Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

l3nka
2. mar 2009

díky 🙂

denisa17
28. jún 2009

Mám otázku. Moj manžel SzČO počas nášho manželstva narobil 100 tisícové dlhy vrátane dodávateľov a úradov. Aká je šanca, že mi z jeho dlhov zostane niečo. Finačne som na tom na nule a on sa mi vyhráža , že polovica dlhov je moja. Nevlastníme nič.

denisa17
28. jún 2009

A ešte k tomu nepracujem.

andzi
28. jún 2009

denisa: manžel podniká ako živnostník alebo právnická osoba? Ak je živnostník, tvoja situácia je dosť zlá, lebo za dlhy zodpovedajú manželia spoločne a nerozdielne. To znamená, že ak bude exekúcia, siahnu aj na majetok v BSM. Exekúcia môže trvať aj celý život, čiže ak o 10 rokov povedzme mať budete nejaký majetok, tak exekútor ho okamžite postihne exekúciou. Ak ešte nie si rozvedená, alebo sa nejdeš rozvádzať, tak okamžite daj na súd návrh na zrušenie BSM za trvania manželstva. Ochrániš sa aspoň pred ďalšími dlhmi.

denisa17
30. jún 2009

A čo mám robiť,keď konkrétne viem, že od ktorej firmy teraz bral úver a tá firma mu mala dať tie peniaze, ale keď som sa ich na to pýtala, tak ohľadom ochrany osonbých údajov mi neposkytli žiadne informácie. A podotýkam tie peniaze si vybral alebo chcel vybrať, aby zariadil svojej milenke byt. ☹

Mám ho dať na políciu za čo vlastne. Za to, že ma aj naďalej dostáva do ešte horšej finančnčej situácie do akej ma dostal doteraz?

Podotýkam ešte nie sme rozvedení a ešte ani konanie sa nezačalo.

A ja nemám 5000 Sk na to aby som zrušila BSM.

andzi
30. jún 2009

denisa: tak návrh podaj a požiadaj o oslobodenie od súdneho poplatku. Mali by ti vyhovieť, resp. dá sa to zariadiť tak, aby ti vyhoveli. Ešte máš jednu možnosť - podať žalobu o neplatnosť zmluvy o úvere. Ako manžel nemôže zobrať žiadny úver bez tvojho podpisu a ak to urobil, právny úkon je neplatný za podmienky, že to napadneš na súde. Takže to musíš napadnúť, lebo inak budeš aj ty splácať milenkin byt.

katka4474
9. dec 2009

Ahoj Alexandra.Chcem ťa poprosiť o radu.Moj manžel je nezamestnaný. v tom čase bol živnostník. V apríli tohto roku som podala návrh o zrušenie BSM za trvania manželstva, pretože som sa dozvedela, že môj manžel narobil veľké dlhy (cca 500 000,- SK). pôžičky si bral bez môjho vedomia, zväčša to boli "nebankovky", možno 10 pôžičiek v priebehu krátkeho obdobia.Peniaze vrazil do automatov.Zrušenie BSM prebehlo, podporu nedostáva žiadnu, chýbajú mu peniaze na splátky, nastáva čas, kedy mu začínajú chodiť upomienky, že ak nezačne platiť, hrozí exekúcia. A ja sa pýtam, akou formou môžem ochrániť náš spoločný majetok - podotýkam hnuteľný, byt máme len mestský nájomný. Kamarátka mi poradila, že všetko spísať na papier od lyžičky po nábytok, že je to moje a on mi to má podpísať. Alebo by bolo lepšie napísať nejakú darovaciu zmluvu, že to mám od rodičov? Ďakujem.

andzi
10. dec 2009

katka444: ak máte zrušenú BSM, tak už bolo treba urobiť dohodu o vyporiadaní BSM.

katka4474
10. dec 2009

Nemalo by to byť do 3 rokov od nadobudnutia právoplatnosti? Viem, že je najvyšší čas, poraďte mi prosím akou formou to spísať. Je na to nejaký papier? Môžem všetko napísať akože na seba? Hnuteľnosť nevlastníme, len bežné vybavenie bytu.Treba aj toto dať overiť pred notárom, alebo je to len vec našej dohody? Treba to potom doložiť súdu? Poraďte mi prosím, ďakujem.

