Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

mel23
12. okt 2010

je rozdiel ked zena beha za inymi a nevazi si co doma ma a vtedy ju chlap opusti a je rozdiel ked chlap odide len preto ze chce mat volnost,pokoj od deti a chce si uzivat s frajerkou.

mel23
12. okt 2010

@maggie2 Takze stastne manzelstvo nalebo vztah?

maggie2
12. okt 2010

@mel23 to prvé

krasnulka
12. okt 2010

@mel23
@maggie2 to je tema pravne vysporiadanie BSM a nie vztahy a lasky 😀 😀 😀

mel23
12. okt 2010

@maggie2 Mame co zavidiet 🙂 da sa povedat ze aj ja mam ale komplikovane 😝 .Nebudujem stastie na nestasti druheho.Moj muz je preto zly ked od zeny ktora ho podvadala a obrala o pol miliona odisiel.Skoro kvoli nej isiel sediet a ma na krku exekutora,sudy a policiu.Je preto zly?Nezavinila si to ona sama?Ved takto stasne manzelstvo nevypada.Uz si nezasluzi druhu sancu ked sa raz popalil?A ja som preto zla ked mu dam vsetko o co ho obrala? O lasku, o deti, o domov.Toto nie je budovanie stastia na nestasti ineho

mel23
12. okt 2010

@krasnulka ved vieme ale zenske jazyky su nevyspytatelne a obehnu vsetky mozne temy 😀

maggie2
12. okt 2010

@mel23 suem to nepísala o Tebe

krasnulka
12. okt 2010

@mel23 😀 😀 to poznam 😀 😀 raz som pocula taky vtip,neviem ci ho napisem spravne,bolo to davne. Ze : dve zeny sedia spolu v base a po 10 rokoch ich prepusia. Ta jedna vravi tej druhej, prid na besedu, dopovieme si to 😀

mel23
12. okt 2010

@maggie2 ale sa da povedat ze sme na tom istom, mame podobny pribeh

krasnulka
12. okt 2010

@mel23 vidis,sme na tom rovnako. Moj manzel po rozvode nemal kde byvat, jedine u svojich rodicov. Z platu mu vsetko postrhali a nechali mu len zivotne minimum, z ktoreho musel este platit vyzivne. Preto chodil po fuskach aby si nieco zarobil.Teraz sme spolu,zijeme v byte,ktory nie je sice moj,ale dostala som ho ja od obce-najomny byt, penazi mu z platu musia nechat viacej a mame aj dietatko-nase stasticko. Ma mna, ktora ho nadovsetko lubim. Co viac chlap moze chciet? Niektorychcu hlavne lasku,uprimnost a vernost,ale ako som videla, niektore zeny ani to nedokazu.Hlavne co sa tej vernosti tyka. A este za to by sme my mali byt tie zle

suem
12. okt 2010

@mel23 Asi sme sa nepochopili. Pisala som to v suvislosti s krasnulou, ze buduje svoje stastie na umyselnom nestasti deti jej partnera. Uplne umyselne, kvoli tomu aka je ich matka sa chysta ich o vsetko obrat - aj ked zatial nejake dedicstvo nevidim. Tu nejde o to ci ich matka chlasta, vlaci sa s kde skym, ale o to co ona tym detom v zivote praje. Nedokazem pochopit ako si mozu dospeli ludia riesit problemy na ukor deti.
A prepac, ale aj ty aj krasnula ste vedeli, ze vasi partneri maju deti z predchadzajucich alebo vtedy prebiehajucich vztahov, aj ake su ich expartnerky. A ked mate charitatu v povahe tak se sa na to dali.
Uznavam, nemala by som na to, a ani by som nechcela zit s clovekom, ktory ma zavazky inde. Lebo tych sa nikdy nezbavi, nebudte naivne. Ani ked deti budu dospele a nebudu uz na ne platit, vzdy tu bude niekto koho splodili a ich psou povinnostou je postarat sa o ne podla svojich schopnosti a moznosti.

