Ako zvládnuť splácanie hypotéky a materskú dovolenku?

anuska
9. aug 2006

Chcela by som vedieť, ako sa dá zvládnuť splácanie hypotéky a materská dovolenka. Má s tým niekto skúsenosti?
Ide totiž o to, že si chceme kúpiť byt v BA. Ceny sú nehorázne. 3 izb. by vychádzal so všetkým na 20 tis. mesačne.
To sú cca 2/3 z našich príjmov.dá sa z toho vyžiť? A čo keď príde bábo?

sulamith
26. sep 2008

aha,tak necitam vsetko 🙂
Klobuk dole 🙂 🙂 Ste fantasticki

ninka123
27. sep 2008

ahojte, kocky, citam, ze to super zvladate, tak nemam mat preco hlavu v smutku 😒
my sme tiez zobrali hypoteku 1,5mil na 30rokov, zobrali sme ju, ked som isla na MD, lebo neskor by nam uz nevysla ☹ ked budem na rodicovskom, budeme to mat perne..este ze je aj moznost mimoriadnych splatok 🙂 ale takisto fungujem na bazarikoch, snazim rozumne nakupovat a tak...dufam, ze to zvladneme...

kika050
30. sep 2008

Babenky no my sme sa konečne z manželom dohodli 🙂 že kupujeme vlastný. Po tom ako sme mali ísť bývat k jeho rodičom prišiel na to že to nebude dobré. Akurát tento týžden obehávam domy ale zatial nič moc predstavte si my nie sme z BA ale z okoli Levíc a tu si pítajú za rotzpadnutý dom 900000. 😢 Tak neviem našla som jeden dom ktorý je na dedine ale stojí 2 000 000je zrekonštruovaný všetko už má dnes ho idem pozriet, ale chceme brat hypoteku tá bude asi okolo 11000. Kolko trvá také schválenie hypotéky? Bojím sa že príde dakdo kto mu dá hotovost a sme hned na začiatku ☹ a nič už tu na okolií není...

womenne
30. sep 2008

ahojte tak sa pridam my sme byvali u svokrovcov začali sme si prerabat podkrovie,maly sme požičku 250000kč v polke skončili a išli na byt takže ju splacame a nič nemame.Teraz vybavujeme ohladom stavby domu požičku mame 1.8miliona splatka s poistenim vychadza na 14000.- 🙄 k tomu mam e dvojičky a kedže sme k 1.1.2008 nespadali k nejakmu hlupemu zakonu maly nemali 21mesiacov tak nam znižili prispevok na 3800kč zo 7500 😠 len kvoli tomu,je to nespravodlive lebo kamoška ma o polroka staršie dvojičky a ona dostava plny prispevok.
Budeme sa musiet riadne uskromnit ale hadam nejakoprežijeme a mne nehrozi aby som šla do prace bo maly su alergici takže školka hned niemožno časom a určite si budem hladat niečo aspon na vikendy 😝 alebo niečo na doma.

kika050
2. okt 2008

Ahojte babenky čoskoro budem patriť aj ja k Vám, ten dom sa nám páči tak teraz vybavujeme pôžičky..
Len dúfam že to zvládneme je to dost penazí a na 30rokov ☹ to je strašné ale mlady inak nemôžu a ešte teraz ako sa vyšplhali tie ceny strašné ☹ Zvládate to?

janka1874
6. okt 2008

ja to poznám tiež máme byt na úver ale zatiaľ len 2 izbový takže časom sa budeme musieť rozhodnúť pre ďalšie riešenie no to má ešte čas 🙂 ale všetko sa dá zvládnuť keď sa veľmi chce a predsa ten pocit že je to "Vaše" a nie niekomu platiť prenájom

kika050
10. okt 2008

No Ahojte neviem ako je to možné ale neschválili nám úver v slsp ☹ ☹ ☹ževraj nemáme dostatočný príjem.Tak prosím pekne komu dajú úver manžel dobre zarába a nestačí to????že dajú ked budeme mat ručitela a dom im nestačí na ručenie. Ja som s toho tak nešťastná čo máme robiť!!!ako si máme kúpiť vlastné ked nám nik nepomôže?? ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

