Aký je mesačný rozpočet na miminko?

niki023
4. máj 2009

Ahojte mamičky! Spolu s manželom čakáme prvé dieťa a keďže v blízkej rodine nemáme momentálne malé deti, neviem presne zistiť čo, kedy, koľko dieťatko potrebuje a hlavne koľko to stojí. Napíšte mi prosím TOP 10 vecí z pohľadu financií, ktoré pre dieťatko pravidelne musíme zabezpečiť (plienky a podobne) ako aj to koľko mesačne na to miniete.

Ďakujem, veľmi mi to pomôže! Niki

standu
4. máj 2009

asi ti to zavru, taka tema uz tu iste je, skus pohladat 🙂

dosa
4. máj 2009
niki023
autor
4. máj 2009

ano je tam dost, ale je to skor o tych jednorazovych veciach - kociky a podobne. Mna skor zaujimaju take tie bezne veci ktore mamina s dietatkom potrebuje - papanie, prebalovanie, hygiena a tak. Proste nejak sumarne spisane na co ide najviac penazi.
Dakujem. Niki

lul
4. máj 2009

aj my cakame prve. ale myslim, ze sa to takto neda povedat. aj umele mlieko stoji od - do. kocik stoji od - do. takze asi si to budes musiet pozriet v obchodoch, o co konkretne mas zaujem 🙂

tintinka
4. máj 2009

no, niki, ono je to fakt velmi zlozite takto napisat.
zalezi od toho, ake plienky budes pouzivat, my sme pouzivali dost dlho tesco plienky a snazili sme sa kupovat v akcii, co bolo za 299 balik. myslim ze zo zaciatku to bolo asi 5 balikov mesacne.
ked budes kojit, na mlieko ziadne vydavky nebudu. na kozmetiku sme nemali taktiez skoro ziadne vydavky, kedze som pouzivala len vlhcene obrusky - takisto tesco (29 Sk- ale netusim kolko mesacne) a krem na ritku, obycajny. obcas som pouzila nejaky samponik co som mala vzorky a vacsinou som umyvala len v cistej vode a detske mydlo.
no a oblecenie tiez tazko povedat, zalezi od toho kde budes nakupovat, ci v sekaci alebo v znackovych obchodoch. takze dost pochybujem, ze ti tu niekto konkretne odpovie

beruska2x
4. máj 2009

niki to se opravdu spocitat neda -
zalezi jestli budes kojit nebo pouzivat UM a jake.. Nutrilon je cca 1400,-/mesic
kosmetika - kazde dite snese neco jineho, nekdy koupis a musis to vymenit protoze nesedne...
totez praci prasek, plinky jsou v ohromnem rozpeti podle velikosti a znacky, nekdo pouziva ubrousky jiny omyva pokazdem prebaleni jen vodou...
nekomu vydrzi velikost obleceni na 4 mesice nekdo musi koupit o mesici - dvou nove..

ale nekde jsem cetla ze vychovat dite stoji do 18-ti let cca 3 miliony korun tak asi tak 😀 😀 😀

standu
4. máj 2009

fakt sa toneda povedat, manina, ktora pouziva len detske mydlo a olej urcite minie ovela menej na kozmetiku, ako ta, co pouziva napr nejaku kozmetiku z lekarne cely rad(sampon, mydlo, puder, masticky, kremiky, telove mliecko....)
plienky sa tiez roznia....my sme davali cca 1000sk mesacne len na plienky. tak som si urobila vybavicku latkoviek a budem mat aj pre druhe mimi.
papanie, ak budes kojit tak polroka nic, potom sa to tiez rozni, ci budes malemu varit, alebo kupovat hotove, davat cerstve ovocie zo zahrady "zadarmo" alebo kupovat kadejake presnidavky, potom kase, mlieko, jogurty, pribinaciky.......
zalezi od veku dietatka. zozaciatku ide viac penazi do mlieka, plienok, potom do oblecenia, jedla.......

