Koľko je podľa vás ideálny mesačný príjem?

zabka78
18. okt 2008

Zaujimalo by ma kolko je podla vas idealny mesacny prijem poterbny na normalny beh domacnosti, bez vacsich obmedzeni. Pod pojmom "normalny beh domacnosti" rozumiem male vylety cez vikend, nakupovanie v obchodoch bez vacsich obmedzeni, nejaka dovolenka v lete, nakup oblecenia a aj nejaka investicia do domacnosti...
Mozte uviest aj nejake cisla, alebo by ma zaujimal aj sposob akym vediete svoju domacnost v com sa musite obmedzit.

jaaadu
15. mar 2016

@dai to je pravda, co pises, ale nemyslim si, ze je to pokritectvo ked jazdi na obycajnom aute do prace, skor je to ich mentalita, velmi si strazia sukromie a nechcu vycnievat z radu (u nas mi pripada, ze sa ludia niekedy pretekaju kto ma naviac.:::::: 🙂 a maju jednu super vlastnost, nesudia cloveka podla oblecenia, auta, bytu atd.... ale podla toho kto je aky clovek a co dokaze a ku kazdemu sa snazia spravat rovnako...

dai
15. mar 2016

@jaaadu tak v SR je to podla mna podobne - ak nieco realne dokazes a vies pracovat hlavou tak aj ti najbohatsi s tebou v pohode vychadzaju a nepokladaju ta za menejcenneho len preto lebo mas menej penazi... nehovoriac o bohatych za ktorych bohatstvom je aj realna praca ( cize nemyslim tym celebritnych synov ci dcerky ktorych rodicia sa dostali k majetku za korunu podvodom na ostatnych ludoch...)
- beriem ze mas pravdu, ale opaet by som povedala ze skor pises len o urcitej skupine ludi - to co ja sledujem su to hlavne mlady bezdetny ludia ktori mnohokrat ziju u maminy v detskej, ale na parkovisku maju zaparkovaneho buraka🙂

radsej_knihu
15. mar 2016

@vroni Ved sa bavime o idealnych prijimoch, nie o priemernych. Plus, poznam naozaj dost ludi, co tych 5k+ v cistom maju, jeden je podnikatel a ma vlastnu firmu, jeden je senior IT, ani menezer nemusi byt; dalsi je project manager, no a posledny je audit manager. A potom poznam spustu ludi mojej vekovej kategorie (26-28), ktori zatial tych 5k nemaju, ale blizia sa k nim a do 5-7 rokov ich budu mat.

marcipanovatorta
15. mar 2016

@petkoemmka tak to by aj mňa zaujímalo 😀 ja v BA mám v čistom 550 a to som rada, že som rada ...
@dai žiaľ, nie všetky môžeme byť IT a telekomunikácie a manažérky... a nie, v škole som sa neflákala 😖

to all - ideálne podľa mňa je, keď nemusíme rozmýšľať, či si kúpime jogurt aj dnes alebo až zajtra po zaplatení všetkých účtov... je pekné ísť aj na dovolenku niekde k moru, ale dôležité je, či mám na ňu ísť s kým a či sa tam budem s dotyčnými cítiť dobre...

dai
15. mar 2016

@marcipanovatorta 🙂 nerozumiem tvojej reakcii... padla tu otazka kto tolko zaraba a ja som na tu otazku odpovedala... co sa ta na tom tak dotklo ze hned reagujes utocne/obranne? pisem niekde ze vsetci musia byt manazery ci ze ty si sa v skole flakala? tema je podla mna o niecom inom, nie konkretne o tvojej osobe, ani o mojej nie , dokonca ani o priemernych slovenskych ci svajciarkych platoch nie🙂
tvoj prispevok mi pride dalsi z radu sr - ty si bohaty tak si aj zly a zijes prazdny zivot bez priatelov, rodiny a hodnot - prispevkov☹

marcipanovatorta
15. mar 2016

@dai dai, môj príspevok vôbec nebol ani útočný ani obranný - podnetom na reakciu bol Tvoj (tuším) predposledný príspevok o tom, že v BA je 1200 normálny nástupný plat - a to že všetci nerobíme v IT a pod. bolo len prosté konštatovanie. no dobre - ten dodatok o učení som si mohla odpustiť - ale dala som ho tam predvídavo nato, aby mi niekto uštipačne neodpísal (ako to už v takýchto diskusiách býva) že som sa mala lepšie učiť a zarábala by som lepšie 😉

nie som z tých, čo závidia iným vyšší plat ako mám ja alebo úspech alebo majetky; s manželom si žijeme určite nad pomery mnohých Slovákov a vďaka Bohu o tých jogurtoch ešte premýšľať nemusíme... ale z takej rodiny, kde sa o tom premýšľať muselo pochádzam, preto som chcela dať trochu aj taký skromnejší pohľad na vec 🙂

