Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

labka123
24. aug 2011

@lubikan tie veci bral pred rozvodom a aj po rozvode.A nedávno som zistila,že ešte počas manželstva zobral pôžičku od svojho zamestnávateľa a teraz žiada polovičku z tej pôžičky.Je to hrozné,lebo v tom období už býval u inej a peniaze jej dával.Zobrala som rozum do hrste a napísala som vyjadrenie k uzneseniu o vypor.BSM.Skúsim to zvládnuť sama .Zobral mi už všetko a čo zostalo,pýta si aj to.Ešte aj šijací stroj.Budem sa čestne brániť,lebo mne zostala už len česť.Ďakujem za radu.Ešte raz ďakujem.

monaart
29. sep 2011

ahojte..ja mam jednu otazku ohladom BSMka....
ak zijeme uz oddelene...rozvod je otazka casu ☹ ja dostavam manzelske vyzivne....mam narok este na nejaky podiel z uctov na ktorych si moj "este muz" spori? nemam totiz pristup ku ziadnym inym spolocnym peniazom,som na MD..... len ku vyzivnemu,,,pretoze vsetky ucty zrusil aj v mojom mene,,,
a dovtedajsie peniaze+ tieto dalsie uz ma na "svojich" novych uctoch.... v podstate mi tvrdi ze nic nema,,aj ked viem ze ma, a moje uz nie je nic,,,ani to co sme mali spolocne nasporene 😨....zevraj ked uz nezijeme ako manzelia,,,nemam ako manzelka pravo na nic....
chcela by som vediet konkretnu odpoved,,nie vseobecne...mas podiel na vsetkom 1/2 na pol...aj on....
je to teoreticke,,,ja len ak mate niekto s takymito zalezitostami skusenost.
manzel dohodu odmieta......
DAKUJEM za odpoved, prip, IP.

bsm
8. nov 2011

kde nájdem súdne rozhodnutie o vysporiadaní BSM

deina79
9. feb 2012

Dobry den, manzel ma milenku,podava o rozvod.Mame 20m dcerku.Manzelia sme 2 roky,na manzela je hypoteka v sume 55000 eu, ja som bola ako spoluziadatel, manzel ju ale plati sam,aj SIPO a vsetko,ale uz s nami nebyva plati to sam, nakolko som na md.
Potrebujem radu, manzel mi hovori,ze nemam narok na polovicu majetku,je to pravda?Ze bud budem sama platit celu hypoteku, alebo zial byt preda.
Suri mi to prosim, na LV je len on majitel.

lili777
9. feb 2012

@deina79 tak dosť podstatné je asi to, kedy ste ten byt nadobudli, či pred manželstvom alebo počas. Ak počas, tak je irelevantné, že je na LV iba on, patrí do BSM a máš nárok na polovicu - ak si ovšem nič pre kataster nepodpísala, že súhlasíš s tým, že byt nadobúda on z vlastných zdrojov a nebudeš si naň nárokovať. A samozrejme aj hypotéka - len keď si spolužiadateľ, tak asi by mala byť oboch.

deina79
9. feb 2012

@lili777 nasla som rozhodnutie z katastra ze povoluje vklad bytu v prospech mna a jeho takz emam narok na polovicu teda?

lili777
9. feb 2012

@deina79 No z toho mi vyplýva, že áno. Dvihni telefón, zavolaj tam a nechaj si vysvetliť. Ale sama musíš vedieť, či ste nadobúdali za manželstva a či si mu niečo vyslovene podpísala

dupinka
9. feb 2012

@deina79 ak ste nehnutelnost nadobudli pocas manzelstva a neboli pouzite vylucne peniaze manzela ktore nadobudol red manzelstvom alebo dedenim ciI darom len jemu, tak je predmetom BSM.Ak na LV nie ste uvedena zmena sa da vykonat na zaklade vasej ziadosti o vykonanie upravy ak mate potrebne listiny.

deina79
9. feb 2012

nic som nepodpisovala z katastra,prislo len rozhodnutie ze je v prospech mna a manzela v podiele 1/1 BSM

dupinka
9. feb 2012

@deina79 tak to znamena, ze je to v BSM a teda vam patri polovica, ak sa nedohodnete inak pripadne ak sud neurci inak.

