Ako zvládnuť splácanie hypotéky a materskú dovolenku?

anuska
9. aug 2006

Chcela by som vedieť, ako sa dá zvládnuť splácanie hypotéky a materská dovolenka. Má s tým niekto skúsenosti?
Ide totiž o to, že si chceme kúpiť byt v BA. Ceny sú nehorázne. 3 izb. by vychádzal so všetkým na 20 tis. mesačne.
To sú cca 2/3 z našich príjmov.dá sa z toho vyžiť? A čo keď príde bábo?

melory
13. apr 2007

mala som nadej ze sa to da aj inac, ale veru nie....sme z tych co si museli zobrat hypoteku dva miliony {po 10.rokoch manzelstva sme nic ine nevymysleli} a este som k tomu aj na materskej, ale paniaze niesu vsetko, vsetko je laska.

wladka
14. apr 2007

mely, to hej.. ale laska splatky nesplati 😀 .. ale v podstate mas pravdu.. 😅

janula203
17. apr 2007

Ahojte dievcata, tak my sme po svadbe byvali u svokrovcov, rozhodli sme sa pre svoj byt, tak ked mala janka 4.mesiace, odstahovali sme sa. Byt sme si kupili na flexihypoteku, mame ju na 30rokov, platime okolo 18 000sk aj so spotrebnym uverom, z ktoreho mame zariadenie. No casom sme zistili, ze byt ma svoje nedostatky, je to novostavba, ale stoji za h..... Asi ako vsetky novostavby.A chyba nam travicka, proste vybeh pre babatko. Tak sme byt prenajali, teraz sme v podnajme. uz asi polroka intenzivne hladame domcek, aj sme objavili, no prisla do toho starostlivost o svokrovcov, tak sme sa zo vsetkych manzelovych surodencov dali na to my, no dom treba najprv zrekonstruovat, a tiez na to nemame financie, takze nas caka dalsie poziadanie o hypoteku...tak uvidime, ci nam daju...ale nakolko dom bude prepisany na nas, tak uz sa mame cim preukazat. Tak hadam to vyjde, pri najhorsom byt predame. Manzel nechce, lebo zatial nam plati celu hypoteku i spotrebak....
Teraz cakame dalsie babatko, dcerka ma takmer rok a pol, prirastok cakame v juni. Rekonstrukcia bude snad o rok hotova. Snad.....
Manzel je zivnostnik, ale pracuje pre firmu, obchodny zastupca. takze on ma dohlad nad financiami, on je ten optimista a ja pesimista,, on vravi, ze to bude dobre, ja, ze z coho vsetko poplatime, aj lizing na auto, a to este budeme potrebovat dalsie...no proste cirkus...Ale co uz, je taka doba, a bez hypoteky sa to neda....treba brat asi tak. A zase jedno svetielko do buducnosti, to co plaatime teraz, o par rokov uz nebude tak vela, lebo ta zivotna uroven, aj ked pomaly, ale predsa, sa zvysuje. ved ked nasi rodicia splacali pozicku 400sk mesacne, vtedy to bol pre nich velky peniaz, a co je to dnes?
A naozaj mate mnohe pravdu, keby sme na to mali hladiet, tak ludska populacia vyhynie, lebo by sme pozerali najprv na to, co mame, a deti by sme stale odssuvali.
Ja som dokonca ucitelka, takze platom vela neprispejem po materskej, ale i to malo postaci 😉

