Koľko peňazí treba na to, aby som mohla mať deti?

schatzilein
13. aug 2009

Ahojte.

Tolstoj riesi v jednej zo svojich poviedok otazku, kolko zeme potrebuje clovek. Poukazuje na to, ze tej zeme nikto z nas nema dostatok, hoci v skutocnosti potrebuje len tolko, kolko staci na jeho zahrabanie do zeme...
Tak by ma zaujimalo, kedy ste si uvedomili a povedali, ze mate dostatok penazi, aby ste si mohli dovolit potomka. A maju na to pravo len ti, ktori maju v garazi dve auta a splateny dom? Je podla vas lepsie si trochu v mladosti uskromnit svoje poziadavky a dat zivot dalsiemu dietatu, ako sa potom vo vyssom veku trapit s problemami s otehotnenim a rizikami tehotenstva prameniacimi z tohto dovodu?

Dakujem za odpovede.

meduna
13. aug 2009

Kleo,ale to bylo ,je a bude vždycky tak

schatzilein
autor
13. aug 2009

My to vidime s manzelom tiez tak nejak podobne. Dost ma rozladil clanok v jednom casopise, kde sa pisalo, ze deti by mali plodit hlavne vysokokvalifikovane pary, takze ti bohatsi.

jankamanikova
13. aug 2009

Kleopatris - vdaka za info. Ja som ucitelka a viem, o com hovoris. Ale nasi chalani maju manzelovu povahu a proste to sa nezaprie 😉 . Zatial to neriesime. Bude sa to riesit, ak bude vobec s tym problem. Ak nebude problem, nic sa nedeje. S Janikom mame teraz take debaty. Lebo on sa pyta "ti maju to a ti zas ono"; "A on ma a preco nemam ja?". Vela sa rozpravame a proste mu povieme, ze to nepotrebujeme. Idem s nim do obchodu a poviem mu, to sa mi paci a chcela by som to, ale nepotrebujem to. A ukazujem mu, ze ma on ine veci ako jeho kamarati. A väcsinou to tak byva, ze zistime, ze ti jeho kamarati su sami a nemaju rodicov pri sebe a on zacina tomu rozumiet. Vidi, co je nasou prioritou a proste je to uzasne vidiet, ako to chape svojim rozumom. Ale ako pises, pride do skoly a uvidime. Ak vobec pojde do skoly, lebo on uz teraz vie citat 😀 😀 😀 😀 .

jankamanikova
13. aug 2009

Schatzilen - vysokokvalifikovane? To predsa nezavisi od penazi ale od mudrosti, ktoru clovek ma. Mozno tym mysleli vzdelanie. A to tiez nesuvisi s peniazmi. Ja som ucitelka, 5 rokov som doma na materskej a mam pocit, ze ani to vzdelanie nesuvisi s materstvom. Je to o niecom inom.

amadora
13. aug 2009

Môj muž vždy hovorí že "na dieťa nikdy nie je ten správny čas" . Vždy sú dáke problémy, či peniaze, kariéra, bývanie, vždy sa niečo dá riešiť a odkladať rodičovstvo. A ak budeme čakať na ten "správny čas" tak možno nepríde nikdy. 😉

schatzilein
autor
13. aug 2009

Vysokokvalifikovani ludia ziju s mensou pravdepodobnostou, ze ostanu nezamestnani. Ale pripada mi prehnane, ked spolocnost odcudzuje ludi na zaklade ich nizsieho vzdelania, nebodaj, ked si este spravia potomstvo.

shaarka
13. aug 2009

amadora, presne tak. uz len to vtlct tomu mojmu do hlavy 😀 skusim nasilim 😀

schatzilein
autor
13. aug 2009

tak vela stastia 😎

hadassah
18. aug 2009

Ahojte, pridám sa aj ja. Mám 32 rokov, splatenú hypotéku za byt, teraz platím druhú hypotéku za prerábku bytu, priateľ má tiež svoju kopu dlhov. Dlho som mala tendencie "prepočítavať peniazmi" vhodnosť či nevhodnosť mať dieťa, no nakoniec som si povedala - preboha, snáď neumrieme hladom, keď ho raz budeme mať. Som jedna z piatich dcér a keď sa na to pozerám spätne, tak nám ako deťom ozaj nič nechýbalo. Nemali sme toho veľa, no to málo, čo sme dostali, sme si vedeli vážiť. Viem, že nebudem mať nakúpené všetky drahé a väčšinou nepotrebné tehotenské a dojčenské vychytávky. Keď to nechýbalo mojej mame, tak sa bez toho zaobídem aj ja. A nebude mi vadiť, ak svoje dieťa nebudem "týrať peniazmi a majetkom", ale vychovávať ku skromnosti a iným krajším a vyšším hodnotám života, tak ako sme boli vychované aj my.

