Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

catharinaa
22. máj 2010

ahojte, potrebovala by som poradit....neviem kam sa obratit takze skusim.....id eo to ze ked sa partner teda biologicky otec nestara o Vas celych 9 mesiacov pocas tehotenstva a financne ani nepomaha....teda clovek ma obavy ako to bude ked sa miminko narodi....je tam dalsi problem ze neviem ako sa bude volat mimi no predpokladam ze asi po mne, kedze biologicky otec sa nema k tomu..ak by som chcela aby mi prispieval samozrejme financne, a chcela by som to uz riesit sudnou cestou sud mu vypocita co??alebo respektive ci mu nieco vypocita aj ked bude mat meno po mne? neviem ako to chodi preto sa pytam...dufam ze sa nedostaneme az k sudu ale keby nieco chcela by som mat o tom prehlad...
velmi pekne dakujem za odpoved...

andzi
23. máj 2010

catharina, na mene, resp. priezvisku vôbec nezáleží, dôležité je, či tvoj priateľ uznáva otcovstvo. Ak ho uzná, bude zapísaný v RL dieťaťa ako otec, ak nie, bude treba podať žalobu na súd o určenie otcovstva. Ako nevydatá matka máš nárok na náhradu niektorých nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom ako aj na príspevok nevydatej matke a tiež dieťa má samozrejme nárok na výživné!

catharinaa
23. máj 2010

andzi predpokladam teda ze aspon uzna otcovstvo a ked nie tak to bude troska komplikovanejsie ako vidim.....podat tu zalobu a tak....a kedze mam na nejake urcite veci narok ako nevydata to uz potom vsetko by islo sudnou cestou ano?pretoze ak sa snim ja nedohodnem na nejaky prispevok pre maleho tak budem urcite ziadat vyzivne...a neprispieval mi nic ani pocas tehotenstva....

krasnulka
26. máj 2010

prosim poradite mi niekto? Mame s manzelom problem kvoli jeho byvalej manzelke. Oni spolu pocas manzelstva nadobudli pozicky kde je jeho ex ako spoludlznik a maju aj pozicky, kde je on sam, ako napr home credit a pod. Su rozvedeny 2 roky a majetok nemali vysporiadany. Ona si nechala vsetko zariadenie v byte-najomnom a moj manzel plati ich spolocne nadobudnute pozicky. Pred mesiacom sme si podali navrh na rozdelenie BSM a ziadali sme o rozdelenie ich spolu nadobudnutych poziciek a o vratenie sumy ktoru platil on sam na pozickach, za rok a pol to je 80000,cize od nej ziada 40000sk vratit. Vie mi niekto poradit kto ma s tymto skusenost, ci to tak sud rozhodne, alebo budeme musiet platit pozicky len my a jeho ex bude mat ich zariadenie? A tie peniaze mubude mudiet vratit? A ako to je, ked je nezamestnana, ma len hmotnu nudzu a vyzivne plus pridavky.

ada1313
26. máj 2010

@saxana1 Ahoj, ja som tym presla vo februari a snad trochu poradim:
- kedze mam aspon minimalne pravne povedomie, nesla som pri BSM cez pravnika, naoniec si ho nasiel manzel,
kedze som ziadala, na co som mala narok a aj to dostala (asi sa zlakol):
- peniaze z predaja pozemku, ktory som ziskala dedenim pocas manzelstva (k dispozicii doklad o predaji a doklad,
ze sa peniaze vlozili na nas spolocny ucet)
- polovicu ceny bytu, samozrejme
- polovicu zo zariadenia bytu (nutne vycislit)
- polovicu z jeho zivotnych poistiek, na ktore setril pocas manzelstva, kedze cast z nich mala aj tzv. "sporiacu cast" -
toto vycisli poistovna
- obaja podnikame - ja SZCO - on ma narok na celu moju firmu, on ako s.r.o. - mam narok na 50% jeho podielu
vo firme - tu sme uzavreli dohodu, ze sme v tomto smere vyrovnani

Pravdou je, ze my sme sa dohodli, ak je jedna strana proti, je to boj. Ale myslim, ze i bez pravnika podany navrh
na BSM je nejaky zaciatok - skus, ziadaj co najviac, v pripade prehry sa odvolas a potom zvazis, ci je nutny pravnik

lenikah
26. máj 2010

Ahojte.prosím vás,poraďte mi. Môj manžel robí obrovské dlhy na automate,stále si poza môj chrbát berie nejaké pôžičky.Je to fakt hrozné.Podám návrh na zrušenie BSM,len sa chcem spýtať,či budem musieť tieto jeho dlhy splatiť aj ja?Už skoro dva roky finančne zabezpečujem rodinu sama,bolo by to nespravodlivé,keby som mala zaplatiť polovicu z jeho dlhov,keď poniaze si užil sám.

