Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

kaktusik007
18. dec 2013

@najorbitka podla mna charakter zial nebude, tu ide o to ze zadarmo prisiel k prachom, a preco by ti ich mal nechat... este charakter by bol ak by ste sa dohodli a darovali dom svojim detom.... alebo aspon on keby tak spravil s tou svojou polovicou....

najorbitka
18. dec 2013

@kaktusik007 mam pocit ze ho poznas 😉 uvidim a potom sem napisem ako to je vsetko stym majetkom ak by sa niekto dostal do takej situacie nech vie co ho caka.

kaktusik007
18. dec 2013

@najorbitka no toho tvojho nepoznam, ale viem, ako sa chova kreten.... ☹

najorbitka
18. dec 2013

@kaktusik007 asi skusenosti ....je mi to luto,ale ja budem zit kludnejsie sama ako snim.Len este to pokial bude tak sa dostanem do blazinca.Jedno co ma drzi tak su deti.Ved tie za nic nemozu a musim mat vela síl.Ale sme skratka silne zeny a vydrzime 😉

kaktusik007
18. dec 2013

@najorbitka su aj horsie veci... aj ten moj je ... a ostatni sa chytaju za hlavu, ze co vsetko robi... ale fakt su aj taki, co robia este horsie... takze to ma vzdy tak nejako drzalo nad vodou, ze este to nie je az tak uplne ze cele zle...

draik
18. dec 2013

@tilly
Najrýchlejšie to pôjde vtedy, ak jeden z manželov je SZČO. V tom prípade návrh podáva druhý z manželov a súdne konanie je prakticky formalita.
Ak by šlo o návrh na zrušenie BSM z dôvodu rozporu s dobrými mravmi, tak by súd vykonal dokazovanie, či je tomu naozaj tak.

tilly
18. dec 2013

@draik super, dakujem, tak to urobime tak, ale problem asi bude v tom, ze ja som szco a ja mam vo vylucnom vlastnictve vlastne vsetko, len nechceme, aby v buducnosti isli veci do BSM, vzdy len do vylucneho vlastnictva toho, kto vec kupi...
po novom roku idem na to, navrh si viem spracovat, len som chcela vediet, ako to funguje v praxi, dik

draik
18. dec 2013

@tilly
Rado sa stalo.
Za manželstva ste si nič nič nekúpili, žiadnu vec?
Ak naozaj nemáte nič v BSM, existuje možnosť zúženia BSM notárskou zápisnicou. To by sa vzťahovalo na majetok nadobudnutý po jej podpise.

tilly
18. dec 2013

@draik kupila som dom od rodicov, on mi dal notarsky overene cestne prehlasenie, ze s tym suhlasi, to je zalozene v katastri a kupila som ho za peniaze, ktore som mala z predaja domu, ktory som mala tiez vo vylucnom vlastnictve, auto mam na seba (pouzivam k praci, cize nie je bsm), ucty na seba tiez, to neviem, ci by partili do BSM, ale ten ucet som mala zalozeny este pred manzelstvom, podielove fondy som robila uz v manzelstve... tak neviem, ta notarska zapisnica by sa mi viac hodila...
este uvazujem, ze by sme dom prepisali na decka, kvoli podnikaniu...

dakujem

draik
18. dec 2013

Dom ok, ešte aj auto zrejme ok, ale zarobené peniaze počas manželstva sú už BSM.
S prevodom majetku na deti, najmä, ak sú maloleté, môže byť len viac komplikácií ako úžitku.
Držím palce, nech sa rozhodnete správne a nech to rýchlo zrealizujete.

