Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

andzi
24. jan 2009

janina: vzhľadom na zložitú situáciu sa hlavne priprav na pekne dlhý súdny spor. Bude ťa to stáť aj veľa peňazí, pretože všetko sa dá započítať do BSM, ak boli tie peniaze len tvoje, ale na to aby sa ti to na súde podarilo dokázať, budeš potrebovať právnika, advokáta. Pri vyporiadaní BSM sa dá prihliadnuť na to, že jedn z manželov vynaložil len jeho peniaze na nadobudnutie spoločného majetku. Takže nič stratené nie je. Skutočnosť, že je motorka "napísaná" len na neho, neznamená že je len jeho. Ak bola kúpená za trvania manželstva, tak je spolčoná. To isté platí o aute.

deni032
28. jan 2009

Mala som podobny problem.On prisiel s holym zadkom a vsetko som financovala ja a moji rodicia.Ale clovek je mlady,zamilovany,nenapadne ho,ze sa moze volaco stat.Samozrejme,ziadne blocky,doklady z tej doby zachovane neboli.Po porade s pravnikom,ktory mi povedal,ze sa to moze tahat roky a prideme o velke peniaze pri tom,som sa snazila v tej bojovej situacii s nim dohodnut,on ten dom velmi chcel,tak ma vyplatil sumou,polovicnou,zadlzil sa do staroby.Ta suma co mi dal,pokryla to co som volakedy investovala,takze som teoreticky stratova nebola.No on bol na tom ziskovy,lebo ked nehnutelnost preda,splati uver a balik mu este zostane.Ja som vsak spokojna,nemala som zaujem stretavat sa s nim este roky na sude.Zamysli sa nad tym,ci by nebolo lepsie sa dat vyplatit a kupit si maly bytik.Alebo byt aj s dietatom v dome a zadlzena do dochodku.Co sa tyka najdenia byvania pre manzela,pravnik mi vtedy povedal,ze to staci najst ubytovnu,alebo ponuky bytov na prenajom a nech sa paci si vybrat.3 ponuky a ked si nevyberie,jeho problem,ty si si splnila...

luciar79
28. jan 2009

deni032-presne tak isto som dopadla aj ja. Na súd som to nedávala lebo treba zložiť veľkú zábezpeku, dlho to trvá a výsledok nie je zaručený. Zobrala som čo dal a odišla. Nech sa s tým zadrhne. Teraz som spokojná. Mám novú rodinu a dcéra z prvého manželstva žije so mnou.

janina144
autor
29. jan 2009

Dakujem za rady,ale neviem,ako to bude dalej.Lebo ked sme dom kupovali,tak sme dali zan 450 000.Ja som don dala ešte 230 000 a každý sme prispievali spoločne zo svojich výplat.Teraz by sa dom predal za takých 1 800 000 Sk. On mi nechcel dať ani 650 000 Sk. A keby mi aj dal polovicu-teda 900 000Sk,tak na Záhorí nikde nekúpim ani garsonku.Skúsim sa dohodnúť.Tak o mesiac sa vraciam naspäť do "svojho"domu,aj s dcerou-tak uvidíme...dám vedieť..ešte raz dakujem...

andzi
29. jan 2009

problém pri týchto sporoch je taký, že odmena právnika sa počíta z hodnoty celého BSM a súdy náhradu trov konania nepriznávajú. Takže preto je ten spor taký drahý.

janina: jy by som sa minimálne pokúsila o dohodu cez právnika, to až tak veľa stáť nebude. Keď zistí, že máš právnika, zľakne sa. Lebo ak pôjdete na súd, nielen ty ale aj on veľa peňazí presúdi. Alebo máš ešte jednu možnosť, ak sa s ním nedohodneš nijako, po 3 rokoch bude dom presne napoly. Túto variantu ti odporúčam. Potom ti bude musieť vyplatiť presnú 1/2 t trhovej ceny domu, ktorú bude dom mať.