mirkita
26. máj 2010

lenikah
zial tie dlhy vznikli kym BSM trvalo, takze ak sa ozvu veritelia, mozu ziadat splatenie aj od teba
jedine ak by si sa v pripade tych poziciek dovolavala neplatnosti nakolko sa to da chapat za nie beznu vec, na ktoru si mala dat suhlas

lenikah
27. máj 2010

@mirkita vďaka za reagovanie.Som vo veľmi ťažkej situácii.Tie pôžičky boli z nebankoviek kde netreba podpis oboch manželov.Navyše boli uzavreté ešte v r.2008,začali chodiť upomienky a teraz je na nich exekúcia.O všetkom som sa dozvedela až teraz keď je už neskoro.Asi budem musieť zaplatiť aj exekútora,však?A to len pred mesiacom som mu už jedného vyplatila a nebola to malá čiastka,2500 eur.Týchto blbcov na automatoch by mali liečiť povinne a nie dobrovoľne,pretože podľa nich oni žiaden problém nemajú.Aspoň ten môj ho nemá.

mirkita
27. máj 2010

lenikah, je mi to luto...ale aj tak si myslim ze by stalo za to sa v nebankovkach ozvat, ze to chcete napadnut na sude (aj ked nechcete) - to ze si oni myslia, ze staci suhlas len jedneho este neznamena, ze to tak je....preto si na toto napr. banky davaju velmi dobry pozor a bez suhlasu druheho manzela sa uver neda vybavit (vynimkou je zuzene alebo zrusene BSM)
uvidite aka bude reakcia, mozno to nejak pomoze

andzi
29. máj 2010

lenikah, ak ti môžem poradiť, tak čím skôr požiadaj o zrušenie BSM za trvania manželstva, nemal by s tým byť problém, ak preukážeš, že manžel je gamblér. Držím palce.

lenikah
29. máj 2010

Myslela som si,že na zrušenie BSM bude nejaké tlačivo,ale vraj nie je.Napísala som si to a sama nemôžem uveriť tomu,že s týmto problémom žijem už 10 rokov.Samozrejme vždy keď som na to prišla,tak sľúbil,že tam viac nepôjde.Ale opakuje sa to.Navrhla som mu,aby šiel na liečenie ak mu záleží na rodine.Máme 3 deti-9,7,6 ročné.On ale na liečenie nechce ísť,pretože on už znova nejaký čas nemá žiaden problém.Navyše je chorý a v prípade dedenia aj tak všetky jeho dlhy zdedím a zaplatím ja.Nechcem sa hneď rozvádzať,aj keď by to určite odľahčilo moju budúcnosť.V pondelok idem na súd,tak držte prsty.

andzi
29. máj 2010

@lenikah , držím ti palce. Tlačivo neexistuje žiadne, to si musím napísať sama alebo si skús pohľadať vzor na internete, alebo ak to chceš mať úplne perfektné, tak si to nechaj napísať právnikom. Ešte ťa chcem upozorniť, že za tento návrh na zrušenie BSM za trvania manželstva sa platí súdny poplatok 165,50 eura.

ada32
1. jún 2010

andzi my sme to robili tiez po uzavreti manzelstva a robil nam to notar.nebolo treba sud.ale stalo to asi tolko. 😕

andzi
1. jún 2010

ada, to ste robili zúženie BSM, zrušiť BSM môže len súd.

lea21
2. jún 2010

Milá Andzi...som jedna z týchto rozvodom postihnutých žien...Ja som práva neznalá, exmanžel sa ako - tak vyzná...Vyhráža sa mi stále súdom kvôli BSM - sme rozvedení 3 mesiace, tak som išla právničke a dala si uribiť DOHODU o vysporiadaní, kde navrhujem, že na seba prevezmem dosplácať náš spoločný úver a zvyšok mu vyplatím v hotovosti...Chcem s deťmi ostať v byte.
Právnička mi tvrdí, že táto zmluva - dohoda bude rešpektovaná katastrom aj bankou - on na mňa vyskakuje, že to nie je pravda a jeho meno bude stále figurovať v registri pôžičiek a tak mi je údajne tá, nie najlacnejšia dohoda, nanič...Právnička však tvrdí opak, že banka bude túto dohodu brať na vedomie a on si môže zobrať nový úver, lebo tento sa ho už netýka...Poradíš mi, PROSÍM, čo si o tom myslíš? ☹

ivamera
2. jún 2010

lea, ak je to dohoda, musí byť podpísaná obidvoma stranami, v tom prípade to kataster aj banka naozaj budú rešpektovať , ale ak je to len návrh... tak to nie je podklad pre zápis zmeny na katastri. ak teda manžel na dohodu nepristúpi, zostáva len riešiť bsm súdnou cestou.

