Ako zvládnuť splácanie hypotéky a materskú dovolenku?

anuska
9. aug 2006

Chcela by som vedieť, ako sa dá zvládnuť splácanie hypotéky a materská dovolenka. Má s tým niekto skúsenosti?
Ide totiž o to, že si chceme kúpiť byt v BA. Ceny sú nehorázne. 3 izb. by vychádzal so všetkým na 20 tis. mesačne.
To sú cca 2/3 z našich príjmov.dá sa z toho vyžiť? A čo keď príde bábo?

anuska
autor
9. aug 2006

to je jasné, že bábo nemôžeš odsúvať do neviem kedy.
Stále bude niečo, že si povieš tak teraz ešte nie lebo to, lebo hento. Nikdy nebude ten správny čas, keď sa človek bude pozerať na to takto. Najlepšie je, keď sa bábo prihlási samo 😀
Zuz, inak ten bytík, ktorý som si už "zariaďovala" padol. Tá detská izba nebola taká malá ako sa mi zdala. Vyfúkol nám ho niekto pred podpisom, mal hotovosť 😠
Nepoznáte niekoho, kto by predal 3 izb? 😅

babulka
9. aug 2006

baby, materska je, pokial viem 55% platu za predchadzajuci rok, nie 70%. Ale nie som si ista, lebo my mame 70%

bellezza
9. aug 2006

my sme najprv bývali v 3izbovom podnájme. Potom sme si kúpili a zrekonštruovali 3izbový byt, splácame mesačne 16tis, to vrátane mesačných poplatkov za byt. Byt stál 1800tis. a rekonštrukcia 600tis. Banka dala úver aj na rekonštrukciu, materská sa v tomto prípade nebrala do úvahy, keď banka poskytovala úver. Ja dostávam rodičovský príspevok.
Anuska, ak neutiahnete 3izbový byt, kúpte si 2izbový aalebo 1,5. Myslím, že vášmu budúcemu dieťaťu to bude úplne jedno či žije v 3izbovom alebo 2.
Ja tiež nemám rodičov k dispozícii, moja mama pracuje, takže smai nemôže starať o dieťa. Otca už nemám.
Moja svokra nežije na Slovensku.
A zvládnem to aj s druhým bábom. Dá sa to. Len to chce dobre zorganizovať.

anuska
autor
9. aug 2006

Medzi 2 a 3 izb.bytom veľký rozdiel v splátkach nie je. Preto by sme chceli radšej už väčší, aby sme sa nemuseli o pár rôčkov sťahovať. Hoci zatiaľ nebudeme prerábať všetky izby. No ešte uvidíme.

svetluska.p
10. aug 2006

My sme z KE, ale tiez splacame riadnu hypoteku a stavebny uver a rodine... Co Vam budem hovorit. Mesacne nas splatky + ucty za byt a telefony vyjdu na 22tis. Som zvedava, ako to budeme zvladat, ked pojdem na MD. Ako je to s vyskou MD? A prispevok na dieta, ten jednorazovy - v akej vyske je teraz?

zuzulik
10. aug 2006

materska a splacenie hypoteky - no nie je to ta najkrajsia predstava,ale stale lepsia ako materska a platit niekomu do vrecka za podnajom ,nemyslite... hlavne aby babatka a cela rodinka bola zdrava,uskromnit sa uz nejako da...

rabiva
10. aug 2006

Ja som tiez z KE, mame 3izbovy byt, mame hypo 1,1mil. platime 6500sk mesacne, ziadny iny uver okrem toho nemame (byt je komplet zrekonstruovany), plus najom a vsetky dalsie vydaje ako poistky, telefony, internet, kablovka nas vyjdu zhruba na 15tis, co predstavuje zhruba polovicku manzelovho prijmu... Ja beriem matersky prispevok a rodinne pridavky vo vyske 4770,- Sk 😒 ... Prvych 6mesiacov som brala 55% z platu.
Viem ze ceny bytov a platov nemozem porovnavat len chcem povedat ze sa to da, niekedy tazko ale hlavne ze ste vo svojom a neplatite za podnajom. Tiez zatial vyuzivame len 2izby, detsku dcerke "vyzdobime" neskor, aj tak spava medzi nami 😀
Platenie hypoteky dalsich 25rokov ma dost desi ale bohuzial to v dnesnej dobe inak asi ani nejde ☹