tilly
28. dec 2013

@draik dakujem

gabina38
30. dec 2013

Ahojte . Asi ako všetky som po rozvode a bývam v prenajatom byte. Stále hľadám nejakú stránku , kde by som si niečo prečítala ako to je s delením majetku po rozvode . Navrhla som sumu môjmu ex , ale nechce ani počuť. Bývali sme so svokrou v 4 podlažnom rodinnom dome. Neviem či ja mám vôbec na niečo nárok . Navrhla som sumu 4000 eur , čo je suma vlastne so zariadenia nášho podlažia a započítala som nejaké veci , ktoré sme kupovali do záhrady ( kosačka , drevený nábytok , veľký gril atď. Ale povedal mi , že je to moc .
Už rok pred rozvodom som žila sama s deťmi , ale po rozvode vzhľadom na to , že robím nočné a mám aj zdravotné problémy nám súd určil striedavú starostlivosť o deti . 4 roky pred rozvodom môj ex rozdelil účty a svoje peniaze si nechal na svojom účte a viem aj to , že mal podúčet , kde si odkladal peniaze , ktoré si zarábal pomimo. Mne , len vydeľoval niečo mesačne. A ja som sa dostala aj do mínusu na karte . Chcela by som si to dať do poriadku. myslíte , alebo poradí mi niekto či mám nárok aj na tie jeho odložené peniaze a či sa to vôbec bude dať zistiť, lebo viem , že v lete tohto roku zmenil banku . Veľmi pekne ďakujem za Vaše ctení rady .

mimikas
30. dec 2013

@gabina38 mas narok na polovicu vsetkeho co ste pocas manzelstva nadobudli a teda aj na jeho tajne uspory, vypisy z bank sa daju ziskat aj po case, banka musi evidovat vsetky svoje ransakcie. Chce to pravnika ktory v tom vie chodit, nedaj sa okradnut,

gabina38
30. dec 2013

Právničku som si brala aj k rozvodu , lebo sľuboval , že mi deti nechá. A ? Hneď na prvom pojednávaní hovoril úplne ináč. A skončilo to tak ako som písala . Striedavá. Deťom sa to nepáči , ale musia. Nechcela som sa hádať , chcela som sa dohodnúť , ale ináč to asi nepôjde . Pôjdem za právničkou. A veľmi pekne ďakujem , že za odpoveď.

aduska1003
7. jan 2014

Dobry den. Chcem sa spytat s priatelom mame byt a predavame ho , dohodli sme sa kto si co zobere s domu , ale nikdy nie je iste ako to dopadne po predaji bytu ,,viete mi niekto poradit ako napisat dohodu na papier a potom to by som to chcela ist dat notarovi orazit. Dakujem.

m1964
19. jan 2014

Dobry den. Precital som si tu vsetkych 21 stran.
Po 25 rocnom manzelstve, riesim manzelkinu neveru a jej milenca - rozvodom. V novembri 2013 som si cez pravnika podal navrh na rozvod. V januari boli osobitné pohovory na UPSVaR ohladom 17 rocneho syna, nakolko mu bude pridelena koluzna opatrovnicka. Syna caka este samostatny pokec s koluznou. Mame byt, nie sme zatazeny ziadnymi uvermi a ani pozickami. Bezne vybavenie domacnosti. 90% vybavenia do bytu som kupoval ja, nakolko manzelka mala velmi slaby prijem. Priznala, ze sice som skoro vsetko kupoval ja, ale ZO VSETKEHO CHCE 1/2. Teda aj zo synovho pocitaca, jeho detskej izby, neberie ohlad na nic. Ani na synove, potreby. Mam aj starsieho syna, ktory pracuje v Cechach a v tomto byte ma stale trvali pobyt. Mojou snahou bolo sa dohodnut s manzelkou na tom kto si co po rozvode necha - zoberie. Manzelka neakceptuje ziadnu debatu, vraj az po rozvode. Byt v ktorom byvame, predpokladam sa nebude dat len tak vyplatit. Bol som v banke kde mi povedali, ze je moznost uzavriet zaloznu zmluvu na uver a na zaklade nej, kto ju uzavrie, vyplati toho druheho. Cena bytu sa vraj orientacne stanovy v banke podla lokality, m2 a pod. Nebude sa prihliadat na rekonstrukcie, ktore boli urobene.
Mam v plane nasledovny postup :

- chcem riesit BSM ihned po pravoplatnom rozhodnuti sudu o rozvode
- spiseme s manzelkou dohodu o rozdeleni majetku, kto si co necha - zoberie, podpiseme to u notara
- zistim si pribliznu cenu cez banku a navrhnem manzelke zaloznu zmluvu
- po podpisani zaloznej zmluvy, sa byt prepise na katastri na moje meno
- s tymto novym vkladom do katastra, pridem do banky a na zaklade toho banka vyplati manzelke hodnotu bytu
- byt bude na mna, syna chcem k sebe - este neviem ci aj on chce byt so mnou
- byt bude v zalohe pre banku, pokial nesplatim uver z ktoreho vyplatim manzelku

Je to dobry postup alebo som na nieco zabudol ?