lea21
3. jún 2010

ďakujem ivamera, zatiaľ je to len návrh, keby sa k tomu chcel vyjadriť aj jeho právnik...lenže jeho veľmi súri čas - potrebuje vyplatiť byt , tak ma tlačí k múru a dialóg sa stáva neznesiteľným...Ak by náhodou súhlasil s návrhom na dohodu, stačí to len podpísať, či bude treba tú dohodu znova písať a znova platiť....prepáčte dievčatá, ja vtejto oblasti naozaj nerozumiem...Ale prišla som na to, že rozvod nie je sranda 😖 ...A ja na súdy nemám peniaze - ani on...

ivamera
3. jún 2010

chcelo by to vidieť, v akej podobe ti to právnička prichystala, môže byť, že je to už hotová zmluva a stačí to manželom podpísať ale rovnako to môže byť len návrh a to potom treba prerobiť. Ved jej zavolaj (tej právničke): nech Ti vysvetlí čo ti napísala.

andzi
3. jún 2010

@lea21 pokiaľ bude dohoda o vyporiadaní BSM podpísaná oboma manželmi (notársky overené podpisy), je právne záväzná a na jej základe vykoná kataster zmenu v KN tak, že výlučným vlastníkom bytu budeš ty. Tam problém nevidím. Horšie je to však s bankou. Treba sa opýtať v konkrétnej banke, ako to bude, pretože zmluvu o hypotekárnom úvere ste podpísali s bankou obaja, teda manželia ako solidárne zaviazaní dlžníci. Dohoda o vyporiadaní BSM sa týka len vás dvoch a banka k nej súhlas nedáva. Existuje judikát Najvyššieho súdu SR, ktorý hovorí, že skutočnosť, že sa manželia nejakým spôsobom dohodli na spoločných dlhoch, neznamená, že banka nemôže vymáhať dlh voči druhému manželovi, ktorý úver neprevzal. Vlastne by to znamenalo, že manželia dohodou preniesli záväzok splácať úver len na jedného z nich, čo banka môže, ale nemusí akceptovať, pretože by to znamenalo zníženie, resp. oslabenie zabezpečenia úveru. Je však možný aj taký postup, že dohodu o vyporiadaní BSM predložíte banke spolu s novým LV, kde budeš už ako vlastník iba ty a následne banka urobí akceptáciu tejto dohody, resp. dodatok k pôvodnej zmluve o úvere. Treba sa opýtať v príslušnej banke, nepoznám obchodné podmienky všetkých bánk. No ale zaráža ma, že tvoja právnička takúto základnú vec nevie!

lea21
3. jún 2010

andzi, ďakujem...byt je ale založený banke...tak neviem, či sa tam dajú robiť úpravy ak úver frčí do roku 2016...exmanžel mi tvrdí práve túto skutočnosť - že banka to nepovolí a ja som to právničke aj povedala, načo mi ona odpovedala, že to tak nie je...Som zmätená, neviem, ako to celé dopadne.On ma však upozornil, že nepodpíše žiadnu - pre neho nevýhodnú dohodu a dá ma na súd. ☹
Bojím sa...ešte uvažujem o tom, že mu ponúknem teraz, ak podpíše dohodu a pôjde so mnou na kataster, že mu vyplatím hotovosť, aby si zabezpečil bývanie a potom požiadam banku o prevod úveru na mňa - ak mi nevyhovie...neviem
Je ale viac ako pravdepodobné, že mi takýto návrh na dohodu nepodpíše a švihne to k súdu -. čo nás finančne položí úplne na dno...