andelka
18. aug 2009

Zajímavé téma, opravdu. Taky jsem o tom uvažovala, protože to slýchám kolem sebe často, rady jako - musíš si najít dobrou práci a udělat nějakou kariéru, našetřit peníze, cestovat, pořídit si vlastní byt a vybavit ho a pak, po 30 na dítě času dost. Jenže - co když po přírůstku toužíme už teď, když skoro nic nemáme? To mám vážně čekat, vyrábět a schraňovat ty hmotné statky a až budu všechno mít (lze mít vůbec někdy všechno? vždyť s jídlem roste chuť), pak teprve pomýšlet na dítě (aby mělo všechno). Jenže - co když budu všechno mít, peněz dost a pak to nepůjde a ty těžce vydělané peníze dám za pomoc doktorů? Děkuju pěkně, podobný příklad mám ve svém okolí a tudy rozhodně jít nechci. Není to pravidlo, jistěže ne, ale nač to riskovat? Dítě chci, máme podporu v rodině, dokážeme se uskromnit, rádi bychom měli děti dokud jsme relativně mladí, takže tomu rádi něco obětujem.

cukor
18. aug 2009

na to netreba mat peniaze....nemyslíte baby?

andelka
18. aug 2009

Já májm pocit, že dítě se úplně 100% nehodí nikdy, vždycky je nějaké ALE. Tak záleží hlavně na tom, jestli po něm ti dva touží, ne? Jasně, základní věci by být měly, asi nikdo si nenaplánuje dítě tak, aby neměli co jíst a žili pod mostem. Ale ono nakonec stačí málo.

zdenin
24. máj 2010

@cukor no ak nemáš inú možnost len ivf tak treba hodne penazí myslím

stardust
15. mar 2011

Penazi nikdy nie je dost 😒

zuzanalv
15. mar 2011

nemyslim ze to je o peniazoch,aj ked nejake treba,ale z vlastnej skusenosti viem,ze ked clovek ma viac tak aj viac kupi,casto vobec nepotrebne veci,pri prvom som peniaze nemala a mal vsetko co potreboval,mal lacnejsi kocik ale posluzil nam tak isto,nemal plene skrine ,ale mal si co obliect,pri druhom a tretom som si uz vyberala krajsi ,aj drahsi kocik,na oblecenie som nakupila co sa mi pacilo a kopec z tych veci ani nemal na sebe,vsetko som si vyberala tak aby mi ladilo ku kociku,k posielke ,atd.no ,ale nie je to nutnost ,da sa to aj bez toho,mozno je to len lepsi pocit mamiciek,ale babatka to nevnimaju,aspon v tomto obdobi,horsie to je asi potom ked idu do skoly,ale rozhodne by som dieta neodkladala na potom z dovodu penazi ,lebo to potom nemusi byt.

gretocka
15. mar 2011

ahojte kocky,
moj nazor - ked ma clovek kde byvat, a ma priemernu stalu pracu aspon ten muz, je mozno v skromnosti uzivit aj dietatko.
Ked som bola "nastrocna" hovorila som svojej sestre, ze by som chcela ostat s detmi doma maximalny cas materskej, ak mi to dovolia financie a moja zivotom ostrielana sestra mi povedala, ze bud chcem alebo nie. Ak chcem, financie si zadelim ako treba a ak nechcem, nikdy sa mi nebude zdat financna situacia dost dobra. Ona ked mala malu dcerku, jej muz este nepracoval, bol na vysokej skole, cize prijem rodiny nula bodov - zili u svokrovcov, ona sila oblecko pre nich vsetkych, aby usetrili - bolo to sice pred 30 rokmi, ale v principe je to stale rovnake.

Po tom roku a pol, co sme traja, mozem povedat, ze s rozvahou sa da zabezpecit dietatku potrebne veci a neminut pritom na to miliony 🙂 akcie a vypredaje existuju vzdy, Vybavicka sa da riesit aj v inej ako ruzovej a modrej farbe, takze moze posluzit aj druhemu babatku. Kocik sa da zohnat aj lacnejsi ako 500 euro - treba chodit s otvorenymi ocami a hlavne si nenechat nanutit co vsetko dieta potrebuje. Kopec "povinnej vybavicky" je hlavne o prestizi a reklame.