batika
29. jan 2009

Ako sa dáva návrh na súd na zrušenie BSM? Poradí mi niekto prosím?

alexandra
29. jan 2009

batika ma manzel zivnost?

batika
29. jan 2009

Alexandra áno má, má aj podiel v s.r.o

alexandra
29. jan 2009

batika posli mi do ip mail

batika
1. feb 2009

ahojte, nikto neporadí ako zrušíť BSM?

lyrra
1. feb 2009

Zrusit BSM moze pocas trvania manzelstva za splnenia podmienok predpokladanych zakonom sud - v niektorych pripadoch, ak je splnena zakonna podmienka, dokonca BSM zrusit musi. Jednym z dovodov je zacatie podnikania druhym manzelom - manzel ktory nepodnika moze podat navrh na zrusenie BSM a sud je povinny BSM zrusit. Treba podat navrh na sud. Inak BSM zanika zanikom manzelstva. Po zaniku a zruseni BSM je potrebne jeho vyporiadanie.

batika
1. feb 2009

lyrra to viem, ja potrebujem ale poradiť ako sa ten návrh na zrušenie píše.

arieska
1. feb 2009

batika, mne návrh na zrušenie BSM spísala notárka a vtedajší manžel iba prišiel a podpísal. stálo ma to asi 6 tisíc a myslím, že sa to ráta z hodnoty majetku, na ktorý má zrušenie BSM spadať (ale týmto som si nie istá). U nás sa jednalo o to, že som si chcela kúpiť do výlučného vlastníctva byt v hodnote 680 tisíc Sk

veronkaj
2. feb 2009

poradíte aj mne, teda mojej polovičke??

je živnostník, rozvedený a ešte nemajú vysporiadané BSM, pretože aj ked bývalá mala min. plat a stále bola na pn a on financoval a staval dom teraz chce polovicu z domu. Majú však ešte pôžičky spoločne zobrané ktoré treba doplatiť tak 150 tis. a ked začal podnikať požiadali o zrušenie BSM lebo mu hrozila neaká pokuta. čo v takom prípade ked mali zrušené v určitom roku BSM a teraz aj tak žiada polovicu, hodi si už kopec vecí pobrala vrátane vyčistenia spoloč. účtu.

???
a ako to je v prípade že by som s ním začala žiť mám na niečo nárok ak by sa mu niečo stalo ked budem platiť účty a údržbu domu - dorábanie resp. už len tým že budem prispievať na účty a starať sa oň aj keby to financ. z vlastného bez papiera o svadbe asi nie.

janada
10. feb 2009

dobrý večer,dá sa zrušiť BSM,aj ked muž podniká už dávnejšie,aj dlhy má už dávnejšie a majetok nie je žiadny?

alexandra
10. feb 2009

janada BSM sa zrusit da, v pripade ze ma zivnost. Ci budu vsak dlhy vylucene z BSM, to zalezi na Vasej dohode.

janada
13. feb 2009

teda dnes som bola u právnika,bsm sa zrušiť dá,ale staré dlhy sa z toho vylúčiť nedajú ☹

alexandra
13. feb 2009

janada da, ak sa pred notarom dohodnete, ze zvysne dlhy ostavaju manzelovi..

hela36
15. feb 2009

cavte baby!som tu prvy krat tak dufam ze sa nieco dozviem alebo mi niekto pripadne poradi::::: 🙂 prave teraz aj ja riesim tento isty problem!!!!som uz rok rozvedena a zatial byvame v jednom byte!!!!!!!!!!uz som z toho na nervy!!a moje deti ties!!!absolutne sa s nim neda dohodnut na nic nechce pristupit!mam aj pravnicku od rozvodu len sa neviem nejako dokopat do bsm!!!!!!!!

dada2009
17. feb 2009

ahojte napiste mi co to je to bsm viem ze ide o majetok ale co to presne tato skratka znamena

hela36
17. feb 2009

ahoj dada!BSM-bezpodielove spolunadobudnutie majetku!!!cize majetok nadobudnuty pocas manzelszva.a je jedno moja ci ti ti dala mamka stol alebo si si kupila pracku ty sama za svoje alebo luster na ktory si setrila mesiac ,dva na vsetko ma ten::::::....narok po rozvode!!!!!!!!!!!!!!!!