kaktusik007
13. okt 2010

@suem jeden detail, precitala som si to tu zbezne... ale
@krasnulka riesi problem bytu jej rodicov v pripade, ze ho prepisu na nu... tak sa jej nepaci, ze bude musiet vyplacat aj manzelove deti co ma s inou.... je mlada, tak to riesi viac emocialne, ale v podstate jej rozhorcenie je pochopitelne 😉 ani tebe by sa isto nepacilo, ak by si z bytu, ktory nadobudli a zrekonstruovali tvoji rodicia, mala vyplacat prve dieta svojho manzela 😉
inak, k tomuto -
@krasnulka jedine nebudes vyplacat jeho dieta, ak ten byt zdedis.... inak proste smola, ak ti ho daruju a bude iba tvoj, ak sa manzel vyzna je velmi jednoduche argumentovat ze v dobe darovania ste boli manzelmi a tak dar tebe sa povazuje za dar vam obom..... a ad dva, ak ho kupite, musite tam detto byt obaja.... jedina moznost je zrusit si BSM este pocas trvania manzelstva, potom vsetko, co bude napisane na teba, dedia iba a iba tvoje deti..... asi tak v kratkosti 😉

maggie2
13. okt 2010

@kaktusik007 tak si čítaj nie zbežne, a potom píš "ale..." . Keby si si prečítala poriadne, tak by si videla, že ide o niečo iné a nie o jej rodičovský dom. Podľa zákona manželove deti nededia JEJ majetok, to aby bolo jasné, ale iba pomernú časť manželovho majetku, ktorá sa v prípade jeho smrti delí medzi ňu (nárok na 1/2) a VŠETKY jeho deti v pomerových podieloch z ďalšej polovice. Ale ona im nedopraje ani jediný džganec, podľa toho ako písala, vieš? Takže tu niet o čom.

kaktusik007
13. okt 2010

@maggie2 to je v poriadku, mne by sa tiez nepacilo ak by moj manzel mal dieta s inou a ze ono by malo dedit nieco, co ja vybudujem spolu s nim... to je podla mna prirodzene.... ty uplne v pohode by si dala cast majetku, ktory si spolocne so svojim manzelom vybudujes, len tak jeho detom zo skorsieho vztahu??? ja beriem ze sa tu bavime o 1/4 az 1/6 majetku ako takeho, ale aj to su peniaze.... preco ked si postavim s mojjim manzelom dom, na ktory si vezmeme hypo, spolocne budeme splacat, tak ked sa to vsetko splati tak po nom by malo cast z toho domu dostat nie len nase dieta, ale este aj dieta co mal predtym??? preco by nase spolocne dieta malo vyplacat svojho starsieho nevlastneho surodenca???
ako ja mat partnera, ktory ma dieta, tak prva vec co osetrim je prave ako obist dedenie nasho spolocneho majetku niekym inym ako len nasim detom.... a ta, ktora to nespravi, je bud hlupa, alebo az moc dobrosrdecna..... ale ja sa na rovinu priznam, ja taka nie som, ja by som hladala pravne klucky ako to osetrit este pred svadbou 😉 a po narodeni nasho spolocneho dietatka by som to zacala riesit uz nie eln v rovine slovnej, ale aj skutkovej

maggie2
13. okt 2010

@kaktusik007 Pretože je to zakotvené v právnom poriadku, zákonoch SR aj všetky civilizované štáty ochrańujú deti ako NEOPOMENUTEĽNÝCH dedičov. Tvoj manžel nie je Tvoj ani Tvojich detí výhradný majetok ani nič podobné, pred zákonom sú všetky jeho deti rovné, zákon pamätá aj na Teba ako manželku, keď Ti automaticky patrí polovica, ale deti dedia rovným dielom. A takéto postoje, ako aktivity smerujúce k tomu aby niektoré deti nič nedostali ja osobne považujem za vrchol nemorálnosti, egoizmu, a tých najprízemnejších ľudských charakterových vlastností. A taká osoba ani nikdy nebude v živote šťastná. Ty nemáš právo na VŠETKO.

maggie2
13. okt 2010

Ako vidím má slovo MACOCHA nielen v ľudových rozprávkach, ktoré tradične odrážali realitu zo života ľudu, ale i v súčasnosti, skutočne trpkú príchuť.

