Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

soffi
2. okt 2013

Je tu niekto kto by mi skontrolovoal navrh na vysporiadanie bsm?

veronika64
16. okt 2013

Zdravím Vás všetkých, ešte som neprispela žiadnym príspevkom, akurát som sa na radu mojej známej zaregistrovala, nakoľko mi odporučila, že môžem takto získať veľmi dobrú radu a viac hláv-viac rozumu 🙂)
Môj problém, ktorý už konečne budem musieť asi vyriešiť, je rozdelenie majetku po rozvode manželov, ale nie BSM, ktoré je do 3 rokov, ale už po 6tich. Neviem, asi som spala doteraz, alebo som bola naivná, nechcela som čerstvo po rozvode takúto vec riešiť. Bola som šťastná, že som konečne voľná, slobodná, deti ma tak nezväzovali ani nezväzujú doteraz ako bývalý manžel... 3 roky prebehli ako voda a z BSM sa stalo podielové vlastníctvo presne napoly z vecí nehnuteľných. Bývalý manžel bol aj je alkoholik, pre toto sme sa aj rozviedli, už sa to nedalo znášať. Počas manželstva sme postavili chalupu, ktorej vlastníkom aj na papieri sme obaja. Problém je v tom, že som strašne silne fixovaná na ten dom, neviem si predstaviť, že by som odišla aj s najmladším synom /12-13 rokov, ktorý mi ale nechce ísť z domu. A zatiaľ ani starší /26 a 28/ nie sú na "svojom. Ale pri otcovi zostať ten najmladší nechce. Starší by tam zostať mohli aj sami...
Aj ex býva v tom dome vo svojej bytovej jednotke, má aj samostatný vchod, ale nie je to ONO. Už by som ho najradšej nevidela, ale nedá sa to, stretávam sa s ním v jednom kuse pri riešení nej. réžie voči chalupe. Spoločné kúrenie, voda, plyn, rôzne opravy...všeličo sa vyskytne... Keď má vypité, chodí, otravuje. Aj starším chalanom to vadí, aj keď majú svoje záľubmoc si ho nevšímajú, najmladší ho vôbec nemá rád. Na druhej strane ale ex má "zlaté ruky", čo oko vidí, to ruka spraví, ale musím byť veľmi vďačná, "že to robí pre nás".
Viem, že by som sama tú chalupu neobhospodarila, neviem zariadiť ani OPRAVU, radšej by som bola asi na byte, kde mám postarané o vodu, teplo, ale nemám toľko priestoru. Pravdepodobne by súd rozhodol tak, že by ma musel vyplatiť. Nemá ale z čoho. Ako to funguje? A to by som musela hneď odísť ako mi dá peniaze? Veď yt hneď nekúpiš...
U nás ten dom má hodnotu väčšiu trhovú ako by som dostala naozaj, lebo sme na dedine, neviem, či polovica by bola 35tis.eur, dal by sa za toto kúpiť byt , kde by mal chlapec aj ja svoju izbu aj keď menšie a obývačka by bola spoločná s kuchyňou a príp. nej. zariadenie, nakoľko pôvodné - hoci niečo b To je už asi trojizbový byt, však? Možno by stačil aj dvojizbový, ale to by som musela vidieť...

veronika64
16. okt 2013

Zdravím Vás všetkých, ešte som neprispela žiadnym príspevkom, akurát som sa na radu mojej známej zaregistrovala, nakoľko mi odporučila, že môžem takto získať veľmi dobrú radu a viac hláv-viac rozumu 🙂)
Môj problém, ktorý už konečne budem musieť asi vyriešiť, je rozdelenie majetku po rozvode manželov, ale nie BSM, ktoré je do 3 rokov, ale už po 6tich. Neviem, asi som spala doteraz, alebo som bola naivná, nechcela som čerstvo po rozvode takúto vec riešiť. Bola som šťastná, že som konečne voľná, slobodná, deti ma tak nezväzovali ani nezväzujú doteraz ako bývalý manžel... 3 roky prebehli ako voda a z BSM sa stalo podielové vlastníctvo presne napoly z vecí nehnuteľných. Bývalý manžel bol aj je alkoholik, pre toto sme sa aj rozviedli, už sa to nedalo znášať. Počas manželstva sme postavili chalupu, ktorej vlastníkom aj na papieri sme obaja. Problém je v tom, že som strašne silne fixovaná na ten dom, neviem si predstaviť, že by som odišla aj s najmladším synom /12-13 rokov, ktorý mi ale nechce ísť z domu. A zatiaľ ani starší /26 a 28/ nie sú na "svojom. Ale pri otcovi zostať ten najmladší nechce. Starší by tam zostať mohli aj sami...
Aj ex býva v tom dome vo svojej bytovej jednotke, má aj samostatný vchod, ale nie je to ONO. Už by som ho najradšej nevidela, ale nedá sa to, stretávam sa s ním v jednom kuse pri riešení nej. réžie voči chalupe. Spoločné kúrenie, voda, plyn, rôzne opravy...všeličo sa vyskytne... Keď má vypité, chodí, otravuje. Aj starším chalanom to vadí, aj keď majú svoje záľubmoc si ho nevšímajú, najmladší ho vôbec nemá rád. Na druhej strane ale ex má "zlaté ruky", čo oko vidí, to ruka spraví, ale musím byť veľmi vďačná, "že to robí pre nás".
Viem, že by som sama tú chalupu neobhospodarila, neviem zariadiť ani OPRAVU, radšej by som bola asi na byte, kde mám postarané o vodu, teplo, ale nemám toľko priestoru. Pravdepodobne by súd rozhodol tak, že by ma musel vyplatiť. Nemá ale z čoho. Ako to funguje? A to by som musela hneď odísť ako mi dá peniaze? Veď yt hneď nekúpiš...
U nás ten dom má hodnotu väčšiu trhovú ako by som dostala naozaj, lebo sme na dedine, neviem, či polovica by bola 35tis.eur, dal by sa za toto kúpiť byt , kde by mal chlapec aj ja svoju izbu aj keď menšie a obývačka by bola spoločná s kuchyňou a príp. nej. zariadenie, nakoľko pôvodné - hoci niečo b& som zobrala, má to všetko viac ako 20r. To je už asi trojizbový byt, však? Možno by stačil aj dvojizbový, ale to by som musela vidieť...

