Ako vychádzate s peniazmi? Ako to robiť lepšie?

abetka
25. mar 2008

Ahojte. Hladala som nejaku podobnu temu a nic som nenasla. Uz som na nervy . Som na materskej , ale stale nam to nejako nevychadza. platime nejake pozicky , byvame sami a mame dve deti. Stale sa na ucte krutime okolo nuly a ja uz neviem ako z toho von. Snazim sa nekupovat zbytocnosti a nahovaram muza na zmenu prace, ale on nechce o tom ani pocut.a ja uz naozaj neviem ako. Prosim vas ako to robite, ze vam to vyjde? Poradte nejake triky, alebo ako nahovorit muza hladat si novu pracu. Detom musim kupovat veci, jedlo, obuv. Ako to robit este lepsie a este efektivnejsie.

pimpa
25. mar 2008

Ahoj,
nedalo by sa ho prehovorit, ze keby zarabal viac v inej praci, mohol by mat auto? muzi si velki autickari...na mojho to plati
a nemozes aj ty cosi popri matrskej zarobit?
Na ciastocny uvazok?
Je to v dnesnej dobe tazke. Drz sa. Urcite sa z toho vymotate, netreba sa hned vdavat a mysliet na najhorsie. Vzdy su take obdobia, ked sa veci navalia, ale potom vyjde slniecko 🙂 Skus priatelov a rodicov, treba hladat oporu v ludoch co su okolo teba. Tomasko trochu podrastie a zvladnete to lepsie. 😉

abetka
autor
25. mar 2008

dik.ja ked zacnem o nejakom mojom zarobku, tak sa len pohadame,pretoze nemam kde nechat maleho a od dcerky som isla do prace od roka a vobec sa mu to nepacilo. Nasi nam pomahaju, ale nechcem ich nejako zatazovat.

pimpa
25. mar 2008

hmmm, ale zvladat platit najom a stravu, nie? to je zaklad 🙂
Oblecko sa da kupit aj lacnejsie, alebo cosi podedit

pimpa
25. mar 2008

Teraz mate financne najtazsie obdobie, ale to chce aj cas, ked budu deti akotak samostatne, bude to uz lepsie, ked maly pojde do skolky, neboj. Asi aj muz ma z toho nervy, preto je hned napaty, ked zacnes na tu temu. Zrejme aj jeho to trapi, no muzi neradi o tom hovoria, vies ako to je.
Potrebuje tvoju podporu, a mozno ani nemysli na to, ze ty potrebujes jeho podporu.
my sa tiez krutime okolo bytu a teraz auta a babetko je na ceste, ale snazime sa drzat 😒

abetka
autor
25. mar 2008

ja ho nechcem nejako obmedzovat, ale nie vzdy sa mi to podari. Teraz som mu povedala, ze vytiahne max. 1000 na tyzden a musime vyst.Neviem ako , ale musime.Kupujem veci z aukcii a bazare, sekace poznam ako dlan. Trochu sme sa zahrabali kupou pozemku a odvtedy sa nemozeme vyhrabat. Trapi ma to aj koli detom.

pimpa
25. mar 2008

mas toho teraz fakt vela. On nejako utaca, ci vsetko dava vam ako rodine? Aj to je dolezite.

abetka
autor
25. mar 2008

nepije, necodi na pivo alebo s kamaratmi, nefajci. Myslim, ze dava vsetko rodine, ale robotu nechce menit, lebo v tejto ma klud. Nejako ho neviem presvedcit

lienocka235
25. mar 2008

abetka... aj my sme mali take situacie.. ale ja som manzela pravidelne viedla k tomu aby si robil certifkaty a skusky robota mu to preplacala.. atd.. a potom ked sa mi zdalo ze v jednej robote stagnuje tak som mu posielala CV a iseil robit inam samozrejme za o dost vyssi plat... teraz je v robote spokojny ale aj tak si stale robi nejake skolenia a skusky aby envysiel z cviku.. a uz aj poskulujeme po mieste zasa na vyssej urovni...
nebolo to jednoduche.. ale da sa to... treba ho mozno trochu podporit atd... no neviem .. pracuje v akej oblasti?