Druha varianta je :
- ze syn sa prida k matke - ja si ho nebudem uplacat, presviedcat, uz je velky a mal by vediet "ktorá bije"
- odstahujem sa do podnajmu
- manzelka zoberie na seba zaloznu zmluvu a mna banka vyplati, potom si kupim byt
- ak nie, podam navrh cez ptravnika na rozdelenie BSM, aj keby mal ist byt do exekucneho konania

Samozrejme, mne sa jedna o zachovanie bytu a domova pre synov, hoci by som aj mal vyplatit manzelku, ktora si bude uzivat za moje peniaze s milencom.

Alebo ako by som mal postupovat ?

m1964
20. jan 2014

@m1964 prepacte, usla mi tam gramaticka chyba.

zabka88
21. jan 2014

@m1964 podľa mňa rozmýšľaš dobre, len pozor na trojročnú lehotu na dohodu o rozdelení BSM...
manželka má zákonné právo na 1/2 hnuteľných vecí v domácnosti bez ohľadu na výšku svojich príjmov v manželstve, do vybavenia domácnosti sa nepočítajú veci osobnej potreby.

držím palce, prajem čo najmenej bolestný rozvod a bezkonfliktné vysporiadanie sa ..

m1964
21. jan 2014

Ďakujem za odpoveď, každému kto mi pomôže radou a názorom. Nikdy som si nemyslel, že raz budem donúteny riešiť manželstvo rozvodom. K tomu termínu 3 rokov poviem toľko, neskutočne som sa sklamal v manželke a určite to nebudem naťahovať 3 roky. Predpokladám, že v lete bude 1. stánie a zároveň aj posledné. Po právoplatnosti rozsudku, budem okamžite riešiť majetok. Neexistuje aby som s takou ženou žil v jednom byte. Nebudem na nič čakať. V mojom niku vidíte rok narodenia, nemám veľa času a život rýchlo uteká. Ja už spisujem, čo doma máme, aby bol jednoznačný zoznam na podelenie si veci. Manželka sa so mnou nebaví a nič nerieši, asi si myslí, že cúvnem a stiahnem návrh na rozvod. Domnievam sa, že byt bude veľký problém a tu nie som si istý či nepríde k licitovaniu, že kto dá viac, tak ten si byt nechá. Predsa som len bežne zarábajúci chlap, nie, zle som povedal, podpriemerne zarábajúci, kedže mám príjem v čistom do 500€. Zamestnanie nemôžem teraz zmeniť, lebo v banke mi povedali, že musím byť v pracovnom pomere minimálne 13 mesiacov, teda 2. rok aby začal, inak nedostanem úver. Takže som bloknutý zamestnaním, výškou príjmu a teda aj výškou úveru na bývanie. Na druhej strane si vravím, či to bude správne, že ja sa zaviažem úverom, budem prežívať z dňa na deň, manželka dostane od banky peniaze a tie si bude užívať s milencom. Nemal by som radšej ja zobrať peniaze od manželky, vzdať sa bytu, nech sa manželka zaúveruje a ja si zariadim svoj život, že nemám pozerať na syna, ktorý je na strednej v 2. ročníku ?
Ako by ste to riešili na mojom mieste ?

