Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

zuzu000
4. aug 2010

@andzi ešte jedna otázočka. Napísala si, že dlh exmaželky z tejto zmluvy je len jej dlh.....môže exekútor siahnuť na účet môjho brata ak nedostane súhlas z banky na dražbu bytu / ktorý je stále v bsm / ?
Jeho exmaželky nemá žiadny účet a tvári sa, že pracuje za minimálnu mzdu.

eva6002
11. aug 2010

Ahojte, chcela by som poprosiť o radu. S bývalým mužom sme sa rozviedli pred takmer 5 rokmi na môj návrh, pretože hral na automatoch, neustále robil dlhy, neprispieval na domácnosť. Už som sa obávala, že prídem aj o vlastný byt, ktorý som nadobudla ešte pred uzavretím manželstva. Horšie je, že počas neho sme si zobrali niekoľko úverov, ktorými sme ustavične riešili finančné problémy. Stále sľuboval, že už naposledy .., ale ani úvery, kde bol dlžníkom on a ja spoludlžník, neplatil. V zákonnej lehote som podala návrh na súd o vyporiadanie BSM. Pani sudkyňa nám odporúčala, aby sme uzavreli dohodu, ktorú súd potvrdí a bude vybavené, teda pre mňa. Po veľkom presviedčaní súhlasil a podpísal. Ja som mu mala vyplatiť hotovosť za zostatkovú hodnotu hnuteľného majetku a splatiť úver na moje meno. On sa zaviazal splatiť 3 menšie úvery, kde bol dlžníkom a ja spoludlžníkom, tie boli asi v hodnote môjho podielu. Ja som všetky svoje záväzky splnila, minulý mesiac som doplatila svoj úver a on nič. 2 zo spomínaných úverov už dávno rieši "vymáhačská" firm, ktorej banky odpredali pohľadávky. 2x som im poslala dohodu potvrdenú súdom, ale oni tvrdili, že nič nemajú (doporučená pošta s doručenkou). Pred 3 týždňami exmanžel zomrel a oni okamžite vymáhajú odo mňa hviezdnu sumu pod hrozbou exekúcie. Je to presne prípad, že oni ako veriteľ nesúhlasili s tým, aby dlh prešiel len na jedného z dlžníkov. Ako ale nám potom mohla sudkyňa odporúčať takúto dohodu? Prosím, kto mi vie poradiť, čo sa v mojej situácii dá robiť, mám nejakú možnosť, aby som tieto dlhy nemusela platiť ja? Nemôžu prejsť na dedičov?

andzi
13. aug 2010

@eva6002 bohužiaľ tá "vymáhačská" firma má pravdu. To, že ste sa vy dvaja s manželom rozviedli a rozdelili si dlhy, neznamená, že ste prestali byť z týchto dlhov solidárne zaviazaní, pokiaľ veriteľ nesúhlasil s týmto postupom, teda s dohodou o vyporiadaní BSM. Pani sudkyňa nie je advokátka, ktorá chce klientovi poradiť, pani sudkyňa chcela mať prípad rýchlo ukončený. Treba si uvedomiť, že predtým mal veriteľ 2 dlžníkov (teba aj manžela), vy ste sa dohodli tak, že dlžník je len jeden a takto sa dohodnúť bez súhlasu veriteľa nemôžte, lebo ste oslabili vymáhateľnosť jeho pohľadávky. Situácia je veľmi zložitá, ale ja tam riešenie vidím, to je však podmienené tým, či tvoj zomrelý exmanžel má nejaký majetok. Treba sa poradiť s advokátom. Veľa šťastia.

g0909
21. aug 2010

Ahojte,chcela by som poprosiť o radu.
ak sú manželia v rozvodom konaní a jeden z manželov urobí v tomto období nejaký dlh,akým spôsobom sa to týka druhého z manželov? Budú tento dlh vymáhať od druhého z manželov?
v prípade exekúcie na aký majetok môže exekútor siahnuť,ak spoločne nevlastnia nič? Ďakujem za radu.

adva
24. aug 2010

Ahojte, v septembri 2006 som sa rozviedla a nepodala som BSM. Môj ex manžel nechcel pristúpiť na vysporiadanie (teda, že on mi nič nedá(. Rozviedli nás veľmi rýchlo - sme bezdetný.Po rozvode so mnou vôbec nekomunikoval. Svoje aj naše úspory sme vrazili do ich rodičovského domu - bývali sme s jeho rodičmi. Mám od toho všetky doklady. mám ešte nárok niečo súdnou cestou vymôcť? Prosím odpovedzte mi čo najskôr. Veľmi pekne ďakujem.

