Koľko peňazí treba na to, aby som mohla mať deti?

schatzilein
13. aug 2009

Ahojte.

Tolstoj riesi v jednej zo svojich poviedok otazku, kolko zeme potrebuje clovek. Poukazuje na to, ze tej zeme nikto z nas nema dostatok, hoci v skutocnosti potrebuje len tolko, kolko staci na jeho zahrabanie do zeme...
Tak by ma zaujimalo, kedy ste si uvedomili a povedali, ze mate dostatok penazi, aby ste si mohli dovolit potomka. A maju na to pravo len ti, ktori maju v garazi dve auta a splateny dom? Je podla vas lepsie si trochu v mladosti uskromnit svoje poziadavky a dat zivot dalsiemu dietatu, ako sa potom vo vyssom veku trapit s problemami s otehotnenim a rizikami tehotenstva prameniacimi z tohto dovodu?

Dakujem za odpovede.

shaarka
13. aug 2009

ahoj schatz,
velmi pekny prispevok. a zaujimava otazka. je to trosku intimna tema, ale nech. mam 30 a svojho muza som stretla pomerne neskoro, pred necelymi troma rokmi. zijeme od vyplaty do vyplaty (co nie je zas take hrozne) a vsetky nasetrene peniaze stale zhltnu nejake necakane vydavky. napriek tomu si myslim, ze mat dieta zvladneme. ked to zvladnu socialne slabsie rodiny, musime aj my - slovensky (pod)priemer 😀 mozno budem hovorit inak, mozno som naivka, ale ten ciel "mat dost penazi na dieta" mi nepride celkom realny. 😉

nathali
13. aug 2009

suhlasim s tebou a este ako to bolo v ked mi sme boli male tiez nasi niektory rodicia nemali moc penazi a predsa nas vychovali a myslim ze nam nic nechybalo ani mi nie sme nejaka bohata rodina a tiez mame dost platenia ale tiez babo chcem a myslim ze to vsetko zvladnem aj ked niekedy budu horsie situacie ale zvladnem to a dietatu dam vsetko co budem moct

monika0001
13. aug 2009

Keď si predstavím, že 9 rokov som čakala a to kedy bude tá správna doba a budú peniaze, auto, byt..... Teraz keď to všetko máme a chýba nám to prečo sme to všetko robili a čakáme na to už 18 mesiacov je mi strááášne zle....

lilix
13. aug 2009

moj drahy zase hovori, ze ked nebudeme zvladat splacat uver, ze nema problem najst si brigadu a napr. vykladat jogurty v obchode.alebo mame v plane prenajat izbu.
ja sa trapim s otehotnenim uz teraz a to mam iba 26. ani vyssi vek na to nepotrebujem. zial nebolo mi dopriate /zatial/ otehotniet. a to sme sa prestali chranit uz v maji min. roku!

pikusa
13. aug 2009

tak já toho "pravého"potkala skoro ve 30ti....
a ejhle...3 roky jsme na malého čekali a nemalé peníze vydali na IVF-ICSI.....
A i když už přítel 2 děti má,takže výdaje jsou....nikdy jsme nemysleli na to,že dítko kvuli korunkám nebude...
Holt nemá značkové a mnohdy ani nové oblečení,ale dáme mu vše,co je potřeba...
A to já bych pak chtěla ještě jedno 😉

mimomu
13. aug 2009

ahoj schat 😉 🙂
vidim,ze mama shaarka nas dobre vychovala a vsetky z jej temy ti odpovedame 😀
my ked sme sa brali ,mali sme kupeny byt-bez hypo aj auto bolo,take sumne ale bolo. 😀
potom mm chodil kazde leto von za pracou a tak sme spolu neprezivali ani jar ani leto.dnes sme spolu 8 rokov a toto leto je prve ked je doma.bolo to tazke vtedy a tak som si povedala,kym nebude pracovat doma,druhe nebude.najlepsie sme chceli keby bolo,ked pojde mala do skoly.o 2 tyzdne tam ide a babo nikde-nedarilo sa.dost som na to tlacila a so psycho stranky to bolo na nic.momentalne budem pracovat do konca tohto mesiaca a potom sa uvidi.tohto casu sa nesnazime vobec.a neviem ci sa to niekedy zmeni.

perla200
13. aug 2009

ano monika...tak isto sme boli na tom aj my...trvalo dlho kým sme sa odhodlali, a stále ešte hento ešte tamto.... a nakoniec sme čakali rok a teraz mame nas pokladík....nemyslím si, že mať dieťa je len o peniazoch, my teda sme na tom celkom dobre a kamoška sú trošku ako to povedať slušne....menej bohatí? A MA krásneho syna a ked som ho chodila pozerať vždy som jej hovorila, že síce mam prachy a kúpim si kopec vecí ale na čo mi to je, ked nemôžem mať uzlíček lásky pri sebe? a teraz ho mam...samozrejme, že som na materskej a je to biednejšie, ale stále je to ok a nevymenila by som za malú žiadnu party či dovolenku či nakupný ošial.....

