davat rodicom darceky aj surodencom obcas kupit detom svojich kamaratok nieco. Citim sa trapne, ked oni nieco stale nosia a pre mna je vela aj 300 korun dat na rozne navstevy a vzdy nieco kupit. To naozaj clovek musi ostat zavrety len doma a nikam nechodit.

kamajka
19. nov 2008

🙂 aký dobrý príjem.... aj ja chcem taký 🙂 🙂 🙂

slnieckova
19. nov 2008

kamajka asi tak 🙂

jaduska
19. nov 2008

Bobulka, ak máš normálnych priateľov, tak pochopia, že teraz si to nemôžeš dovoliť. Ak im to vadí, tak to nie sú priatelia a takých by som nenavštevovala. My sme sa normálne so ségrou dohodli, že nebudeme navzájom deťom nič kupovať na narodky, vianoce, meniny, lebo je toho fakt veľa a kým sme na materskej, tak je človek rád, že má na byt a jedlo. Rodičom kupujem pod stromček praktické veci, ktoré nie sú drahé a nepotrebné. Ak ti je trápne, že oni tebe nosia a ty im nie, tak im to povedz...Ja osobne nikdy nedávam darčeky preto, že čakám, že aj ja dostanem.Ak chcem a mám, tak dám, ak chcem a nemám, tak aspoň zagratulujem a poviem, že nemám a keď nechcem, tak nedám nič, aj keby som mala....Toť vsjo...
Prepáč, ale myslím, že toto je ten najmenší problém, aký človek môže mať...

susik77
19. nov 2008

jaduska: aj ja to tak beriem. ale mam kamosky na materskej, kt. si chcu silou mocou udrzat standard a beru aj 2 prace na doma...
My mame teraz lepsi standard ako ked sme obidvaja pracovali. Ale uz nechodime skoro vobec do kina, restauracii a pod., ani si moc oblec. nekupujem, na MD stacia dziny a tenisky 😀

jaduska
19. nov 2008

susik, mne stačia aj tepláky, ani džíny nemusia byť 😝

susik77
19. nov 2008

jaduska: no, my byvame v Prahe, a MHD v teplakoch je trochu extravagantne 😎

slnieckova
19. nov 2008

susik 😀 myslim si, ze az tak to prehanat netreba... ze stacia teplaky 🙂 aby potom ti manzelia nepoutekali za upravenymi... 🤐

susik77
19. nov 2008

slnieckova: no vsak 😎 pekne sekretarky a tak 😎

susik77
19. nov 2008

ale ked budu moc vyvadzat, posleme ich na rodicovsku a my pojdeme do prace, budeme pekne, upravene a oni budu v teplakoch 😀 😎

jaduska
19. nov 2008

slniečkova: keď utečie, tak mám o jednu starosť menej 😝 😝 😝 aj tak chodí iba na víkendy a to mám ako ďalšie dieťa... 🤐

susik: veď trochu extravagancie nezaškodí, možno by si zaviedla novú módu.... a samozrejme, že s tými teplákmi som to nemyslela tak, že ich nosím všade...

chasencha
19. nov 2008

no tak ale 22 000 mesacne a platite normalka vsetko???my mame rodinny prijem 37 000 aj s mojou materskou zatial este dobrou ,potom ten rodicovsky prispevok bude riadny sek ale aj tak budeme mat 30 000 na rodinu...ale setrime na novy byt takze tak...a ked sa mam priznat tak si kupujem viac oblecenia ako ked som nemala dieta 😀 aj vselico ine...uvidime dokedy

dika
19. nov 2008

kazdy nech kupi/daruje to na co ma - ak to mysli uprimne. Pokial to priatelia/rodina nepochopi -tak je to samozrejme problem ,ale nie tvoj bobulka! Ostat doma a nikam nechodit to nie je riesenie, materskou sa predsa zivot nekonci - akurat je vsetko inak a treba sa tomu prisposobit.

bobulka34
autor
20. nov 2008

ja viem , ze sa zivot nekonci, ale znami nas volaju , ale zial nemozeme si to dovolit. Navyse s malym dietatom by som ani nesla na nejake dlhe cesty.

mirka414
20. nov 2008

som daleko od mojej rodiny 1000km a uz som skoro rok nebola doma,tak som si aspon s pomocou manzelika nasporila par tisic koruna poprosim segru nech kupi nejake darceky za nas...a este som vyrobila kalendar ako darcek...co uz vsade je tazko a aj zahranicie nieje raj 😒

ivka07
20. nov 2008

bobulka, aj my sme na tom tak isto, mám kamarátku ktorá rada chodí na kávičku na výlety ale my si to tiež nemožeme dovoliť tak jej an nevolám radšej lebo viem ako by to dopadlo. A tie darčeky no u nas to tento rok bude bieda, jednoducho nieje z čoho sme radi ze mame na splátky uveru a na stravu. Malej kupime nieco pod stromček ale inak vianoce pri všetkej skromnosti. A aj to poviem každemu ze nemali sme peniaze nech nekupuju ani oni nam. Tiež ma to štve ale čo narobím. Nezadĺžim sa až po uši. Verím že prídu aj lepšie časy 😉

sasiki
20. nov 2008

Bobulka, tak pokúp drobnosti........čo sa ti zapáčia a darovaného potešia 😉 Mne sa nepáči, že tieto sviatky sa nesú v ,,materialistickom duchu", obchody sú už viac ako mesiac vyzdobené............teda tá výzdoba sa mi páči, ale stačila by cez advent a chvíľu po........
Ak máš správnych priateľov a rodinu - pochopia. Ak nie, netráp sa, nestoja za to, aby si im kupovala drahé dary len preto, aby ,,nepovedali" alebo si niečo ,,nepomysleli". Drž sa 😉

miriam79
22. nov 2008

bobulka , nerob si problem , bud otvorena a povedz na rovinu ze mas skratka obmedzeny rozpocet a vyskakovat sa neda kym trebarzu pracuje len jeden... spravni ludia to pochopia... aj ja mam obcas take stavy ze nemozem vsetko ako by som chcela ma to zamrzi ale len na chvilku ... napr. teraz vianoce pre rodinu.... budu mat skratka skromnejsie darceky.( cokoladka ponozky... sampon.. a take prakticke drobnostky.. 😅 )..ved vedia ze som doma... skus si to vyhodit z hlavy s tesit sa z toho ze trebarz mate jeden druheho a vsetko sa casom nejak spravi.. teda na zaver..chapem ta.. ale nezabudaj hlavne je zdravicko 😀