Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

ludmila1982
7. apr 2015

Ahojte, vie mi niekto poradiť ako zruším BSM počas manželstva?

draik
7. apr 2015

@ludmila1982
Podľa toho, aké dôvody na to máte. BSM sa nedá zrušiť len tak.

jarka17
4. máj 2015

Dobrý deň,prosím vás ak som odišla od manžela....on má exekúcie a majetok na seba žiadny...môžem zrušiť BSM? ačo v prípade,že na jednej pôžičke som ako spoludlžník,on sa síce zaviazal ju splácať,ale nesplácal,teraz mi zablokoval exekútor účet....ako ďalej? je možné pri zrušení BSM zbaviť sa tejto exekúcie? ďakujem

neviemakodalej
29. máj 2015

Dobrý deň, prosím vás o názor: vyzerá to tak, že smerujeme k rozvodu. Vlastníme byt, kupovali sme ho pred sobášom, vlastníme ho na 1/2. Brali sme ho na hypotéku, ja som dlžník, on spoludlžník. Okrem toho sme vtedy brali ešte 1 úver, ten je iba na mňa. Ako sa bude byt a pôžičky riešiť? Chcela by som zostať v byte bývať. Počas manželstva vyplávali na povrch manželove staré dlhy - netušila som o nich. Narobil ich predtým ako sme sa spoznali ... Platili sme ich zo spoločných peňazí. K niektorým mám podklady - listy od exekútora, upomienky z banky, splátkové kalendáre. Mnohé už zrejme stihol zničiť - keďže sú už splatené ... Bude sa na to prihliadať? Ďakujem pekne

draik
29. máj 2015

Hypo aj vlastníctvo sa rozvodom nezmení. Ostatné pôžičky závisia aj od účelu použitia. To, čo bolo zaplatené za jeho staré dlhy spred manželstva zo spoločných peňazí, sa delí na polovicu.

neviemakodalej
31. máj 2015

@draik druhú pôžičku sme brali lebo nám neschválili takú hypo ako sme potrebovali. Teda bola použitá na kúpu bytu. Mňa by zaujímalo ako sa bude deliť byt a hypo. Ako sa to bude vyplácať ...

draik
31. máj 2015

@neviemakodalej
Byt sa nebude deliť nijako, keďže nespadá do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Čo sa týka hypo, samotný rozvod nemení nič na Vašom postavení dlžník/spoludlžník z úveru voči banke. Na prípadné zmeny je potrebný súhlas banky.

6054066150
11. jún 2015

Mam s maNžELOM ZRUšENé BSM. Ma dlhy ,exekutor mu sťahuje výplatu a ostáva mu len na zivobitie. akzomrie jeho deti zdedia jeho dlh.Comožu urobit, možu odmietnut dedičstvo? tým dlhy skončia?ak neodmietnu budu platit do výšky majetku,tak to píšu ale koho maJETKU,Manžel nič nevlastní.dakujem