alexandra
18. feb 2009

hela nemas celkom pravdu. Dedicstvo, napriklad, je z BSM vylucene. A to S znamena spoluvlastnictvo.

hela36
19. feb 2009

ahoj alexandra.ok berem ale myslela som vysporiadanie majetku ako take po rozvode!!viem ze toho je tam strasne vela co by sa dalo rozobrat!!dnes som sa dokopala po hadke ako svina do spisania veci a hned rano telefonujem pravnicke!!!!!!!!!!!!!!!!! ja so inak normalna ze pisem tak neskoro len mam poobedne a nemam inak cas a nemozem v noci spat tak zatial cav 🙂

hela36
19. feb 2009

cavte cavte 🙂 akurat som sa vratila od pravnicky!!!!!!!!!!!!!karty su hodene!!!!!cirkus zacina, dufam ze to uz raz skonci a bude pokoj!!!!!!!!!!!!!!!tak zatial ,palim do prace 😀

andzi
24. feb 2009

Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patria len veci nadobudnuté počas manželstva. To znamená, peniaze na účtoch, nehnuteľnosti a hnuteľné veci, ktoré mal každý manžel pred sobášom sú len jeho. Mnoho ľudí, čo nemajú právnické vzdelanie si myslí, že "prepadajú" do BSM, ale nie je to tak. Rovnako veci, získané ako dar alebo dedičstvo do BSM nepatria. Odporúčam sa v každom prípade dohodnúť na vyporiadaní BSM, radšej ustúpiť, ako sa hádať o lyžičky a vidličky. Súdne poplatky a odmena advokáta sú totiž veľmi veľmi vysoké.

hela36: želám pevné nervy.

miska456
27. feb 2009

ahojte potrebovala by som poradit ktore mate s tymto uz sudne skusenosti nebudem rozoberat preco a ako a idem priamo k veci muz sa chce dohodnut ale!!chcem ho vyplatit spocitala som hodnotu domu aj zariadenia a dala som to na pol vyslo mi s toho orientacne pol miliona,on chce 600 000 ale na dom mame este hypoteku ktoru treba splacat asi este 14 rokov,takze on si predstavuje ze mu dam 600 tisic a budem este splacat hypoteku 600 tisic,tak sa chcem spytat keby to islo sudne ako sa to riesi musi mi dat polku na tu staru hypoteku co treba vyplatit ked chce polovicu za dom??dakujem vam vopred za rady

andzi
1. mar 2009

Predmetom vyporiadania bezodielového spoluvlastníctva manželov sú všetky hnuteľné veci, nehnuteľnosti, cenné papiere a iné majetkové hodnoty a samozrejme aj dlhy! Z hodnoty BSM treba teda odpočítať celý záväzok zo hypotéky voči banke. Dohodnúť sa môžte tak, že jediným zaviazaným z úveru budeš ty ale nehnuteľnosť, na ktorej viazne hypotéka zostane v tvojom vlastníctve.

miska456
1. mar 2009

takze ked tomu dobre rozumiem keby som sa s nim sudila tak by mi musel dat polovicu na tu hypoteku a potom ked bude vlastne dom vyplateny tak mu ja dam s toho domu polovicu a hotovo ano?

l3nka
1. mar 2009

ako je to pri peňiazoch na vkladnej knižke, ktorá je písana len na jedného z manželov? ako to dokázať na súde, že vôbec je?

andzi
1. mar 2009

Rozhodujúci je čas kedy tam boli peniažky vložené. Ak si myslíš, že vkladná knižka existovala, ale ,manžel to popiera, treba na súde navrhnúť, aby súd vykonal dôkaz a dopytoval banku, ktorá zašle súdu aj prehľad o vkladoch na vkladnej knižke.