zabka88
22. jan 2014

@m1964 Musí to byť pre vás veľmi ťažké obdobie, ale teraz sa potrebujete odosobniť a uvažovať čisto racioálne, aspoň jeden z vás dvoch musí myslieť na deti a zjavne ste ten rozumnejší a zodpovednejší vy. Skúste si urobiť prieskum trhu nehnuteľností ak by ste zvažovali byt predať resp. nechať sa vyplatiť manželkou, aby ste vedeli čo si za vašu čiastku budete môcť dovoliť (resp. či a v akej výške by vám banka dala úver na novokupovanú nehnuteľnosť) , či by to bolo vhodné bývanie pre vás a dve deti. Rozmýšľajte aj v súvislostiach, že syn by možno musel meniť školu pred maturitou, či by toho nebolo veľa zmien na neho, či je dostatočne silná osobnosť to spolu s rozvodom rodičov ustáť. Na Vašom mieste by som si predpokladám byt nechala a radšej vyplatila manželku, a následne si hľadala lepšie platenú prácu, z ktorej by som sa snažila úver čím skôr splatiť. Toto riešenie sa mi zdá síce ťahšie pre vás, ale lepšie pre vaše deti - jednak pre 17 ročného syna a jednak pre staršieho, ktorý sa bude mať kde vracať. To že pracuje, neznamená že ešte nepotrebuje rodičovské "zázemie".

Viem že je mi to ľahko radiť, keď nie som vo vašej koži, ale snažte sa aby vaša zatrpknutosť z chovania manželky nerozhodovala za vás.. skúste vôbec nerozmýšľať nad tým, čo bude ona robiť s tými peniazmi, skôr to berte ako "vyplatenie si slobody a šance na nový začiatok"... verím že vás v živote čaká ešte veľa dobrého a keď vás to upokojí, osoby ktoré si stavajú šťastie na nešťastí iných nebývajú dlho šťastné.....

skúste sa na rovinu porozprávať aj so synmi, už aj 17 - ročný je dosť starý na to, aby pochopil súvislosti a majú vlastný rozum ,pochopia komu na nich záleží..

m1964
22. jan 2014

@zabka88

Dakujem za odpoved zabka88. Je to tak, zvazujem realne moznosti, co urobit, aky to bude mat dosledok a aby som zo sebou nevypiekol. Dnes som bol v banke s navrhom, ze ci by nebolo lepsie aby manzelka sa zaviazala uverom a nech mna vyplati.

V banke : - kde pracuje vasa manzelka a kolko zaraba ?
Ja na to : - nepracuje je nezamestnana a robi na dohodu - nacierno 2€/hod.
Banka : - no, tak manzelka, nedostane ziaden uver

Z toho mi vychadza, ze zatial len ja mam moznost manzelku vyplatit. No nie je mi jasna jedna vec, kto a na zaklade coho stanovi cenu bytu ? Urcite manzelka nezoberie 10k € a bude spokojna, bude chciet viac. Na to ma rozvedene kamaratky, ktore jej poradia ako ma vyzmykat. Budem si musiet urobit súdnoznalecký posudok na ocenenie bytu ? aby manzelka vedela, kolko ma hodnotu ten byt ? a bude respektovat tento posudok ak ho dam vypracovat ja ? alebo nech ho necha urobit manzelka ? alebo nech to nariadi súd ?
Nechcel by som ist do fatalnosti, teda nechat exekucne sudom predat byt.
Presne tak ako ste pisala, mne sa jedna o zazemie pre synov, aby sa mali kam vracat, po case aj s partnerkami alebo svojimi detmi.

zabka88
31. jan 2014

@m1964 znalecký posudok je dobrý keď sa neviete dohodnúť, inak stačí určiť cenu porovnaním trhových cien obdobných bytov v obdobnej štvrti. Dohoda o vyrovnaní BSM by mala vyhovovať obom stranám.