abetka
autor
25. mar 2008

pracuje ako programator, ale ked ti napisem za aky plat, tak by ta asi porazilo. On je v praci spokojny, ale 3 roky mu plat nezvysili. ☹ . Tiez chodil na kurzy, snazil sa , ale akosi mu to nejde podla jeho predstav. Asi?

abetka
autor
25. mar 2008

zaraba 20 000 v cistom 😅

lienocka235
25. mar 2008

chapem abetka.. programovanie je otrocina.. mozno by mohol zmenit oblast.. aj moj kedysi programoval.. v hlbokej minulosti... ale potom presiel na inu oblast..

susik77
25. mar 2008

abetka: skus ho ukecavat na tie kurzy..,aj moj programoval, popritom sa stale vzdelaval, aspon 2x do roka ziadal o zvys. platu-kedze sa vzdelaval, mal cim argumentovat. teraz postupil, uz je softw.architekt, stale chodim na skolenia tak 2x tyzdenne.
Ale on zase ma pocit povinnosti-ze chce uzivit rodinu a neboji sa ist dopredu...Tiez mame pozicku a hypoteku...
Myslim, ze neexistuje ine riesenie-asi ho len musi niekto al. nieco nakopnut...ked on nebude ambiciozny, nebude atraktivny pre ziadneho zamestnavatela a nezvysia mu plat...potom to bude na tebe-ak mas nej. moznost lepsieho zarobku-tak sa prip. vymente-on moze byt na materskej a ty pracovat...jedna moja kolegyna to tak urobila-kedze mala 2-nas. plat ako jej manzel...

abetka
autor
25. mar 2008

ja som zdravotna sestra, takze o plate vyssom sa mi moze len snivat.
lienocka- a co robi teraz tvoj mangel.
ako ho podnetit k vyssim metam a netlacit na neho?

lienocka235
25. mar 2008

no momentalne je na urovni stredneho manazmentu v oblasti pocitacovej bezpecnosti.. cosi ako projektovy manazer... robi na dost specifikovanych projektoch.. nechcem to pisat do fora... ja tiez rpacuejm v tej istej firme v tej sitej oblasti ale ako bezpecnostny analytik..
no ja som mu v podstate hladala.. na nete.. a potom som mu ukazovala ponuky.. u nas fungovala metoda odmien.. ono v podstate potreboval len postrcit.. a niekde som citala ze je dobre nechat muza nech hospodari jeden mesiac... a potom sa sam mzno rozhodne zlepsit vasu financnu situaaciu...
ale podla mna moze byt problem aj v tom ze ho programovanie nebavi a potom je lepsie nech sa orientuje na nieco ine.. mozno by som uvazoavala tym smerom

abetka
autor
25. mar 2008

prave ze ho to bavi.Snazi sa vytvorit svoj softw. co je dost casovo narocne.To ale asi vies. a ako to robite.Tahate peniaze z uctu a poviete si tolko mam a musi to vyjst alebo platite vsetko kartami? Ake mate triky an spravne hospodarenie?

lienocka235
25. mar 2008

no my to mame tak... ze mame jeden normalny ucet kam nam chodia vyplaty... mame obaja karty.. vieme kolko mame povinne platby .. tie odchadzaju.. z toho uctu.. mesacne odkladame na zvlast ucet terminovany aby sme mali prachy aj pomimo../ pre istotu... nakupujem tak dvakrat do mesiaca velky nakup a potom uz len chlieb pecivo.. sunku a zeleninu...
my chodime na obedy /mame gastrace../ mala je v skolke zo skolky mi ju vybera mama a je s nou kym neprideme.. vraciame sa tak do 6 tej... oblecenie kupujem narazovo ked su vypredaje.. vacsinou.. v nexte a tak.. teraz planujem ist cez leto vsetci do UK nakupit novu garderobu.. na dovolenku dostavame navyse platy.. pred letom a vianocami..
vacsinou paltime kartami ak sa da.. nou platit..
dost casto jeme v ikey alebo v mekovi.. hlavne v sobotu chodime na vylety..
predtym ked som bola na RD .. tak som si to planovala co budeme varit a tak.. a podla toho nakupovala.. a pod..

