Financie a ďalšie dieťa v rodine

amandamath
27. sep 2017

O kolko viac penazi (mesacne, rocne, na ucte) by ste museli mat aby ste sa rozhodli pre dalsie dieta? Dakujem.

miku1
27. sep 2017

@amandamath Neriešili sme peniaze, buď to ďalšie dieťa chceš alebo nie....Úmera, aby pribudla suma xy na účte a bude ďalšie dieťa mi príde riadne "blbá"....

eeffka
27. sep 2017

udajne v priemere 70tis vypocitali statistici, mam 2t akze ak by som mala volnych 70tis kupim si radsej chalupu 😅

dai
27. sep 2017

@amandamath nebudem mat viac penazi - ak zostanem doma 3 roky tak nas rozpocet bude o velmi vysoku sumu ukrateni s cim pocitame... to kolko realne potrebujes mesacne na dieta zalezi od tvojich potrieb, od toho co dietatu chces dat, ako planujes - ak ho chces dat do sukromnej skolky a dopriat mu kvalitnu stravu, sem tam dovolenku tak rataj mesacne 600-700 euro navyse... ak si vystacis s vecami po inych detoch, ratas so statnou starostlivostou a stravu len navysis co uz jete tak ti bude stacit 50-200 euro ( ak ratam skolka poplatky nejakych 50 euro ako to tu zeny pisu, plus strava a nejaka ta hracka sem tam, hygiena...)

ferala
27. sep 2017

Tak záleží to od toho či chceš pre dieťa všetko nové, značkové a neplánuješ na ňom šetriť a aj na tom koľko máte peňazí teraz. Pokiaľ vám to teraz nevychádza alebo to máte veľmi na tesno tak asi najlepší čas nie je ale je to na vás. Treba si to dobre rozmyslieť

amandamath
autor
27. sep 2017

@miku @dai nerozhodujem sa pre dalsie dieta, mam ich viac ako vy. Skor ma zaujali vyhlasenia ze "ledva tieto moje deti uzivim keby som mala viac penazi tak este dalsie budem mat". Otazka je cisto hypoteticka. @eeffka to vystihla. dakujem.

negymama
27. sep 2017

no ja keby ze ledva uzivim terajsie deti a by mi pribudli peniaze na ucet, tak ich vyuzijem pre zlepsenie zivota tychto deti, nie aby som opat na doraz ledva uzivila dalsie.

dai
27. sep 2017

@amandamath 🙂 tak to je divna hypoteticka otazka🙂 ako vies kolko deti mame?🙂 v kazdom pripade asi sa lahsie rozhoduje o pocte deti zene ktora financnym suchom netrpi ako niekomu kto rata euro od vyplaty k vyplate😉

zafir01
27. sep 2017

@eeffka aj ja som pocula podobne cislo s muzom sme si hned povedali, ze je to real cislo, len tak nam v mysli rpebehli naklady. a to pocitame , ze naklady na dieta do 6 rokov su len minimalne, ze vzrastaju tym, ako dieta rastie . a veru dostali sme sa na sumu drahsieho auta 🙂
ale takto sme nikdy neuvazovali, dieta bud chceme,a lebo nechceme 🙂 samozrejme, prihliadame na nasu fin stranku , ak by sme v nasej fin. situacii mali napr 5 deti, viem, ze by som to uz citila na penazenke, najma ak by som im chcela dat to, co davame teraz jednemu . ( a to viem, ze tie najvacsie vydavky na vzdelanie a pod estelen pridu )

siska53
27. sep 2017

@amandamath nerozmyslala som nad tym tak. Prosto bud chcem alebo nechcem. A ked chcem,nejak to zvladnem. Resp. Chceme,tak zvladneme.
Kazdy je nastaveny inak,preto aj tize financie mozu kolisat. Je rozdiel,ci kupujem vsetko nove alebo oblecko dedime. Je rozdiel,ci mi zalezi na tom,co deti jedia,ci som odkazana na len obchody alebo si sami dopestujeme, dochovame,co treba.
Ine su uz potom.poplatky v skole a kruzky,ak chcu deti niekam chodit,tak to moze narast,ale zas neskor,ked podrastu,si mozu chodit privyrabat.. V dnzsnej dobe je to skor mozne ako za mojich studentskych cias.

sissy27
27. sep 2017

@amandamath hm, takú bankovku ešte nevytlačili aby ovplyvnila moje rozhodnutie nemať ďalšie dieťa...
a teda mnohých ďalších zas doslova biedna ekonomická situácia nijako neobmedzuje v počte detí...
Myslím že tých, ktorí si spájajú otázku financií s rozhodnutím mať / nemať dieťa, je naozaj minimum...