lienka.7
31. jan 2014

@m1964
v prvom rade pozerajte na seba a svoje zaujmy. viete ako zareaguje vas syn?
ja som zazila aj situacie, ze akoze bol na strane matky, a v skutocnosti tahal s otcom...
pokial sa nedohodnete, bud jeden druhého vyplatit musi, alebo sa byt preda a vynos sa rozdeli na polovicu. znalecky posudok nariadi sud a platite ho na polovicu. menny zoznam veci by som nevypracovavala, lebo o co vsetko sa budete sudit, z ten sumy sa potom vypocitava jednak poplatok sudu a jednak potom odmena pravnikovi, cize lepsie, resp. urcite lacnejsie je sa sudit, "iba" o byt.
nepisete, aky mate byt - nie je lepsie ho predat, rozdelit peniaze a kupit si nieco vlastne a tak pomaly zacat od znova???

m1964
31. jan 2014

@zabka88 Ved prave, to je to coho sa obavam, ze manzelka povie, ze chce 35k, lebo tolko je asi tak polovica hodnoty bytu v lokalite kde bývam. No a to je na hrane, uver z banky + nieco od rodiny. Ostal by som vo velkom riziku, stat sa moze hoci co, pridem o pracu, ochorejem a pod. Neostane ziadna rezerva na preklenutie spatnych casov. Som typ cloveka, ktory radsej mysli na to ako sa to pokazi, nez by som si nahovaral, ze az sa to stane, tak potom to budem riesit. Tuto vec by som chcel mat urcite pod kontrolou. Skor si myslim, ze tolko nech da manzelka mne, aj ked ona tolko tiez nevie pozhanat a nakoniec budeme musiet byt predat za ovela menej a tie odrobinky si este aj rozdelime na polovicu.

m1964
31. jan 2014

@lienka.7 Dakujem za odpoved. Nepotrpim si na to aby mi niekto vykal, takze kludne si mozeme tykat, ak s tym suhlasis. Ten zoznam veci som chcel z dovodu, aby sme sa vedeli s manzelkou predbezne dohodnut mimo sud, kto si co zoberie. To sa podla tychto diskusii, co su na predchadzajucich 21 stranach, da dohodnut a podpisat u notara. No ako som pisal uz skor, manzelka nie je pristupna ziadnym diskusiam - povedala ze az po rozvode. Tak dobre, pockam, nebudem tlacirt na pilu. Mladsi syn / 17 /, aj ked je citovo viazany na matku, zistil ze mu matka klame a zavadza ho. Ako na to prisiel ? Zaciatkom Januara mu manzelka povedala, ze ak sa prida na jej stranu - bude mat kde byvat, spat, bude onho postarane, bude moct chodit do skoly. Vravel som synovi - popytaj sa matky kde budes byvat, kolko tam bude ludi celkom, ci je to panelak, alebo rodinny dom, ak je tam viac ludi - ako su stari, ako to budes mat daleko do skoly, budes byvat v tom istom meste, alebo na dedine, alebo 30km daleko a budes musiet dochadzat ? Toto su myslim prakticke otazky, povedal som mu ich viac a navadzal som ho na to aby si dobre preveril kam vlastne jeho matka pojde aj s nim ak sa prida na jej stranu.
Syn si to nechal ulezat v hlave a nedavno sa jej na to opytal. Manzelka mu povedala, ze to byvanie nie je take jednoduche, ze sa to neda poriesit ani do tyzdna, ani za mesiac. Popytal sa aj ine veci a vyslo mu z toho, ze ak ja sa postaram o to, aby som mohol mat tento stavajuci byt, tak chce ostat so mnou, lebo u mna ma istotu a stabilitu zarucenu. Toto povedal aj na pohovore s kuratorkou, ktora mu je pridelena pocas rozvodoveho konania.
Syn ma byt aj na sude vypocuty, bez rodicovskej pritomnosti a sud potom rozhodne, ku komu ho prideli.
Synovi som povedal : - ak sa predsa len rozhodnes pre matku, ja ti to vycitat nebudem. Ak budem byvat v tomto byte hoci aj sam a tebe sa nebude pacit byvat s mamou a jej milencom, popripade s dalsimi v tom byte - dome, dvere mas ku mne stale otvorene. Zavolas mi, dostanes kluce a VITAJ DOMA.

