Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

mel23
12. okt 2010

@krasnulka po porode ked ustupili hormony s tehotenstva to aj mne napadlo 😝 .Ale mozem sa aj rozviest,majdem si super platenu robotu,opravime dom a muzovu byvalu roztrhne lebo nebudeme manzelia a ona z majetku nic nedostane pre deti 😀 😀 😀

krasnulka
12. okt 2010

@mel23 no na to sa ani rozvadzat nemusite a aj tak nemusia jeho deti z majetku nic dostat 😝 staci,ak u advokata spisete, ze vsetok vas majetok bude len vasich deti,alebo tvoj, to je jedno,cize on svoje dieta "vydedi" ale ajtak to je podla mna najlepsie, co by ste mohli urobit,lebo keby sa tvojmu manzelovi nedajboze nieco stalo a zomrel by, jeho polovica by sa delila medzi tebou a detmi a cize aj jeho deti by mali podiel na majetku a kedze je jeho ex zastupca majetku ich deti, mohla by chciet,aby si ju vyplatila z tej casti majetku, ktore by patrili ich spolocnym detom 😝

mel23
12. okt 2010

Momentalne by zdedili dlhy 😀 tak kludne by sa moje zriekli dedictva 😀 .Zatial to riesime cez darovaciu zmluvu,takze je vsetko moje.A jediny majetok je dom a ten je moj lebo som ho kupila pred svadbou takze chudence 😀 a jeho ex by nic nedostali akurat tie dlhy. 😝

krasnulka
12. okt 2010

@mel23 😀 😀 😀 tak to je dobre 😀 😀 😀

mel23
12. okt 2010

@krasnulka to by som nikdy nedovolila aby som ja robila ako blba,sporila kde sa da a ten omyl minulosti a jeho ex by inkasovali.

krasnulka
12. okt 2010

@mel23 no to by som ani ja nedovolila. No od nas nema co inkasovat...my nemame ani svoj byt 😀 byvame v obecnom najomnom byte a to zariadenie? Kaslat nan, ajtak to nema ako dokazat 😀 akurat manzelova poistka, aj tu prepisoval na mna z jeho ex

mel23
12. okt 2010

taku mal aj moj muz.Ked som to videla ze nieco take ma a ze by dostala zo pol miliona dobre ze ma neporazilo 😝 ,hned bezal do banky to prepisat 😀

maggie2
12. okt 2010

@krasnulka deti sú neopomenuteľnými dedičmi. Je absolútne nemorálne voči ktorýmkoľvek deťom ukracovať ich na dedičstve. Každý má síce právo nakladať za svojho života so svojim majetkom podľa vlastnej vôle, ale prepísať niečo len niektorým svojim deťom a druhým nie, je nemorálne.

krasnulka
12. okt 2010

@maggie2 a je moralne, ze ex mojho manzela ukracuje moje deti??? Ked my za nu platime neskutocne sumy za pozicky co ona odmieta a tym ukracuje nase deti? A ked si my dvaja nieco vybudujeme, napr.kupime dom, auto, budeme mat pol miliona na ucte a manzel zomre, my sa na to vsetko nadrieme a jeho ex si sedi doma na zadku a pobera davky od statu a este ju mam nakoniec vyplacat z toho,na co sme sa z manzelom nadreli? Ved by sme boli hlupaci. A je mi jedno ci on niekde dieta ma alebo nie, raz ked nieco budeme mat, bude to pre deti, ktore vychovavame a nie aby som drela na nejaku lenivu zadnicu ktora vyuzije aj smrt len aby mala majetok

maggie2
12. okt 2010

@krasnulka ako myslíš, ale s týmto postojom ďaleko nezájdeš, takisto sa môže stať, že manžel si nájde zase ďalšiu, a keď tá bude ako Ty, pre Tvoje deti ostanú takisto len oči pre plač. Deti za nič nemôžu, jeho deti z prvého manželstva sú rovnocenné s deťmi, ktoré má s Tebou. Bohužiaľ alebo Bohuvďaka ako pre koho.