veronika64
16. okt 2013

podarilo sa mi to odoslať dvakrát 🙂))

najorbitka
26. nov 2013

Ahojte dievcata.
Ja by som bola rada ak by mi niekto povedal ako je to s vyplatenim majetku pokial maju v tom dome dozivotne prava este traja ludia.Vlastne ja by som mala vyplatit manzela,ale este tam maju dozivotne pravo moji rodicia a aj babka.Viem ze cena domu ide dole,lebo ten dom je vlastne nepredajny len neviem o kolko a ako sa to rata.

zabka88
12. dec 2013

@veronika64 ahoj Veronika, mrzí ma tvoja situácia, určite tonie je žiadna výhra bývať v dome aj s bývalým. Na to, aby ste situáciu vyriešili je potrebné rozdeliť podielového spoluvlastníctvo k nehnuteľnosti. Ideálne by bolo keby si sa s ex- manželom dokázala dohodnúť, napr. kúpou bytu v hodnote približne 1/2 hodnoty nehnuteľnosti. Z tvojho príspevku mi však príde že sama nemáš celkom ujasnené, či chceš zabojovať o dom, alebo nie. Najprv si ujasni to. Ak sa nedohodnete, je potrebné dať na súd návrh na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva, pozor ale na súdne poplatky. Keď sa rozhodneš pre riešenie, kludne napíš aj do IP, skúsim ti poradiť ako ďalej. Držím palčeky.

zabka88
12. dec 2013

@najorbitka ahoj, prosím ťa napíš bližšie kto je vlastník majetku (kto je zapísaný v katastri ako vlastník), keď píseš že traja ľudia majú v nehnuteľnosti právo dožitia predpokladám že je to písané v katastri ako ťarcha.

zabka88
12. dec 2013

@soffi ahoj, tvoja prosba už asi nie je aktuálna... napíš ako ste dopadli. Držím palce

zabka88
12. dec 2013

@veronika19833 ahoj, v tvojom prípade keď dohoda neprichádza do úvahy, pomôže len rozhodnutie súdu, prosím napíš či je tvoj problém ešte aktuálny a či a aké kroky si medzitým podnikla...

najorbitka
12. dec 2013

@zabka88 vlastnici sme ja a moj muz a ano rodicia a babka su pisany ako tarcha

zabka88
12. dec 2013

@najorbitka a manžel je súčasný alebo bývalý? teda ste v štádiu rozdelenie BSM pred rozvodom, alebo po rozvode? ak po rozvode,kedy bol rozvod? ( teda či BSM trvá, alebo je byt už v podielovom spoluvlastníctve).
Je možná dohoda s manželom?

najorbitka
12. dec 2013

sme este pred rozvodom.chceme to vlastne po novom roku.dohodli sme sa kvoli detom ze vianoce budeme mat este spolu.a ja vobec neviem ci bude ochotny sa dohodnut.vlastne mi povedal nech si zavolam odhadcu,dam odhadnut dom a vyplatim ho.netusim ako sa zachova ked to vsetko pride a preto chcem vediet na com som a co mozem cakat a kolko penazi to bude stat.

najorbitka
12. dec 2013

@zabka88 sme este pred rozvodom.chceme to vlastne po novom roku.dohodli sme sa kvoli detom ze vianoce budeme mat este spolu.a ja vobec neviem ci bude ochotny sa dohodnut.vlastne mi povedal nech si zavolam odhadcu,dam odhadnut dom a vyplatim ho.netusim ako sa zachova ked to vsetko pride a preto chcem vediet na com som a co mozem cakat a kolko penazi to bude stat.

