Ako zvládnuť splácanie hypotéky a materskú dovolenku?

anuska
9. aug 2006

Chcela by som vedieť, ako sa dá zvládnuť splácanie hypotéky a materská dovolenka. Má s tým niekto skúsenosti?
Ide totiž o to, že si chceme kúpiť byt v BA. Ceny sú nehorázne. 3 izb. by vychádzal so všetkým na 20 tis. mesačne.
To sú cca 2/3 z našich príjmov.dá sa z toho vyžiť? A čo keď príde bábo?

libka1
12. feb 2009

Lucijja, Sirinka,mozem sa spytat aku mate urokovu sadzbu? Len tak pre porovnanie, lebo takto je to pre mna neprehladne, viem sa riadit len tymto udajom a teda este tym ci mate aj statny prispevok, ten to trochu znizuje, nie je to ale nas pripad, my ho nemame. Mame uver mensi ale mame ho na 30 rokov,tiez vo VUBke, US mame 5,99, kym sme mali fixovanu bola o pol percenta nizsia, potom ako my skoncila fixacia to dost skocilo hore, ale to je uz 3 roky dozadu,teraz je situacia uplne ina. Platime len okolo 120 EUR mesacne, takze uz pohoda v podstate, to zaplatim aj z rodicovskej 😉 Podarilo sa nam znizit uver jednorazovymi splatkami vdaka rodine, radsej budem splacat im ako dotovat banku 😉 Momentalne ocakavam aka mi pride nova urokova sadzba, od 1.3.2009 mi ju zas zmenia. Vsade hovoria ze sa znizuju teraz sadzby, tak som velmi zvedava ci len imaginarne alebo aj realne 😀 Doteraz co mi hovorili ludia okolo tak sa im US neznizila napriek tomu ze ECB znizovala a aj nasa NBSka ... Takze netrpezlivo cakam na list z VUB 😉 😀 😝

lucijja
12. feb 2009

libka1: no to ste este dobre obisli s urokovou sadzbou. My mame 6,6!!! Prispevok nemame tiez ziadny a tiez chceme riesit nejake mimoriadne splatky alebo preuverovanie... 😖

Krasuliak ma pravdu, je to na rit, vsetci mladi ked chcu byvat tak len na uver... ☹
Niekedy mam z toho strasne depky a niekedy si zase pomyslim, ale co, ved nejako bolo, nejako bude... 😀

libka1
12. feb 2009

tak ako pises, vzdy nejako bude a radsej byvat vo svojom a platit banke ako niekomu platit prenajom 😝
No to s tym 6,6 si ma prekvapila, to sa mi vidi teda uz fakt velmi vela, nakoniec budem stastna ze mame co mame 😔
no uvidime, dam vediet ako sme dopadli...

leoni1
12. feb 2009

Baby my sme boli vcera v banke vo vub a urokova sadzba nam vysla 5,34 pri vyske hypoteky 1,9 mil,na 30 rokov s fixaciou na 5rokov.Lebo ved uroky mali klesnut a ked ma banka 6,6 je to fakt nejak moc.

libka1
12. feb 2009

Leoni to uz zavazne tak vysla, alebo len predbezny navrh co ti vytlacili s pocitaca a strcili do ruky? Lebo na tom som ja mala vo VUBke 5,19, potom mi dali na zmluvu 5,49, tu som mala fixovanu a po fixacii mi sla na 5,99, tu istu mam zhruba 2-3 roky,a ak sa dobre pamatam lucijja ma tiez VUB. Ale samozrejme mozu tam byt rozdiely lebo mate vysoky prijem, alebo zalozite nehnutelnost s ovela vyssou honotou akoje hodnota uveru... 😉

leoni1
12. feb 2009

No zatial len tak predbezne ale povedali nam z by nam to tak vyslo aj keby sme uz isli do toho "naostro'',teda aspon dufam...Nehnutelnost sme zalozili len ten byt ktory chceme kupovat.Aj tak nam este chyba asi 200tis k tomu,lebo by sa zisla aj prerabka.Ale to uz neviem ci daju.Libka neviem aky je prijem u vas,u nas je to nejak 40 000,samozrejme este mame aj splatku auta a ja nepracujem.Tak mozeme byt radi ze aspon nieco,ze bude aspon ten 1 izbovy byt 🙂 Keby sme mali nejaku nehnutelnost s vyssou hodnotou urcite ju zalozime ale nemame a rodicov o to nechcem prosit aby zalozili byt..aj keby to velmi pomohlo.V mbank nam povedala pani co tam robi,ze v septembri kriza dosiahne uplny vrchol a ze banky uz nebudu poskytovat hypo.ked aj ano tak si budu vyberat a daju asi len 50% co je malo lebo nema kazdy doma milion.Takze ked kupit byt tak vraj teraz,oni sice este by mali ist dole ale bude zas problem s hypotekami...