krasnulka
12. okt 2010

@krasnulka a ak chce jeho byvala dedictvo pre ich dieta, tak nech ide makat a nech si kupi dom aby jej dcera mala co dedit. Ja tiez nedovolim mojmu synovi,aby prijal pripadne dedictvo po svojom otcovi. Sme my styria a vsetko sa bude delit medzi nas styroch. A neviem, ci tebe by sa pacilo, keby tvoj manzel mal niekde dieta, mali by ste dom a velky majetok a teraz by si musela vyplacat jeho ex,pretoze jeho dieta je dedic. To,na co by si sa za cely zivot nadrela, by si musela este z tretiny dat prec. To by sa ti pacilo?

mel23
12. okt 2010

@maggie2
@krasnulka Suhlasim s krasnulkou muzove deti s ex sa nezaujimaju o neho lebo ich maminka nahuckala proti nemu a iba drankaju peniaze,jedno ani nepozna lebo mu ho ex nedala od narodenia.A je normalne podla vas ze ked prislo jeho dieta ku nam prekutralo vsetko aby ex mohla na sude porozpravat do detajlou ako si zijeme a ze po navsteve muzovej dceri mi zmyzla retiazka.Je to normalne? Alebo ked moje dieta sa narodilo zaujimalo niekoho ze nemame pre neho na mlieko a ze ked jeho dcera prisla mala nove zlate nausnice lebo muz platit vysoke vyzivne.jhe normalne ked ja deti nevidim lebo po pri materskej si privyrabam, muz chodi na tyzdnovky aby sme zvladli dom a ich piozicky a ona sa chodi kurvyt,fajci a uziva si vyzivne a to ze nemusi platit pozicky lebo polovici splatil moj muz a druhu co neplati tak po nom pojde exekutar.Je to spravodlive?Tak preco by ma mali zaujimat cudzie deti kvoli ktorim maje dieta namalo co jest.Nech im da ich maminka co si radsej uziva ako by mala dat svojim detom.Ani mojim detom nikto nic neda tak preco by som mala mysliet na druhe?

krasnulka
12. okt 2010

som to poslala sama sebe 😀
@maggie2 a ak chce jeho byvala dedictvo pre ich dieta, tak nech ide makat a nech si kupi dom aby jej dcera mala co dedit. Ja tiez nedovolim mojmu synovi,aby prijal pripadne dedictvo po svojom otcovi. Sme my styria a vsetko sa bude delit medzi nas styroch. A neviem, ci tebe by sa pacilo, keby tvoj manzel mal niekde dieta, mali by ste dom a velky majetok a teraz by si musela vyplacat jeho ex,pretoze jeho dieta je dedic. To,na co by si sa za cely zivot nadrela, by si musela este z tretiny dat prec. To by sa ti pacilo?

maggie2
12. okt 2010

@krasnulka ak Tvoj syn dosiahne plnoletosť nemáš právo zasahovať do úkonov, ktoré on učiní z vlastnej vôle. Čiže ak dedičstvo po otcovi neodmietne, Ty tomu nebudeš môcť zabrániť. O akej tretine hovoríš? Trochu zle rátaš nie? Náhodou môj manžel má z prvého manželstva dieťa a hanbila by som sa čo i len naznačiť aby ho nejak opomenul, alebo robiť nejakú intrigu.

krasnulka
12. okt 2010

@mel23 100 bodov...uplne si to vystihla...vies,niekto to nevie alebo nechce pochopit.

mel23
12. okt 2010

@krasnulka nema skusenosti inak by to pochopil 🙂

maggie2
12. okt 2010

@krasnulka nie nepochopím ako niekto sa môže nechať spracovať momentálnou manželkou a zanevrieť na svoje deti z predchádzajúceho manželstva

maggie2
12. okt 2010

@mel23 naopak, mám dosť skúseností a viem, že sa to rodičom dokáže vypomstiť. A práve tie deti, ktoré uprednostili, ktorým poprepisovali majetky ešte za ich života, len aby deti z predchádzajúceho manželstva nededili, sú schopné vlastných rodičov vyhodiť - medzičasom už z ich nehnuteľností, ktoré dostali do daru od milujúcich a starostlivých rodičov - na ulicu.