schnek
4. máj 2009

Pokud pojedeš papírovky, bude asi největší běžná položka to, počítej cca balík na týden, pokud pojedeš látku a nebudeš ujíždět, jenom nakoupíš, pereš a sušíš, počáteční investice cca 4tis. Ubrousky můžeš kupovat - jeden balíček cca na 4-5 dní, nebo si namočit žínku, nebo se dělají olejíčky, který se rozředí vodou a namočí se do nich ubrousek. Při praní můžeš přidat máchání a prášek použít jakýkoli nebo prát v mýdle (viz třeba téma mýdlový sliz). Když kojíš, nestojí tě to nic, když ne, záleží na mlíku, krabice Beby 750g nám vydžela tak týden. Oblečky se dají koupit na bazaru za pár šlupek a jsou jak nový, mimino to neonosí, takže to je celkem nic moc položka. Nějaká kosmetika - stačí obyč mastička na prdku, nějakej olejíček a jedno mýdlo s jelenem - to vydrží na celý rok. No a ono nic víc asi pořizovat nebudeš, když budeš mít nějakou tu klasickou základní výbavu - postýlka, peřinky, kočár/šátek/nosítko, sedačka 😉 trochu se to rozjede při příkrmech - můžeš vařit nebo kupovat, dávat ovoce, přesnídávky,... to už si pak musíš sama rozmyslet, co a jak budeš dělat 😉 a strašně záleží i na miminku, když bude ok, nebudeš potřebovat nic moc, když bude alergik, bude třeba extra kosmetika, extra prášek, případně extra UM, to dopředu nepoznáš 😉

vladkaz1
4. máj 2009

Veci sa daju dobre nakupit za par supiek v tescku a su kvalitne a pekne pre miminka , body maju vo velkych baleniach po 7 v akcii za 200-300sk takze na handrach sa da fakt usetrit zalezi na tebe.
Ja som ties zacala s papierovymi plienkami mala ma dermat. po susurke takze som chcela prejst na eco plienky co peries, no uz je neskoro, pri druhom to tak urcite spravim.
Najvacsia polozka u mna bolo mlieko, bo som nekojila dlho len mesiac ,davali sme Hami HA takze dost penazi islo tam , takisto kozmetika moc penazi mala ma AE , ono to je individualne presne, ako pisu baby kozmetika sa da kupit aj za supku v kauflande napriklad tie wickies vyrobky su dobre a fakt za smiesnu sumu.
V podstante kociar , mozes z barazu kupit ja by som uz novy nekupovala tak isto postielku, veci potrebne pre babatko, ja by som malicke vecicky nekupovala z bazarou podla mna nadhadzuju ceny a nove je nove pre take mimisko ...Postielku ja som zrekonst. este po mne nalakovala a nestala ma nic nejakych 100 sk ma vysla oprava..
Zalezi na tebe aka si narocna ,ake mas poziadavky a kolko mas financii.... 😵 😉
Do pol roka minies najviac plienky, mlieko pokial nekojis po roku aspon ja som to tak vnimala moc sme kupovali oblecenie mala rastie ako z vody po roku strava zalezi na tebe ved ked varis pre seba mozes to iste prisposobit dietatku , je pravda mozes kupit hotove gebuzinky ,ja som na to osobne neni malej to nechuti ,radsej spravim doma cerstve popripade zavarim..
Uz som asi odbehla od tematu ale dufam ze som pomohla 😀

soanpe
4. máj 2009

hodně záleží na výběru
jsou kočárky za 10tis ale i za 50.tis.
to samé platí i u oblečení

kosmetiky moc nespotřebuješ, čím míň,tím menší riziko alegie

my od narození používáme jen obyč. dětské mýdlo za 25,- a na zadeček rybilku asi 60,-

jinak olje,šampony atd.jsou fakt zbytečné. hodně kosmetiky má konzervační látky a to jsou alergeny
když oleje,tak za studena lisovné, ne minerální.
to jsou tzv. mrtvé oleje-sice krásně zvláční pkeť, ale nevyživují! 😒 a ucpávají kožní pory

ted jsme akorát koupili krém s UV filtrem

co se týká potravy,tak kojení mooc ušetříš-mně se to nepoštěstilo ☹

u příkrmů je dobré zvážit, či ušetřit akoupit ,zeleninu a vařit si sama ,ale riskuješ,že mimčo nacpeš dusičnany.