V tomto byte byvam od svojich 2 rokov, teda 48 rokov. mam aj starsie syna / 23 /, ktory pracuje v CZ a 2-3 do roka pride DOMOV na dovolenku, na sviatky a pod. Nie som viazany citovo na tieto panelove steny, viem si predstavit zmenu, ale rad by som tento byt zachval pre synov ako ich DOMOV. Vsade inde, to uz nebude ich domov, bude to len dalsi byt.

Takze este raz v skratke, su len 3 moznosti :
- ja vyplatim z bytu manzelku
- ona vylati mna
- byt sa preda a peniaze rozdelia

Nikde som tu ale cital, ze ten co druheho vyplati, mu ma aj zabezpecit nahradne ubytovanie a platit ho 6 mesiacov a ze ked odmietne 3 navrhy na byvanie / ubytovna, garsonka a pod. / tak uz nie je povinny mu nic hladat.
Toto som nepochopil.
Akoze ja vyplatim manzelku a mam jej este aj zabezpecit ubytovanie ?
Vie mi to niekto objasnit ako to vlastne je ?
Dakujem.

lienka.7
1. feb 2014

@m1964
ty jej das 35 000 € za 1/2 bytu a este jej mas platit nahradu???? vsak ju vyplacas z polovicky, to je vsetko....
urcite to muselo byt v spojitosti s niecim inym, nie prave s vysporiadanim BSM.
jedine na co si daj pozor, je, ze si pisal, ze je nezamestnana....ak je prestana, tak moze od teba po rozvode ziadat vyzivne na manzelku...tusim je to do 5 rokov po rozvode - ovsem za predpokladu, ze sa znova vyda samozejme...

m1964
1. feb 2014

@lienka.7
Asi mi usla ta spojitost, musim si to vyhladat kde som to cital v tomto vlakne. Ano to viem, že moze ziadat vyzivne, no domnievam sa ze to sa odzrkadluje aj od mojich zivotnych nakladov a aj od toho ako ona je iniciativna vo vyhladavani prace. Domnievam sa, ze ak syn bude prisudeny mne a ona mi bude mat platit na vyzivne , priklad 10 € , lebo je nezamestnana, tak je anachronizmom aby som ja este jej platil 200 € na vyzivu lebo je bez prace. To by bolo chore, ale mozne na Slovensku. Zatial ti dakujem za odpoved a ak by ta nieco napadlo, tak napis.

kaktusik007
2. feb 2014

@m1964
@lienka.7 v asi 2005 spravili novelu zakona o rodine, aktualne nestacina vyzivne na rozvedeneho partnera to, aby bol ex nezamestnany, skuma sa nemoznost sa zivit - cize ak je manzelka iba nezamestnana, je to v pohode, ak by bola aj na invalidnom dochodku - je to viac menej potom pravdepodobne, ze by to preslo - predsa len ako invalid ma hladanie prace rapidne ztazene.

Inak, nezavidim ti. Dotahovacky o bsm su narocne, my sme to riesili cez skoro rok a pol - ale teda min. Tyzden som to akurat niesla na kataster. Prajem vela sil.

m1964
3. feb 2014

@kaktusik007 Ahoj. Nakolko manzelka nechce komunikovat a urcite rozmysla len nad tym ako robit naprieky, vies mi povedat, napisat v bodoch, ako si postupovala ? Teda boli ste jedneho dna pravoplatne rozvedení a potom ? mala si snahu sa dohodnut a EX nie ? Prestalo ta bavit to dohaovanie a prve kroky boli ............ ?
Myslim, ze cim skor zacnem, tym skor sa zivot da do normalnych kolaji a skoncia nervaky.

kaktusik007
3. feb 2014

@m1964 ja som sa s ex chcela dohodnut este pocas rozvodoveho konania, ze by sme sa dohodli a spisali to a podpisali az ked by bola pravoplatnost rozvodu.... mali sme byt na hypo kde som byvala ja s detmi (ex neplatil absolutne nic - ani hypoteku samozrejme) a stavebny pozemok... ex chcel poriesit iba cast - zmensit uvery (mesacne boli dost vysoke, boli na par rokov len - proste predlzit splatnosti chcel a tym by sa znizila mesacna splatka) a chcel predat pozemok este pocas manzelstva. s tym som nesuhlasila a dala som embargo na cokolvek az do rozvodu -- lebo moj ex je pscyhopat a bolo mi jasne, ze ked zmensim splatky na byt a predam pozemok, ako chce, tak sa ho nikdy nezbavim a s bytom by boli natahovacky.... takze ja som mu vravela ze po rozvode... samozrejme po rozvode uz on nemal zaujem - proste ma trestal stylom ze ked som ja potreboval ty si nesuhlasila, teraz nesuhlasim ja...