libka1
12. feb 2009

Daj si pozor aby to bolo naozaj aj naostro tolko 😉 Ak si to vybavovala v Hypotekarnom centre asi je to OK, ak na nejakej pobocke,moc by som im neverila 😉
Ja som ten uver brala sama, bola som vtedy bez muza, bez dietata, brala som 1.000.000 Sk, hodnota kupovanej nehnutelnosti bola 1.200.000, prijem som mala 25.000. Ziadne splatky. A kupila som 4izbovy byt 😅 samozrejme nie v Bratislave...Je to strasne ze sa zadlzis na 30 rokov a mas 1izbovy byt 😝 Tato doba mladym fakt praje 🙄 Tak dufam ze vam to dobre dopadne a nenastvu ta ako mna... ja odvtedy VUBku neznasam 😖 😠

sirinka
12. feb 2009

my mame urok nieco cez 4% fixacia na tri roky...tohto roku v oktobri nam konci, tak som velmi zvedava. prispevky ziadne...brali sme 1 880 000sk v eurach na 20 rokov.
okrem toho mame stavebne na 7 rokov, to je cca 5000sk mes. a este od svokra sme pozicali co splacame mes 10 000 este dva roky... 😝
my sme kupili pozemok v hotovosti, zobrali medziuver zo stavebneho, vytiahli hrubu stavbu a vsetko sme to zalozili a banka nam to vyplatila na dva krat, tusim nejakych 80% z ceny zalozenej nehnutelnosti...

lucijja
12. feb 2009

leoni1 veru aj nam najskor povedali menej, prvy rok sme mali 5,9 ale fix iba na jeden rok no a po troch rokoch sme na 6,6 - des a hroza. Nezda sa mi to s tym vrcholom krizy v septembri, podla mna je odvazne ze pani v banke si dovoli tvrdit ze nebudu davat hypo v tej dobe...je to otazne. Podla mna by sa skor mali banky priblizit urokmi europskej unii - to znamena okolo 5% a viem ze CSOB a SLSP sa k tomu blizia, momentalne maju najlepsie uroky na trhu...teraz som mudra, lebo sondujem ked chceme preuverovat... 😀 najhorsie je teraz na tom kupodivu Mbank... 😒

krasuliak
12. feb 2009

nuz banky sa musia kryt nejako a hlavne teraz

lucijja ale co, ved nejako bolo, nejako bude... to si hovorili aj v USA 😀 😀 a je to tu

libka1
13. feb 2009

Myslim ze u nas banky dost kryli aj doteraz, pokial v Amerike davali tie hypoteky naozaj bezhlavo 😝

lucijja
13. feb 2009

krasuliak: 😀 😀 😀 som sa pobavila hned takto "z rána" 😀

danielitka26
15. feb 2009

sirinka aj my takto fungujeme ...v lete ideme už bývať len jedného sa desím ...chystám sa na MD a bojím sa či to utiahneme...spláceme 300tis ešte 3 roky mesačne po 7000sk ďalší úver máme 650tis mesačne po 5 tis na 20 rokov a ešte mám na rok splátku 5000 a ešte jedna bude okolo 3000...to je spolu 20 tis mesačne + inkaso + strava + plienočky + palivo .-......muž zarobí 30tis ja 10tis ...ked odídem na MD tak sme stratení :(((( odíde tých 10 tis ...tak teraz mám dilemu či mať dieťa alebo nie daleko do 30tky mi nechýba ... 😔 😔 😔 😔 😔
je mi z toho všetkého nanič 🙄 🙄 🙄 😖 😖 😢 😢 😔 😔

sirinka
15. feb 2009

danielitka no to mata tazke...my mame podobne vydavky...plus musis este ratat jednorazove dane a tak, ale mm zaraba viac a ja mam zase dorovnavanie k rod. a detskym pridavkom z rakuska, takze u nas to celkom ide. inac by som si asi netrufala prist o prijem...
najlepsie by bolo, keby ste vedeli aspon nieco vyplatit v hotovosti, aby sa vam tie splatky trochu znizili...

