Neadekvátne výživné a podplatený sudca. Čo s tým?

mamina27
3. nov 2008

dostala som rozhodnutie o vyske vyzivnom. Z povodneho rozhodnutia / 40.000 SKK (15.000 spotreba a 25.000 uspory) sa v odvolacomn rozhodnuti prihliadalo len na ziadost otca (cisty prijem 140.000 skk), nie na potreby dietat alebo na cokolvek. Takze sa rozhodlo podla jeho predstav / 3.500 skk spotreba a 4.500 uspory presne podla jeho odvolania a navrhu v nom. Mne to nepokryje ani polovicu jasliciek. dnes som akurat prvy den v praci, nemala som doposial ani prijem a celkovo moj prijem je 24.000 v cistom. na ten sa vsak nikto ani nepytal, bola som totizto na materskej, resp. rodicovskej. viete mi poradit, co mam s tym robit a kedy mam pravo si ziadat o zvysenie vyzivneho? ma s tym niektora z vas skusenost? Prosim poradte mi.☹

vdaka

jaduska
3. nov 2008

Nie som síce odborník na právo, ale možno by si mohla podať námietku voči zaujatosti sudcu, alebo tak nejako sa to volá. Žiadosť o zvýšenie výživného si podľa mňa môžeš dať kedykoľvek, otázne je, či jej bude vyhovené. Treba zdokladovať všetky výdaje, ktoré máš v súvislosti so starostlivosťou o dieťa. Ale nepočítaj s tým, že otec dieťaťa je povinný platiť všetky tieto výdaje - aj ty máš vyživovaciu povinnosť. Ak si bola na materskej, tak si mohla žiadať aj o výživné pre seba. Teraz, keď chodíš do práce a máš príjem, tie šance na zvýšenie výživného nebudú veľké. Na tvojom mieste by som sa radšej poradila s právnikom - odborníkom na rodinné právo.

mirica
3. nov 2008

mamina- o zvýšenie výživného môžeš požiadať vždy, keď dojde ku zmene podmienok...v prípade , že ti začalo dieťa chodiť do jasličiek , kde je poplatok ca 9000,- teda k zmene došlo...v každom prípade si ale vezmi právnika.
Podľa zákona sa dieťa podieľa na životnej úrovni oboch rodičov, čiže výživné 3500 sk pri jeho príjme 140000 , je naozaj veľmi nízke...ale na slovensku je to tak - zákony síce existujú , ale nič neprikazuje sudcom , aby sa podľa nich riadili.....na druhú stranu - rodičia majú mať na súde rovnakú šancu dostať dieťa do starostlivosti - v praxi je to ale tak , že ak nie je matka narkomanka, alkoholička alebo prostitútka, tak otec šancu nemá...(až na pár prípadov)

namietať zaujatosť súdu si mohla , ale len na pojednávaní, nedá sa to už teraz , keď je po rozsudku....teraz môžeš podať podľa mňa už len sťažnosť na postup sudcu , ale dávaj pozor , čo tam napíšeš.....nemôžeš sudcu obviniť z podplácania , ak na to nemáš dôkazy - to by sa mohlo otočiť proti tebe...

vandas
4. nov 2008

mamina, prepac, neviem ti poradit viac ako mirica, ale neda mi neprejavit znechutenie nad muzmi, ako je ten tvoj, teda ex. brrrr, najvhodnejsie, okrem sudnej cesty je vsak apelovat na jeho zodpovednost voci vlastnemu dietatu, ktore by snad mohol vynechat z boja s tebou....

mamina27
autor
4. nov 2008

vdaka baby. idem zajtra za pravnikom a uvidim co sa da robit...dam vediet preinfo ako som dopadla
vdaka

maca793
4. nov 2008

mamina27
tymáš spotrebu na dieťa 15000,-sk mesačne? a úsporami čo máš na mysli.