dai
15. mar 2016

@marcipanovatorta moja odpoved: myslim ze v ba je to normalny nastupny plat na vela pozicii - teda v hrubom... aspon v IT a telecom sektore...
neviem... ja mam pocit ze som to dost uzko specifikovala - prave som tomu chcela zabranit aby niekto nenapisal ze to nie je pravda a tak... v tychto segmentoch som si ista ze to pravda je😉 a otazka znela: kde sa zaraba tych 1200 euro... neviem, mam pocit ze som nic zle nenapisala tak ma tvoja reakcia prekvapila☹
myslim ze vaecsina z nas je z normalnych rodin kde bol zivot vseobecne na nizsej urovni konzumnej ako momentalne😉 ja napr. za mna poviem ze zijeme standartne v porovnani s ludmi s ktorymi sa stretavame... aby bola situacia idealna tak si viem predstavit prijem vyssi ako moj terajsi aktualny🙂

mircalla
15. mar 2016

@marcipanovatorta zhrniem to asi takto - v nadnarodnych firmach je 1000 euro a viac nastupny plat pre absolventa, ci uz ide o IT sektor ci nie. nejedna sa o plat pre nejakeho managera ci team leadra.... len davam pohlad na vec, ze v BA 550 v cistom je velmi malo a rozhodne podpriemer...
taka je realita
inak s tebou v niektorych veciach suhlasim

mamickajanka
15. mar 2016
Používateľ mamickajanka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamickajanka.

kedy sa konecne aj my dostaneme na uroven zahranicia v platoch? :(

mircalla
15. mar 2016

@mamickajanka na toto ti kludne odpoviem s istotou: nikdy

mimikas
15. mar 2016

@mamickajanka bohuzial nikdy ☹

j.a.n.e.7
15. mar 2016

Nemôžem reagovať ešte raz pekným príbehom 🙂 ktorý poznám už dávno a je v ňom kus pravdy

Príbeh o rybárovi

[Kľúčom k šťastiu nie je množstvo ulovených rýb...ale...] Bol raz jeden americký podnikateľ a ten mal obrovskú jachtu, s ktorou si užíval zaslúžený odpočinok okolo pobrežia Írska.
Ako tak križuje tamojšie vody, naraz v diali zahliadne čln a v ňom rybára ako chytá ryby a pomaly smeruje ku brehu.
Podnikateľ nasmeruje svoju jachtu smerom k rybárovi a po pár minútach dorazí veľmi
blízko k člnu a vidí, na jeho dne dnešný bohatý úlovok.

Podnikateľ bol rybárom skutočne ohromený - taký úlovok - to naňho urobilo dojem a tak z paluby na rybára kričí: "Ako dlho ti trvalo nachytať toľko rýb?"
Rybár odpovedal: "Ale, len chvíľu."
Podnikateľ naňho kričí naspäť: "Tak prečo si nevstal skôr a nezostaneš dlhšie na mori aby si mohol nachytať ešte viacej rýb?
Rybár jednoducho odpovie: "Je to dosť rýb na to, aby som nakŕmil celú moju rodinu a ešte mi zostalo na to, aby som mohol nejaké ryby predať na trhu."
Podnikateľ hovorí: "No ale, pokiaľ by si nachytal viacej rýb, ktoré by si predal na trhu, mal by si možnosť kúpiť viacej člnov, zamestnať pár ľudí a nachytať ďaleko väčšie množstvo rýb."
Rybár na to: "A prečo by som to robil?"
Podnikateľ: "No, mohol by si zarábať toľko, že by si si mohol kúpiť skutočne veľkú loď a vyraziť ďalej na šíry oceán, miesto toho, aby si chytal tu pri pobreží a mal by si tak možnosť nachytať ešte väčšie množstvo rýb a zarábať viacej peňazí."
Rybár na to: "A prečo by som to robil?"
Podnikateľ: "No, keby si to takto robil 15-20 rokov, tak sa môžeš odobrať na slušný odpočinok do nejakej rybárskej dedinky. Mohol by si si kúpiť čln a v kľude si niekde chytať. Vstať každé ráno skoro a nachytať pár rýb a potom sa vrátiť domov a hrať sa s deťmi, poobede si dať "šlofíka" so ženou a večer zájsť na drink s kamarátmi..."

Rybár: "No ale veď to už robím."

Záver: Možno, že po prečítaní príbehu zistíš, že to, o čom dúfaš, že to v živote získaš, už máš. Alebo že nie je tak zložité to mať v nasledujúcich pár týždňoch.