kleopatris
13. aug 2009

ja si myslim, ze ked sa chce tak sa da vzdy nejako vyjst 🙂 my tiez byvame v prenajme a sem ta mna napadne, ze by bolo krajsie vychovavat babatko v domceku...a potom si poviem, ved domcek bude, prachy budu, ale moje vajicka uz by mozno neboli 😒 tak sme necakali a vrhli sa na to 😀 a to sme s drahym necele 3 roky spolu, ale tiez uz nemame dvadsat 🙂 takze ak niekto deti chce, urcite to neni o peniazoch 🙂

monika0001
13. aug 2009

hm..ale tie roky už nevrátim... ale aspoň sme si doma povedali,že ak sa nám konečne zadarí tak hneď ako budeme môcť ideme na ďalšie... ak sa nam teda niekedy zadarí....

meduna
13. aug 2009

Ahoj holky,myslím,že přemýšlet o tom,zda mám dost peněz na dítě je hloupost,protože,jak psala Nathali i naše rodiče neměli dost peněz a přesto nikdo nestrádal.A důležitá je láska,peníze budou vždycky nějaké.A kde je nějaká hranice kolik těch peněz by člověk měl mít,aby mohl být rodič?

nathali
13. aug 2009

medun spravne 😀 😀 myslim ze prave ty bohaty rodicia nevedia ani vychovat deti nie vsetci to by som krivdila ale niektory myslia si ze vsetko tym detom kupia ale co sme ty normalny ludia vazime si vsetkeho a pre nas je dolezita kazda chvilka dietatu je jedno ci ma rodic peniaze hlavne potrebuje lasku a ta je na nezaplatenie

schatzilein
autor
13. aug 2009

Prave to! Kedy ma clovek dost penazi? Ja mam 25 rokov, dvojmesacneho syna, teraz na materskej, chcem si dokoncit vysku a po vyske sa venovat kariere. Kedy si potom budem vediet povedat dost, chcem dalsie dieta? Mozno to uz nebude take jednoduche. A chcem, aby mal moj syn surodenca, aby nebol sam. Aby sa chodievali hravat spolu na ihrisko a jeden na druheho dozerali...nejak sa tu mnozia pripady, ze nejaky uchyl unesie dieta, jedno akeho pohlavia a ....

meduna
13. aug 2009

Prostě si myslím,kdo normálně pracuje a vede obyčejný život a těch je nás většina,tak je to ok a zvládnout se to vše dá 🙂 🙂

shaarka
13. aug 2009

Je to velmi rozdielne, par od paru je to inak. Najidealnejsia by bola situacia, ked sa dvaja spoznaju, su celkom mladi, pracuju spolu na krajsej buducnosti (krajsia = bohatsia? 😀 ) a ked sa rozhodnu, ze si urobia babatko, tak sa im to aj podari a narodi sa zdrave.
Bohuzial takto to casto nefunguje. A tak je velmi tazke planovat veci dlhodobo, lebo castokrat sa stanu take nepredvidatelne skutocnosti, ze sa nas zivot moze zmenit od zakladov.
Myslim, ze je fajn robit veci tak, ako to prave citime. Mon, ak ste sa chceli zabezpecit, urobili ste dobre. Ak chcete babatko, nelutuj "premrhane". Vsetko je tak, ako ma byt. Sme rozdielni, preto rozdielne pristupujeme aj k majetku aj k rodicovstvu. Kazdy sa ale musi v tej svojej role citit pohodlne. 😉

meduna
13. aug 2009

no jo,ale to nemůžeš dlouho čekat,když chceš aby si spolu hrály. 🙂 A kde se to děje?

schatzilein
autor
13. aug 2009

Uz sme s manzelom rozhodli, ak otehotniem, svokrovcom oznamime, ze sa udiala "nehoda". Nedavno v Paderborne, v Lipsku, ci kde. Chudak Max nebude mat ani sesternice alebo bratancov.

meduna
13. aug 2009

jakto?