krasnulka
12. okt 2010

@maggie2 ja viem, ze nemam pravo zasahovat do jeho rozhodnutia ak bude plnolety,ale pokial nebude a ja zanho budem spravovat jeho majetok a zanho rozhodovat, tak v prvom rade z dedictva jeho otca ruky prec. Ja som tu tretinu len tak sekla to si nevsimaj,ale zober si, ze ty budes s manzelom brat 2 mil.uver a postaviate si dom. Za XYZ rokov splatite uver,dom je vas. Popri tom si budes odtrhat od huby,aby ste mali nasetrene peniaze, kupili si nove auto a zrazu tvoj manzel zomrie-neprajem,uvadzam priklad. A teraz budes musiet napr.300 000sk vyplatit matke jeho dietatu.Takze siahnes na uspory a vsetky vyberies alebo si pojdes zobrat pozicku ktore budes platit 10 rokov,len aby matka toho dietata mala za co fajcit, slopat a uzivat si? No uz ma len vidis...urcite nikdy nebudem driet na cudzie dieta, a nech je to kludne mojho manzela. Uz teraz mam dost,ked si predstavim, ze sa zamestnam a manzelova ex si hned poziada o vyssie vyzivne,lebo ja robim,mame vacsi prijem. A planujem ist za par rokov na vysku,ktoru mi budu platit moji rodicia. Takze ja sa budem popri praci ucit, naukor svojich deti,lebo ten cas by som mohla stravit s nimi, nemale peniaze za skolu mi poskytnu moji rodicia a ked vystudujem, bude priklad dobre zarabat a jeho ex bude mat samozrejme uzitok na mojej drine a mojich rodicoch,ktory mi budu platit skolu. Je to normalne? Vsak uz tarez sa mi noz v kapse otvara ked si spomeniem, ze nas ta spina -jeho ex bude cely zivot stavit

mel23
12. okt 2010

@maggie2 tonie je spracovanie momentalnou manzelkou.Ked muzova dcera zacala chodit ku nam mala ma rada kym sa jeho ex nedozvedela ze ma priatelku potom chodila na 2 hodini 1-2 krat do mesiaca lebo ju ex nepustila a tak ju spracovala ze to nebola ona ale jeho ex v obale jeho dcery,bol to iny clovek.Preto si moj muz povedal ze pocka kym nebude vacsia a dostane rozum a nebude pocuvat svoju vysinutu matku ako jej tlaci do hlavy kalerab.
A dom je len moj nie je prepisany na deti lebo som si ho kupila pred svadbou a keby chceli muzove deti dedit nech si dedia majetok ich rodicov 😀 DLHY CO MAJU lebo to je jediny majetok co maju.A vsetko co je moje riesim cez darujucu zmluvu aby to nepatrilo do BSM ale vylucne len mne

krasnulka
12. okt 2010

@maggie2 on nezanevrie deti z predchadzajuceho manzelstva,len urcite nebudeme makat na lenivu rit jej matky. A mojim detom kto da,co? Nikto nic. Ak chce pre svoje dieta majetok, nech ide makat ako budeme my aby sme my mali a aj nase deti. Jednoducho, jeho dieta mna nezaujima tak isto,ako nu nezaujimaju moje deti. Deti mam rada, nemozu za nic,ale nenecham sa ojebk.t.Mysli si o mne co chces,ale ak by si mala exekutorov na krku, pol milionovy dlh a vysoke vyzivne na ktore by si nemala,neviem,ako by si reagovala na mojom mieste. A este som zabudla, ukracovala by si kvoli tomu svoje vlastne deti.

krasnulka
12. okt 2010

@mel23 tak tak,dobre mas...v prvom rade musis hladiet na seba a svoje deti a nie na deti manzela a jeho uzasnej ex. My tiez, zatial by sa dedili len dlhy,ale bohuzial,ich dlhy by som asi aj ja dedila po manzelovi,takze by som bola na tom osrana....

