Ako zvládnuť splácanie hypotéky a materskú dovolenku?

anuska
9. aug 2006

Chcela by som vedieť, ako sa dá zvládnuť splácanie hypotéky a materská dovolenka. Má s tým niekto skúsenosti?
Ide totiž o to, že si chceme kúpiť byt v BA. Ceny sú nehorázne. 3 izb. by vychádzal so všetkým na 20 tis. mesačne.
To sú cca 2/3 z našich príjmov.dá sa z toho vyžiť? A čo keď príde bábo?

womenne
7. feb 2009

neviem tiež mi to nešl do hlavy ked v čechach nam hypo dali s takym prijmom aky mame,aj ak to vypisovala na 4x bo sa jej tam niečo kazilo,takže sa možno pomylila,ale znamym zamietli žiadost a viem že zaraba vcelku dobre 🤐

krasuliak
7. feb 2009

ja osobne by som teraz nic nekupoval (myslim byt ci dom ) a ani ziadnu hypo ci uver nebral 😉 😉

tiez chceme brat ale este cakame na situaciu ako sa vyvinie a analytici ocakavaju este pokles cien a opat spristupnenie uverov pre zarobkovo slabsie rodiny kde pomoze aj stat! tak uvidime 😅 😅

lienocka235
7. feb 2009

prave teraz je dobra doba na kupovanie.. samozrejeme velmi zavisi na lokalite a pod. je dost dobry vyber...da sa vyjednavat na cene... a co sa tyka poklesu cien.. tak poklesli.. ale pravd. pride k urcitemu stropu kde sa to zastavi.. resp. bude zavisiet od oblasti... ponuky prace v okoli a pod...
ludia byvat potrebuju a moze prist aj k tomu ze to ludia radsej prenajmu ako predaju..

co sa tyka spristupnenia uverov pre slabsie rodiny a pomoc statu.. tak presne toto priviedlo USA do krizy a my na to doplacame... takze k tomu hadam neprijde

banky teraz praveze velmi dobre preveruju zaujemcov o hypo... a aj to kolko rokov robite vo svojom zamestnani a celkovo si overuju aj firmu.. celkovo zavisi od situacie v rodine.. ak hypo tvori 20 -30 percent mesacn. prijmu uver je poisteny tak podla mna to neni taky problem..

krasuliak
7. feb 2009

lienocka nemyslim terajsok ale buducnost a podla toho co som cital tak ceny pojdu este dole minimalne do leta tak naco sa panahlat?? hlavne ceny novostavieb isli rapidne dole a hlavne v ba a okoli ale starsie byty isli dole maaalicko a este pojdu!! cena ktore klesla 1000e z 35000e nie je u mna pokles ale kazdy to vidime inak

lienocka235
7. feb 2009

krasuliak.. ceny bztov starsich v BA a v okoli isli dolu aj o pol milona.. niektore aj viac.. ono otazka je v tom ze tie pod istu hranicu ludia nepojdu.. ak ich mozu prenajat.. a dopyt po najmoch je... ono zavisi n alokalite a na ponuke... daju sa najst aj dobre ponuky.. kde proste su ti ludia to nuteni predat.. lebo potrebuju peniaze na dokoncenie napr. domu.. a ti su ochotni vyjednavat.. ako ja ta nepotrebujem presviedcat... 😀 my sme takto kupili velmi vyhodne pozemok.. nedavno.. proste zo vsetkeho sa da vytazit...

sirinka
7. feb 2009

podla mna este tiez pride k znizovaniu cien nehnutelnosti...zatial sa ceny dost drzia. a aj ceny stavebneho materialu pojdu udajne dole niekedy koncom jari a ja comu sa ja velmi tesim, ze aj cena za stavebne prace sa konecne priblizi k realu, lebo ti uz nevedeli co od stastia pytat...

a co sa tyka tych hypotek pre zarobkovo slabsie rodiny...asi z toho vela nebude, ved to by bol presne americky model...skor by sa malo cenovo spristupnit byvanie, aby sme sa nemuseli zadlzit skutocne na cely zivot...