andzi
11. dec 2009

katka, ak muž zobral pôžičku bez tvojho súhlasu, treba to napadnúť žalobou na súde, pokiaľ ešte neuplynuli 3 roky odo dňa kedy sa tak stalo. Len tak sa ochrániš pred prípadnou exekúciou. No a čo sa týka hnuteľného majetku, ani tam bohužiaľ nie si na 100% chránená, lebo exekútor môže spísať aj veci v tvojom vlastníctve a ty by si sa následne musela domáhať ich vylúčenia z exekúcie. Čo sa týka dohody o vyporiadaní BSM, musí byť písomná (podpisy netreba overiť notárom) kde uvedieš:

1. kto ju uzatvára
2. ako ste sa vyporiadali, teda
.....vo výlučnom vlastníctve manžela budú tieto veci: ..................
..... vo výlučnom vlastníctve manželky budú tieto veci: ...............
Môžte sa dohodnúť aj tak, že všetko zostane tebe, avšak pozor, veriteľ tvojho manžela môže takej dohode odporovať tzv. odporovacou žalobou a tak dosiahne, že bude uspokojený aj z majetku v BSM.

ariane
12. dec 2009

katka4474-to zrusenie bsm si mala poziadat predtym,ako manzel zacal podnikat. alebo teda v tom istom case,kedze si to urobila az potom,ako dlhy vznikli,si povinna teraz aj ty.do bsm patri vsetko,co ste pocas manzelsva nadobudli.ak si do manzelsva priniesla nejaku hotovost,pripadne hnutee veci,tie nepatria do bsm.ale pri exekucii bude treba to dokazat.napr.darovavou zmluvou,pripadne vlasnicvom konta pred sobasom. apod.

brigita.suto
4. jan 2010

Ahojte, prosím vás, viete mi poradiť ako mám podať žiadosť na majetkové vyrovnanie po rozvode? Čo všetko má žiadosť obshaovať, prípadne nemáte niekto prosím vzor takejto žiadosti? 😉

hga
4. jan 2010

na internete je milion vzorov, treba hladat slova zaloba, vyporiadanie bezpodieloveho spoluvlastnictva

evgenika
6. jan 2010

ahojte, rada by som sa opýtala, či príjmy manželov ktorí už nežijú v spoločnej domácnosti niekoľko mesiacov a sú v rozvodovom konaní sa zarátavajú do BSM. Ak zarábam teraz výrazne viac ako manžel aj keď už nežijeme spolu, bude mať po rozvode nárok na časť mojich príjmov za trvania manželstva aj keď už spolu nežijeme?

alexandra
7. jan 2010

evgenika - ano, zaratavaju sa do BSM, ale ci na ne bude mat narok je velmi diskutabilne. To by totiz musel podat zalobu na sud a ten by to posudil. Rozvodom ako takym Ti nevznika povinnost mu zaplatit polovicu rozdielu Vasej mzdy tak, aby Vase prijmy boli presne rovnake.

vefi89
9. jan 2010

je možné BSM aj 4 roky po rozvode?? Celé je to komplikovanejšie. MM je rozvedený 4 roky. Jeho teraz už ex- bývala do predminulého roku v rodičovskom dome môjho muža a preto BSM neriešil. pred dvomi rokmi sa zmenil majiteľ domu a jeho ex vysťahoval. S manželom sa dohodli, že jej nechá nábytok a zariadenie, pokiaľ bude slúžiť jeho deťom. Ona však tento majetok rozpredala a my sme z neho nevideli ani korunu. Všetko to bol majetok nadobudnutý počas manželstva, ale výlučne za manželove peniaze, nakoľko za ich 10 rokov spoločného manželstva nebola jeho ex schopná zamestnať sa. Takisto, ako 13 rokov žila zadarmo, neplatila nájom, ani stravu a všetko sponzoroval teraz už môj manžel. Máme nárok podať o BSM??
ďakujem za každú radu