lienocka235
10. okt 2008

kika.. my sme brali uver dvakrat.. a raz som bola na RD a raz som bola nezamestnana.. ale bolo to v pohode.. zavisi od vysky prijmu.. ci nemate nejaky spotrebak.. nerucite niekomu..
po odratani splatky vam musi zostat urcite minimum.. je to 14 070 ale to je to naozaj minimum.. banka si ho moze dat aj vyssie..
ked chcete brat hypo so splatkou 11 000 tak vas mesacny CISTY prijem musi byt minimalne..25 070 nezaratavaju sa do toho pridavky a materska..
podla mna ak mate prijem cca 30 000 v cistom ten uver by ste mali dostat.. skuste potom inu banku..
hodnota nehnutelnosti..ktoru zakladate.. by mala bzt 2.5 M znalecky posudok.. dnes uz nedavaju 100 percent.. max. na 80 percent..

lienocka235
10. okt 2008

tzch 14 070 ak ominimum je ratane na vas ako 2 dospely a 2 deti.. toto si ale este moze banka prenasobit nejakym koeficientom.. ale nizsie nepojde..

kika050
10. okt 2008

Lienočka právaže teraz dávajú 100%.. Ja som na MD No len problém je v tom že manžel je kamionista a to mu berú ten základ čo príde do banky a 30%z diét, Keby z diét brali viac bolo by to úplne v pohode..Ideme ešte skúsit v pondelok vub dúfam že to výde lebo ten dom sa nám strašne páčil.

lienocka235
10. okt 2008

no tak to chapem... u nas je manzel dostava.. a teda aj ja teraz.. celu vyplatu na ucet.. a tak sme nepotrebovali potvrdenia.. proste pozreli posledne tri mesiace.. a spriemerovali.. a bolo.. to je super ze este davaju 100 percent.. v CSOB nedavaju.. ale snad VUB ka bude ustretovejsia.. mozno maju problem s tym ze tie diety su nenarokovatelne.. resp. zavisia od toho kolko manzel cestuje..
tak drzim palce.. nech to vyjde.. v tej VUB ke 😉

kika050
10. okt 2008

ďakujem dúfam aj ja že to výde predsa už to není normálne ked si zrátam že bývame v podnájme a že vyhadzujeme peniaze do vzduchu,to je strašné.. Ja viem že to zvládneme platit lebo mne už pomali končí materská tak pôjdem do zamestnania a to sa dá potom v pohode zvládnut lebo tátoMD je len almužná 😒 😒 😒

janka1874
10. okt 2008

no kika to môže byť problém lebo tak ako písala lienocka235 citujem............mozno maju problem s tym ze tie diety su nenarokovatelne.. resp. zavisia od toho kolko manzel cestuje.....
presne s tým majú plroblém lebo kamiónisti majú pomerne nízky základ ale ne dietách majú veľa ale to banke nemlže zobrať do úvahy ešte ke´d tak skúste v tej banke kde mu chodí býplata či neurobia výnimku

libka1
11. okt 2008

Tak od pondelka aj ja na rodičovskej, poteší... 😀

libka1
11. okt 2008

Jo, a s VUBkou ja mám veľmi zlé skúsenosti, úver síce dali, ale nasľubovali úplne iné úroky a pri podpise zmluvy som zistila že sú už iné, a to už bola zložená záloha 200.000 za byt a nebolo kam z konopí 😉 Takže len pre info, že si treba dať extra bacha... ale bez úveru to dnes nejde... ešteže je aspoň táto možnosť... 😉

kika050
11. okt 2008

Janka práveže sme chceli z slsp tam chodí mužová výplatá ale čo už nič nám nepomohli veľmi som s toho sklamaná lebo manžel dostáva celkom dobrý základ cez 20000sk a že nesplname odmienky.. Kvôli tomu manžel vystriedal plno zamestnaní aby mal lepší základ inde dostávajú základ len 8600čo je to životné minimum...

kika050
11. okt 2008

Chcem sa spítat musíme udávat že máme auto na lezing ked nie je kupené cez banku? 😒 Už len 10mesiacov ho máme platit treba aj tak to udat pride na to banka ked je cez leasingovku?