krasuliak
7. feb 2009

lienocka v poho len ty stale rozpravas o ba ale ja nemyslim ba ba je nieco ine ako ostatne slovensko!!
a presviedcat ma nemusis mne je to tak jedno ja na slovenku nezijem chcel len poradit a pisem co radia odbornici tot vsio

ale aj tak kazdy ma vlastnu hlavu a urobi po svojom saamo ze je vyhodne aj terza kupit lebo je lacnejsie ako pred pol rokom ale kolko to stalo pre rokom apol a viac?? hm? ceny su stale nadhodnotene a ludia nechcu take drahe kupovat preto cakaju a budu

lienocka235
8. feb 2009

krasuliak ano rozpravam o BA a okoli.. lebo som sa tu narodila a zijem tu cely zivot.. takze neviem posudit ako je to v inych regionoch... a k odbornikom.. tak hadam budu mat pravdu.. ved je predsa chore abz niekde v presov. kraji a inde.. stali tolko byty ak tam nie je dostatok prac. prilezitosti.. a pod..

ale ludia byvat musia.. takze pojdu prenajmy..

lucijja
8. feb 2009

my mame s manzelom tiez hypo, kupili sme starsi dom a byvame. Pokial som pracovala bolo vsetko OK a vychadzali sme...sice len od vyplaty do vyplaty, ale zili sme vo svojom a pomalicky si aj kupovali. Tu umyvacku riadu, tu sme prerobili ciastocne kuchynu a tak. Teraz nastupujem na MD a uz nam tak veselo nie je. Hypo mame 1,5 mil a splatka spolu s inkasnymi poplatkami robia 17tis. Ked priratam dalsie pravidelne ucty ako telefon, internet, stravu, benzin...fuuu, nech robim co robim vychadza mi minus. Zatial to neriesime, lebo prveho pol roka budem brat tych 55% z platu tak to nejako este "vykryjeme" ale potom... 😒 Uvidime, PRINAJHORSOM sa vratim po pol roku do prace alebo si manzelik bude musiet najst nejaku bokovku. Nic moc, ale mimi za to stoji... 😉

krasuliak
8. feb 2009

lucijja no je to hrozne ze clovek ked chce sam byvat a chce mat aj dieta sa musi zadllzit na cely zivot ☹ ☹

nasi kupilibyt za 20 000sk 😀 😀 v 1983 3-izbovy 75m2 dnes ho kludne predaju po rek. za 55 000e

sila

sirinka
8. feb 2009

lucijja a na kolko rokov mate hypo? my mame vyssi uver a o dost nizsie splatky..

libka1
10. feb 2009

Womenne to akoze s prijmom 55.000 jej vyslo ze mozu poskytnut 500000 uver? To sa mi nezda, to fakt az takto sprisnili pravidla???? 😕

womenne
10. feb 2009

libka ja neviem ako to počitala takto mi to povedala,ale nemyslim že by to bolo take drasticke,možno s apomylila lebo stale hovorila akosi mi to nejde spočitat tak neviem,ja som ju nežiadala aby mi to počitala lebo my už hypo mame len ona chcela že to potrebuje či može 😕

tormenta
10. feb 2009

Caute baby,myslite ze nam daju hypoteku ked manzel zacal robit na zivnost?Uz konecne po 4 rokoch ideme riesit byt a to by sa nam tym vsetko pokazilo ak by nam nedali...Chceme len tak asi 2,2mil..Mate s tym nejaka nejaku skusenost?Lebo som pocula ze pri zivnosti sa musi cakat rok,kvoli danovemu ci co,a to uz my tolko nemozeme cakat.Dakujem za rady

libka1
10. feb 2009

To sa asi fakt pomylila...
Tormenta, LEN 2,2 mil 😀 az ma striaslo, mne sa to vidi velmi vela 😉 Nato uz treba velmi slusny prijem...
chod na stranku banky nejakej,napr. vub, aj ked s tou ja mam zle skusenosti a napis im do kontaktneho formulara tuto otazku, zajtra mas odpoved,v tomto su rychli
http://www.vub.sk/show.asp?category=91
klikni si dole na opýtať sa k téme a pošli im otázku 😉