kitti0503
24. aug 2010

Adva

Do troch rokov od rozvodu môžeš podať majetkoprávné,ak nie tak sa všetko stratí,ale!!!!!!!!!
ja som teraz počula že vraj ked do troch rokov nepodáš tak potom to štát rozdelí,len to neviem či je to už v zákone,lebo aj ja to chcem podať a na tomto pracujem tiež.Držím palce,ale opýtaj sa či je to už v zákone.

maggie2
24. aug 2010

@kitti0503 nevyznám sa v tomto BSM aké sú tam premlčacie lehoty a či vôbec sú, ale každopádne zo zásady platí, že ak nejaký zákon vyjde tak platí s účinnosťou od istého dátumu kedy zákon vyšiel a nie retrospektívne na prípady ktoré sa stali ešte pred účinnosťou zákona

maminuska
24. aug 2010

@adva do vyporiadania BSM ste boli v bezpodielovom , teraz ste v podielovom , takže popravde ti právom patrí polovička investovaného a máš právo žiadať aby ťa vyplatili .
Nič sa v tomto prípade nepremlčuje.

maminuska
24. aug 2010

@g0909 až do právoplatnosti rozsudku a pokiaľ nemáte rozdelené BSM ste stále manželia a ručíš za jeho dlhy, bohužiaľ.

adva
25. aug 2010

@maminuska Ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď a prajem celej Tvojej rodinke krásny slnečný dník. Tak hor sa do BSM, držte mi palce. Som asi jedna z mála, ktorá to toľké roky nechala tak, ale čo je veľa, to je moc. Idem do toho - veď chcem len to, čo som tam prispela, vrátane toho s čím mi pomohli moji rodičia. Teda vlastne aspoň polovicu z toho: minulého našeho, teraz môjho.papa

andzi
27. aug 2010

@adva chcela by som poopraviť maminusku v tom, že ak ste spoločné peniaze v BSM s manželom investovali do prerábky rodičovského domu jeho rodičov, nastala takáto situácia:
1. po 3 rokoch od rozvodu, ak sa manželia nevyporiadali ani dohoodu, ani nepodali návrh na súdne vyporiadanie, sú hnuteľné veci vo vlastníctve (výlučnom) toho, kto ich užíva a len nehnuteľnosti !!!! sú v podielovom spoluvlastníctve.
2. Z uvedeného vyplýva, že ty a tvoj manžel ste investovali do cudzieho majetku a máte právo domáhať sa vydania bezdôvodného obohatenia. Právo na vydanie bezdôvodného obohatenia sa však premlčuje v subjektívnej lehote 2 rokov, ktorá plynie odvtedy, ako si sa ty dozvedela, že došlo k bezdôvodnému obohateniu najneskôr však v lehote 3 rokoch, odo dňa, kedy k bezdôvodnému obohateniu došlo. Takže v tvojom prípade je to jednoznačné - neviem, na čo si čakala, ale tvoj nárok je už premlčaný a neodporúčam ti domáhať sa svojho práva na súde, lebo je to na prehru a zaplatíš aj súdne trovy.

elvirkams
3. sep 2010

Ak bol podany navrh na vysporiadanie BSM v 3-rocnej lehote, ktora uz uplynula automaticky sa zmeni BSM na podielove spoluvlastnictvo alebo podanym navrhom v zakonnej lehote treba uz len cakat na vytycenie terminu pojednavania? Ako tento stav riesit, ked sud uz 3 roky ziaden termin neurcil?

andzi
9. sep 2010

@elvirkams treba čakať na termín pojednávania a podať na súd sťažnosť na prieťah v konaní prípadne aj ústavnú sťažnosť na Ústavný súd so žiadosťou i finančnú kompenzáciu, 3 roky je strašne dlhá doba na to, aby súd neurobil vo veci žiadny úkon.

krasnulka
9. sep 2010

Prosim vas, chcem sa spytat, či sa dlh za orange da započitat do BSM, ak bol dlh pocas manzelstva. Dakujem za odpoved

krasnulka
10. sep 2010

@maminuska ahoj, prosim ta vies mi poradit, či sa do vysporiadani BSM da započitat aj dlh v orangei ktory vznikol pocas manzelstva?

mel23
26. sep 2010

Ked manzel plati vyzivne z minuleho manzelstva mozem ziadat od neho pri vysporiadani polovicu?