hasleerka
15. feb 2009

ahojte ja sa k vám tiež pridám ... no s nami keby nebývala moja mama, tak nemáme šancu vyžiť, pomáha prispievať na nájom a stravu

libka1
24. feb 2009

Onehdy som tu pisala ze dam vediet ako mi VUBka upravi urokovu sadzbu, tak dnes dorazil list, znižili mi ju o 1,5%... aspoň raz som spokojna 😀 Hlavne pre Teba Lucijja by mohla byt tato info zaujimava, tie vase uroky su hrozostrasne 😝

zuzla2
24. feb 2009

libka tak to teda potesi take znizenie 🙂 my mame tiez z VUB,ale fixiacia nam konci az v septembri,tak ktovie,ze co dovtedy bude 😒
momentalne mame urok 5,84%

libka1
25. feb 2009

Hm, uvidime, ale myslim ze teraz tie urokove sadzby budu dlhodobejsie nizke, my sme mali povodne 5,99, tak teraz mame 4,49 😵 😵

lucijja
25. feb 2009

libka1: uaaau...tak to ticho zavidim... 🙂 nam menili v decembri, takze sa este nacakam... 😖 1,5% to je uz krasa, to ste museli pekne pocitit.... 😉

libka1
26. feb 2009

My nemame az taku velku splatku, ale aj tak velmi slusne... Islo to zo 120 EUR na 100 🙂
No tak december je fakt daleko, to by som asi tiez rozmyslala o prefinancovani uveru... myslim ze vas total zdieraju svinky... Zavisi od toho kolko by si platila pokutu za predcasne splatenie uveru, lebo to moze riadne zamiesat karty 😝

lucijja
26. feb 2009

libka1 zrovna dnes som mala cestu okolo VUB, tak som tam skocila opytat sa ako to vidia s urokami v buducnosti a nevedela mi povedat, tak som jej povedala ze v priebehu troch mesiacov preuverujeme hypoteku do inej banky. A ona sa ma pyta: "a preco? ved tie uroky nemate zle???" skoro som porodila...a potom sa ma opytala ked som odchadzala. "mozem sa opytat, ktora banka vam dala lepsie uroky?" a ja ze: "uprimne? kazda..." 😀 tak pani sa zatvarila tak kyslo...heh, aspon som mala lepsi pocit...mozno ked som sa ohlasila tak dokaze na to potlacit a znizit, ved urcite nebudu chciet prist o take peniaze...uvidime...ale ak nie, tak urcite ideme preuverovat... 🙄

zuzjak
26. feb 2009

ahojte kočky, lucijja a do ktorej banky idete preuverovať, ak sa môžem spýtať, my máme tiež hypotéky a milion ďalších úverov, ale čo sa dá robiť doba je proste taká, nechcela by som bývať s rodičmi, aj keď si rozumieme a vôbec už nie so svokrovcami, ale aj s nimi si celkom dobre rozumieme, ale viete ako, sami je sami... 🙂

lucijja
26. feb 2009

zuzjak, ved prave preto sme aj my zobrali hypo. Rozumieme si s oboma rodicmi ale samim je nam najlepsie. Najlepsiu ponuku ma teraz csob a slsp, takze uvidime. Manzel menil robotu a este mu plynie skusobna tak musime pockat este dva mesiace kym bude mat na neurcito a uvidime ci sa do vtedy nieco nezmeni. Aj my mame este dva uvery mimo hypo, ale tie su spotrebne a chcela by som to urobit tak, ze by sme zobrali hypo a zaplatili aj tie z toho a splacali vlastne iba jednu hypoteku...

zuzjak
26. feb 2009

...inak neviem, ale ako to trochu sledujem, počula som, že čsob má veľké problémy s poskytovaním úverov a tak, ale neviem, vieš ako hovorí sa, ale že niekde nie u nás, už zatvorili aj nejaké pobočky...ale máš to dobre vymyslené, my máme tiež nejaké malé úvery v PSS, ale to sú také krátkodobé a potom máme tú hypotéku, ale poviem ti, že teda tá materská je úplne nič, to mám tak na nájom + nejaké malé vydavky a hotovo... je to hanba

lucijja
26. feb 2009

to ano,materskej sa desim...je to naozaj nanba tohto statu...aby vyska materskej bola hlavnym vplyvom na porodnost na matersku...sa divim ze s tym niekto nieco nerobi... 😠

zuzjak
26. feb 2009

...ja nechápem, že to nieje ani životné minimum a každému sa to zdá v pohode, nikto s tým nič nerobí...

lucijja
26. feb 2009

ved prave, keby to bolo aspon to zivotne minimum (co je mmch tiez smiesna suma), ale toto? ved to je do placu...

sirinka
26. feb 2009

zuzjak podla mna sa to v pohode nezda kazdemu...dokonca si dovolim tvrdit, ze vacsine sa to nezda v poriadku...ale ked o tom rozhoduje par hlav co sa tlacia nad korytom... 😠

zuzjak
26. feb 2009

...no však ja hovorím práve o tých hlavách tam hore, že tie by to mali hlavne vidieť, ale blíži sa predvolebné obdobie, takže si zase užijeme aspoň sladkých rečičiek a sľubov...a naše hypotéky zostanú, také aké sú... 😲 ☹

lucijja
26. feb 2009

ja by som nechala zit z tych penazi prave tych par hlav...a stacilo by im dva tri mesiace 😀