neviemakodalej
8. júl 2015

Teraz som zistila, že môj muž si zobral ďalšiu kredittku a už má na nej vyčerpanú sumu skoro 1300,00 €. Neviem na čo to dal, nechce mi povedať, vraj vyplácal staršie dlhy. Vtedy mi ale povedal, že ich vyplatil.. Ako vyplatil, veď si iba zobral nový a drahší ... Našla som mu schované výpisy, postupne si vyberá každý mesiac nejakú sumu, dlžná suma stále rastie. Z tých výpisov vidieť ako vyberá. Vyberie 20 € P za poplatok 4,5 € Podľa mňa je to choré.Pýtala som sa ho či to spláca, že vraj áno. Vyskočil na mňa, že čo je to za dementnú otázku. Že to nie je veľa... Za posledných 7 rokov sme posplácali jeho staré dlhy asi v hodnote 10000,00 €. Všetko to boli nedoplatky do socialnej, zdravotnej, vyčerpaný debet na ktorý "zabudol", nesplácaná pôžička v nebankovke .... Už som si myslela že je pokoj a teraz toto. Ja už na to nemám nervy. Celkovo už mu neverím ani nos medzi očami. Stále ma len klame a zahmlieva. Na nič sa nedozviem priamu odpoveď. Nech robím čo chcem. Veľa ráz som sa ho po vyplatení nejakého dlhu pýtala, či ešte niečo zostalo. Stále bola odpoveď že to bolo všetko a potom po nejakom čase zase niečo staré vyskočilo. Najhoršie na tom je, že upomienky mu chodili ešte na starú adresu k rodičom. jeho matka mu to preposielala za mojim chrbtom. Dlho mi to zatajovali. Normálny rozhovor nezaberá, on si myslí že je to v poriadku. Tie ktoré ste niečo podobné zažili, je toto dôvod na rozvod? Už nad ním vážne uvažujem, nechcem sa nechať pripraviť o strechu nad hlavou. Už sme mali 4 krát exekútorom zablokovaný byt, účet v banke mal blokovaný viac krát. Neviem či môže byť gambler alebo niekoho má ... Domov chodí z práce normálne, nefláka sa, ale to nič nemusí znamenať. Máme 3 ročné dieťa, splácame hypotéku na byt, neviem ako ďalej. Bojím sa že sa zase zamotá do dlžôb. Čo mám robiť? Je to dôvod na rozvod? Môže sa taký človek spamätať?

johno
24. sep 2015

Dobrý večer. Viem, že sú tu samé mamičky, ale potreboval by som radu aj ja. Je to možné?

johno
24. sep 2015

Slobodný som si postavil rod. dom. Našiel som si ženu, neklapalo nám to. Rozviedli nás. Ex zostala bývať v dome. Po roku sme sa znovu zobrali. No bol to omyl, tak sme sa rozviedli. Teraz si ex pýta 30 000eur. Dom mám v osobnom vlastníctve. Mám naň hypotéku do dôchodku. Za manželstva sme nadobudli nábytok a dve autá, motorku. Vedeli by ste mi poradiť na čo má ex nárok? Ďakujem za každú odpoveď.

draik
24. sep 2015

@johno
Na polovicu majetku, ktorý ste nadobudli počas manželstva a na polovicu splátok Vašej osobnej hypo, ktoré boli platené počas manželstva.

johno
25. sep 2015

Ďakujem, a ešte by som sa chcel spýtať. Má nárok aj na polovicu splátok z prvého manželstva? My sme sa zobrali po troch rokoch rozviedli, potom po roku znova zobrali a znovu po troch rokoch rozviedli? BSM nebolo. Má nárok aj na majetok z prvého manželstva? Ďakujem za odpoveď.

osayande12345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kamillla56
4. apr 2016

Ahojte, snáď je tu j nejaká právnička, alebo niekto kto sa vyzná, kto by mi poradil v mojej situácii. Máme s bývalým manželom vo vlastníctve 1,5 izbový byt ktorý sme kúpili spoločne. ja som sa z neho pred rokom spolu s našou 15 ročnou dcérou odsťahovala ku známym, on sa druhý krát oženil a čakajú so svojou druhou ženou dieťa - bývajú v tom našom byte. Podala som návrh na vysporiadanie BSM, chcem využiť to, že sa v čase kúpy nášho bytu predal byt ktorý som vlastnila spolu s rodičmi a dostala som z neho sumu skoro rovnú cene toho bytu ktorý sme kúpili, teda sa akoby kúpil za moje finančé prostriedky. Tú sumu som mala na svojom účte, avšak keď sme kupovali byt, peniaze išli z účtu môjho manžela (lebo hlúpa som mu ich dala) rovno kupujúcemu. Teraz on odreagoval na návrh tým, že byt sa kúpil z jeho peňazí, ktoré mal on vtedy na účte a že to boli jeho našetrené peniaze. Nemám tušenia ako bude súd postupovať vzhľadom na to, že ja mám v opatere našu dcéru, ale on so svojou novou manželkou čaká dieťa, bude mať ona a ich dieťa nejaký nárok na byt? Je objektívne nejaká šanca, že by mi byt prisúdili? Ak by súd určil že byt je na polovicu (lebo sme obaja na liste vlastníctva), kto by mal koho vyplatiť? Ďakujem za každú pomoc ☹ ☹ ☹

lidokov
8. apr 2016

Manžel zrušil spoločný účet a založil si iné účty mne nedal na žiadny účet dizpozičné právo,
máme manželstvo BSM , mne peniaze z dôchodku nestačia na lekárské služby. Ako získam dispozičné právo na účty?