kaktusik007
13. okt 2010

@maggie2 tak mam prizemny charakter.... ja neberiem pravo deti dedit, ja len v ramci moznosti (legalnych a zakonnych) ten majetok chcem eliminovat na najmensiu moznu mieru 😉
ako prepac, ale povodny majetok rodicov druhej manzelky je fakt ad absurdum, aby dedili jeho deti z prveho manzelstva...

ak ti vyhovuje darovat nieco zo svojho majetku detom tvojho manzela, prosim..... daruj si... ja som iba nahlas vyslovila, ze mne je blizsia kosela ako kabat, a sice MOJE deti... v prvom pripade chcem, aby ony boli zabezpecene...

a je pekne, ze deti su v neopomenutelnych dedicoch.... ale tak krasne sa s tym da vybabrat a kolko surodencov je rozhadanych na zivot a na smrt prave pre majetky v rodinach..... a to hovorim o surodencoch vlastnych 😠

kaktusik007
13. okt 2010

@maggie2 my sa bavime o detoch, ktore krasnulka nevychovava v spolocnej domacnosti.... o detoch, ktorych matky robia otcovi problemy.... o detoch, na ktore su vzhladom na celkove zivotne naklady neprimerane vysoke alimenty.... o detoch, ku ktorym ich otcovia nemaju uplne ze super vztah...

pretoze ak otcovsky vztah k prvym detom funguje, tazko by akykolvek otec suhlasil s tym, aby sa jeho dieta obislo 😉 a ak ma normalny vztah aj s jeho novou manzelkou a aj s ich dalsimi detmi, tak je to uz uplne o niecom inom!!!!

maggie2
13. okt 2010

@kaktusik007 vieš čo o čom sa tu bavíme vôbec? Vysvetlíš mi prosím, ako by asi Tvoj majetok mohli dediť nie Tvoje deti? To o čom píšeš?

A áno, sama vidíš koľko nespravodlivosti vedia rodičia zasiať i medzi svoje vlastné deti. Len preto že ľudia špekulujú a chcú obabrať druhých, nakoniec sa to otočí proti nim. Vieš koľko tragických prípadov poznám?

Rodičia prepíšu všetky nehnuteľnosti milovanému dieťaťu, len aby nededili deti z predošlého manželstva. A vieš aký to máva i záver? Dieťa sa zadĺži, stane sa gamblerom, príde exekútor a VŠETCI sú na ulici. Takisto sa stáva, že z milujúceho dieťaťa sa stane obluda, ktorá rodičov z darovanej nehnuteľnosti vyhodí na ulicu. atď atď.

kaktusik007
13. okt 2010

@maggie2 s poslednym odsekom absolutny suhlas.... niekedy rodicia prepisu byt milovanemu dietatu lebo veria, ze sa o nich postara, a ono sa na nich vytoto a druhe dieta, ktore z ich majetku nema nic (ale je to rovnako biologicke dieta oboch ako to prve milovane) je este tak hlupe, ze sa o svojich rodicov na starobu postara.....

pod pojmom moj majetok som mala na mysli aj majetok, ktory nadobudem s otcom deti... a ako by ho mohli dedit?? nuz tak, ze by dom, ktory spolu s manzelom postavime, bol napisany iba na nas dvoch a mazelovi by sa nieco stalo a tym padom by dedili aj jeho deti z prveho manzelstva... asi som v tomto prizemna, ako si ma nazvala...

neviem kolko poznas tragickych pripadov, ja osobne by som mojim detom za svojho zivota neprepisovala absolutne ziaden majetok, prave pre moznost ze by som skoncila na ulici.... proste by som si to osetrila zrusenim BSM.... ale to som ja

maggie2
13. okt 2010

@kaktusik007 nuž možno časom prehodnotíš tento postoj a uvedomíš si svoje právne postavenie manželky. A uvedomíš si i to, že žena, ktorá vstupuje do manželstva s vedomím že manžel má záväzky sa musí s tým uzrejmiť, alebo si takého nebrať. Ale snaha obabrať, oklamať je naozaj prízemná. Ak máte spoločný majetok, 1/2 je automaticky Tvoja a po smrti manžela sa dedí jeho polovica, nemáš ani morálne ani zákonné právo ukracovať jeho dedičov.