janulqa07
6. okt 2010

mozete mi niekto poradit prosim? z prveho manzelstva mame s ex pozicku, ktoru mal pri deleni majetku vyplatit, figurujem tam ako spoludlznik, on ju doteraz splaca.... co mam urobit aby som tam uz nebola spoludlznik?

mel23
6. okt 2010

@janulqa07 Pri vasporiadani majetku ste mali aj sud?Vcera som citala ze sa da s bankou dohodnut, ak ostava nizka dlzna suma zrusit alebo zuzit majetok kt. sa ruci alebo aj rucitela.Mozno to plati aj pri spoludlznikovi

janulqa07
6. okt 2010

@mel23 sud sme nemali, dlzna suma je nizka, delili sme len byt ale teraz potrebujem novu pozicku a samozrejme mi nedaju koli tejto.... ex ju mal vyplatit ale neurobil to a splaca dalej takze tam som stale v tom, volala som dvom z banky jeden povedal ze sa to da druhy nie tak neviem co teraz

mel23
6. okt 2010

@janulqa07 Treba ist za tym aj za veducim pobocky,ked jeden povedal ze sa to da tak to treba skusit

alenajulka
12. okt 2010

Zdravím všetkých,
neviem, či sa to už niekto pýtal, ale na koho sa mám obrátiť ak nemám finančné prostriedky na to aby som chodila za právnikom. Som rozvedená pol roka a chcela by som podať žalobu na vysporiadanie bsm po rozvode. Svojho EX som už skoro 2 roky nevidela, dohoda je nepravdepodobná. Takisto by som potrebovala zastupovanie na súde, keďže toto by som asi sama nezvládla. počas manželstva sme nadobudli byt na ktorom je hypotéka ešte 26 rokov, ten byt aj s dlhom by som chcela ja, bývam tam s dcérou, ex je v zahraničí hypotéku neplatí, horkoťažko z neho vyžobrem výživné ☹, a dlhy, ktoré spískal on nech si splatí sám / predpokladám dlhy okolo 8 000 € /, za výživné do rozvodu mi ešte dlhuje 850 €. čo mám robiť, aby ma to stálo čo najmenej, mám minimálnu mzdu.
Za každú radu budem vďačná.

krasnulka
12. okt 2010

@alenajulka ahoj, najprv si v prvom rade podaj zalobu a cakaj,co ti napisu. Podla mna nebudes potrebovat zastupenie na sude, my sme v tomto teraz tiez a sami.Ale pokial tvoj ex narobil dlhy pocas manzelstva,tak aj tie sa delia. Pokial chces dom aj s hypotekou, to si myslim ze by malo byt ok,ale tie jeho dlhy sa budu delit pokial on sam ich nebude chciet splacat. Ked sme my podalali navrh na vysporiadanie BSM po rozvode, za dva mesiace nam poslali vyzvu na zaplatenie 66 eur-kolok bez ktoreho to nemoze zacat-ako to sudne jednanie a chceli od nas,aby sme zdokladovali zostatky vsetkych poziciek ku dnu pravoplatnosti rozvodu, tak ich nezabudni prilozit k zalobe,aby sa ti to urychlilo. Dalej bohuzial este neviem,ale je viac ako iste, ze tak,ako majetok,tak sa aj dlhy delia. A myslim,ze to zvladnes hravo aj bez pravnika. Inak, da sa z advokatom dohodnut,ze ta bude zastupovat na sude,odmenu pre advokata si moze ziadat od ex, lebo vsetky naklady ktore budes platit ty kvoli rozdeleniu BSM ti bude ex vracat,cize aj advokat si moze ziadat odmenu pre seba od tvojho ex. Ale to sa musis o tom porozpravat s advokatom. Co sa tyka dlzneho vyzivneho, chod za exekutorkou a nech da prikaz na strhavanie zo mzdy dlzneho vyzivneho+ cele vyzivne za dany jeden mesiac. Ak nepochodis-ale mala by si, zajdi si na policiu a podaj trestne oznamenie za neplatenie vyzivneho.Sice je to na dlho, ale mala by si ho ziskat. Dalej sme sa tiez nedostali.Ak nieco,napis,ak budem vediet,poraim.

krasnulka
12. okt 2010

@mel23 to je zaujimava otazka, to by zaujimalo aj mna,ale pochybujem,lebo to nie je ziadna pozicka,ale vyzivne, takze asi tažko sa da vracat polovica.To je normalny vydaj manzelov,nie dlh.To je moj nazor,ale naozaj by mna zaujimalo,ako to je.