deina79
9. feb 2012

nechce sa nijako dohodnut, a malej chce paltit len 135 eu a pocedal,ze ak prejdem z md,tak nebude platit ani hypo, ani sipo, ale viem, ze to spravit nemoze, ved sus vsak musi urobote nejake predbezne opatrenia, ci?
Manzel zaraba pekne,ma aj 1000 v cistom,tak si myslim, ze by mohol dcerke aj 200eu dat, a vysmial ma.
Co to presne znamena mat polovicu majetku?Mame uver 55000 v spaltkach 270eu,takze manzel musi platit polku a ja tiez?A byt bude mat teda 2 majitelov?Ja by som cely uver a sipo nevladala platit a este stravu atd.
Co mam robit/

dupinka
9. feb 2012

@deina79 ak sa chcete rozvadzat, s konanim o rozvod je spojene konanie o vychove a vyzive maloletych deti, takze tam sud urci vysku vyzivneho na zaklade pomerov, minimalne vsak musi platit 30% zivotneho minima na nezaopatrene dieta.
Pokial ide o majetok, v pripade, ak sa pri vyporiadani BSM nedohodnete, je potrebne do 3 rokov podat navrh na sud, ktory rozhodne o tom, co a v akom pomere rozdeli, prip. spenazi a rozdeli.
Ak je hypoteka na manzela - on je dlznik, tak je povinny on platit hypoteku, samozrejme, vy by ste mu mali uhradit naklady, ktore mal na tu cast majetku, ktora nie je jeho.
Spravidla sa to deje tak, ze jeden partner druheho vyplati, alebo sa byt preda a rozdelia sa.

Ak ste rozhodnuta pre rozvod, tak odporucam podat navrh na sud co najskor, aby ste mali cim skor pokryte vyzivne, ktore nie je mozne priznat spatne viac, ako odo dna podania navrhu na sud, a tiez pre urychlenie vyriesenia problemov s majetkom, nakolko manzel moze majetok ucelovo rozpredat, pripadne neplatit a vas dostat do dlhov.
konanie o rozvod nie je spoplatneny.

dupinka
9. feb 2012

@deina79 http://www.najpravo.sk/judikatura/obcianske-pra...

tu som nasla celkom vhodny clanok k vasmu problemu

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, vo vzťahu k BSM a jeho vyporiadaniu vám dávam do pozornosti článok: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka..., v ktorom je detailne spracovaná problematika BSM a všetkého čo s ním súvisí.

deina79
10. feb 2012

velmi pekne vam dakujem za linky,ktore mi velmi pomohli 🙂

zuzulik7
28. feb 2012

Ahojte,
Ake argumenty pouzit na mimosudne BSM?

ivetka2575
8. jún 2012

Ahoj, máme podané BSM už od roku 2010, je nejaká lehota dokedy musí súd rozhodnúť? Bývalý to stále naťahuje aby ma nemusel vyplatiť s nášho spoločného domu v ktorom zostal bývať.Už mi dochádza trpezlivosť.

alex31
8. jún 2012

@ivetka2575 ... po rozvode mate tri roky na to aby ste sa "dohodli" a vysporiadali .. bez sudu. Ak to do troch rokov neurobite vy vtedy az bude konat sud a bude delit vsetko na polovicu .. teda vsetko co je v BSM ... a manzel si neporadi ani tym natahovanim .. ak mas na dome podiel aj ty tak ta bude musiet vyplatit ak uz tam nebyvas ... ci sa mu to paci alebo nie ...

ivetka2575
8. jún 2012

@alex31 veď áno sme rozvedený od roku 2007 tri roky som čakala že ma vyplatí ako sľuboval, potom rýchlo podal na súd o vysporiadanie BSM v roku 2010 a zase naťahuje a zatiaľ sa mu to päť rokov darí, tak neviem do kedy ešte ...

zabka88
8. jún 2012

@ivetka2575 ahoj, upresni ako to teraz naťahuje, keď je žiadosť o vysporiadanie na súde..

ivetka2575
8. jún 2012

@zabka88 na súde dá návrh na vyplatenie ako napr. že mám byť spoludlžnik na pôžičke ktorú si zoberie aby ma vyplatil, čo moja právnička samozrejme neúhlasí, alebo navrhne namiesto napr. 60 000 len 50 000. Potom tvrdí že on ma chce vyplatiť len ja sa nechcem dohodnúť. Znalecký odhad máme obaja urobený rozdiel na sume je minimálny, tak sme sa dohodli že priemer sumy oboch odhadov. Myslím že naťahuje a chce robiť zle inakto nevidím.

zabka88
8. jún 2012

@ivetka2575 si riadne zapísaná v katastri ako spoluvlastník? rozmýšlam o čo mu vlastne ide..