mel23
12. okt 2010

@krasnulka nemusis dedit da sa vzdat dedictva

maggie2
12. okt 2010

@krasnulka kým manžel zomrie, s najväčšou pravdepodobnosťou už deti budú plnoleté a s ex už nebudete mať nič spoločné. Zabúdaš, že dedičstvo sa delí tak, že automaticky Tvoja polovica majetkového podielu z manželstva sa nededí, ostáva Tebe. Dedí sa len to, čo sa "nadrel" manžel, ktorý má záväzky voči svojim deťom, a to zo zákona (neopomenuteľní dedičia) Čiže uvediem príklad. Máte dom v hodnote 130.000 eur . Dedí sa polovica domu v hodnote 3 miliónov. Ak Tvoj muž mal napríklad dve deti s Tebou a jedno dieťa z predchádzajúceho manželstva, tak Ty aj Tvoje deti zdedíte spolu 3/4 tri štvrtiny (3x po 1/4) z polovice domu (druhá polovica je stále Tvoja) a 1/4 z polovice domu teda 1/8 - jednu osminu, dedí manželovo dieťa z prvého manželstva. Čiže ho budete musieť vyplatiť cca 16.000 eur, pričom v Tvojej rodine ostane tá hodnota cca 114.000 eur. Čo si myslím vôbec nie je nespravodlivé, jednoducho to manželovo dieťa má zákonný nárok v príslušnom dedičskom podiele, na to, na čo sa on - použijem Tvoje slová "nadrel".

maggie2
12. okt 2010

@mel23 ak Ti manžel na to pristúpil, je to jeho vec, že Ti tak dôveruje, a všetko Ti prepisuje, ale v prípade rozvodu by šiel na ulicu, to si je snáď vedomý

mel23
12. okt 2010

@maggie2 To mas pravdu ale zo skusenosti viem ze deti ostanu lipnut na matke /ked sa jedna o zdieranie a ublizenie svojmu ex/,tak ex vie byt velmi manipulativna a zhrabla by aj ona .Ked chcu mat nieco nech su deti pri otcovi

mel23
12. okt 2010

@maggie2 Neprepisuje to on ale moja rodina lebo vsetko co zarobi ide na pozocky s jeho ex a na vyzivne a co zarobim ja tak na deti a na dom.Cize vdaka svojej ex nema nic a za dlho nic nebude mat.A preto nemienim nic davat cudzim detom iba svojim.Aj keby sa nic neprepisovalo dom bol a je len moj lebo pred manzelstvom som si ho sama kupila.

krasnulka
12. okt 2010

@maggie2 ja ti zas uvediem tento priklad. Moji rodicia si pred 23 rokmi kupili 4 izbovy byt.Teraz ho cely prerabaju za dost velke peniaze. Maju v plane za 10-15 rokov kupit dom. Byt nechat mne alebo mojmu bratovi. Tomu druhemu sporia nemale peniaze,aby sme mali rovnaku cenu. Ja si necham dom, bratovi daju peniaze v takej sume,aky ma ich byt hodnotu. Ten byt po mojich rodicoch prepiseme na mna a jasne ze aj na mojho manzela. Teraz keby zomrel, chces povedat, ze ja bdem vyplacat manzelove dieta z niecoho, co kupili a na com sa nadreli moji rodicia? Uz aj! Mohla by som jeho dietatu osrat paty. Viem ze som hnusna,ale preco by jeho decko malo tazit z niecoho,na co ani ja a ani moj manzel nedame ani korunu? Prosim ta pochop,ze mna vobec jeho dieta nezaujima. Ja mam svoje deti dve a moje deti tiez nikoho nezaujimaju. A uz aj ked zoberiem do uvahy tvoj priklad,preco by som vyplacala 16.000 eur jeho dietatu, ked ja som vstupovala do manzelstva s manzelovymi pol milionovymi dlhmy a teraz by mala byt jeho ex s dieckom v baliku? To by som musela byt na hlavu padnuta. A keby som mala dat niekomu 16.000 eur,tak ich radsej dam detom v domove alebo inym,ktory to potrebuju ako jeho dietatu, ked jej matka sedi doma na riti a nehne prstom,len taha prachy zo statu a tazi z vyzivneho.

maggie2
12. okt 2010

@mel23 Také zákon vôbec nepozná, že keď chcú deti niečo majú byť pri otcovi. Sorry

mel23
12. okt 2010

@krasnulka to je dobre OSRAT PATY 😀 😀 😀