Zelam vam vsetkym vela optimizmu a odvahy....drzte sa dievcata

milhaus
3. máj 2007

ja som otehotnela ked sme si na hypoteku kupili byt
žijeme z mesiaca na mesiac, manžel pracuje na volnej nohe, je zvárač a nik mu robotu dopredu nezaistí
mame toho na platenie dost, hypoteka 6500 mesačne, a celkovo naše poplatky su asi 22000 Sk a ako som to teraz pocitala manželovi ostane 3000 na stravu z jeho vyplaty a mne ked pride materska zaplatim malej poistku a musi nam to vydržat
neviem ako pri takomto spôsobe nasporim na sportovy kocik kedže mam len hlboky po svagrinej, nastastie nam autosedačku požičali a aj stoličku na jedlo ešte po mne mam
je to fuška, niekedy ma z toho riadne hlava boli aby sme to poplatili a niekedy sa stane aj že niečo menej dôležité nevýde zaplatit a potom musime nabuduci mesiac a manžel ani nema pravidelny plat takže je to niekedy dost tažke

mitinka
3. máj 2007

milhaus tak to Vam vobec nezavidim ☹ aj vy to mate tazke 😒 😖 ale chcela by som ta poprosit ci by si mi do IP nenapisala aku mate hypoteku a odkial 😉 ja nad tym uvazujem velmi casto ale dospela som k tomu ze dom je ovela drahsi ako byt!!radsej pojdem do bytu a usetrim tisice ako to vidim u svokroucov oni platia za plyn rocne vyse 50tisic vies co ja by som za to mala? 😕 😒 a to nehovorim o vode lebo je treba aj polievat,....takze nehrozi iba ak na starobu nejaky utulny,... 😒 tak teraz rozmyslam nad 3izbovym ale velkym a ten nas v trnave vyde peknych par asi tak 2500000melonikov ja sa snazim aby mohla ist mala od buduceho roka co uz bude mat 2 roky do skolky aby ja som sla do roboty a dali nam aspon 3melony co pochybujem a hned by som si ho aj po svojom zariadila 😀 uz sa tak velmi tesim ze budeme byvat sami a robit si co chcemea oprat kedy chcem ja a nie svokra a vychovavat si dceru podla seba a nie svokry revat po muzovi kedy ja chcem a nie kedy svokra dovoli 😠 😠 😀 takze tak,.... 😅

tygronx
10. júl 2007

vie mi niekto poradit?chceli by sme s manzelom bud stavat alebo kupit byt.problem mame s financiami kedze som na materskej neviem ci nam poskytnu uver.mate s tym niekto skusenost,viete poradit kde v takom pripade nerobia problem s uverom?

vesi
11. júl 2007

tak toto by aj mňa zaujímalo.

bubaczik
11. júl 2007

mitinka no my sme teraz kupili v trnave byt,a vobec to neni lahke 😠 a ak nemas hotovost,nepocitaj,ze dostanete hypoteku v 100% pokryti uveru 😢
a treba si davat pozor na podvodnikov,my sme natrafili min na troch 😠 vela stastia 😉

melory
29. júl 2007

my sme dostali hypoteku so 100% krytim 😀 zeby vynimka potvrdzujuca pravidlo?

bubaczik, ved vy ste ale trojizbovi predali a kupili stvor....my sme ozaj nic nemali.

bubatinko
29. júl 2007

tygronx ... nam poskytli hypo uplne v pohode len vam musi vyjst z vasich prijmov na splatku hypo aj vase vydavky

dannynka
4. aug 2007

no ahojte....aj ja sok na materskej a mame aj hypoteku....
neni to bohvieco ale da sa to nejako zvladnut....vsetci pomahaju ako sa da a ked ani to nepomoze tak si utiahneme opasky my.Hlavne nech ma vsetko nasa lasocka mala.....ktoru tak moc lubime.a tiez sa pripojim k nazoru jednej z vas ktore ste tu pisali ze peniaze niesu vsetko...... 😉 😉 😉 😉 😉 😉

fenrirka
31. aug 2007

čaute maminky,ja ešte len čakam a tiež mame problem s byvanim.Nemame kde byt s drobcom.Kedze ja som studentka a priatel vela nezaraba,cakame na peniazky ktore ma zdedit jeho otec.to ma byt cca-300 000.a potom si chce priatel zobrat hypoteku a vraj mu daju do miliona s tym ze mna zamlči.Neviete mi niektora poradit inu variantu???Mam termin v decembri a bojim sa ze dovtedy nebudu tie peniazky od jeho otca.chceme kupit niaky starsi rod.dom .co tiez neviem ci sa nam to podari.Som uz zo vsetkeho zufala