alenajulka
12. okt 2010

@krasnulka ďakujem za odpoveď, ten dlh na výživnom by mal splácať po 50 € mesačne ku výživnému po rozvode, ale tvrdí, že on rozhodnutie zo súcu nedostal / čo je dosť možné, zo súdu viem že zásielky neprevzal/, tkaže nemá čo platiť.
Nemôžem si požiadať o oslobodenie od toho 66 € poplatku? A nemáš nejaký typ, kde nájsť vzor žaloby? Je predmetom vysporiadania aj dlh v sociálnej poisťovni? Viem že jeho dlhy sú predmetom BSM ale to nie je žiadna možnosť, ako sa tým dlhom vyhnúť, všetko bolo robené bez môjho vedomia a o dlhoch som sa dozvedela až keď odišiel a mne začali vyvolávať spoločnosti a ľudia ktorým peniaze dlhuje. Ja by som sa s ním najradšej normálne dohodla, ale on sa akosi nechystá na návrat, takže nemám ako. A ako budem splácať polovicu jeho dlhov keď pri tej smiešnej výplate platím hypotéku, nájom, 2 pôžičky. Veď ani v banke mi pôžičku nedajú, aby som to vyplatila.

krasnulka
12. okt 2010

@alenajulka no vidim ze to mas tiez dost pestre.Len bohuzial to sud zaujimat nebude,ci ich bral bez tvojho vedomia alebo nie. To je nevyhoda manzelstva ☹ proste su to dlhy spolocne a hotovo. Aj zo soc.poistovne to dlhy su. No ja neviem ako to bude ked si neprevzal rozhodnutie zo sudu,ale ak ty mas potvrdenie zo sudu o pravoplatnosti, tak by som necakala a nieco s tym robila. Ale neviem,ci ti ho daju ked on rozhodnutie nerevzal.To naozaj netusim. A oslobodenie od poplatkov na BSM sme ziadali aj my,ale ten kolok 66 eur sa musi tak ci tak zaplatit,to ta neminie.Neboj sa, aj my toho mame az nad hlavu, tiez sme nemali na to peniaze,ale bohuzial sme to museli zaplatit,aj ked sme co do huby nemali dat,ked chceme aby sa riesilo BSM, nic ine nam neostavalo. Aj s byvalou mojho manzela sa neda nijako dohodnut, ta robi ste viac zle ako sa to vobec da uniest,ale co s tym narobime? Jedine vsetko sudom,ine riesenie nemame. A treba si sa mohla spytat pravnika, ci by ti nejako neparadil ako na tie jeho dlhy,aby si ich nemusela platit pri rozdeleni BSM. Poslem ti zalobu alebo nahvrh na vysporiadanie BSM, neviem co tam mam. Poslem ti to v internej poste, tak si to potom prepis na podla seba,osobne udaje si zmenim,ok?

mel23
12. okt 2010

@krasnulka Odpovedi som sa dockala ze polovicu ziadat nemozem lebo je to ako by sme dali na chleba nie na majetok.Ale preco kvoli jeho preslapu z minulosti si to musia odskakat moje deti?Ked je moj dom a vsetky moje peniaze idu do opravy a muzove na pozicky a vyzivne tak preco by som pri pripadnom rozvode mu musela dat polovicu z penazi co isla do opravy domu?Ved su to moje peniaze.

mel23
12. okt 2010

@alenajulka Vysporiadanie BSM je lepsie s pravnikom lebo vie co tam treba.V HNporadni to je popisane konkeretnejsie co treba,treba si to vyhladat.A ak mas minimalnu mzdu odporucam podat si ziadost o bezplatnu pravnu pomoc v centre pravnej pomoci, sice advokati tam nie su ktovie aky ale ziadne poplatky sa na sude neplatia, plati ich ten co prehra/cize odporca/.Plati vsetko 66 eur poplatok za sudne konanie plus 6 percent zo sumi ktoru budes ziadat.Zajta mame prve pojednavanie tak drzte palce aby vobec bolo lebo druha strana sa neustale odvolava 😒

krasnulka
12. okt 2010

@mel23 no pockaj,tak preco nam prislo platit 66 eur ked to ma platit ten, co prehra???

krasnulka
12. okt 2010

@mel23 tak si si ho nemala brat 😀 😀 😀 a co je pocas manzelstva, to je spolocne

mel23
12. okt 2010

lebo este nikto neprehral iba ste podali navrh