A čo to vlastne chceš dosiahnuť? Nemohol by ten najvyšší cieľ byť "cítiť sa šťastne" bez ohľadu na to, čo vo svojom živote robíš?

zdroj: www.zivotbezhranic.cz

radsej_knihu
15. mar 2016

@j.a.n.e.7 ja milujem tieto temy, vzdy sa tu objavi niekto, kto nepochopi ich podstatu a podujme sa vsetkych presvedcit, ze stastni mozme byt aj bez penazi. Lol.

radsej_knihu
15. mar 2016

@j.a.n.e.7 Dam ti lepsi pribeh.

Rybar nic neulovil lebo ryby sa nemnozili kvoli znecisteniu tak rychlo, aby to stacilo na uzivenie rodiny. Kvoli velkym sucham to leto sa im s manzelkou ani skoro nic nepodarilo dopestovat. Mesiac riadne nespali, lebo po nociach rozmyslali, odkial vezmu peniaze na nakrmenie svojich deti.

K tomu este prisla na manzelku tazka, zakerna choroba, a zo statnej "zadarmo" nemocnice ju po 3 dnoch prepustili, lebo mali plno. Sukromnu jej nemohol doplatit, lebo peniaze nemal, a drahe lieky zo zahranicia si tiez nemohol dovolit. Na Slovensko sa ani nedovazali, lebo nie su zadarmo, a peniaze na ne v "zadarmo" zdravotnictve neboli. Manzelka mu zomrela o 30 skor, nez je priemerny vek dozitia.

Svoje deti zial nemohol poslat do dobrej, vzdialenejsej skoly a vzdelaval ich sam s pomocou tamojsej miestnej skoly na lazoch, kam sa kvalifikovani ucitelia nehrnuli. Tak jeho jazykovo a technicky nevzdelane, financne negramotne deti nemali sancu sutazit na trhu prace a skoncili s pozickami u nebankoviek, a neskor u exekutorov. Jeden z nich pije a druhy je bezdomovec.

Co z toho zie viac ako rozpravka, a co ako bezny zivot? Ak si naozaj myslis, ze vies byt stastna s holou ritou bez penazi niekde v chalupke, tak fajn, mas lahky super zivot. Ale ja tomu neverim, kedze vacsina ludi, ktori riesia problemy s peniazmi su v depresiach, nervy maju v prdeli a riesia, uplne ine problemy (co dat detom jest, z coho zaplatit operaciu) ako riesi pan podnikatel (kam dat deti studovat, kam ist na dovolenku, kupit si BMW alebo Audi).

j.a.n.e.7
15. mar 2016

Aj ja to tu milujem, pretože miesto pokojného príspevku k téme sa tu takmer vždy nájde niekto, kto si myslí, že len on má pravdu... ale ono každý máme tak trochu tú svoju, nie? Mám 100 chutí založiť www.modrasliepka.sk

vroni
15. mar 2016

@dai, ano, platy v Nemecku su o cosi vyssie, vo Svajci este o kusok plus. Pohybujem sa v IT, cize ziadny zle plateny biznis a stredny management zaraba mozno 5000 v hrubom, v cistom - snivajte s nami. Okrem toho je viac nez neobvykle, ze takto naplno pracuju dvaja, obvykle takto funguje jeden z paru a druhy managuje deti a domacnost, v ostatnych pripadoch ma domacnost v rozpocte minimalne dvoch zamestnancov a tazko hovorit o strednej triede. Okrem toho na tejto pozicii rozhodne nepracuje kazdy desiaty ale mozno kazdy tisici obcan, takze robit z toho akysi vseobecny priemer je viac nez iluzorne. Proste ak mas vilu pod hradom ty, vsetci tvoji susedia, ba cela ulica a aj vedlajsia to tak ma, este dlho to neznamena, ze kazdy priemerny Slovak ma na vilu pod hradom. Statistika hovori jasne, ze priemerny plat v Rakusku je cca 1600€ na osobu, takze tych 5000 to nie je ani pri dvoch plne zamestnanych "priemernych" osobach ani zdaleka.

vroni
15. mar 2016

@radsej_knihu, ja viem, ale potom si niektori predstavuju, ze taky prijem je normalny. Nie ze niektori vynimocni (schopnostami, vzdelanim, stastim ci vitaminom P) su schopni takuto latku dosiahnut, ale ze to prinalezi kazdemu, kto rano otvori oci... To by ten idealny prijem musel stacit aj na jachtu v Monaku a sukromne lietadlo a to ma fakt malokto...

bozkavatko
15. mar 2016

@radsej_knihu suhlas 🙂 je to zial statom a mozem povedat ze priemerna rodina mavacsie problemy ako zbohatlici ale my aspon vieme co su skutocne hodnoty zivota 😍

jarmila64
15. mar 2016
Používateľ jarmila64 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od jarmila64.

