Dlhy a následná exekúcia. Čo máme robiť?

oalaa
12. máj 2009

Ahojte maminy, rada by som si popísala s mamičkou ale aja nemamičkou, ktorá je v podobnej situácii ako sme my. Manžel si ešte za mládi užíval a teraz sa to s nami ťahá. Zopár rokov prestal splácať pôžičky, pretože bolo ťažké obdobie a teraz je to už v pase. Buď sa to vyplati všetko naraz, alebo... pripadám si ako v začarovanom kruhu.

anatalia77
11. mar 2014

@zvolsiinylogin nuz tieto GPS-kove zalezitosti nic nemenia na fakte,ze boli manzelia,takze dlhy su spolocne.

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@lili_mia mamy? asi sme na inej lodi...ja stale hovorim oexke....ja som tvrdohlava, ja by som si povedal, dobre, budeme mat problemy, ale nezobru len u mojho, nech idu po krku aj ja.....a keby sa rozhodol, ze nic nebude platit...dobre, dlh bude narastat....a ved ten nedoplatok plynu je na jej dome, kde teraz byva, nech si to ona riesi......ake by on mohol mat problemy? to zeju vypnu? dobre, nas nie...chuderka, ved aj nas dotuju moji rodicia, platia elektrinu, plyn a tak......a jej matka so svojim nemoze?

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@lili_mia aj ta banka nas asi caka....cely problem je, ze on sa na nicom nikdy nedohodol, co sa tyka financiii.....on je typ, prisla na mna exekucia, splacam.....mna to sere.....nahovorim ho, asi, nech sa na tu exekuciu s plynom vykasle....ved jeho asi nevypnu, len jeho exku, co povies?

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@anatalia77 ano, mas pravdu, to tu nic neriesi, musi to riesit on , hlavne, a pravnik......alebo nech sa na to vybodne.....moze sa dostat az do vezenia, ked sa na to vykasle? co sa v takych pripadoch deje? nema ziaden majetok, ma len ucet, na ktory mu chodia peniaze, a ktory mu uz x krat stopli......vlastne, keby sa nedohodol na splatkach, tak mu idu po jeho peniazoch, a mohol by sa s nimi rozlucit aspon dovtedy, kym by si exekutor neuplatnil pohladavku.....iba pravnik to rozriesi, ja som maly pan, a stracam tu aj posledne zdravie.....aspon som mohla vypenit, dik....

draik
11. mar 2014

@zvolsiinylogin
Závisí od exekútora, oficiálne by telefonicky nemal zverejňovať nič. Dodávateľa plynu nezaujíma, kto plyn spotreboval, ale na koho je vedená zmluva a kto teda má dlh. Od tejto osoby bude pohľadávku vymáhať. To, ako si daný dlžník vysporiada tieto veci s tým, kto plyn spotreboval, nie je vecou dodávateľa.
Exekúcie je potrebné vyriešiť, či už zaplatením alebo ich spochybnením. Inak exekútori zablokujú majetok, mzdu, účty.

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@draik vidim, ze si asi trocha erudovany...nevies poradit dobreho pravnika zo ziliny, ktory sa venuje tymto zalezitostiam.? dufam, ze sa moj spameta, a zacne to riesit...

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@draik ten moj je urcite taky sprosty, ze podla mna je na neho evidovany odber plynu aj dnes.....a na zahlasenie odberu mu stacil, ze tam mal u nich trvale miesto bydliska, alebo mal aj na seba nieco napisane.....je mi do smiechu, keby tam nemal na ich majetku podiel, a je tameste zapisany ako odberatel....ci sa to automaticky rusi, ked tam nebyva, pripadne ked je rozvod? moj je naozaj naivny dobrak...boze...

lili_mia
11. mar 2014

@zvolsiinylogin Vypnú plynárne a exekúciu vymáha exekútor, rozlišuj. Ak je to jej dom, ale on bol v tom čase uvedený ako odberateľ, je povinný to splatiť, bez ohľadu na majiteľa domu. Ved aj ked je človek v prenájme, tak plyn platí nájomca samostatne, len sa to nahlási v plynárňach, že je tam nájomca, aj ked odberateľom je majiteľ bytu.