asi po 9 mesiacoch mi poslal konecne prvu sumu, ktoru by rad aby som ho vyplatila, 8 tisic eur... navela navela soms uhlasila a klasika -- zacal zvysovat poziadavky. o mesiac to bolo 16 tisic a o dalsi mesiac na to uz prostrednictvom advokata ziadal takmer 25 tisic eur.

tak som ho poslala kade lahsie, ale teda advokatovi som odpisala preco jeho narok povazujem za totalne premrsteny a ze preco uz aj tych 8 bolo podla mna premrstenych, vzhladom na skutocnosti typu neprispievania na splatky hypo, na domacnost a podobne (mam o tom rozsudky este pocas manzelstva mi bol povinny platit manzelske vyzivne, pretoze mi zo dna na den odmietol dat peniaze a absolutne ho nezaujimalo, z coho mam zivit nie ze seba, ale ani nase deti... ma nechal s prijmom 199,60 eur platit hypo a naklady na byt 700 eur mesacne plus strava, energie a tak... proste hajzel)... takze vzhladom na to vsetko som sa potom s advokatom stretla, zdovodnila som preco nesuhlasim a to stretko bolo dost narocne, ale advokat pochopil....
a potom advokat prisiel s ponukou, ako ktora sa mi tiez nepacila, ale kedze moj ex je psychopat - a to myslim ako fakt, ako psychiatricky dolozitelny fakt - cize u neho jeden den tak a o pat minut nazor totalne opacny -- tak som tu ponuku zobrala.... a normalne nechapem, advokat ho prinutil podpisat tu dohodu o bsm v tom zneni ako sme sa dohodli a vdaka vlastne jemu mam to bsm vyriesene a byt je uz moj - zrovna dnes som zaniesla zalozne zmluvy, co si beriem novu hypo iba sama na seba a tu co mam spolu s ex vyplacam.

proste to beriem tak, ze vsetko cosi stoji, aj zbavenie sa psychopata. Aktualne je februar 2014, ja som bsm zacala riesit este teda pocas manzelstva v oktobri 2012... cize takmer rok a pol. a ak by sa do toho neobul ten advokat tak neviem ako by sa to reisilo, v podstate by som to musela dat na sud - lebo inak by som sa nedostalal ani k casti penazi, co som zaplatila za neho, aby som nebola v uverovom registri pre neplatenie (kedze som potrebovala iny uver dostat).

urcite sa skus dohodnut - a utras si, ci hra proti tebe alebo s tebou fakt, ze po 3 rokoch od pravoplatnosti rozsudku o rozvode ma kazdy 1/2 a prejde to do podieloveho vlastnictva.... kamoske to hra v prospech, mne to hralo proti -- takze ja ak by som sa nedohodla, musela by som to dat na sud... ale to je individualne.
sud je nebezpecny aj v tom, teda ja som videla riziko a preto som vzala aj dohodu s ktorou nie som uplne stotoznena - ze ten moze rozhodnut alibisticky -- proste bezpodielove spoluvlastnictvo zmeni na podielove... ak by sa toto stalo mne, tak dovi dopo... natahovacky s psychopatom po sudoch ohladne vyrovnania podieloveho spoluvlastnictva, cize nasledujucich 5 rokov iba sud, sud a sud... takze ja som preto radsej tu dohodu podpisala, aj ked si myslim, ze by som sudom mala narok na viac -- lenze natiska sa otazka, ze kedy.... a dovtedy by ma to totalne mohlo financne polozit, uz aj tak som dost na hrane....