Koľko je podľa vás ideálny mesačný príjem?

zabka78
18. okt 2008

Zaujimalo by ma kolko je podla vas idealny mesacny prijem poterbny na normalny beh domacnosti, bez vacsich obmedzeni. Pod pojmom "normalny beh domacnosti" rozumiem male vylety cez vikend, nakupovanie v obchodoch bez vacsich obmedzeni, nejaka dovolenka v lete, nakup oblecenia a aj nejaka investicia do domacnosti...
Mozte uviest aj nejake cisla, alebo by ma zaujimal aj sposob akym vediete svoju domacnost v com sa musite obmedzit.

vroni
8. apr 2016

@ramzes1980, jezisi, normalne som musela pozriet podklady, kolko u nas mal 😀 😀 😀
Takze: zacinal u nas ako programator-student v 3.rocniku VS s platom 1100 euro hrubeho za 30hodin do tyzdna (co je cca 1500 hrubeho pri plnom uvazku), po skonceni skoly presiel na plny uvazok (dva roky praxe plus ukoncena VS) a 2100 hrubeho, odchadzal po dalsich nieco vyse siedmych rokoch s platom 2900 €, bol by poskocil platovo aj u nas, ale zdaleka nie na taku vysku. Napodiv, nezlakali ho peniaze, ale moznost rastu, banka vyvijala vlastny system, ktoremu mohol dat vlastnu formu, u nas by bol stale len clenom masy (e-goverment nejaku zvlastnu kreativitu nepripusta)
Ano, polovica ludi v IT moze mat priblizne takyto plat, len do 10 rokov mnozstvo ludi z IT odchadza (venuje sa inemu, zmeni odbor alebo jednoducho neznesie tlak), neopovazujem sa hodit Sem nejake cislo, nemam nic take po ruke, ale pocitovo z 1000 ludi ostane tak 500 v odbore a z tych sa cca 300 dostane na takuto platovu uroven...

duplessis
8. apr 2016

mne sa akosi nezdá dnešná doba v pohode, naozaj mám pocit, že keď boli ešte koruny akoby ich bolo viac než tých eur. Teraz idem s 50 eurami na základný potravinový nákup na dva dni + nejaká drogéria a napríklad cigarety a je to hneď fuč. Kedysi som 1500 korún považovala za hotový poklad.

jurio
8. apr 2016

Presne tak kedysi som za 500 korun pohostila celu krcmu ked som mala meniny😉
@duplessis

radsej_knihu
8. apr 2016

@dai Pozor, z platov v OSN sa neplatia dane, odvody, plus na premisach OSN su obchody, kde vies (ak si tam fulltime zamestnana) nakupit bez DPH. Cize v podstate to co vidis, je cista mzda, a este aj zlava 20% na bezne nakupy. Ked sa na to pozries z tohto pohladu, tak su to sakramentsky slusne platy. A to ani nemusis pracovat priamo pre OSN, staci ze patris pod nejaku ich pridruzenu organizaciu.

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
8. apr 2016

@ramzes1980 jednoduchsie aplikacie sa robia v phpcku, vyssie maju vlastne jazykove kodovanie, my sa zvacsa starame o komunikacne portaly a preklady identifikatorov, bezpecne formulare podla smernic a systemu krajiny a taketo hracicky. Pokial mas patricne vzdelanie, prax, perfektnu nemcinu a certifikaty, preco nie?

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bluka2
8. apr 2016

@vroni Tie platy co pises vo Viedni sa mi zdaju nizke. 2650 eur BRUTTO (ca. 1700 netto) 14x do roka som mala rovno po vyske (nie v IT). V IT mam velmi blizkeho znameho, nedokoncena vyska, 10r. skusenosti, plat 3400 NETTO 14x rocne (*14 / 12 to vychadza 4000 eur), nie veduca pozicia, ale vieme ze zaraba nadpriemerne. V jeho firme maju ale urcite vsetci v podobnych cislach, Teamleiter a vyssie viac.

vroni
8. apr 2016

@ramzes1980, no, certifikat napriklad o tom, ze ovladas bezpecnostne predpisy systemu, resp. vies, na akom principe je postaveny. Papier zivotne dolezity nie je, pokial mas preukazatelnu prax a vies, o co ide. Formulare take, ktore pouzivaju urady na vzajomnu komunikaciu. Napriklad: socialna poistovna vyplaca dochodky. Aby nevyplacala aj ludom uz roky mrtvym, potrebuje udaje od matrik o najnovsich mrtvych. Matrika take zoznamy ma, ale neda, lebo ma pre kazdeho cloveka svoj nezverejnitelny kod a ten sa nesmie dostat mimo matricneho registra. Socialna poistovna vie zoradit penzistov podla adresy a dat matrikam, ale neurobi to, lebo ich registruje pod inym, vlastnym kodom, ktory sa nesmie dostat mimo socialnej poistovne. Preto pouziju obe institucie bezpecny Formular, ktory uchova ich kody mimo dosahu druhej institucie, ale zarovnej na zaklade dalsich udajov sparuje spravne osoby. Vramci bezpecnosti systemu to urobi vo vlastnom kodovacom jazyku, aby boli kody necitatene pre ktorukolvek stranu vratane tretej. Nieco ako hra na spionov, len v kvapku sofistikovanejsej forme a uplne oficialne a verejne 😀 (na Sk funguje trochu iny system, ale dlho nebude, velmi intenzivne sa maka na podobnej zmene)