lienocka235
31. aug 2007

fenrirka a vy chcete kupit v okoli BA starsi dom /obyvatelny/ do 1.3 m? sak za to uz nekupis ani 1 izbak... nie ze by som ti to nepriala...
my sme brali hypoteku 1m na 3 izbovy byt v senci prerobeny cca 4 roky dozadu.. vyslo nam to aj bez mojho prijmu ale poviem vam splacat to bolo tak tak na hrane.. mala potrebovala vitaminy, ovocie jogurty a to islo do penazi.. teraz sa uz mame fajn manzelovi stupol 3 nasobne plat aj ja pracujem takze uz len nostalgicky spominame na dobu edy som ratala ci mozem malej kupit jeden alebo dva pribinacky... byt sme si zariadili aj auto kupili... teraz planujeme druhe baby lebo to druhe tehu by som si chcela vychutnat bez tych stresov co bude.. ako to zaplatime a tak...

julova
4. sep 2007

my uz treti mesiac spalacame hypo a v novembri odchadzam na matersku....som financny kontrolor, tak mam nocne mory, lebo kalkulacie a fin. analyzy - to je asi defekt z povolania 😀...ale snazim sa moc nepocitat....zatial to vyzera tak, ze po pol roku pojdem do prace, a dufam, ze mi vyjdu v ustrety s 1/2 uvazkom...moj manzel robi na smeny a ostatne by vykryla moja mamina...mam "v zalohe" moj 1-izbovy bytik, kde budeme celu matersku a ked sa dostavia novostavba, tak sa stahujeme...asi buduce leto, mozno skor...potom jednoizbak prenajmeme a bude splacat hypo...taky je plan...a ak by to slo dobre, ako v nasich predstavach, vratila by som sa este na nejaky cas na rodicovsky...ale s hypo by sme to po 1/2 roku s manzelovho platu + rodicovskeho nazvladli...

tweety22
4. sep 2007

tak ja sa pripajam, my mame hypo na byt v BA a splacame pomerne dost vela ale da sa to zvladat pokial ma mangel ako tak dobru robotu, inak by sme boli nuteni kupit nieco mensie... xcem len napisat, ze my sme byt kupovali pred 3. rokmi, novostavbu, 3,5 izbovy, dvojpodlazny, komplet v standarte (nie ako holobyt) za vtedy taku cenu, ze sa mi az oci prevratili, ale neviem si predstavit odkial maju zobrat momentalne v sucasnej dobe mladi ludia peniaze na slusne byvanie ked tie ceny vzrastaju kazdym dnom do neuveritelnych hodnot? to sa netyka len BA, ja mam rodicov vo zvolene a tam 3izb. byt, neprerobeny, na sidlisku, v panelaku stoji okolo 1.500 000, co sa mi zda neuveritelne vysoka cena na Zvolen, kedze viem ako sa tam pohybuju platy... vrrrrrrrrrciiiiim na cely tento system 😠

fenrirka
18. sep 2007

no Lienocka ,chceme ho kupit niekde za Trnavou,ale ja vobec neviem ci sa to vobec zrealizuje.On s ahrozne zmenil,a mne je stale viac smutno.Neviem ci to este medzi nami bude take ako predtym

maruschka
18. sep 2007

my sme si brali pred 3 rokmi hypotéku na 3-izbový byt 700 tis.Tiež to splácame 35 rokov.Ale v dnešnej dobe,pokiaľ mladí ľudia nechcú bývať u rodičov,tak sa to jednoducho inak nedá.Predpokladám,že málokto z nás má na vkladnej knižke len tak 1-2 milióny,aby si nemusel brať pôžičku.Je to hnusné,že ihneď po svadbe,sa musíme takto zadlžovať a môžme sa len modliť,aby sme sa dožili konca tých splátok v tejto hektickej dobe,aby sme to nezavesili na krk našim deťom. 😒