ale je to všecko o technice pokus-omyl 😉

marselina
5. máj 2009

pokud pro miminko nemáte nic a všechno budeš muset koupit tak bych počítala s částkou celé výbavičky cca 30000kč,záleží ale opravdu také jak drahý kočárek si vybereš.
měsíčně potom toho pokud budeš kojit potřebovat moc nebudeš,plíny já kupuju testo 249kč/balení a potřebuju tak dvě balení,jak kdy.podle toho jak dítko moc čůrá a kadí,pak krém na zadeček a pusinku a takový ty věci jako mýdlo atd.
pokud kojit nebudeš,pak se určo za mlíčko docela prohneš,bude záležet také jaké koupíš.nutrilon stojí třeba kolem 300,sunar kolem 200kč a to tě minimálně 1000kč stát měsíčně bude.
a od 4měsíce nějaké ty příkrmky.
já třeba zatím pořád kojím,ale od 4měsíce na spinkání dávám kašičku od hami banánovou nebo merunkovou,spinká tak po ní skoro celou noc a sem tam dáme přesnídávku nebo nějaký ten příkrmek maso zelenina atd.kupuju si je ale už hotové,opravdu ho dáváme jen málo kdy,zatím to nepotřebuje když je kojený,ale zkoušíme jak mu bude chutnat.

moko123
5. máj 2009

niki023
ja si myslim že každy podla toho čo si može dovolit ale lacne to určite nebude,,,,,, babynko spotrebuje kopu plienok ,,,,
prajem krásne minanie

aponchie
5. máj 2009

to je tak pitoma otazka kdyz nevime kolik penez na to mas a jak jsi narocna..sorry 😀

soanpe
5. máj 2009

apon 😉 😀

johanda
5. máj 2009

niki - napiš své priority.
Já mít kupříkladu 100 000 jen na výbavu, určitě je utratím na odlišné věci než jiná mamina 🙂
CHceš mít "reprezentativní" děcko nebo ti postačí běžná výbava? (BTW i velmi reprezentativní hadry a dětské serepetičky se dají vcelku levně pořídit v zahraničí nebo přes ebay, jen musíš hledat)
Chceš kupovat takové ty nezbytnůstky 🙂 jako lehátka s akvárkem, milióny interaktivních hraček apod? To se taky docela prodraží.
Chceš používat papírovky nebo látkovky?I v látkovkách člověk může nechat majlant, když jim propadne 😅
Máš v plánu kojit? Obecně se tvrdí, že kojení nic nestojí, ale není to pravda. Já se cpala výběrovými a bio potravinami, aby děcko mělo relativně čisté mlíko a stálo to dost 🙂
Máte zahradu? Jestli jo, ušetříš na příkrmech a jak píše Soanpe, u kupované zeleniny (hlavně listové a kořenové) může být vysoká koncentrace dusičnanů.
Sepiš si, co je dle tebe nezbytnost a kolik peněz hodláš utratit a hoď to sem. Trochu se ti v tom pohrabeme🙂. Obecně však, jak už jsem psala naz ačátku, každý má jiné priority a to, co považuje jedna máma za nezbytné, jiné mamce přijde jako blbost.

beruska2x
5. máj 2009

holky nezlobte se ale tady nejde o zakladni prvotni vybavicku ale o bezne mesicni naklady 😉

sisstin
5. máj 2009

niki: u nás nejvíc jídlo a oblečení, ale částku ti psát nebudu..protože takovéhle diskuze se pak většinou rozvinou do hádek 😉 pokud budeš kojit a nejsi náročná na vystajlované miminko, asi žádná trága ..pokud budeš látkovat, vstupní investice je vysoká, potom se ti to vrátí, pokud nebudeš maniak...jednorázovky u nás asi 2xměsíčně ten pytel velký 😉 jinak každý měsíc asi za nic jiného pro dítě neutrácim 😉

aponchie
5. máj 2009

beru tak jo az se ji to narodi a bud evedet jestli koji nebo ne tak to upresnime takto je to zavadejici i to mliko pac muz emit sunar muze mit protiblinkaci nutros to je tezko radit preci takto

johanda
5. máj 2009

na co bude niki seznam měsíčních nákladů, které se budou lišit klidně i o 2, 3 řády? Někdo utratí měsíčně pár stovek, někdo pár (desítek) tisíc.