miska2311
27. apr 2016

ak bola vytvorena zivotna poistka pocas manzelstva,ale vytvoril ju manzel bez manzelky,ma na nu narok aj ona ak bude vyplacana uz po rozvode?

v50
30. apr 2016

Dievčatá nevie niektorá poradiť právnika na BSM po rozvode? Ďakujem.

nifido
9. máj 2016

Poprosila by som radu.... s manzelom ak sa rozvediem dom kupoval sam na hypo uz sme vsak spolu zili viac rokov chcel by mi nechat dom aby som s detmi nemusela odist aby nemali zmenu atd atd som vsak na materskej je nejaka moznost aby mi to ostalo a on tam nefiguroval? Na dom Je hypo mala by som ju z coho platit ..... len prijem moj je materska teraz

8943
20. júl 2017

Chcem sa spitať či je možné dostať zo spoločného bytu kvoli tomu ak je jeden z manželov pod vplyvom alkoholu a druhy na neho zavola políciu a tá mu zakaže na 10 dni vstupiť do bytu,vraj za nadávky a vyhražanie.Ty byv.manželia boli v tom byte len samí dvaja.Dodnes ten obvyneny nevydel zapisnicu z policie a vypovedal proti nemu aj svedok ktory v inkriminovanom čase sa tam vôbec nenachádzal, on len zavolal policiu.Potom to bolo podane na súd a súd na zaklade vypovedi rozhodol že obvyneny nrmôže dočasne vstupovať do spoločneho bytu.Ten zakaz trva už viac ako rok,tak že jedem z manželou si užíva spoločný byt s novym priateľom a druhy a ten druhy fakticky,nema kde bývať. Aj tak sa dá?

draik
20. júl 2017

@8943
Daný postup je možný.

8943
20. júl 2017

To fakt?Vážne su niektoré zákony divné.Ten ktorý zostal v tom byte,podal potom ešte žiadosť o úplne vylučenie z uživania bytu.Pojednavanie sa malokonať už štyri krát, ale vždy bolo z nejakých dôvodou odročene. Pri piatom pojednavani,právnik tej osoby čo je v byte navrhol že sa chcú dohodnuť na mimosudnom vysporiadani majetku a môj advokat súhlasil. Len navrhli že podľa nich ma byt takú hodnotu s ktorou ja nikdy súhlasiť nebudem.Tak suhlasiť s tým že 4 izbový byt s garažou ma trhovú hodnotu 20 000 eur. takže suhlasiť s polovicou by bolo fakt smiešne. Tak by mala asi znieť otázka asi takto.Nemal by ten kto zostal v tom byte,zohnať neake nahradne byvanie,alebo ako to vlastne je?

draik
20. júl 2017

@8943
Podľa popisu zjavne medzitým došlo k rozvodu a teraz je na rade vyporiadanie majetku,ktorý bol v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Ak nedôjde k dohode, možno podať príslušný návrh na súd a ten rozhodne, pričom bude vychádzať z trhovej hodnot určenej znaleckým posudkom. Vo všeobecnosti sa vychádza z toho, že podiely oboch exmnažlov sú rovnaké. Pri vyporiadaní nie je nárok na náhradné bývanie.