andzi
9. jan 2010

Pokiaľ uplynuli 3 roky od právoplatnosti rozvodového rozsudku, platí nevyvrátiteľná právna domnienka, že hnuteľné veci sú vo výlučnom vlastníctve toho manžela, ktorý ich užíva pre svoju potrebu. To znamená, že ak tvoj manžel tento stav akceptoval, t.j. akceptoval užívanie hnuteľného majetku exmanželkou, platí, že veci sú v jej výlučnom vlastníctve. Ak by sa to ale nepotrvdilo, tak sú v podielovom spoluvlastníctve a mohol by sa domáhal zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva. Čisto teoreticky by sa to teda dalo, ale muselo by sa preukázať vyššie uvedené.

jazminn
9. jan 2010

Manžel je živnostník, pred 5 rokmi vznikol dlh pretože mu niekto neuhradil vyššiu sumu, tak nemohol zaplatiť ani on. BSM sme mali zrušené pred 4 rokmi. Teraz po 5 rokov sa asi začína niečo diať. Dostal niejakú výzvu na zaplatenie dlhu. Čo nám hrozí okolo majetku?

hga
10. jan 2010

jazminn: 5 rokov? malo by to byt premlcane.

jazminn
10. jan 2010

Čo myslíš premlčané, dlh?

tin007
10. jan 2010

jazminn neviem presne akej povahy je ten dlh, ale ak vznikol z obchodneho vztahu, cize niekomu tvoj manzel neuhrdil fakturu, cize ide o obchodnopravny vztah, tak tam je premlcacia doba 4 roky odo dna splatnosti, ak je to obcianskopravny vztah, tak tam je premlcanie az po 10 rokoch. ak chces presnu odpoved, najlepsie je obratit sa na nejakeho pravnika a hlavne mu ukazat dokumenty, na zaklade ktorych je dlh vymahany, alebo skus napisat do fora porada.sk

hga
10. jan 2010

tin007:

vseobecne premlcacia doba - obchod 4 roky, obcan 3 roky

10 rokov je len pre ROZSUDOK a UZNANIE DLHU

tin007
10. jan 2010

hga asi som napisala zle, ze to by bolo podla obcianskopravneho vztahu, u obcana su to 3 roky, jazminn vsak nepise co presne manzel dlhuje, pise iba: ...tak nemohol zaplatiť ani on. takze ten dlh mozu byt aj odvody, ci dane a tu napr. zakon o soc. poistovni hovori o 10 r. premlcacej dobe č 274/1994

jazminn
10. jan 2010

Môj manžel robil trojstranný obchod ako sprostredkovateľ. Nakúpil v Poľsku a predával do Maďarska. Ten Maďar prišiel na Slovensko s úmyslom okradnúť ho. Podpísal zmluvu ako zástupca firmy z ktorej sa niekoľko dní predtým vypísal a za tovar dodnes neuhradil, je tomu už 5 rokov, no a Poliak doposiaľ nemá zaplatené. Zatiaľ neboli žiadné súdy nič, pretože manžel ako slovenský občan môže byť súdený len na Slovensku a Poliaci zatiaľ na Slovensko nič nedali, pretože by prv museli zaplatiť niejakú čiastku z dlžnej sumy. Nemajú istotu, že to vyhrajú, tak zatiaľ len z poľského súdu prišlo niejaké vyzvanie, že má uhradiť dlžnú sumu.
Cez GP sme dávali udanie na maďara do Maďarska. Ale tam je asi taká korupcia, že hrúza. Podľa nich človek ktorý
prišiel s úmyslom okradnúť niekoho a dlhuje mu 5 rokov sumu viac než 1milion nespáchal trestný čin. Zrušili všetko a napísali, aby sme sa obrátili na občiansko-právny súd. Zase všetko odznova. Je tu dlavne jazyková bariera, vypovedáte na polícií v maďarsku a tlmočník to preloží ako jemu pasuje. Mne hlavne ide majetok, uvažujem, či sa napríklad fiktívne nerozviesť? Samozrejmä máme advokáta, ale prečítala som tu, že sa tu zaoberáte takýmito problémami tak som napísala aj ja. Ďakujem.