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@lili_mia 😀 😀 😀 citim sa, akoby som si hodila marisku.....ako ho poznam, on je tam staly odberatel, on s tym nic neurobil a tamti su urcite neni sprosti, aby to urobili za neho..... 😀 😀

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@lili_mia iba ak by existoval nieco ako povinne plnenie, ze pri odhlaseni z trvaleho pobytu ho odhlasia automaticky aj z odberu plynu...ale ten moj chmulo!!!! neviem, mam sa smiat, plakat...ci co....

lili_mia
11. mar 2014

@zvolsiinylogin Prečo? Ľudia majú možnosť voľby a tam plyn môžeš platiť úplne inde ako máš trvalý pobyt. Ako trebárs tie nájmy. Trvalý mám u rodičov, ale som v podnájme. Kde mám platiť plyn? Logicky, že tam kde bývam. Ono ten plyn využívam aj u rodičov, no uvažujem, keby plynárne každému človeku v mieste trvalého bydliska vyrúbili poplatok za plyn - dajme tomu 5-členná rodina, to sa ako bude sledovať spotreba na hodinách?

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@lili_mia nemyslela som to tak.....neviem, ako je to s najmami, veru, nikdy som v najme nebola, mozno mesiac, ale nebolo na nas nic pisane......ved jasne, on tam nemusi byvat, ale je uvedeny ako odberatel - neviem, ci je to vedene na jednu osobu, ale asi hej, tak som to pochopila ako pisal dreik, a plynarne ho logicky vedu ako odberatela, kym ho nejaka dobra dusa odtial neodhlasi, a neda plyn na seba , napriklad....ale povedzme si, na to su oni prilis vystani, aby to robili......takze moj chudacik, najradsej by som ho ubila, plati plyn odnevidim - donevidim, a to cele roky, potom sa jeho rodicia cuduju, preco ma stale exekucie a davaju vinu jemu, ze si robi dlhy....uf, hadam sme sa nakoniec pochopili.... 🙂

zvolsiinylogin
11. mar 2014

@lili_mia uz ta veta, plyn mozes platit uplne inde, aj ked mas inde trvaly pobyt......mesiac po rozvode mu nasadila parohy, jej takzvany prriatel sa na jej posledne decko vybodol, neplati jej, a rodina mojho chce, aby sa aj o toposledne chudacisko postaral....a ved sa na neho aj podoba!!! ja skapem, a on je taky naivny, ze ich tam zachranuje vsetkych aj tu chuderku picku....stavila by som aj 100 eur, ze on im tam plati dlhe roky plyn......

altaya
11. mar 2014

@lienocka235 ahoj, ja trochu mimo temy, ale to by sa naozaj mohlo stat ze ak zablokuju ucet manzelovi a AJ tej mamicke- kde jej chodi Rod.prisp.? Akoze by ostali uplne bez centu a nedajboze si nemaju za co jest kupit? To by sa realne mohlo stat? Na to by predsa nemal nikto pravo, RD je vlastne soc.davka, ci? Tak nahlas uvazujem len, ci by vobec sa taka situacia mohla stat...

draik
12. mar 2014

@altaya
Exekútor blokuje účet. Nemá ako vedieť, že naň chodia (iba) sociálne dávky. V takýchto prípadoch je najlepšie si nechať dávky vyplácať poštou už vopred.

zvolsiinylogin
12. mar 2014

@draik vela sme so snubencom rozpravali o alternative vymozenia polky dlhu u jeho exky....jeho argumenty boli, ze ona je teraz na materskej a po materskej pojde na socialku a na socialne davky jej exekutor nikdy nesiahne....da sa v takychto pripadoch u takej insolventnej osoby nejako vymoct financie, alebo ma priatel pravdu, ze sa mam na to vykaslat, a aj ked to bude splacat cely zivot, on to splati , ved ona bude aj tak iba na socialke...alebo si jednoducho exekutor na nu pocka? cize ked zacne nahodou pracovat? a preto nechce priatel riesit ani BSM....a ak sa nikdy nebude riesit BSM, co mna , ako jeho manzelku pritom caka? v tom zmysle, teda, ze ak sa bez BSM ide smajetkom pol na pol, takze ona bude mat na nasu polku majetku stale narok?(nasu -rozumej mojho priatel a mna)

anatalia77
12. mar 2014

@zvolsiinylogin co vlastne mali v spolocne nadobudnute pocas manzelstva?teda okrem dlhov...mali najaky byt,auto,spotrebice,elektroniku,nabytok?

draik
12. mar 2014

@zvolsiinylogin
Odporúčam kontaktovať sa s právnikom. Máte široký záber otázok, na ktoré sa dá odpovedať len veľmi všeobecne, keďže nikto nepozná detaily.
Čo sa týka BSM, ak do troch rokov po zániku manželstva nedošlo k jeho vysporiadaniu, tak platí, že hnuteľné veci sú toho, kto ich vlastní a nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve rovným dielom. Zrušením BSM sa napríklad neruší dlžníctvo/spoludlžníctvo oboch manželov z úverových zmlúv, ktoré podpísali obaja spoločne.
Čo sa týka exekúcie, raz začatá exekúcie sa nepremlčuje. Exekútor môže čakať, kým sa dlžník (povinný) zamestná, niečo zdedí, získa nárok na dôchodok a pod.