jaduska
25. mar 2008

No a ja som si stále myslela, že programátori zarábajú kopec peňazí...ale to je mimo témy. Takže k téme, náš mesačný príjem je asi taký ako váš, tiež som na rodičovskej dovolenke, máme dve deti a manželov príjem je asi taký ako toho tvojho. Keďže chcem byť na materskej tak dlho ako len to bude možné, obmedzili sme nejaké výdavky. Manželovi som vypočítala, koľko presne potrebuje na cestovné, koľko mu zhruba treba na stravu a peniaze mu dávam každý týždeň. Ja som si stanovila denný limit na stravu pre nás a snažím sa ho dodržiavať. Niektorý deň miniem viac, iný menej, ale snažím sa držať okolo tej sumy. Predtým sme mali 4 telefónne čísla na paušál, teraz máme iba jedno a ja mám iba kartu, aby som mohla hovory prijímať. Doma sa snažím variť zo zásob a nie to, čo si kto zmyslí. Po výplate si urobím väčší nákup potravín a varím tak, aby mi vydržali celý mesiac. Voľakedy sme strašne veľa jedla vyhadzovali, lebo sme nestihli pojesť a vzhľadom na to, že mi to bolo ľúto, aj to stojí kopec peňazí, tak teraz varím tak,že sa to hneď zje. Asi jedinou našou výhodou oproti vám je to, že bývame u rodičov, takže máme nižšie nájomné,akoby sme platili inde, ale tiež to nie je málo.
Skús si jeden mesiac odkladať všetky doklady z nákupov a tak zistíš, kde najviac míňaš a čo by ste relatívne mohli skresať. Je to ťažké v dnešnej dobe, ten týždeň pred výplatou je strááááááááááášne dlhý ,ale nejako to zvládnuť musíme.

etuska
25. mar 2008

Abetka-a co tak starat sa este o niecije babo-ak na to mas pravda nervy

lencici
25. mar 2008

My máme dokopy príjem 20 000 a je to veľmi ťažké ako napríklad teraz ideme na 2 svadby a manžel si zlomil nohu takže nasledujuce 2 mesiace to bude strašné ale nejak bude. bude musiať byť 😒

liana
26. mar 2008

nedostatok peňazí trápi snáď každého. my s partnerom nezarobíme ani 25 000 dokopy a k tomu som ešte aj prišla o prácu. nechcem si ani predstaviť, ako by sme z toho mali vyžiť. ale nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch.

lienocka235
26. mar 2008

moja osobna skusenost.. pedtym ked sme ratali kazdu korunku tak nam bolo akosi veselsie..
k tym programatorom... uz to nie je tak lukrativna praca lebo dost programatorskej roboty je riesene formou outsoursingu..
ten system s odkaldanim si blockou je fajn aspon ma clovek prehlad... my davame dost penazi do malej na jej kruzky a sportove aktivity..... my mame teraz dobry prijem... nestazujem si.. ale pred par rokmi boli casy ked som musela rozmyslat ci jej kupim pribinacka a pod.. a tak sa snzaim urobit teraz rezervu na pripad PN a uraz.. ci ine si platime poistky
ale k teme.. to varovanie nie je zly napad.. moja mama varuje deti uz vyse 20 rokov ..

abetka
autor
26. mar 2008

baby dakujem vam.aj ja si stale hovorim, ze to nejako zvladneme, ale pride taka depka, ze obvinujem vsetkych naokolo, som nervozna a poviem pravdu vadi mi aj postoj mojho muza. nech robim co robim, proste mi povie kolko mame na ucte a ked mu poviem nech zmeni pracu, tak sa prestene somnou rozpravat. povie, ze je malo penazi a ked nenakupim tzv. nieco dobre,tak chodi ako tiger. ja si pripadam neschopna. chcela som ist upratovat na 4 hod.a keby ste cedeli co ten robil. 😠

abetka
autor
26. mar 2008

4 hod. za tyzden

liana
26. mar 2008

niekedy peniaze nie sú všetko. možno fakt tvojmu mužovi sadol tak kolektív, že radšej oželie peniaze navyše, ale je v práci spokojný. bolo by oveľa horšie, keby robil v práci za viac, ale bol by nervózny a nesedel mu kolektív.