bluka2
8. apr 2016

V OSN maju junior konzultanti v cistom tak 2000 eur, ako spravne bolo povedane, nezdanene a zamestnancom sa oplati napr. kupovat nehnutelnosti 😉

bluka2
8. apr 2016

@vroni Podla mna "ITckar" je dost siroky pojem, zalezi este dost na podoblasti

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
8. apr 2016

@bluka2, s nedokoncenou vyskou musi vediet nieco hodne specialne a mat v tom solidnu prax. Iste, su firmy, ktore platia aj viac, ale toto je fakt bezny standard. Pomerne bezna je aj situacia, ze sa v IT zaraba sest az sedem tisic (sikovni aj viac) - ale na zivnostensky list a to su potom celkom ine cisla v cistom a rozhodne nie 14 x do roka. V pozicii, ze ma nad sebou teamleitera by ma taky plat dost prekvapil (Teamleiter je najnizsia mozna "veduca" pozicia), hoci v takom prostredi SAPu si to minimalne teoreticky predstavit viem....

vroni
8. apr 2016

@ramzes1980, nemusel si robit pre nas. Mohol si robit pre lubovolnu statnu instituciu, banku alebo aj v Tmobile, vsetci pouzivaju tento system, takze zase taka sialena podmienka to nie je. Samozrejme, ze uz sme certifikaty poskytovali zamestnancom aj my (teda zaplatili sme im tie skolenia, nie ze by sme ich sami vyskolili), ale potom zacinali s celkom inym platom 🙂

bluka2
8. apr 2016

@vroni No, security, cryptography. Ved to, ze Teamleiter je najnizsia veduca pozicia, takze si myslim, ze maju potom este viac. O zivnostnikoch v IT neviem nic...

bambibam
8. apr 2016

Koľko je podľa vás ideálny mesačný príjem? tak keby muž zarobil aspoň 1500€ a ja 500€ myslím si že by sme žili úplne v pohode ,bez stresu a obavy ako dalej. Realita : muž cca 500- 600 ja 350 a keď máme 1000 na život sme happy. Kedysi sa žilo rovnako ťažko , akurát bolo viac istôt ...musel si pracovať, dala sa upraviť prac.doba, teraz pracuj ,plať štátu a rob od nevidím do nevidím a najlepšie zadarmo.... , počkal si a dostal bývanie ( predbehli ťa iba tí čo mali - dali úplatky) , a základné potraviny boli dostupné cenovo . Teraz nabeháš sa čo je kde lacnejšie ...Kedysi sa ľudia viac jeden druhého vážili (Pán ,pani postúpila v práci gratulujem) ,teraz (ten ... titulovaný Jožo bohvie komu ...) No naozaj zmenilo sa úplne všetko. Od zdravotníctva ,školstva....až po upratovačku ,ktorá má pocit šéfa ,keď Vás vyháňa z práce ,lebo musí upratať.
len tak na okraj 10.aug 1963. škodia nadčasové hodiny...škoda, že dnes sa o tom nepíše ako to škodí...pracovať nadčas.

majkeel
9. apr 2016

@vroni Tie udaje z at a de boli z implementacii SAP. Ma ich +- vacsina ludi u nas v time na projekte, co sme sa bavili (+10 rokov skusenosti a pomerne vela projektov za sebou).

vroni
9. apr 2016

@majkeel, v tom pripade ano, SAP je kapitola sama o sebe.

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mircalla
9. apr 2016

@ramzes1980 aj mne sa to zda malo

vroni
9. apr 2016

@ramzes1980, platime tolko, kolko aj ostatni v tejto oblasti. Ze nam za 12 rokov odisli dvaja zamestnanci, asi to nebude take zle (a ani jeden primarne kvoli platu). Ale tiez mam niekedy pocit, ze IT je lepsie platene na Sk.

majkeel
10. apr 2016

@vroni Ani to nie je tak zle platene v AT, ale su tam vysoke progresivne dane a socialne odvody. Na rovnaky plat (4 tis. netto) staci ak Ti zamestnavatel da v de 62-63 tis Eur, v AT je to uz 80 tis. Eur. Rakuski IT su drahi aj pre Nemcov ... Na druhej strane, samotni nemci, ak su blizko hranice s Rak, chodia par rokov pred dochodkom pracovat do at, aby mali vyssi dochodok ...
Druha vec, v at je celkovo malo IT projektov ...

vroni
10. apr 2016

@majkeel, ano, toto je ohubu. Ked som sa pred x rokmi (zase tak strasne dlho to nie je) stahovala z Nemecka do At, zostaval mi rovnaky plat netto. V hrubom som klesla o dve tisicky mesacne. Dnes by to bolo zase nsopak....