ivetka2575
8. jún 2012

@zabka88 samozrejme, som na liste vlastníctva spolu s ním, aj na katastri je všetko ok, myslím že mi robí na truc a naše súdnictvo ...

zabka88
11. jún 2012

@ivetka2575 hlavne že predať to nemôže bez tvojho súhlasu a podpisu.. možno ti robí fakt len na zlosť, hlavne ak potrebuješ súrne peniažky, možno hrá o čas kvôli pôžičke.. ale pre istotu pozor na to..

roman123
23. jún 2012

Bývala manželka chce podať podnet na sud na vysporiadanie BSM.Sme rozvedeny 3 roky. Počas manželstva som dostal ako vojak profesionál služobný byt .Stále tento byt má charakter služobného bytu i keď služobný pomer bol ukončený a som poberateľom výsluhového dôchodku .Taktiež sme si spolu vzali na kúpu auta úver na desať rokov ,pričom prvých 5 rokov počas sme platili tento úver spoločne .Po rozvode som túto povinnosť prebral na seba ,keďže bývala manželka sa odmietla spolupodielať .Po jej odchode z bytu si zobrala nejaký nábytok a hlavne vkladnú knižku na ktorú sme počas manželstva sporili ,ale ja som o týchto financiách nemal veľký prehlaď ,keďže sme boli manželia nemal som dôvod ju kontrolovať plne som jej dôveroval.
Tu sú moje otázky :
1.Má bývala manželka nejaký nárok na byt ,ktorý je služobný?
2.Ešte 3 roky budem platiť bezučelový úver za ktorý sme si kúpili auto vzniká jej nejaký nárok na toto auto i keď za spomínaný úver už neplatí?

kaby
24. jún 2012

@roman123 V prvom rade po 3 rokoch od rozvodu neexistuje bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov, ale podielove. Cize, hnutelny majetok je toho, kto ho uziva, v pripade nehnutelnosti sa exmanzelia stavaju podielovymi vlastnikmi...
Vo Vasom pripade je otazka naroku na byt bezpredmetna, pretoze nie ste ani ste neboli jeho vlastnikmi...
Co sa auta tyka, pokial ho uzivate vy a platite uver, jej uz narok nan nevznika.... vo vasom pripade uz BSM neexistuje....

pula
9. júl 2012

prosím poraďte: som 2 roky rozvedená za trvania manželstva mi rodičia kúpili byt družstevný . po rozvode bývalý podpísal dohohodu rozvedených manželov pred notárom že sa vzdáva družstevného bytu v prospech mojej osoby deti nemáme.Ja som si byt preto odkúpila do vlastníctva a som jediný vlastník. Po dvoch rokoch napadol bývalý dohodu rozvedených maželov a chce sa súdiť o byt má na to právo ? Ď. Eva

kitti0503
9. júl 2012

Ja teraz idem idem na súúúúúúúúúúdd v utorok BSM ☹

kitti0503
9. júl 2012

@pula však ho vysmejúúúúúú pre boha čo chce????? si predstav že sme kúpili na hypotéku dom a majitelkou som ja a on je len spoludlžník a tu už mám ja velké slovo a nie on,tak čo chce tvoj ked sa toho vzdal??jojjj no ja by som na jeho mietse troška rozmýšlala. 🙂

mananenka
9. júl 2012

Poprosím radu v troška zamotanej situácii. Kamoška ide podať BSM. Ešte počas manželstva si s manželom zobrali spoločnú hypotéku na rodinný dom. Dom nekupovali pre seba,ale pre rodičov jej exmanžela,čiže pre svokrovcov. Dosťahovali sa zo zahraničia a keďže by im tu nikto nedal hypo,tak sa dohodli takto. Hypotéka neni na celý dom, 500-tisíc /ešte v korunách/ v hotovosti doplatili jej svokrovi. Hypotéka bola na cca 1.100 000 korún. Následne ako sa kamoška s jej ex ešte vtedy stali na katastri vlastníkmi domu, tak ho darovacou zmluvou darovali jej svokrovcom, s tým, že oni odvtedy splácajú tú hypo..Ale..Síce splácajú,ale je tá hypotéka je písaná na moju kamošku a jej ex..Takže sa dostala do takej situácie,že vlastne je na nej bremeno,čo sa týka hypotéky za niečo,čo vlastne nevlastní. Je možnosť,že by sa toho mohla striasť? Nejako zbaviť..Dá sa to cez súd? Alebo ma napadlo,dá sa zrušiť darovacia zmluva a riešiť to ako ich spoločný majetok v BSM? Vopred veľmi pekne ďakujem..