8943
20. júl 2017

Ďakujem za odpoved.Hoci sa z nej veľmi netešim.Možno by trebalo napísať navod ako sa môže jeden z manželov zbaviť toho druhého, ak si chce spoločný byt uživať s novym priateľom,aby byvaly druh nezavadzial.Tak že teraz už len treba čakať kedy bude vysporiadane BSM?Fakt sa nedá nic iné spravyť?Tak že človek ktorý vlastni polovycu bytu,môže byvať kde chce a ten druhý si uživa aj s novym priateľom celý byt,hoc realne mu patrí len polovica?Fakt divne zákony. Ešte dobre že je leto,lebo vonku sa da celkom dobte vyspať.

miroslavaza
26. sep 2017

Ahojte. chcem sa spýtať na radu.. S exmanželom sme počas manželstva kúpili 1-izbový byt, na ktorý nám dali peniaze naši rodičia. Jeho rodičia dali viac ako moji. Tento byt sme po čase predali a kúpili väčší 2-izbový,kde nám znovu doložili jeho rodičia - resp.krstný rodičia a následne im tieto peniaze vrátili jeho rodičia. Teraz sme sa rozviedli. Deti boli súdom zverené mne. Ja mu chcem dať polovicu za byt, on s tým nesúhlasí. Chce o cca 2000 eur viac, lebo jeho rodičia nám dali viac peňazí. Vraj ak mu nedám o 2 tis.eur viac ako je hodnota bytu tak to dá na súd. Preto sa pýtam. Má nejakú šancu uspieť na súde, že vysúdi viac, ke´dže jeho rodičia nám dali vyššiu sumu? nemá to nikde na papieri a ani ja. žiadna darovacia zmluva. Len výpis účtu si môže zabezpečiť, nič viac. Môže súd uznať toto ako doklad o tom že oni dali viac peňazí na byt a môžu mu odklepnúť vyššiu sumu na súde, ako mu ja núkam? Ja mu naozaj nie som schopná dať tých 2 tis.eur. ktoré chce. už aj teraz to bude o držku, keďže musím zobrať úver a starám sa o 2 deti. Pokiaľ viem aj to súd zohľadňuje pri vysporiadaní BSM, že kto sa stará o deti.

miroslavaza
26. sep 2017

už som mu povedala aj to, že nech si vezme aj moje šperky, ktoré mi daroval a nech ich predá a nesúhlasil.

ukulela
26. sep 2017

@miroslavaza pravnici by ti mohli poradit lepsie. podla mna vypis z uctu ako dokaz staci, kolegyna teraz pri rozvode dokladuje veci vypisami z uctov ... a dary sa pri rozdeleni majetku zohladnuju.
ak mas moznost, skus sa poradit s pravnikom. aj ohladom toho "zvyhodnenia" pri starostlivosti o deti. ak nemas peniaze na rpavnika, su centra pravnej pomoci - v kazdom krajskom meste, mozno aj inde, mali by radit aj bezplatne. aspon ti vysvetlia, nasmeruju, pomozu. najdi kontakt na webe a objednaj sa ... ale ak je manzel neustupcivy a tlaci na teba, asi by som sa skor spolahla na pravnika ako na seba.
tie sperky mu nedavaj, v krajnom pripade ich predas ty.

miroslavaza
26. sep 2017

@ukulela výpis z účtu som mala aj ja ,ale pri rozvode na určenie výške výživného. Ale nie pri vysporiadaní majetku. Nemá žiadnu darovaciu zmluvu, že mu tie peniaze boli darované a že boli použité na kúpu bytu. je to už 10 rokov, čo sme kúpili ten prvý byt a predali ho a kúpili ďalší - to je už 7 rokov.
Bezplatný právnik je len pre ľudí v hmotnej núdzi resp. do určitého príjmu .

maruska1170
8. sep 2020

Ahojte mozno je tu niekto pravnik alebo mali ste skusenost podobnu, Ide o to ze s manzelom sa rozvadzame, kedze sme sa dlho dohadovali ,kto opusti spolocnu domacnost, rozhodla som sa ze sa pobalim aj deti a ideme prec. Odstahovali sme sa avsak ked som sa chcela vratit naspat do svojho domu (je na hypoteke kde som spoludlznicka a dom bol pocas manzelstva kupeny) ale moj manzel tvrdi ze ked som odisla z domu tak ja tam nemam co hladat a je to sukromny majetk jeho....ma vobec pravdu prosim? dakujem