hga
10. jan 2010

tin007: soc poist je zakon č. 461/2003 Z. z.

hga
10. jan 2010

ak mate advokata tak sa obratte na neho pre radu.

mirica
11. jan 2010

andzi - s tými pôžičkami sme sa zaoberali aj my.....no a povedali nám niečo takéto .....je pravda , že sa dajú zrušiť pôžičky zobraté bez vedomia druhého manžela . V praxi toto ale znamená aj to , že tá spoločnosť má nárok na to aby jej manžel peniaze vrátil - čiže ho môže dať na exekúciu ....a ak bol byt kúpený počas manželstva a ešte nie je vysporiadané BSM , tak ho každý z manželov vlastní v 1/1 , čiže každy manžel vlastne vlastní celý byt , a exekútor môže dať do dražby celý byt a nie len polovicu.

dzanina
13. jan 2010

Ahoj janina, tak teda mám pocit, že plávame na rovnakej lodi. Mám priateľ s ktorým žijem a má presne tie isté problémy ako ty. Sme už z toho na nervy, ešteže sme na to dvaja. Ak zareaguješ, napíšem ti viac, zatiaľ sa drž, veľmi ti držím palce, s potdravom dzanína

jordani18
14. jan 2010

ahojte baby,som rozvedená 5 mesiacov a chcela by som si vysporiadať majetok po rozvode.Vlastnime 3 izbový byt a auto,ktoré sme nadobudli počas manželstva.Byt mame odkupeny a zapisany spoločne na katastri.Manžel by bol najradšej keby som nedostala nič a vyhraža sa mi,že mi vezme deti,ktore mi boli po rozvode pridelene sudom.Byvam s deťmi na podnájme a on sam v našom byteod juna minuleho roku,čiže odišla som ešte pred rozvodom.Ja momentalne nepracujem,som nezamestnana a na najom mi prisieva priateľ,ktoreho mam a pomaha mi už od doby,kedy sme s manželom už spolu nežili usporiadane,čiže od januara minuleho roku.(rozviedli nas v auguste)Peniaze mi priateľ posielal zo zahraničia na učet,z ktoreho som ťahala spoločnu domácnosť,kedže manžel bol dlho na PN,a neprispieval tým par mesiacov do domacnosti.Splacali sme lizing na auto a ked sm nechcela aby nam auto zobrali,musela som davať aj z priateľových peňazí.Teraz chcem vyplatiť len polovicu bytu a 1660€ v hotovosti k tomu,pretože som si do manželstva doniesla vkladnu knižku ,z ktorej sme peniaze vybrali po šobaši a kupili si zariadenie bytu.Ja som po odchode z domácnosti vzala detsku izbu a par skriniek a veci,ktore mi nakupil priateľ i ked ešte za manželstva,ale to už sme žili oddelene.A moju vybavu od rodičov,čo zahrňa dosť veľa od riadov až cez paplony atd...Manžel mi povedal,že by mi najradšej nedal nič,že na všetko zarobil on,kedže ja som oproti nemu mala ubohy prijem a tiež som bola 6 rokov na materskej.Chcela by som si kupiť byt a neplatiť tak drahy podnajom,ale mam pocit,že tak skoro to nebude kedže sa s nim neda dohodnuť. Nechcela by som si brať pravnika,kedže ma to bude stať dosť veľa.Radšej tie peniaze investujem do detí.Manžel mi ešte nesplatil omeškané vyživne,dlži mi ešte 950€ a splaca mi ich po 20-30€ mesačne.Nechcem od neho ani vyplatiť z auta,čo je podla mna fer,a tiež mu ostala väčšina zariadenia komplet prerobeného bytu.Poradíte mi ako postupovať?

jazminn
14. jan 2010

Najlepšie je poradiť sa s odborníkov. Skús to na www.právny.net.sk , je tam aj bezplatný právnik. Aspoň to tam tak uvádzajú.