mirica
5. nov 2008

maca- tie úspory sa oficiállne volá myslím "tvorba rezerv" ...je to v zákone : ak to príjem otca dovoľuje , môžu ti určiť na súde sumu , ktorú musí posielať otec na účet dieťaťa (zriaďuje sa nejako špeciálne)....je to vlastne šetrenie....buď ich potom dieťa dostane keď dovŕši 18 , alebo je možné ich za určitých okolností použiť - ale treba na to súhlas súdu...napr: dieťa má 16- a ty ho chceš poslať na študijný pobyt do zahraničia- to sa z toho dá zaplatiť, aj jazykové kurzy , počítačové - skrátka všetko ,čo je na prospech dieťaťu.
no a čo sa toho výživného týka : nemusíš mať spotrebu 15000 mesačne - ale dieťa sa podieľa na životnej úrovni rodičov- ak má ocko taký príjem , asi si nenakupuje veci na trhu....čiže dieťa tiež má nárok na značkové veci , lepšie zariadenie izbičky a podobne. 🙂

jaduska
5. nov 2008

maca, keď dá mamina nejakých 9000 za jasličky, tak tá spotreba pekne stúpne. Viem, že niekto z takejto sumy musí uživiť napr.3 deti, ale každý máme iný životný štandard, ktorý sa prispôsobuje našim príjmom. Ale to som už trošku od témy.

mamina, sme zvedavé, ako to dopadne 😉

zuzulik
5. nov 2008

mamina ,precitala som si len Tvoj prispevok, podaj odvolanie s dokladovanim prijmu a vydajov: kolko zarobis , kolko platis za skolku, za byt ( hypoteka, najom, inkaso....) strava, napr. sporenie pre malu...a tak... drzim palce!!!
ak Ti to neuznaju, potom Ti asi ostava sa len uskromnit 😉

sisstin
5. nov 2008

mamina: to se mi nějak nezdá, jak vám mohli vyměřit tak malé výživné při takovém čistém výdělku 😕 můžu vědět, který soudce to rozhodl? 😕

jaduska
5. nov 2008

Inak včera bol podobný prípad v Súdnej sieni na Jojke, ten chlap bol dobrý hajzel. Nakoniec malej priznali ešte vyššie výživné ako pôvodne matka žiadala. Mal príjem cca 70000 a výživné dali 8000. Tak nechápem, ako pri 140000-vom príjme môžu priznať iba 8000, z toho dokonca časť na sporenie, takže sa s tým nemôže hýbať...Asi fakt, čo sudca, to iný zákon 😖

alexandra
5. nov 2008

Tak ako pri prijme cez mimlion rocne mozu dat vyzivne 4 tisic.. smola.

rosie
5. nov 2008

No zienky, nas biochrapun je vychyteny veterinar. Na sude zahral chudaka ( ved co on za to moze, ze ma take vysoke naklady na hypoteku, auto...? ) a vyzivne mame 2500. By ma celkom zaujimalo podla coho to vlastne sudcovia urcuju.

alexandra
5. nov 2008

rosie a to je vyzivne nadradene ostatnym nakladom.. co uz..

jaduska
6. nov 2008

Veď to je nepochopiteľné, že výživné je prednostný záväzok. Od príjmu rodiča by sa malo odpočítať životné minimum + napr.nájomné, náklady na cestu do práce a to je tak všetko. To, že si niekto platí leasing - neviem, kým sa auto nepoužíva ako zdroj príjmov, tak by som také niečo do úvahy nebrala. Bohužiaľ, nie som sudca... ☹

mamina27
autor
7. nov 2008

no u nas to zariadil jednoznacne uplatkom. Rozhodli aj v inej veci len v jeho prospech. konkretne ide o navstevy. chcel mat u 14mes. dietata navstevy od piatka do nedele vkuse. vobec na sude nebrali do uvahy ze je kojena. nic. teraz sa odvolavam. ja som navrhovala castejsie navstevy cez tyzden, aby si vybudoval vztah s malou, jemu to vsak nevyhovuje, ale na cele vikendy ju chce, aby ju dotiahol k svojej mame, nech sa stara.
ze si s nou chce vybudovat vztah. neviem, ci si ävybuduje lepsi vztah pocas spanku ako pocas tyzdna... ma ju podotykam od rana od 8.30 do 19.30, naozaj je tanm cas len na kupanie a krmenie pre mna a nehovorim, ako je to narocne na malu, ta noc by ju asi aj polozila. je to este miminko a je zvyknuta, ze spinka pri mne.