sisstin
5. máj 2009

taky si myslim, že je to trošku k ničemu 😅

aponchie
5. máj 2009

tak jo...tak treba 3tacy mue bejt? 😀 😎

sisstin
5. máj 2009

já už nikde nepíšu částky, bo pak některé nezapomnněly do toho rejt 😝 😅

beruska2x
5. máj 2009

prave proto ji holky i vpredu rikaji ze je blbost to zjistovat pocitat takhle dopredu, proste to nejde, navic kazde dite potrebuje neco jineho.. 😉
ja osobne si myslim ze je fakt blbost to i pocitat, bud dite chci nebo pocitam penize...stejne pak radsi koupis to drazsi, kvalitnejsi..

sisstin
5. máj 2009

beruska: no taky je to o tom, že někdo prostě nemá problém utratit spousty peněz..má to na a chce..a někdo zas, i když na to má, tak mu to přijde zbytečný a vystačí si s málem 😉 to je snad každýho věc..jenže holt závist je strašná věc 😅

astrane
5. máj 2009

běžné náklady jsem nikdy nepočítala....dokud byl malinký,tak sem tam oblečení,pak příkrmy a poblečení a pak už jedli s námi a tam se to ztratí....A opět boty a oblečení.
Pokud budeš kojit a látkovat,tak měsíčně se do tisícovky s tím zbytkem určitě vlezeš tak do jednoho roku...když si nebudeš kupovat bio pro sebe a hromady vitamínů a výstavní oblečky a všechny ty serepetičky typu hrací panel,lehátko apod.
Pak ti výdaje stoupnu o boty,mlsy,mlíko a nějaký ty jogurty a spol
Je fakt,že jsem to takhle nikdy nepočítala...prostě ho uživíme i ošatíme a dál mě to nějak netrápí-všechno mít nemusí a když je peněz míň,tak zase něco nemusím mít já 😉

astrane
5. máj 2009

ne poblečení ale oblečení 😀
a holky mají pravdu,je to hrozně individuální a záleží i na tom kde bydlíš....Třeba u nás na vesnici můžou děcka nosit věci klidně i po mě a nikomu to nepřijde a ještě tě pochválí,že ušetříš a jak to máte zachovalý 😉 😀 To by asi někde ve městě moc nešlo...

aponchie
5. máj 2009

ano ja si to taky pocitala,ale to by musela sem hodit prijmy a vydaje a pak ji kazdej spocita castku na mimi na bezne zivobyti a zabavu..jak mam pocitat nekomu z imaginarni castky neco 😀

moko123
5. máj 2009

itak si myslim že tato otazka je blbost nakolko taketo niečo si treba premysliet dopredu či baby alebo nie a ja si myslim ked budeš mat 500 sk aleabo 20 eur to je jedno tak ti budu muset stačit zaleži na tom ako vieš gazdovat a pytat sa druhych je somarina nakolko maš štandart a nadštandart asi tak u každeho to je individualne a u teba tak isto takže šetri aby si mala čo utracat

beruska2x
5. máj 2009

astrane asi tak... 😉

sistin.. ja mam znamou co se pri kazdy navsteve pta na kolik me uz dite vyslo 😨 nechapu to a nikdy asi nebudu.. navic jeden mesic treba musis do lekarny pro neco, ma exem, je nemocny.. podle me se to spocitat neda a ani naplanovat..

jak uz jsem psala, nekde na netu jsem cetla ze to odbornici spocitali do 18-ti let na 3 mega 😀 a pak ze lidi nemaji prachy 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