moncicka
11. okt 2008

kika050 urcite treba uvadzat lebo banka v ktorej ziadate o uver to vidi vo vypisoch a vsetko si overuje v bankovom registri kde figuruju uverove zaväzky.

katka_e
4. dec 2008

Ahojte,
my sme s muźom brali hypotéku v roku 2007,syn mal 1 rok,išla som hneď do roboty,moji rodičia sú dochodci,strážili ho.Brali sme si 750000sk plus 100000 na prerábku bytu a zariadenie.Splácame okolo 5000 mesačne plus 1200 z tej druhej poźičky.Materskú som stále poberala,veľmi nám to pomohlo.Ale poviem pravdu,je to dosť platiť,okrem toho aj iné poplatky,strava-to je druhá najvačšia položka,oblečenie,kozmetika....do toho sa pokazí auto a iné..ale nevymenila by som to za nič.Mladé rodiny majú bývať samé...nič proti staršej generácii.Aj ke´d budem o suchom chlebe,ale budem sa snaziť,aby všetko vychádzalo.K našim pojdem len v prípade,že sa nebude da´t inak.A mama moja raz sama povedala asi po pol roku,keď sme u našich prespali na víkend,źe uź si odvykla na všetko okolo nás-majú svoj kľud,ktorý potrebujú.Takže kto chce bývať sám,musí si aj niečo odoprieť.Ale stojí to za to.
Ale aj tvrdím,že sme mali takéto veci ako hypotéka rieši´t skor-v období,keď sme spolu chodili,čo bolo dosť dlho.A nie,potom bol malý v strese,že som preč a ja ešte vo vačšom.
ahojte

elinka27
6. dec 2008

kika,pokial ti na to pridu ze si to neudala, moze to byt dovod na zamietnutie uveru.Do uvahy sa berie pocet vyzivovanych osob a po odratani splatok vam musi vychadzat zivotne minimum, podla toho ako to vychadza maju niektore banky urobenu kalkulacku tak,aby vam vysiel urcity raintig od ktoreho sa moze odvijat aj urokova sadzba.

dijado
8. dec 2008

čaute, my sme brali v januári úver od ŠFRB 800.000,- /splátka je 30 rokov 3.500,-/ + obaja robíme, ja mám dve zamestnania. predbežne sme si urobili rozpočet stavby, zrátali predpokladané príjmy, všetko porovnali a podľa toho aj plánovali bábätko. spočiatku muža tie papierovačky so ŠFRB odrádzali, ale ja som sa do toho zakusla /za ten úrok ???/ a úspešne vybehala.

maximkomiruska
9. dec 2008

Ahojte kočky,
ja mám hypo na byte,partner na dome,kt.stavia pre nás.Teraz máme malé dieťa,ja som doma a pravidelne si hľadám niečo na nete.On s tým samozrejme nesúhlasí, mne sa nechce od malého,ale ak nám to prerastie cez hlavu nebudem mať na výber.
Stále som však optimistka a dúfam,že sa tento scenár nenaplní.Ďalej sa mi to rozpisovať nechce.Ono,pokiaľ ide o hypo,realita je náročnejšia ako akákoľvek predpríprava,či rôzne varianty.
😉 Na výber,ale nemáme a treba bojovať 😉

libka1
22. dec 2008

Treba chcieť a ide to... kto sa bojí, ten nič nedosiahne a bude stále žiť v trojizbáku s rodičmi, alebo svokrovcami... tiež by som radšej nejedla ako si liezť dennodenne na nervy 😝