keď si zdravotná sestra poobzeraj sa po nejakej práci opatrovania, alebo osobnej sestričky pre starých ľudí. dá sa to aj popri materskej, alebo chodiť vypomáhať k nejakej pani doktorke. prispeješ tak korunkou a budeš hneď veselšie na to pozerať.
alebo popros rodičov či by ti nejaký ten dník nepomohli s deťmi, možno aj nejaká šikovná susedka by sa našla.

alebo skús hľadať miesto pre manžela napr. programátor na doma. resp. sa opýtaj v okolí či nemajú niekoho, kto by niečo také potreboval ako robí manžel a možno by mu niečo dohodil

ale pozor na to, aby ste kvôli peniazom mali čas aj na seba a na deti. lebo peniaze sú v dnešnej dobe neskutočne potrebné, ale nie sú všetko. i keď...

maruschka
26. mar 2008

abetka, tiež sme po svadbe boli v podobnej situácii..Ale našťastie,ten môj pochopil,že nič nepomôže, len zmena zamestnania a makať..Zarába dobre-výborne,ale vôbec ho nevidíme..Ale to je bohužiaľ,pre väčšinu rodín v dnešnej dobe už normálne..Už sme si zvykli,len ti chcem týmto povedať, že len spokojnosť s prácou nestačí..Musí chcieť zarobiť viac,aby ste sa mali lepšie..Predsa,deti budú väčšie,budú mať väčšie nároky,škola,koníčky,krúžky,nové oblečenie..A vyrátavať každých 50 ha/centov a vysvetľovať im,že si toto alebo tamto nemôžete dovoliť kúpiť tiež nie je dobré ani pre rodičov a hlavne nie pre deti. 😒
Co by som ti asi poradila,sadnúť si a otvorene sa porozprávať.Povedať,čo ťa trápi a ako to vidíš ty a ako to vidí on..
A správne hospodárenie?Vyjsť s výplatou a materskou najlepšie,ako sa dá a manžel by mal naozaj rozmýšlať nad lepšie platenou prácou..
A čo keby si vyskúšala nejakú prácu cez internet-skús ísť na profesiu /sprostredkovateľstvo pre firmy,dopravné spoločnosti,predaj pre firmy.....skrátka práca na doma,pri deťoch-suseda si tak privyrábala 8 tis.mesačne-predávala špeciálne čistiace prostriedky pre strojárske firmy/ 😉 😉 😉 Držím ti palce 🙂

danulka2
26. mar 2008

abetka aj ja som zdr. sestra a moj muz ma 2 roboty aby sme vysli od vyplaty k vyplate. Tiez si obcas hovorim, ze je to vsetko na hov.. ,ale ked sa maly prituli a pobozka ma, tak vsetka depresia opadne. Hlavne, ze deti maju co jest a nechodia bose. Ja tolko veci nezoderiem, aj topanky mi vydrzia dlhsie ako detom a nepotrpim si na kazdorocne modne vystrelky 😉 . Takze ta velmi dobre chapem. Mimochodom v Martine som studovala 🙂

junovka
26. mar 2008

prepac, abetka, ale z 20000+tvoja materska a neviete vijst????? 😕 😕 Lebo mi to dokazeme 😕

abetka
autor
26. mar 2008

junovka- nieze nevieme vyjst ale stale je malo.Stale na nieco treba a ja uz neviem kde mam ubrat aby to bolo v poho.A ako to robite.My platime 6000 pozicku, plus inkaso ,auto, skolka poistky atd. jednoduho ide to na doraz.
Danulka2.si studovala na fakulte?Bc?.Mgr?

siduska
26. mar 2008

abetka, no junovka ma pravdu, s tolkych penazi sa vyzit aj ked sa vsetko poplati, nekukaj na to, ze nic sa neusetri, do kedy budes na materskej sa to ani neda, potom to uz bude lepsie.

siduska
26. mar 2008

inak ja som slobodna mamina a zivim sa sama aj dcerku, a byvam sama,zivim sa len s materskej a neco popri tom co si malo privyrobim a v pohode si vystacim.nic my nechyba.