Dietatko potrebuje hlavne maminku. Naruc mamy je viac ako baldachyny nad postielkou. Mamina tvar je pre dietatko ta najkrajsia hracka a pokial to ide, maminkine mliecko je najlacnejsia strava 🙂
Takze odvahu tym, ktore este vahaju...

katka37
16. mar 2011

@gretocka mluvíš mi z duše ,někdy žasnu co tady vidím a slyším ,co maminy nakupují a předhánějí se v tom kdo bude mít krásnější kočárek ,výbavičku atd.......ale mít dítě není o tom,že ho navleču do značkových hadříku a budu vozit v kočáru za 30000,dítě není panenka a vůbec tohle nepotřebuje!My jsme řešili s manželem třetí dítě,ted ho čekám a určitě si kočárek seženu ojetý,věci od kamarádek a z bazaru,atd.žasnu kolik jsou holky ochotné dát za postýlky ,baldachýny apd. na co?jen se na tom chytá prach a je to nepraktické,ale je jasné ,že spousta holek se dá nachytat na doporučení co všechno musí mít připravené a tak.Taky věci pro mimi jsou nejdražší,protože výrobci dobře ví,že to spousta lidí koupí.Jen pro vysvětlení,nejsem žádná zapšklá mamina ,která závidí,finančně jsme na tom dost dobře,ale prostě já tolik peněz na ty blbinky opravdu nedám 🙂

dreana
19. mar 2011

Ahojky,

diskuze zajímavá, rozhodně patřím do skupiny, která nehodla ze sveho ditete udělt panenku. Ale jaka myslíte že je minimalni častka za vybavičku?

Mam třeba vybrany novy kočarek na aukru za 4 000 což si ymslím že je super cena, protože kočarek jsem vždycky chtěla novy.

Díky za odpovedi 🙂)

svoba
19. mar 2011

U nás aktuální téma. My několik let makali, rekonstruovali byt, prodali, postavili dům, koupili auto ... sedřeli jsme se. No, a když jsme si sedli a řekli, ted je ten pravý čas, tak dítě ne a ne přijít. Měla jsem vše naplánovaný. Skončim vejšku, hned pak dítě, při mateřský doktorát, pak práce, pak druhý dítě .. No, ted jsme už hodně ve skluzu. 😒
Takže z toho vyplývá - neplánovat, plodit. Dítě bude štastné i bez domu a auta 🙂

gucz
21. mar 2011

Ahojte
veru zaujímavá téma. No ale k veci, keby že mám čakať, kedy budeme mať dosť financií.... tak asi nemáme dieťa (ani jedno) doteraz. Ako tu už bolo spomenuté, keď sa chce, tak sa dá vyžiť aj z mála. Máme s MM dve detičky a aj keď robí len on a žijeme v nájomnom byte, detičky majú všetko čo potrebujú a hladní tiež nie sme. Možno to vyznie hlúpo, ale ja sa riadim tým, že radšej ja jesť nebudem, akoby malo mojim deťom niečo chýbať 🙂

titkovamiriam
21. mar 2011

pekna tema-tiež som z tých čo keby čakali na dostatok penazí tak by deti nemala do dnes 🙂 ,kedže Milana som mala v 19-tich a verila som že laska ma uživý som nič neriešila.nevadilo mi byvanie s rodicmi/nastastie v rodinnom dome/ a neskor v jednoizbaku.Tam sme ,,dosli,,k Michalovi,, 🙂 a zacali sme stavať samozrejme za podpori rodicov....no akosi sa laska vytratila a bolo po manželstve-ešteže mi ostali dve úúúúžasne deti.
No a Mareka som neriešila vobec lebo ten sa mi podaril v 35rokoch s úžesným mužom-byvať /čo je asi naj naj vacsi probleeem/som mala kde a skoro vsetky veci som do roka dostala od postielky az po kocik od kamošiek.
No myslím že vybavička sa da zohnať za 200/nepočítam kočik/ aj za 2 000 eur.

nenullienka
22. mar 2011

Ahojte, veľmi ma táto téma zaujala. Čakať na kopec peňazí v dnešnej dobe je blbosť 😖 . My mám s priateľom vlastný byt, ale ho budeme ešte dlllllllllllllllllllllllllho splácať. Dieťa som chcela veľmi, lebo som mala zdravotné problémy a nevedela som, či niekedy ho budem môcť mať. ☹ A keď som ostala tehotná bola som šťasnááááááááááááááááááááá 😀 . Síce som na PN a žijeme z jedného platu, ale platila som si DNP a mám k účtu poistenie platieb tak mi banky posiela korunky na potrebné platby a dá sa to zvládnuť keď sa uskromníme. Výbavičku už mám, hoci som kupovala aj vecičky v akciách, niečo kúpili babky a kočiar bude max. do 400 €, lebo sa aj tak zničí. 🙂 😀 A nepotrebujem dieťa obliekať do parádnych vecí aj tak bude riešiť oblečenie až keď bude väčší 🙂 😀 😉 a to si potom užijeme 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