milhaus
3. okt 2007

mi sme si pred rokom brali 800 000 a to sme potrebovali 950 000.
ostatok sme si museli požičat lebo banka ide len do vysky odhadu, mame to na ešte 24 rokov, manžel nema stalu pracu, je zvarač a je to tažke, okrem toho mame auto ešte 2,5 roka na lizing a keby nam moja mama nekupovala občas oblečenie pre malu tak neviem ako by sme to zvladli

natal
8. okt 2007

Fuha dievcata a to ja som sa stazovala, ze sa mam zle. Tiez mame hypo + najom a ostatne poplatky a ledva mi ostava na zitie. Ja som si to zariadila tak, ze este pred tym ako sme sa rozhodli mat babo, tak som setrila peniazky na malu a do zasoby. Cize ked nevyjdeme s peniazmi, tak cerpam zo zasob. Taktiez pri krstinach sme dostali od pribuznych na malu peniazky a tak jej z toho kupujem oblecenie, plienky a Nutrilon. Ale aj tak sa musim naucit viac setrit.

pralinka25
8. okt 2007

natal ja robim presne to iste. Obcas si pripadam ako sibnuta ze stale myslim na taketo veci. Pritom na peniaze vonkoncom nie som ale robim v socialnej oblasti a ked vidim tie pripady ako ludia mozu zle dopadnut pod vplyvom zlych okolnosti. Kopu mladych rodin krachuje kvoli tomu ze nemaju peniaze ani na zakladne veci.
Ide ma slak trafit, ze namiesto toho aby bolo splodenie dietata prijemnou zalezitostou je to skor matematicko - ekonomicky hlavolam 😠

Teraz sa snazim co najviac usetrit, kym mame dve vyplaty, aj ked ani to su neni ziadne extra obnosy. Budeme to mat ako zeleznu rezervu a v case nudze pouzijeme.

anaxamon
12. nov 2007

sillas • 2d • Dnes o 12:05
ahojte baby...neviem či toto je správne miesto, ale potrebovali by sme radu, prípadne na čo si dať pozor pri vybavovaní hypotéky, prípadne nejaké výhody v nejakých bankach...proste všetko čo by mohlo pomocť..za všetky rady dakujem, prípadne to môžte poslať aj do IP.
Poprípade aj nejaké čísla, že aký úver na kolko rokov a aké splatky vychádzaju..dakujem velmi pekne.

tatiana82 • Dnes o 12:20
ahoj sillas. no my sice nemame hypoteku ale spotrebny uver, ale odporucam mat nejakeho znameho - je jedno v akej banke. banky su velmi neochotne, aj ked vidis kopu reklam, tazko povedat kto da lepsie podmienky... ako hovorim zalezi aj od znamych. uver a aj splatky sa nastavuju v zavislosti od prijmu ziadatela. sama urcite vies kolko mesacne mozes splacat a navyse vybavte si aj nejake poistenie keby cosi... a skuste si vybavit aj nejaky odklad, napr. pol roka keby nahodou sa nieco stalo a nejaky cas ste nemohli platit...

dupinka • Dnes o 12:20
myslim, ze toto je najlespie riesit cez financneho pradcu (ak mas), alebo priamo obehat jednotlive banky... lebo kazdemu vypocitaju inu sumu, v zavislosti od vysky hypoteky, uroku, dlzky rokov splacania, prijmu a tak. Tiez zalezi, ci mate do 30 rokov, a chcete brat aj prispevok pre mladych (tam je prijem jedneho do cca 23800 Sk priemer a suma hypoteky do 1 500 000 sk, ci beries sama alebo ako manzelia, alebo spoluvlastnici,....ci chcete zakladat priamo ten byt/dom, kt. kupujete albo nieco ine. znalecky posudok je ale lepsie si nechat urobit u niekoho ineho, ako u ich znalca. lebo dohodnuty znalec Ti vie urobit cenu ako potrebujes.