zvolsiinylogin
12. mar 2014

@anatalia77 mali vsetko, predstav si....a vsetko im zobrali.....neviem, ci si banka uspokojila plny narok, alebo zas mu bloknu ucet....mali auto na lizing, auto im zobrali, lizing sa teraz splaca u exekutora, samozrejme s urokmi, alebo ho predali, neviem....takze co ich spolocny krok, to dlh a teraz exekutori....podla svagrinej dlhy brali, spolocne a vela...takze 😖 suhlasil, ze v piatok budeme o tom zas rozpravat...ale dnes rano mi povedal, ze sa citi strasne,doteraz som sa snim nikdy tak nebavila, nehovorila som s nim v rukavickach vcera, ale aj ja som dnes citila, akoby sme sa vcera pobili....

kveta
12. mar 2014

@zvolsiinylogin Hlavne sa nevydaj. Mozu Ta jeho dlhy este velmi mrziet. U nas nie je mozna ani predsvadobna zmluva, takze sobas seriozne odloz.

anatalia77
12. mar 2014

@zvolsiinylogin ako pise kveta,zatial odloz sobas,nakolko sa mi zda,ze exekutor moze siahnut na vas spolocny majetok,pretoze ho nadobudol aj on...
Podstatne je ako sa tvoj snubenec k tomu postavi.Ono to yeraz vyzera,ze na vine je exka,ale aj on bol pri tom,takze k takemuto hospodareniu dal tichy suhlas.Vychadza mi to z toho,ze sa aktivne nebrani.Zrejme vie,ze to vtedy inak neslo,a teraz len plati.
To chce v prvom rade jeho postoj k celej veci,ak sa rozhodne vsetko splatit sam,je to pekne,ale aj ty mas moznost sa zariadit.
Mozes zostat po jeho boku,alebo pockat na ineho "solventnejsieho"chlapa.

zvolsiinylogin
12. mar 2014

@anatalia77 ano, suhlasil, len aby bolo dobre....chcem aspon,aby zacal riesit BSM, ale on sa po pravnikoch tahat nechce....ved uvidim 😠

anatalia77
12. mar 2014

@zvolsiinylogin vy uz BSMnevyriesite,na to mal cas do 3!!!rokov po rozvode.
Proste je v srac...,alebo ste v srac...

vulka
12. mar 2014

pred časom bola v televízii akási právna poradňa a tam upozorňovali na fakt, že je možné siahnuť aj na majetok priateľky dlžníka. Nemusia byť zobratí, stačí, že spolu bývajú a kľudne príde o majetok.

anatalia77
12. mar 2014

@vulka uz som jej to pisala,ak nema selektivne citanie,tak jej to neujde

draik
12. mar 2014

@vulka
Na cudzí majetok exekútor siahnuť nemôže. Má to ovšem jedno ale.... . Ak by šiel exekútor do spoločného bytu spisovať hnuteľné veci a spísal by cudziu vec (=nepatriacu povinnému), musel by sa jej vlastník domáhať jej vylúčenia z exekúcie žalobou. Pokiaľ má však povinný príjem, väčšinou exekútori blokujú mzdu a účty. Predaj vecí je náročný a nákladný s neistým výnosom.

anatalia77
12. mar 2014

@draik ked netecie,aspon kvapka...

janett2222
15. apr 2014

ahoj tak oalaa ak vyplatite s manzelom dlh co ma tak po vyplateni ste vedeni v registri dlznikov este 5 rokov vy si poziadat o vymazanie nemozete lebo ste tam vedeni ako nedoveryhodny klienti, o vymazanie mozes poziadat ak ta nepravom napisali do ciernej listiny co myslim ze vo vasom pripade nie je . takze aj ked to vyplatite je minimalna isotota ze ti banka pozicia lebo ti nikto uz neveri.viem o com pisem neboj :/ ale samozrejme skusat mozes najlepsie vo viacerych bankach nie kazda pozera az tak hlboko do registra

bebeko
19. jún 2014

Ak už je alebo bola v histórii nejaká exekúcia, môžte zabudnúť na riešenie problému cez bankový sektor. Aj niektoré nebankovky (ako CFH - Quatro, Triangel) Vás vypoklonkujú. Situácia sa dá riešiť buď súkromnou pôžičkou, avšak bacha od koho a za akých podmienok alebo serióznejšou nebankovkou - info branislav.borza72@gmail.com. Uveďte stručne o čo ide, o aké sumy a odkiaľ ste.
Niekedy sa ešte dá pomôcť.

katarina00
15. júl 2014

@gloria9 dobrý deň čítam váš článok , možte mi prosím poradit .dakujem