mamina27
autor
7. nov 2008

a ta suma, uz mi vobec nepride velka. len jaslicky stoja 8.000, to mi dala specialnu cenu, lebo je to neskutocne ustretovca zena a v prip. ze by sa mi situacia zlepsila, standardne sa plati 12.000. mooj prijem ide len na najom v Ba a jasle. musim zit z rodicovskeho a vyzivneho. a ten spinavec jej ani nic nekupi.

marselina
8. nov 2008

cože??14měsíční dítko mít na celý víkend když je kojeno???tohle by soud vůbec neměl povolit,když my jsme řešili otázku pokud by bio otec chtěl svého syna vídat tak do tří let věku na celé víkendy neexistovalo a vzhledem k tomu že jsem se sama bála o syna a moc tak by ho případně vídával jen za mé přítomnosti,naštěstí pro nás ho vídat ani nechce,jen platí.
asi je ten soudce opravdu podplacený,já bych se odvolala,zašla bych za advokátem a ten ti poradí co a jak,sama asi nic nevyřešíš.o výživné(zvýšení) můžeš žádat každé tři měsíce,tedy aspon v ČR

mery.maja
8. nov 2008

Mamina tiez sa mi to zda absolutne nerealne aby slo 14 mesacne dieta na cely vikend od matky navyse ked je kojene.Moj manzel ma tiez syna z jedneho vztahu a ten uz bude mat vo februari 4 roky ale az teraz sme vysudili to ze k nam moze chodit aj na vikendy doteraz to bola len kazda druha nedela v mesiaci na 8 hodin,co bolo neskutocne malo pretoze malý k nam strasne rad chodí a ani sa nepyta domov.

A co sa tyka toho odvolat sa kvoli sudcovi no to by som nerobila pokial nemas nejake dokazy o tom aby si ho obvinit mohla.My sme sa raz odvolali lebo tiez je tam taka jedna sudkyna ktora mojho muza ani nechcela pustit k slovu a vsetko co navrhol mu zamietli,tak sme sa odvolali.Najskor sme museli zaplatit poplatok myslim ze to bolo 5000.- len zato aby sa to zacalo riesit a nakoniec nam po nejakom 1-2mesiacoch prisla odpoved od tej istej sudkyne ze ziadost sa zamieta lebo nebolo nic preukazane 😠

Ale skus si vyhladat na internete ombudsmana pre ludske prava a napisat mu-oni to odpovedia,ja som tam vtedy tiez pisala a uvidis mozno ti poradia nieco co nevies a budes moct spravit 😉 drzim palce

mamina27
autor
8. nov 2008

vdaka baby, riesim to teraz s advokatom, tak nuvidim, co navrhne, chcem to vsak riesit cez najvyssi sud, nech sa chlapec aspon zapoti... 😠 aj ked to bude asi na dlho-.... ale nech, ide o princip

ria80
8. nov 2008

To je dobře,že to bude nadlouho,on ti pomůže i čas.
A co kdyby to opravdu dopadlo blbě?Co bys dělala?Sla bys proi soudnímu rozhodnutí a prostě mu ji na noc nedala?
Já jsem přemýšlela,co kdyby ta moje situace dopadla blbě,tak já bych mu ji samotnou teda nedala a šla bych proti soudnímu rozhodnutí.

martinask
9. nov 2008

ahojte... 🙂

baby ako to prebieha na sude ked ziadate zvysenie vyzivneho????
ake otazky ma sudca a taaak podobne....... 😵
v stredu ma caka pojednavanie tak nech viem co mam cakat.... 😒

mamina27
autor
12. nov 2008

ahoj...martinask... ako ti to dopadlo, prepac, ja som zvysovanie nerieila, len prbvy navrh, tak ani neviem ako... ako to dopadlo?

martinask
13. nov 2008

ahojky....

no odrocili nas lebo ex nechce ani tu tisicku platit tak ho sudca dal preverit vsetkymi moznymi uradmi ...