dominika6
27. sep 2017

@eeffka to je štatistika odkial..z Norska? 😀

dominika6
27. sep 2017

@amandamath
ja rátam hypoteticky,že ak by som mala k dispozííci mesačne 2000,-tak je to pre 4 člennú rodinu eňo ňuňo..
a každým dalším dieťaťom o 500,- viac

eeffka
27. sep 2017

@dominika6 z ciech 🙂 1,5mil CZK

dominika6
27. sep 2017

@eeffka akože mesačne mať 125 000,-? nesekla si sa o 1 nulu?

eeffka
27. sep 2017

@dominika6 ale nie za rok kym dieta vypadne z domu zakladne priemerne potreby

derdia
27. sep 2017

Mnohi by mohli mat aj 4 deti...lebo ked vidim to oblecnie,ktore na sebe dve alebo jedno dieta kt.maju, ma oblecene...tak si vravim,ze fuuuuuha to muselo stat penazi...a ked niekto dokaze vyvalit za oblecenie pre dieta nehoraze sumy...ze dieta je oblecene v stovkach eur...tak by sa tam kludne uzivili aj dalsie dve deti...co by nosili ked aj oblecenie po nich...to zalezi na tom,ze co je pre cloveka podstatne...ake ma hodnoty...ale URICTY rozpocet tam urcite musi byt...aby bolo na standard.A ti co maju nadstanard by mohli mat ozaj viac deti a ani by si to nevsimli😊ale ked ledva zijem s jednym dietatom malym ,z mesiaca na mesiac..tak naroky budu len rast a pribudat...o male deti sa da este celkom lakho postarat.Ale cim su vacsie tym viac jedia.Znama v BA ma 4 dospievajuce deti.Druzina stala ked boli mali 25 eur pre jedneho.U nas 7 eur.Obedy tiez 25 eur pre jedneho.Takze jedno dieta stalo 32 eur a 4 deti 200...a to je len skola.😊

dominika6
27. sep 2017

@eeffka jaaaaj lebo píšeš že 70 000,-..otázka bola ročne/mesačne..nie za život 😀

emilia25
27. sep 2017

Tiez si neviem predsavit sa rozhodovat podla financii.vedeli sme kolko chceme a pan boh nam dal to stastie ze su s nami.a tak hypoteticky nesmiete zabudnut aj pri kazdom dietati izbu navyse takze nesmiete zabudat financie navyse bud na kupu vecsueho bytu ale zacat stavat dom a urobit projekt tak aby sa vzdy dala ta izba dorobit.

negymama
27. sep 2017

@emilia25 ako nechcem vyryvat, ze si nevies predstavit rozhodovat o pocte deti "aj" podla financii, ved aj ty si musela zhodnotit aspon zhruba ci tie 4 deti uzivite ci nie?

a to nevycitam pocet deti, sama mam takisto 4 deti. Ale proste keby si byvala /cisto hypoteticky/ v malom prenajatom byte, muz invalid, jedno dieta s postihom, financie obmedzene...tak jednoducho clovek by dalsie deti neplanoval, lebo by to uz bolo zivorenie. Ale prave preto .ze su vase podmienky lepsie, ako som uviedla...to okrem ineho umoznilo ze mozte mat aj viac deti.

Proste je to tak, fin. situaciu zvazuje aj ten, co povie, ze prenho to nehra rolu.

dai
27. sep 2017

uprimne poviem ze v mojom okoli vidim ze sa zvazuju nie ani tak financie - tych ma vacsina ludi v mojom okoli dost... ako skor 1. CAS - toto mam pocit ze pre mna ako aj moje okolie je komodita ktorej je najvacsi nedostatok a ludia chcu mat na tie deti dost casu, nielen ich narobit obliect, dat im najest ale sa im aj venovat... 2. CO IM ODOVZDAT - a opat tu nepisem o znackovych handrach , dokonca ani o jedle nie... ale skor o veciach ktore sa spajaju s tou casovou investiciou - chcem aby moje male deti boli vychovavane starsimi? potom nemam problem si spravit aj 8 deti ak mam nato peniaze... chcem ich vychovavat sama? hm... pri 8mich uz na povazenie aj keby mam miliardy na ucte..., chcem aby sa venovali niecomu kde potrebuju moj support? opat na povazenie pri kolkych detoch sme to ochotni/ schopni zvladnut...