bubatinko
10. feb 2009

tormenta manzel musi mat aktivnu zivnost minimalne 2 roky.....ale skus sa dohodnut na nestandardnom postupe mi sme tak urobili ze nam pocitali z obratov na ucte nie z danoveho priznania.... len musite na nich trochu naliehat a vsetko pojde

tormenta
10. feb 2009

No asi som sa fakt pomylila v tom slovicku "len" 🙂 ale som to myslela tak ze my chceme 2,2 mil.na rozdiel od ludi co poznam,co chcu 3mil a viac.Moja znama si s muzom brala 4mil a dali im,pritom ich prijem je asi okolo 50 tisic a ma dve deti.Zdalo sa mi to zvlastne ze im az tolko schvalili...no uvidim asi zbehnem do banky.Dakujem za rady

krasuliak
10. feb 2009

Brat chcel pozicku 1,5mil a ma zivnost 2 roky. nedali mu s tym ze malo zaúlatil v danovom priznani a prve mal okolo 100eur a druhe t.roku 800e a stale nic ale ako pise buba.. musi sa na nich naliehat 😝 😝

womenne
11. feb 2009

no teda a to švagor chce stavat o roka a živnost ma už 4 roky ale vždy do nuly,neda si vysvetlit že na hypo nesmie mat 0 🤐 si asi mysli že prave jemu daju,no pekne samu žije v snoch 😝

lucijja
11. feb 2009

sirinka: mame to na 25 rokov vo VUB. Cista splatka na hypo je 11000. Kolko mate vy?

sirinka
11. feb 2009

my mame 20 rokov, brali sme 50 000euro a splatka je 320 eur...csob

sirinka
11. feb 2009

inac som pocula, ze teraz sa da ako keby odkupit hypoteka...teda ze si mozeme nechat urobit od inych bank ponuku na lepsi urok a ze ony potom mozu hypo odkupit a vlastne sa tak znizia splatky...neviete o tom nieco?

lucijja
11. feb 2009

sirinka, tak to potom zhruba sedi ked vy to mate o pat rokov kratsie. A co sa tyka toho odkupenia, ano, ide to. Hovorí sa tomu preúverovanie. Aj my to teraz tak chceme riesit. To skratka nejaka ina banka ktora ti ponukne lepsie podmienky vyplati tvoj uver v danej banke a dalej splacas novej banke. Akurati ide o to ake poplatky zaplatis pri jednorazovom splateni hypoteky, najvyhodnejsie je to raz rocne k vyrociu zalozenie hypoteky. Ale niektore banky davaju hypoteky take ze ich mozes kedykolvek splatit bez poplatku - my taku bohuzial nemame, tak asi este pockame pol roka... 😖

sirinka
11. feb 2009

lucijja ani my taku nemame, mozme ju bez poplatku vyplatit iba ked nam kocni garancia uveru...to bude tohto roku, tak preto sa pytam...diky za info...

sirinka
11. feb 2009

nie garancia uveru ale uroku... 😝

krasuliak
11. feb 2009

no nepredstavitelne ze 25r budem niekomu na slovensku platit cca 300e kazdy mesiac fakt ale co uz ☹ ☹

sirinka
11. feb 2009

krasuliak ani my sme si to dlho nevedeli predstavit...a uz sme si zvykli ☹ blbe je hlavne to, ze na sk ani ked zarabas nadstandartne, tak ti to nepomoze...najom je prehnane vysoky, ceny bytov, domov a pozemkov tolko ciferne, ze by sme sa asi usporili k smrti...

a este na nas fico hodi milionarksu dan a sme v pr.... jedina moznost je hypoteka... 😠

krasuliak
11. feb 2009

no ja neviem 😠 😠 😠 som z toho na nervy

sirinka
11. feb 2009

krasuliak nas akurat tesi, ze v case ked sme brali hypo v eurach, stalo jedno cez 37sk a tak sme aspon takto trosku usetrili... 😝

krasuliak
11. feb 2009

no to hej vtedy to aj mna tesilo 😀 😀