jankamanikova
13. aug 2009

Ahojte!
Dakujem za velmi zaujimave prispevky a napad zalozit tuto temu. My mame tri deti - syncekov. Nikdy nas nenapadlo sa na to pozerat cez peniaze. Prve dieta - Janika - sme cakali rok po svadbe, mala som vtedy 27 rokov, sla som na 28. Vedeli sme, ze chceme hned dalsie. Nepozerali sme sa na to, ci na to mame, alebo nie. A tak sa do roka a pol narodil Matusko. A tiez sme vedeli, ze neostaneme pri dvoch. Ked sme cakali Jakubka, tak sme boli velmi stastni. Nenapadlo nas prehodnocovat situaciu. Zili sme v podnajmoch daleko od rodiny (vsetci ziju na vychode), stahovali sme sa asi 6x. Minuleho roku, tyzden pred porodom Jakubka, sme sa stahovali do "vlastneho" bytu. Deti su uzasne, nadherne. Velmi nam obohatili zivot a naplnaju kazdu minutu nasho zivota. Manzel ma, Vdaka Bohu, dobru pracu, mozem byt doma a venovat sa detom. Ani jedno nechodi do skolky, pekne sa spolu hraju, riesia svoje problemy a hry. Komunikuju spolu a maju sa radi. Som za ne Bohu velmi vdacna a prajem vsetkym, co maju nejaky problem, aby zazili ten pocit radosti, materstva a daru zivota.
A mimochodom - urcite budeme mat este nejakeho drobca 😉 . Chalani sa totiz modlia za Kristinku 😉 .

schatzilein
autor
13. aug 2009

Nie vsetky mame to stastie, ze manzel ma dobru pracu a zaraba dostatocne.

kleopatris
13. aug 2009

schatzlein a kde si ak sa mozem spytat? v Nemecku?

shaarka
13. aug 2009

moj muz ma z toho hrozu, ze raz pride cas, ked to bude vsetko na nom... a ja sa mu necudujem. ale co uz, bude sa musiet nejak zacat obracat, bude hodeny do vody, tak som zvedava, ako rychlo sa nauci plavat 😀

meduna
13. aug 2009

neboj Shaarka,naučí se hodně rychle plavat 😀 😀

schatzilein
autor
13. aug 2009

Hej, som v Nemecku. A kde si ty?

kleopatris
13. aug 2009

ja som bola v nemecku, manzela mam nemca, ale teraz byvame asi este rok a pol v rakusku a potom dufam, zase nemecko 🙂 my sme byvali v mnichove 🙂

jankamanikova
13. aug 2009

My sme boli hodeny do vody hned. Janik mal osem mesiacov, ked sme sa stahovali z Presova do TT. Kvoli praci. Jany chodil na sluzobky a ja som bola sama s dietatom doma, vobec nebol doma a nechceli sme takto zit. Bolo nam smutno a nerusilo to vztahy aj medzi nami a aj rodicmi. Tak sme jedneho dna povedali, ideme. A na druhy den sme isli. Do biedneho podnajmu, kde nebolo nic. Ale sli sme a boli stastni. Potom sme sa zase stahovali a zase. Ale boli sme stastni, lebo sme vedeli, co je nasa priorita. Byt spolu, byt milovani a naplneni svojou pritomnostou. Uz vyse dvoch rokov sme v NZ. Jany ma dobru pracu; mame na byt, jedlo, topanky pre deti. Viac nepotrebujeme. Oblecenie kupovat nemusime, len najstarsiemu. Sem-tam nieco dokupime a vedieme k tomu aj deti. Kupuje sa, co sa potrebuje. Co nepotrebujeme, akokeby neexistovalo. A deti su stastne.
Im vela netreba, to len my dospeli si myslime, ze potrebuju vela, lebo zijeme v komzumnej spolocnosti a proste mame tu skusenost "mat" a "byt". Deti to nepoznaju, oni ziju pre pritomnosta a tesia za z casu, ktory im my rodicia dame.

meduna
13. aug 2009

janka,t jsi moc pěkně napsala 🙂 🙂 🙂

sayast
13. aug 2009

tak ja si myslim ze miminko nejde vycislit penezi. myslim ze mit dite je dar,zazrak. Nejvic potrebuje lasku,ne znackove obleceni.
my meli planovane dceru brzo (23 let) a nelitujeme. sice nemame na ucte nasetrene statisice,ale davame ji to nejcennejsi. a to klidne milujici rodice,ktery by za ni dychali 😵

jankamanikova
13. aug 2009

Meduna - vdaka 😉 .

kleopatris
13. aug 2009

janka mas pravdu, najkrajsie je byt pohromade 😵 ale pockaj az deti pojdu do skoly ☹ tam ich spoluziaci skazia, ja to vidim na segrinej malej, aka je nestastna, ked deti maju nieco co ona este nema ☹ je to smutne, ale deti su potvorky (vacsinou podla vzoru rodicov, ktori si kupuju ich lasku vecami ...)

meduna
13. aug 2009

a víte jak je to s tím mít hodně peněz a pak teprve dítě,to vede nikam,protože člověk si myslí,že nemá stále dost a hrabe a hrabe,žijeme teď a tady a te´d máme jednat 🙂