@bozkavatko praveze niekedy mam pocit, ze aj priemerna rodina zabuda pomaly na skutocne hodnoty, kedze sa stale nahaname len za peniazmi :/

dai
15. mar 2016

@vroni Durchschnittsgehalt Schweiz vs. Deutschland

In der Schweiz bekommen Arbeitnehmer durchschnittlich 6.118 CHF monatlich (~5.900 Euro monatlich – Stand April 2015). Nirgendwo auf der Welt werden im Durchschnitt höhere Gehälter gezahlt! Im direkten Vergleich schließt Deutschland sehr viel schlechter ab, die Durchschnittslöhne liegen bei nur knapp 3.500 Euro monatlich.

tak neviem... v Rakusku som vygooglila za rok 2015 1781 netto priemerny plat... takze ten rozdiel medzi rakuskom, nemeckom a svajciarskom je dost velky... a teda aj normalne media pisu o priemernom svajciarskom plate v roku 2015 na urovni 5900 euro brutto...

dai
15. mar 2016

@bozkavatko co su skutocne hodnoty? a preco si myslis ze priemerna rodina ich pozna lepsie a zije lepsie ako rodina kde rodicia zarabaju lepsie ako priemerne?🙂

jaaadu
15. mar 2016

@dai no este nori zarabaju o malinko viac ako svajciari a este aj japonci, ale ty maju dlhsiu pracovnu dobu

dai
15. mar 2016

@jaaadu moze byt... detto v luxemburgu mam pocit ze maju vyssie platy - toto som len skopirovala z jednej nemeckej stranky kde to porovnavali...

vroni
15. mar 2016

@dai, predpokladam, ze ten nemecky priemer bude brutto, lebo in natura taky obrovsky rozdiel medzi platmi nie je. 1781 je priemerny plat muza, ak sa spravne pamatam, nemam tu po ruke presny link, ak nezabudnem, pozriem neskor 😉 Vo Svajciarskych platoch sa nevyznam, viem, ze su vyssie, ale presnu vysku som neskumala.

dai
15. mar 2016

@vroni ano, svajciarsko aj nemecko su brutto a ten platovy rozdiel je realny ( ja teda pracujem momentalne prave s tymito tromi krajinami a kedze mam ludi vo vsetkych viem ze tieto platove rozdiely tam realne su - ta ista praca, to iste zaradenie🙂 )
netto je len Rakusko - to som zobrala priemerny - nebol rozdeleny na zeny a muzov...

dai
15. mar 2016

@vroni mozem ti kludne porovnat aj poziciu ktoru som spominala - entry it - slovensko 1200 brutto, rakusko - 2500 euro brutto, nemecko - 3500 euro brutto, svajciarsko - 5500... to su teda cca. ... platy vychadzaju pritom z ekonomik danych krajin ☹

radsej_knihu
15. mar 2016

@vroni Idealny prijem =/= normalny prijem. A uz vobec nie prijem, ktory kazdemu prinalezi.

To je subjektivna hodnota, ktora mi prinesie pokoj na dusi a stastie, tak ako si ho predstavujem ja, a nad ktoru uz sa nemusim hrabat, lebo to uz by mi vacsie stastie neprinieslo. Naopak, musela by som na seba nabrat viac zataze, podliehat vacsiemu stresu, obetovat cenny volny cas.

Inymi slovami, makat na zlepsovani prijimu budem dovtedy, kym nedosiahnem svoj idealny prijem. Takze cim mensi tvoj idealny prijem, tym menej roboty pre teba.

Stale nechapem, co s tym ma nejaky priemer?

radsej_knihu
15. mar 2016

@vroni, mozno pre taku @j.a.n.e.7 ktora si stastie predstavuje ako bezstresove rybarcenie na dedine je naozaj idealny prijem 500 EUR.

Prave preto, ze kazdy mame uplne ine predstavy o svojom stasti a rozne plany so zivotom, mozu byt nase idealne prijimy velmi odlisne, kludne v intervale od 200 EUR az do 2,000,000 EUR.

ada32
15. mar 2016

@marcipanovatorta pises ze v skole si sa neflakala.... Ale ja si nemyslim resp. Mam taku skusenost ze skolske vysledky vobec neurcuju uspech. Iste vzdelanie je velmi dobra vec , ale schopnost prezit , financnu gramotnost a pod. Nas ucia rodicia.

petkoemmka
15. mar 2016

@ada32 môjho muža sesternice dokoncenu iba základnú školu ..pracujú v rakúsku na letisku..to je pravda nemčinu ovládajú perfekt mali nevlastneho otca nemca ...takze vzdelanie skôr šikovnosť ...