mirica
13. nov 2008

martinask- ja teda nechápem jedno - on chce ešte výživné znížiť? však minimálne výživné je 738,- sk- veď to mu určia aj keď nič nezarába....tak o čo mu ide?....má aj ďaľšie deti?

martinask
13. nov 2008

miri.....no bol by rad keby mu sudca znizil vyzivne ale dufam ze tak neuroby.....mal najnizsie danove priznanie a iba tym sa ohrna ze on nema z coho platit ani tych 1000sk.....nie este 3000 alebo 2000sk......
a ja viem aj on vie ze to pravda nie je a zaraba na cierno....a naschval odvadza najnizsie danove priznanie aby mne nemohol sud odklepnut vyssie vyzivne lebo by ho kleplo....on si neuvedomuje ze tym krati svoju vlastnu jedinu dceru...on vidi len to ze mne tym ublizi ked mi da najnizsie mozne vyzivne....to ho bude neskutocne tesit ked sa tak stane....a popri tom peniaze ma,ale neda...taky clovek by sa nikdy nemal stat otcom...!!!!! 😠

ine deti nema,len toto nase .......

mirica
13. nov 2008

martinask - podľa mňa určite nezníži - má len jedno dieťa a ak aj má minim príjem , tak je to cez 4000 ...podľla mňa by mal brať do úvahy súd aj to , že ak je teda veterinár , a nedarí sa mu v podnikaní - nech prestane a zamestná sa niekde u niekoho iného - a mal by príjem aspoň 15000 ....aby teda mal z čoho žiť a platiť výživné 🙄
ozaj a má ju aspoň rád a stretáva sa s ňou? - lebo ak áno , tak by sa s ním možno dalo dohodnúť , že keď teda nechce dať peniaze tebe(a má ich dosť-čo viete obaja) ...nech jej aspoň kúpi oblečenie,veci d školy a podobne....však má malá už 9 rokov - a môže ísť do obchodu s ním

viabella
13. nov 2008

ahojte, som rada ze som tu nasla takuto temu, ozval sa mi ex, caka dieta v january a teda odmieta platit na dceru, urcene ma 2300,a to som chcela ziadat zvysenie ved ide do skoly a ja mam minimalnu mzdu obcas priplatok, nebojim sa ze nebude platit to mu stahuju exekucne z platu ale mam vobec sancu na zvysenie ak caka druhae mimi, dufam ze aspon o to sa bude starat, inak dnes ma dcera narodky a ked volal ani si nespomenul......co uz

ada32
13. nov 2008

mozem sa k vam na chvilku pripojit?mne su tieto problemy tak doverne zname az mi prislo tazko ked som tuto temu objavila.

moj Ex plati na svojho 11 rocneho syna 800.aj to dost nepravidelne.mne sa to zda smiesna suma a aztu som sa docitala,ze min vyzivne je 738sk 😲 😲

ada32
13. nov 2008

berie sud pri zvysovani do uvahy aj momentalnu zivotnu uroven matky?
myslim tym ak je dost vyrazne vyssia ako otcova.moze sa mi stat ze sud zaujme stanovisko,-ved matka sa postara,alebo sa na to neberie ohlad?

mne ide hlavne o princip.taka suma na 11 rocne dieta je proste trapna.

martinask
13. nov 2008

miri.....chodi si ju bravat kazdy druhy vikend to ano...ale to je laska tak na 5minut a potom dievca na bez a staraj sa...on ma svoje zaujmy....

on peniaze nevynalozi viac nez ma sudom urcene a aj tie my posielala jeho frajerka....dobre co???
takze take nehrozi ze by ju zobral do obchodu a povedal jej....na vyber si co sa ti paci ja zaplatim.....to sa jej nespytal v zivote....ani to ze co by chcela,co sa jej paci,po com tuzi.....take slova a vety on nepozna lepsie povedane nechce poznat...lebo to by musel zaplatit a to on veeelmi nerad robi....!!!

aj mna napadlo co si nehlada inu pracu....ale jemu asi vyhovuje ze ho zivy zena alebo pravda je niekde inde...a ja samozrejme viem ze kde.....(peniaze ma len sa hra pre sudcom na velkeho nic nemajuce muza).... 😠