andzi
3. jún 2010

@lea21 to že je byt založený banke nič nemení na veci - záložné právo viazne na veci ako takej, t.j. na byte, t.j. aj keby si byt teraz hoci predala tak záložné právo zostane až kým banka nepožiada o výmaz. Ono je to taký zamotaný kolotoč, skúsim to napísať polopate. Manželia A a B sa rozviedli a uzavreli dohodu o vyporiadaní BSM v takom znení, že A sa stane výlučným vlastníkom bytu a zároveň A bude jediným zaviazaným z hypotekárneho úveru. Všetko beží ako má...t.j. A úver riadne spláca, nič sa nedeje. Keď však A prestane úver splácať, banka môže žiadať zaplatenie úveru aj od B, napriek tomu, že sa dohodli inak. Ak by eventuálne nastala taká situácia, že by B zaplatil splátku úveru, hoci podľa dohody o vyporiadaní BSM ho má splácať výlučne A, B sa môže domáhať voči A, aby mu vrátila zaplatenú čiastku titulom bezdôvodného obohatenia. Treba si to predstaviť tak, že banka stojí niekde mimo a s rozvedenými manželmi nemá nič spoločné. Krajným prípadom je výkon záložného práva, t.j. predaj bytu a uspokojenie pohľadávky banky z jeho predaja. Tu sa nedá nič robiť lebo ide o jeden a ten istý byt, bez ohľadu na to, či je v BSM alebo vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov. Záložné právo viazne na veci, na byte, bez ohľadu na to, kto je jeho vlastníkom.

lea21
3. jún 2010

si veľmi milá....chápem...ja viem, že právo je zložité...neexistuje žiadna "formulaô, že ak by som ja prestala splácať byt, siahnu mi na byt a nebudú jeho vyzvať na zaplatenie? lebo to mi tvrdila právnička...a naozaj ti ďakujem, lebo začínam byť z toho kolotoča na nervy...nechcem ho "ošklbať", no nechcem sa súdiť a byť ošklbaná...

monaart
3. jún 2010

Prosím vás,ako si mám vysvetliť "všetko čo je počas manželstva" ide na 1/2. niekde som čítala že to tak nemusí byť a delí sa to podielom,koľko ktorý vložil...my sme si sporili akože na nás...a peniaze sú na účtoch ktoré založil manžel na seba,a mna tam nedal ako spluvlastníka...peniaze tam "odchádzajú" a ja neviem koľko tam je...muž ma nechal s dvomi detmi a peniažky??? 😢

andzi
4. jún 2010

@lea21 s tým súdom rozmýšľaš veľmi správne...ak môžeš a dá sa, urob všetko preto, aby ste sa s exmanželom dohodli. Za návrh na vyporiadanie BSM na súde sa platí súdny poplatok 66 € a za vyporiadanie BSM sa platí 3% z hodnoty majetku. Ak si vezmeš napr. že byt má hodnotu 50 000 € + ďalší majetok, ktorý máte, napr. auto, hnuteľné veci atď, tak len súdny poplatok bude 1500 € a to nehovorím už o trovách advokáta, nebudem radšej písať o ich výške, lebo by ťa tá suma mohla položiť. No a spory na súde o vyporiadanie BSM bývajú veľmi ťažké a dlhé, bez advokáta je to veľmi ťažký boj, takže vo väčšine prípadov účastníci presúdia viac ako vysúdia. Držím palce.

@monaart skutočnosť, že napr. účet alebo vkladná knižka je len na meno manžela, neznamená, že peniaze sú len jeho. Všetko, čo ste nadobudli počas manželstva, teda peniaze, ktoré ste zarobili odo dňa uzavretia manželstva do dňa právoplatnosti rozvodového rozsudku sú spoločné, sú v BSM, bez ohľadu na to, na akom účte a čie meno sú uložené. Pri vyporiadaní BSM sa vychádza zo zásady, že podiely oboch manželov sú v zásade rovnaké, to však neznamená, že sú apriori rovnaké. Každý z manželov môže požadovať, aby sa mu nahradila suma, ktorú vynaložil zo svojho výlučného majetku na spoločný majetok a naopak, je povinný nahradiť to, čo sa mu zo spoločného majetku poskytlo na jeho súkromný majetok. Uvediem dva príklady:

Muž mal pred uzavretím manželstva našetrenú sumu 30 000 €, žena nemala ani cent, po uzavretí manželstva si manželia kúpili byt v hodnote 60 000 €. Na kúpu bytu použili mužových 30 000 € a na zvyšnú sumu si vzali hypotéku. Po rokoch sa rozviedli. Byt patrí do BSM. Manželia sa musia dohodnúť, komu byt pripadne do vlastníctva. Ak sa napr. dohodnú, že byt pripadne do vlastníctva mužovi, tento môže žiadať, aby sa mu vynahradila suma 30 000 €, ktoré on vložil do BSM ako svoj výlučný majetok nadobudnutý pred uzavretím manželstva, čiže z týchto peňazí nie je povinný svoju ženu vyplatiť.