Cize za mna- financie su len jednou z mnohych premennych nad ktorou rozmyslam ked rozmyslam nad poctom deti...

emilia25
27. sep 2017

@negymama tak ano zdravie vsetkych ovplyvnuje aj financie a vlastne vsetko okolo.clovek zazije za zivot vela toho raz take obdobie potom ine.ale ako hovorim chceli sme mame ich.a vela aj dalsich veci chceme a pokial je clovek zdravi tak ma vsetko.ale je pravda ze uz dalsie by som nedala nejde o financie ale o nervy.

stanno
27. sep 2017

@emilia25 izbu navyse pre kazde dieta?????? to si nemyslela vážne? vyrastali sme ja, brat a staršia sestra v izbe 3x4m až kým sme neodišli z domu a nikomu z nás sa nič nestalo..

alicka850
27. sep 2017

U nas nejde o financie, ale skor sa rozhodujeme podla casu. Mame obaja naročne zamestnanie a zatial by sme viac deti nezvladali časovo aj fyzicky. Ale uvidíme ked vyrastu, možo si to ešte rozmyslíme. Ja celkom suhlasim s názorom, že žena by mala mať tolko detí, kolko sama dokaže uživiť v prípade, že by sa niečo mužovi stalo zdravotne/odišiel by od rodiny/zomrel atď.

amandamath
autor
27. sep 2017

@dai pardon. som rada aj som odhadla menej. eeffka ma v profile 2 a zvycajne sa to na tom 3. dietati lame ci ano ci nie,preto tipujem ze 2. Nehovorim ze kto zije od vyplaty k vyplate ma mat dalsie dieta. Zaujimalo ma ci sa da vycislit kedy by sa pre dalsie rozhodli. Ci naozaj financie hraju tak velku rolu. Zjavne ani nie.

emilia25
27. sep 2017

@stanno samozrejme ze som to nemyslela vazne.u nas su 2 detske a aj tak su to skor herne a skolaci si tam urobia max ulohy.

eeffka
27. sep 2017

@amandamath ja by som peniaze na 3tie dieta mala, ale... cas uz nie a nerada by som aby moje starsie deti robili rodica mladsiemu, taktiez je pre mna standardom urcite vzdelanie a poskytnutie zazemia ci uz vo forme byvania alebo podpory na VS, taktiez podpora zaujmov dietata podla vyberu a snad im budem vediet aj pomoct pri rozbehu do zivota ako tak.
mam znamych co ziju od vyplaty do vyplaty, maju 5deti lebo panbozko nadelil ale su este relativne male tie deti... co bude neskor a kolke z deti "budu moct ist studovat" a nie rovno makat za pas je otazne.
ja som zo skromnych pomerov takze nebudem platit za nieco co nemusim ( priklad za tricko viac ako 15e nedam aj keby bolo od Lagerfelda) ale dovolenka v lete aj zime bude !!! nie na to chodim do prace aby som len muklovala. Dieta som chcela povodne len 1 a 2he bolo rozhodnutie z uplne inych dovodov ako peniaze

bosoriak
27. sep 2017

To je taka otazka, ktora vyzaduje skutocne vestecke schopnosti. Pretoze kym dieta naozaj zacne vyzadovat nejake vyssie investicie (pripadna sukromna skolka, skola, VS, kruzky), to je horizont takych 5-20 rokov. Ja teda neviem, ale za 5 rokov sa moze toho tolko zmenit, nehovoriac o 20 rokoch.

Neriadili sme sa pri rozhodovani peniazmi, ale zas je pravda, ze ich mame dost, takze to pre nas nebolo dolezite. (Dost = opat, subjektivny pocit, niekto by povedal, ze sme odvazni, niekto zas ze mame tolko, ze este dalsich 5 deti by sme financne zvladli). A co sa tyka toho "zanechania" - neplanujem vychovat deti tak, aby dostali vsetko na tanieri. Ziadne setrenie na byt pre kazde dieta, ziadne platenie sukromnych skol a podobne. Ocakavam, ze si na svoje pripadne studium zarobia same, tak, ako som to robila ja a tak ako to robil muz. Rovnako ocakavam, ze v urcitom veku sa osamostatnia a pojdu byvat same, nebudem robit mama hotel do 30tky. Pomoct v pripade nudze samozrejme, na to sme tu my rodicia. Ale zas pchat do deti peniaze, len aby sa mali dobre a nemuseli ani prstom pohnut, to v ziadnom pripade.

Cize nie, rozhodnutie o tom, ci mat alebo nemat dalsie dieta odvijam od uplne inych veci, nez financnych. Napriklad kedze ma predstava dalsieho tehotenstva naplna hrozou, dalsie uz neplanujeme 😀

jeltica
27. sep 2017

Prvotny prispevok ma celkom zarazil. Ono to nie je priamo o peniazoch a myslim si, ze sa to ani neda vycislit. Treba mat hlavne upratany zivot, byt nejako zabezpeceny, teda mat strechu nad hlavou a lasku partnera. Potom uz neviem, ci by nieco malo chybat😉