Treba si dat pozor na udaje na Liste vlastnictva z katastra, (aktualny)ci to sedi s udajmi na kupnej zmluve resp. aj ak maju povodni majitelia od niekoho u nehnutelnost kupovanu/prevadzanu do OV,..
ked sa berie hypoteka, tak banka neda peniaze vam, ale predavajucim, s tym, ze kym prejdu peniaze z banky, je tam zriadena tzv. plomba v prospech banky, aby predavajuci nepredali aj niekomu inemu.

dupinka • Dnes o 12:22
sillas: odkial si? nechala by som ti v IP kontakt na nasu babu...

poleva • Dnes o 12:22
ahoj tak to sú otázky pre banku
ináč ked si dáš nejaké web stránky bánk máš tam hypo kalkulačku tak si to ľahko aj sama vypočítaš 😎

melory
24. nov 2007

hlasim ze zatial zijeme aj s hypotekou na krku a somnou na materskej, hladom netrpim.

emogeon
4. dec 2007

tygronx a skusali ste cerpat uver zo statneho fondu byvania?
mozno by vam to vyslo tam ak mate maly prijem...

daniela84
24. jan 2008

rabiva pises ze mate dokopopy ucty 15 000 a to je polovicka manzelovho platu, tak to sa mate este velmi dobre, aj mmy berieme uver, sice nie nad milion , al predsa, kedze ja som student budem mat len rodicovksy prispevok a manzel zarobil tak 19 000, dokopy zo splatkov budeme mat vydavky vo vyske asi 17 000, a ostava nam na stravu asi tak 6000 az 7000 na mesiac a povedala som si po dobe hlavy v smutku, ze uz nejak bude a zvladneme to. Inac to nepojde. Ale ais budem musiet skor do roboty, a to este mne robia problemy v skole s poslednou skuskou a opakovanie rocnika ma vyjde na dalsich 20 000 a neberu ohlad ani na to ze som tehotna

dahlia23
27. jan 2008

ja som tiež ostala tehotná asi mesiac po tom, ako sme si vzali hypo. nevedela som si predstaviť, ako to všetko zvládneme a čuduj sa svete, dá sa to. asi ba som to zhrnula tak, ako mel, že hladom netrpime, lubit sa lubime a to ostatne, to nie je doleite.

revayova
21. feb 2008

tak babulky my mame dve pozicky , byt a dve deti a chceme zacat stavat a este mame nejake peniaze pozicane a mame ich vratit do maja.Na zitie nam ostava 1OOOO. je mi zle z toho vsetkeho.Potom sa s manzelom len hadame a nevedie to k nicomu. Dost sa toho obavam a do prace nechcem ist skorej , pretoze nemam kde nechat maleho a nebude ma uz tak potrebovat , ked vyrastie. Kolko miniete mesacne na stravu???

otrivinkajanka
21. feb 2008

no my tiez mame hypoteku na krku pozicky splatky ja som na materskej aj jest a satit sa treba nie je to jednoduche v tejto dobe hlavne ked mame taku uzasnu matersku,,,, revayova my sme traja a na stravu davame mesacne tych 4000-5000 tisic

revayova
21. feb 2008

otrivinkajanka- to ako robis.? si sikovna , ked ti staci 5000. ja sa snazim doma varit, co je zevraj lacnejsie a mesacne minieme 7000.A s materskou a pozickou je to len tak- tak

otrivinkajanka
21. feb 2008

revayova no snazim sa nekupovat zbytocnosti a kupjem vsetko ako chudera v akciach sledujem letaky co kde maju a potom ideme nakupit aj teraz maju v tescu akcie ked kupis napr 3 ariele prasky mas ich len za nejakych 500 sk takto nakupujem aj stravu a snazim sa navarit nie je to jednoduche

revayova
21. feb 2008

si sikovnica