jennna
5. jan 2009

ahojte, tak aj ja pridávam svoj názor... pred dvoma rokmi som brala úver 1,4mil. na dom, ktorý som si kúpila spoločne smamou, tá predala byt a zostalo aj na prerábku, ale ako sa hovorí človek mieni, pán Boh mení, 8OOtis. na prerábku bolo úboho málo a na dome zostalo roboty ako na kostole, až vtedy sa nám otvorili oči, ako sa peniažky kotúľajú..
nič to nemenilo na tom, že mám úver na 30rokov...
chvíľu na to som sa dala dokopy s mojím drahým, ktorý samozrejme nebol nadšený s tejto situácie, ale -mlieko už bolo rozliate-
teraz zisťujem, že by som radšej bývala vo vlastnom, už s tým nič nenarobím, ale dom ostane mne.. do toho sme hrozne zatúžili po bábätku a dnes som v15tt.. drahý sa rozhodol prerobiť podkrovie a tam treba ďaľšiu investíciu, tak budeme musieť brať úver zo ŠFRB ak nám ho priznajú a splácať ako diví..
uvidíme čo nám život prinesie, ale na malé sa veľmi tešíme a hádam to dáko zvládneme, ja len dúfam, že od roku 2010 priznajú mater.príspevok vo výške min.mzdy, aby sme aspoň môj úver mohli vyplácať..
takže život je boj, ale nemôžem čakať 30rokov, aby som mala deti, tých pár prvých rôčkov musíme zabojovať a potom to už hádam zvládneme, len musíme veriť!!!

majacska
6. feb 2009

ahojte. vie mi niekto poradit ako je teraz s pypotekarnym uverom? navasta je na MD, maju jedno dieta, ci vobec daju pozicku,a kolko, ktora banka je najlepsia? dik za odpoved.

sirinka
6. feb 2009

treba si spocitat kolko potrebujete mesacne na zivobytie a kolko vam este ostane na nejake splacanie...na MD to este ako tak ide, ale na RD je uz ten prispevok velmi smiesny...takze treba ratat z jednym platom.
a hlavne nezabudat nechat si nieco na nepredvidane vydavky...

ja osobne by som do hypoteky nesla na RD, keby mm nezarabal naozaj dost dobre a v tejto dobe este mal aj stabilne miesto.

na druhej strane, teraz sa banky budu predbiehat o klientov a budu ochotne dat lepsie podmienky, ale ako budu posudzovat klientov, ci su vhodny, to neviem.

co sa tyka zatajenia oficialnej pozicky, ci uz stavebne, leasing, to je blbost, oni si poskytuju medzi sebou informacie, prave aby predisli problemom s neschopnostou splacat.

womenne
7. feb 2009

majacska ja som bola minule vo wub-čke menit slovenske a jedna pani mi tam len tak spravila rozpočet či by sme dostali uver,dala 1000000 aa znašho platu nam to nevyšlo ☹
potom dala:manžel :40000.-sk
Ja:15000.-sk
a vyšlo nam 500000.- 😖 čož je nič ona sama povedala že to hrozne sprisnili a to tam mam učet 6rokov a pravidelny prisun z materskej 😠
ale počula som že maju vyhodne v Dexii a zariadit si to ako piše sirinka vypočitat si či to vlastne zvladnu platit.

lienocka235
7. feb 2009

majacska zavisi od synovho prijmu ale to nie je prekazka. ked je nevesta na MD rata sa zivotne min. plus vyska splatky plus nejake prav. platby co maju.. to musia splnit... najlepsie je zajst najprv do banky kde maju ucet a chodi mu tam vyplata...
akurat teraz prestali dvat 100 percent... davaju tusim do 70 percent.. ale najlepsie sa informovat priamo v banke..
womenne a tvoj prijem je zo zamestnania..? tych 15 000?

my sme si tam nedavno davali tiez ratat a mali sme ciste prijmy priemer za tri mesiace na mesaic to vyslo v cistom 1900 eur a cosi.. a nemali problem... s hypo.. chceme ist stavat.. a chceme brat tak 1.5 M pozemok mame plus vlastne peniaze.. do toh vrazime.. chceme vub.. prijmy mame obaja zo zamestnania... niekedy maju problem ak ide o zivnostnika.. prip. nerataju matersku ako prijem ci rod. prispevok..

womenne
7. feb 2009

lienočka ja som na materskej ale mam RP,ona to davala len informativne takže najskor dala naš prijem a kedže nam nevyšlo tak si dala ine prijmy želen pre info som bola v šoku 😖
my sme naštastie uzavreli zmluvu už pred rokom takže nemame problem.
majascka všetko zavysi aky ma tvoj syn prijem materska sa moc nerata.

lienocka235
7. feb 2009

nemohla to nejako blbo zadat.... ? alebo to tu inak rataju... 😀 teraz davaju prave nizsie sadzby..