dahlia23
16. aug 2006

My sme si vzali hypotéku asi pred siestimi tyzdnami. Nie sme z BA, prestahovali sme sa do TN, kde nemame vobec nikoho. 2-izbovy byt (sice v centre, cca 65 m2) nas vysiel 1.3 mil. Pred 10 dnami som zistila, ze som tehotna. A co teraz? Nic... Nejako to budeme musiet zvladnut. Sice este neviem ako, ale urcite to zvladneme..... 😀

kala12
16. aug 2006

My sme kupovali byt pred rokom, brali sme hypoteku,sice obidvaja prajueme, ja este popri tom studujem, za mesiac mame svadbu,a este sme minuly tyzden zistili, ze budeme traja. Co uz,bude toho na nas dost, ale hlavne ze mame strechu nad hlavou a babetko bude zdrave. Dahlia ty si z TN? V ktorej casti byvas?

melory
14. jan 2007

my sme zobrali hypoteku v mojom 5 mesiaci tehotenstva...co uz sme mali robit???

adkag
29. jan 2007

my tiez ideme brat hypoteku na byt, tiez mam z toho dost obavy, kedze ten rodicovsky prispevok nie je nic moc a ked porovnam,ze doteraz sme zili z dvoch plnych platov dvaja a to sme hypo nesplacali, teraz budeme trja zit z jedneho platu + rodicovskeho prispevku,tak to urcite nebude lahke. ale zvladli to ini ludia, co maju aj viac deti, tak to snad zvladneme aj my. myslim, ze najdolezitejsie je vyriesit byvanie a to,ci budeme chodit na dovolenku kazdy rok alebo kazde tri roky uz budeme musiet prisposobit situacii.

zuzu13
29. jan 2007

myslím, že človek sa dokáže uskromniť. Máme tiež hypotéku, manželova výplata ide celá na splátky a žijeme s mojej materskej/4,950,-/. Nemám mlieko tak na Bebu ide mesačne cca 1500,-. 😉

zuzanat
29. jan 2007

ahojte, my sice nemame hypoteku, ale tiez mame uver na 5rokov a dost vysoku splatku.Za byt platime tiez dost a bohuzial manzel nezarobi tolko, aby sa z jeho vyplaty zaplatili vsetky seky.V poslednej dobe vsak velmi tuzim po babatku a tak len kalkulujem, aj ked tym sa nic nevyriesi.Asi najrozumnejsie byb bolo splatit uver, ale zase nechcem mat prve dieta v 30tke. ☹

alex21
29. jan 2007

Ja si myslím, že to hlavne záleží na tom kde si človek stanoví priority. My tiež splácame hypotéku a viem, že keď budem na materskej tak to zvládneme. Kúpili sme 3-izbovy byt lebo planujeme rodinku. Ale za to máme zariadenu len spálnu a kuchynu. V obyvačke máme jednu darovanú starú pohovku a jednu skrinku na ktorej je televízor. Tiež nemáme auto. Ale za to viem, že si chcem bábetko vychutnať ostatné veci počkajú keď budeme na tom lepšie a hlavné je že sa tým vôbec nestresujeme.

mitinka
18. feb 2007

ja som teraz sa dopocula ze je nejaky rozvoj pre byvanie mladych..... davaju az 1,5milionu do 30rokov cize nemozes prekrocit s muzom 30rokov a plat viac ako 23tisic nemozes mat!!!!!a plati sa 4000sk mesacne co by bolo uplne super ja o tom nic viac neviem ale musim sa ist aj ja na to spytat!!!!ja uz chcem od svokroucou vypadnut totalne mi to tu leze na nervy!!!!!!takze az by to tak bolo hned to berem!!!!len davaju to vtedy ked mas uz dom navrhnuty aby si im to mohla ukazat a s tym ze musi byt do 2rokou skolaudovany!!!!!a potom rucis tym domom pokial sa to nesplati!!!!!lenze kde dnes zacnes ked niektory ako mi nic okrem auta nemaju ;))

zuzanat
19. feb 2007

mitinka to je uver zo Statneho fondu rozvoja byvania a daju ti max 1mil. Malo to byt 1,5 mil, ale neschvalili to. Moja kamaratka to teraz vybavuje a konecne po dvoch mesiacoch vybavovania ma konecne vsetky potrebne prilohy k ziadosti. Minuly tyzden podali ziadost a do 3 mesiacov dostanu vyrozumenie, ci ho dostanu alebo nie.K ziadosti musis prilozit projekt domu a vsetky mozne povolenia, ako stavebne, zivotne a pod.mesacna splatka je tusim 4600sk a ty musis mat na ucte 20% z ceny domu.