kaktusik007
13. okt 2010

@maggie2 asi nezmenim, pretoze nie som postavena pred taku vec, tyka sa ma to iba v teoretickej rovine.... ale osobne poznam pripad, kedy manzel mal nemanzelske a po jeho smrti manzelku skoro fakt ze vystrelo, ked z ich domu musela vyplacat jeho lavobocka.... lebo uprimne, toto fakt ze nastve!
a asi mas pravdu, nemam zakonne pravo ukracovat jeho dedicov, ale ak by tam boli napate vztahy tak by som to spravila uplne v pohode a naozaj by som aj klludne spavala.... ale ako hovorim, je to iba teoria, prax je mi na mile vzdialena 😉

maggie2
13. okt 2010

@kaktusik007 nikdy nevieš čo sa stane, len aby Tvoje deti neboli nútené niekedy stáť zoči voči takej macoche, ale ako sa vraví, nemaľuj čerta na stenu, ja Ti to neprajem, ani nikomu

kaktusik007
13. okt 2010

@maggie2 suhlasim.... nikdy nevieme co sa stane.... ale zase viem, ze moj manzel by nepristupil na taketo navrhy... oki, len este otazka.... co robis ako zamestnanie??? mam pocit, podla reakcii, ze sa pohybujes prave v takychto kruhoch...

maggie2
13. okt 2010

@kaktusik007 manžel je hlava a žena krk. Takže netreba sa spoliehať na mužov. Tí mnohokrát točia tak ako žena naviguje 😉

mel23
13. okt 2010

Ked zakon pri dedeni pozera na vsetky deti rovnako ci uz z minuleho vztahu ako aj sucastneho,tak preco pri urcovani vyzivneho to nie je rovnocenne?Preco moje nemalo co do ust dat kym druhe si kupovala po 1 eure coca-colu kazdy den a malo nove nausnice

suem
13. okt 2010

@kaktusik007 Nie, ak jej rodicia prepisu byt len na nu - darovacou zmluvou - dary a dedicstvo do BSM nepatri. Takze tu vobec nejde o byt, tu ide o jej nenazra...t a nenavist k detom jej muza. 😖

suem
13. okt 2010

Kedze si brala chlapa, ktory ma dieta z predchadzajuceho vztahu, tak ako o sebe tvrdi ze je milujuca manzelka, mala by ho tak velmi milovat aj so vsetkym co k nemu patri. A tie deti k nemu patria nech by sa aj na hlavu postavila. S vysachovanim vlastnych deti z inych vztahov to nie je take jednoduche. Ak si dieta najme sikovneho pravnika zneprijemni im to poriadne pri napadani dedicskeho konania a napadani toho ze majetok prepisovali kadejako s umyslom ho obrat. A pravnici sa radi s takymi pripadmi hraju, potom sa to taha roky.

maggie2
13. okt 2010

@suem presne tak, volá sa to započítanie do dedičstva, nehovoriac o vzťahoch, ktoré sa definitívne vedia zničiť, ktoré nakoniec by mohli byť i pekné, medzi vlastnými-nevlastnými súrodencami a podobne

suem
13. okt 2010

@maggie2 myslim, ze chce vybabrat aj s inymi nie len s detmi ex. Ked byt akoze kupi od rodicov bude spadat do BSM lebo ho kupili pocas manzelstva a ak by ho aj dala napisat len sama na seba je to napadnutelne. Rozdelit BSM nie je tiez az take jednoduche, musia byt splnene iste podmienky - presne kvoli zneuzitiu zrusenia BSM.
Ak jej byt rodicia podaruju - dalsi dedici rodicov pri dedickom konani (surodenci, dedici po nebohych surodencoch a pod.) budu ziadat zapocitat byt do podielu na dedicstve a nakoniec by musela vyplatit ich. (mozno maju iny majetok ktory daju dalsim dedicom a bude to OK - ja neviem.)
Nie je to take jednoduche, vsetko so vsetkym suvisi 😉