Iný príklad. Platí tiež, že veci, ktoré slúžia výkonu povolania jedného z manželov nie sú v BSM. Manželia počas manželstva zarobili a ušetrili spolu sumu 100 000 €. Manželka sa rozhodla, že si otvorí súkromnú zubnú ambulanciu. Zo spoločných peňazí 100 000 € si kúpila za 50 000 € vybavenie zubnej ambulancie. Po pár rokoch dôjde k rozvodu. Keďže všetky veci v zubnej ambulancii slúžia výlučne výkonu povolania manželky, tieto veci nepatria do BSM. Pri vyporiadaní BSM však manžel môže žiadať, aby mu manželka nahradila sumu, ktorá bola zo spoločných peňazí použitá na nákup vecí vo výlučnom vlastníctve manželky.



lea21
4. jún 2010

ďakujem andzi...včera som bola po návrh a dala som mu ho k pripomienkovaniu...Aj tak mi právnička tvrdí - čo ma zaráža, zneisťuje a nechápem..., že banke nič neoznamujeme a ´dalej preberám u nej v dohode a doplatím úver ja a ak.nie.......tak siahnu na byt mne , jeho sa to týkať už nebude...lenže na to on nikdy nepristúpi, chce byť vymazaný z bankového registra...dnes idem do banky, držte mi palce, aby som dohodla nejaké riešenie a bol konečne pokoj.... 🙂

ivamera
4. jún 2010

lea, teoreticky by ste banke nemuseli nič oznámiť, zmena na katastri by napr. prešla, lenže... treba pozorne prečítať pôvodnú zmluvu o hypotekárnom úvere, či tam nie je zmienka o sankciách, v prípade neoznámenia zmeny vlastníka. Takže je lepšie sa s bankou dohodnúť. Podľa mňa nemal by to byť problém, ved tu nie je nejaké výrazné oslabenie ručenia aj ked už manžel nebude figurovať ako dlžník, lebo predsa ide o hypotéku a zárukou pre banku je nehnuteľnosť. Myslím, že banky v praxi zvyknú akceptovať dohody o vyporiadaní bsm medzi manželmi.
tak držím palce...

ivamera
4. jún 2010

@monaart
len doplním že ani veci získané počas trvania manželstva darom alebo dedičstvom netvoria masu BSM

lea21
4. jún 2010

ivamera, tiež si myslím, že by to bolo fér, aby to banka vedela, snáď mi to schvália....a dovolia dosplácať - viem, že ma budú nahovárať na nový úver, aby som prekryla ním ten starý....tak budem bojovať...ďakujem za rady a podporu...

monaart
4. jún 2010

andzi vdaka
ešte sa opýtam takto...kedže ja som zarábala minimum, potom som šla na MD, všetko šlo cez "jeho"účet, ja som nedostávala žiadne peniaze od neho na domácnosť, len materskú ...takže to vypadá že šetril len ON! môže to takto zneužiť?a mne vyžiadať prisúdiť len nejakú čiastku nie 1/2 z "majetku"?
a napr. auto kupoval s otcom a niečo nám doplatil on-teda svokor..., asi to môžu použiť ako argument že je to dar??? ☹
díky

andzi
4. jún 2010

@monaart , to že ty si zarábala minimálnu mzdu a potom išla na materskú a on zarábal oveľa viac, neznamená, že je to jeho. Opakujem, všetky spoločne zarobené peniaze sa delia v zásade na polovicu. Ak si napr. ty zarábala 9000 sk a on 51 000Sk, spolu váš príjem bol 60 000Sk a z toho je polovica tvoja. Píšem to veľmi zjednodušene, aby si to pochopila, ale treba si uvedomiť, že predmetom BSM nie sú veci spotrebované, napr. peniaze ktoré ste minuli, sa už nemôžu deliť, lebo nie sú...

čo sa týka auta, auto je predmetom BSM, ale keďže cena auta rapídne klesá už keď výjdeš s autom z predajne, nieto ešte keď je auto ojazdené, tak v čase vyporiadania BSM má podstatne nižšiu cenu ako v čase kúpy. No a peniaze ktoré mu dal jeho otec, ak boli darom v úmysle obdarovať len jeho, teda syna, samozrejme do BSM nepatria.