mitinka
20. feb 2007

coooooooooooooooooo?????????????????to fakt??? 😲 a kide by som ich vzala 😠 😠 😠 a ze pre mladych a kde mam na to zobrat..... a kedy by som si ja nasetrila nejaku tu korunku aj s muzom!!!!to je o ho...!!!!mozem ich ani sa tam radsej pytat nepojdem ako som ja hadava tak by som ich tam asi zbila!!!!!no teda nemam slov!!!vdaka zuzanat za info 😉 ☹

katusha
20. feb 2007

to je teda riadne svinstvo, a ze pre mladych 😠 mitinka mna to teda tiez vytocilo, tiez byvame s priatelom u svokra a ja sa tu asi zblaznim. ako sa mladi maju osamostatnit??? ze sa tento stat nehanbi! 😠

zuzanat
21. feb 2007

my sme chceli stavat dom, ale kedze mame este uver za pozemok, tak sme od toho upustili, teda spon zatial.My byvame od zaciatku v obecnom najomnom byte, nie je to ziadna vyhra, co sa platenia tyka, ale byvat musime. Teraz mame 2izb a mozno dostaneme aj 3izb. co by som bola velmi rada! A je to lepsie akoby som mala brat hypoteku, to by nas urcite vyslo viac....

mitinka
21. feb 2007

katusha to je teda otras a ja som cela na buduci rok stavat no mozem akurat z kociek ved mi si tak skoro pokial mala nebude mat viac ako 10rokou a my vsetko splatene nenasporime ved mi zijeme ledva z vyplaty do vyplaty a nie aby som si odkladala po nejakej tisicke a kde tu zvysnu zoberem??tento stat sa moze hambit!!!!!!!!kazdy stat dava mladej rodine byt!!!!a tento este nas aj osklbu o kazdy halier spine hnusne!!!!my byvat budeme sami asi az ked budeme mat 50rokou!!!! 😠 😠 😠 😠 🙄

mimi
21. feb 2007

zuzanat,tak to mi nejde do hlavy,ked ponukaju iba 1 mil a to este musim prilozit k tomu projekt domu,stavebne povolenie?To co za to postavim?
my planujeme tiez poziadat o uver zo statneho fondu plus stavebne sporenie,ale neviem,ci sa to da takto kombinovat.Vyzistim a dam vam vediet.No,my uvidime,kde nakoniec zakotvime 😒

zuzu13,a to ako vyzijete s tvojej materskej?vsak my len na stravu minieme okolo osem az desat tisic ☹
vsak dajako bolo,dajako bude,hlavne je, len aby sme boli zdravi!postupne sa k niecomu hadam dopracujeme! 😉

zuzanat
22. feb 2007

mimi a preco by sa to tak nedalo skombinovat? Ved je jasne, ze za milion dom nepostavis, cize ti ostava bus stavebne alebo este hypoteka.Ale to uz sa potom mozeme ist past a jest datelinu.. 😠
ak by moja materska stacila iba na stravu a manzelova na vsetky splatky, tak na materskej som uz davno, ale bohuzila nie je to tak..

mimi109
22. feb 2007

zuzu13 my tiez tak manzelov plat ide na hypoteku a ucty a z mojej materskej zijeme a tiez davam malej umele mlieko a naucili sme sa zit aj z mala hlavne ze byvame sami vo svojom 😉

anamor
22. feb 2007

my tiez planujeme stavat, k tomu hypoteka a niekedy v tomto case sa uz hadam pritrafi aj nejaky drobec, asi to nebude nic lahke pocas materskej, ale hadam to nejako utiahneme, uskromnime sa a bude.... ale je strasne, ze clovek, ktory studuje, zozenie si relativne dobru pracu musi spekulovat nad tym, ci si vobec dietatko a vlastne byvanie moze dovolit...

zuzanat
22. feb 2007

v dnesnej dobe je velmi azke zacat stavat, ak clovek nema nasetrene nejake peniaze. My mame uver na 5rokov, kupili sme pozemok,a kedze manzel nezarobi nic moc, musime este nejaky rok pockat s babom.Ale niekedy to na mna proste dolieha a tesim sa na to, ked aj ja sa konecne dockam.

mimi
22. feb 2007

mimi109,ja vas naozaj obdivujem,ze to dokazete!ja som si myslela,ze vsetko berieme skromne,ale asi nie ☹ my sa dajako nevieme zmestit s tou stravou,ale na tom zas nemozem moc usetrit,ked sme hladni 😒

zuzanat a pustite sa do toho stavania?ja som v tomto dost pesimisticka,ale manzel je viac optimista 🙂 (dobra kombinacia,nie? 😉 )
zuzanat,este jedna otazocka,vraj ten uver poskytuju iba na betonove domy a nie tehlove,vies nieco o tom? 😕

mimi
22. feb 2007

ci panelove,uz som z toho jelen 😀

lidka619
23. feb 2007

ahojte baby, ja sa k vam tiez pripajam - my sme si tiež v januári tohto roku podali žiadasť o úver zo ŠFRB, je to presne tak, ako to už bolo písané , len chcem podotknúť, že tých 20% z hodnoty domu, môže byť už aj v preinvestovanej časti. t.zn. že ak máte už domček rozostavany, tak vám to odhadca ohodnotí a máte po probléme. Na knižke alebo na účte, nemusíte mať nič.

My sme tiež tak začali minulý rok stavať, urobili sme podpivničenie domu, pretože sme na kopci, odhadca nám to odhadol na 445.000 Sk a to nám stačí, pretože dom máme ohodnotený na 1,8 miliona. Tak teraz netrpezlivo čakáme, či nám schvália, pretože sme to posielali 12.1.

Mimi a je jedno, či stavias dom z betonovych tvarnic, či porobetonovych, prip. z tehly, ich to nezaujima, z čoho postavis, z toho máš - len musis mať certifikát od každého stavb. materiálu, ktorý doložíš ku kolaudácii.

Má to ešte jednu nevýhodu, že všetko musíš dokladovať faktúrami, a tým pádom sa ti to predraží - príklad - ked sme robili podpivn. bločky sme nechceli, a tým pádom nám dávali bez DPH, a tým pádom sme aj dosť ušetrili.

Je to riadne svinstvo, ale ked chces sám bývať, musíš volačo aj vytrpieť - a potom tie splátky. Vychádza to okolo 4,5 tis./mesačne na 30 rokov. A to isiel hore úrok od januára na 3,5 %. Svine jedny. Minulý rok bol 3% a rok predtým 2,5%. Mám kamoša, ktorý bral možno pred 4-5 rokmi neviem presne,. a mal 1,5% úrok - no čo to je. Smeť. A predtým boli aj iné výhody, za každé dieťa, ktoré sa ti narodilo počas splácanie úveru, ti odpočítali 30 000. To bola sila, čo? Ale mladí to začali využívať, /čo bolo aj rozumné 😉 / tak to zrušili.

Mám susedku, ktorá takto počas 6 rokov porodila 3 deti, a to ešte ľutovala, že to prvé mala ked ešte nezačali stavať. Tomu sa povie logické myslenie
😅

Som sa akosi rozpisala, už končím 😉

zuzanat
23. feb 2007

mimi vobec netusim ci budemem stavat, na buduci rok by som uz chcela babo a potom neskor druhe, medzitym splatime uver za pozemok a uvidime ako na tom financne budeme.Lepsie by sa nam stavalo keby sme napr. byvali u rodicov, ale to nejde, pretoze byvaju v panelaku a dost daleko, cize platime vysoky najom, nemame nic nasetrene, lebo som si doteraz platila skolu, takze by sme museli zobrat uver 2mil a netusim z coho by sme to splacali! no ale uvidime, mozno raz...

katusha
23. feb 2007

ahoj mitinka, vidim, ze si pekne nastvana ale ved ja takisto 😠 na slovensku si to kompetentni predstavuju asi tak, ze mladi si budu brat hypoteky za 2 miliony a potom to budu splacat cely zivot a este aj ich deti to budu platit. a samozrejme, takmer nikto z nas si nemôze dovolit zobrat takuto sumu na byvanie a ani by nam ju v ziadnej banke nedali! asi budeme len cakat kym nam pomru rodicia, aby sme aspon po nich nieco zdedili. a mas pravdu, takymto stylom budeme sami byvat mozno ked budeme dochodcovia 😠