zabka88
12. dec 2013

@najorbitka to je ešte dobrá situácia, vyzerá že tvoj chlap uvažuje triezvo, podľa môjho názoru sa dohodnete. S tým znaleckým posudkom to možno nie je zlý nápad , s tým že znalcovi treba prizvukovať že je tam vecné bremeno - nehnuteľnosť je trhovo neatraktívna, ale treba rátať s tým že aj posudok bude niečo stáť. Teraz ide o dohodu o výške sumy, z ktorej máš manžela vyplatiť. Bohužiaľ, na žiaden "vzorec" podľa čoho sa dá odhadnúť cena o ktorú klesne cena nehnuteľnosti kvôli vecnému bremenu som nenatrafila, je to všetko o tom ako sa dohodnete , cena ktorú určí znalec vám môže pomôcť ale nemusí byť určujúca. Ide o to koľko si ty schopná mu dať, a koľko on potrebuje na to aby si zabezpečil ďalšie bývanie. Ste dospelí ľudia a máte spolu deti, pevne verím že sa dohodnete na rozumnej sume.

najorbitka
12. dec 2013

@zabka88 tak tohoto som sa bala.myslela som si ze existuje nieco na urcenie tej sumy.on mi vlastne najprv povedal ze sa rozvadzat nebude lebo ma deti a to je jedine co mu zostalo a musel by teraz zacinat odzaciatku.potom povedal ze nech si dam odhadnut ten dom,lebo vedel ze je to kopec penazi a ja nebudem schopna mu to dat.skratka ma má zas v hrsti ako cele nase manzelstvo.ale aj tak velmi pekne dakujem za ochotu.naozaj som velice vdacna.

zabka88
12. dec 2013

@najorbitka v hrsti ťa určite nemá, lebo keď to nepôjde dohodou, tak to pôjde súdom... ak sa chceš rozviesť určite na to máš dobré dôvody, tak sa nedaj ovplyvniť ťahačkami a choď do toho, nenechaj sa manipulovať...držím palčeky 🙂

zabka88
12. dec 2013

@najorbitka ešte ma napadlo, aj keď sa dom nedá reálne predať, ešte ho môžeš založiť a získať na ňho úver - z toho môžeš vyplatiť manžela.. skús porozmýšľať aj nad tým, či by si bola schopná takýto úver potom splácať ...

najorbitka
12. dec 2013

@zabka88 budem sa snazit byt silna a vydrzat a este raz velka vdaka a prajem vsetko dobre 🙂

najorbitka
12. dec 2013

@zabka88 ano aj na toto som myslela.ja som si povedala ze ked budem jest len suchy chleba tak ho vyplatim 🙂 nastastie mam este rodicov a slubili mi pomoc tak dufam ze novy rok bude lepsi a krajsi 🙂

tin007
12. dec 2013

@zabka88 Dom, na ktorom je tarcha v podobe prava dozivotneho uzivania neprijme ziadna banka do zaruky, prave kvôli pripadnej nepredajnosti.

najorbitka
13. dec 2013

@tin007 to myslis asi ten moj 🙂 aj nad tym som rozmyslala potom.ono cloveka tak postupne napadne vselico.bohuzial ak je to tak tak som celkom nahrata.ale logicky to tak je ved naco by im bol nepredajny dom.asi predam oblicku....kto kupi? ☹

veronika19833
16. dec 2013

@zabka88 ahoj, kroky som nespravila takmer ziadne - az na pisomnu vyzvu o vysporiadani majetku, ktoru som mu posielala doporucene postou - samozrejme, ze sa neozval.. po novom roku sa chystam podat zalobu na sud. poprípade - vies mi prosim poradit, ako by som mohla postupovat?

kaktusik007
17. dec 2013

@najorbitka nemusis predavat oblicku.... co takto vzdanie sa tvojich rodicov a babky vecneho bremena v podobe dozitia v dome??? aj to je jedna z moznosti a banka ti potom uver na vyplatenie ex da....

najorbitka
17. dec 2013

@kaktusik007 moja babaka bude mat 90 rokov a nevzda sa toho.v telke pozera vselico a aj ked vychadzame naozaj dobre tak myslim ze by sa bala.nezabudnem ked sme robili zmluvu tak tam chcela zapisat ze sa moze pohybovat po celom dome 😀 velmi nas to pobavilo,lebo nikdy by som neurobila taku vec aby som jej ublizila.Ale ja budem dufat ze moj muz bude normalny a bude chciet nakoniec vyplatit len z toho co sme do toho domu realne dali.DÚFAM 😒

kaktusik007
17. dec 2013

@najorbitka akym sposobom ste ten dom nadobudli??? kupili??? a bola cela kupna cena preukazatelne vyplatena???? a aka bola cena??? trhova, alebo ako pre dceru?

najorbitka
17. dec 2013

@kaktusik007 ten dom sme realne nekupili,to bolo len akoze za 370 000 od mojich rodicov.bolo to akoze kupene kvoli tomu aby sme dostali peniaze zo stavebneho sporenia a tym sme sa preukazali.Inak nam ten dom dali moji rodicia a preto si to tak trosku poistili tym dozivotnym pravom.Vlastne my sme tam uz spolocne vrazali len do oprav.

kaktusik007
17. dec 2013

@najorbitka najdi si dobreho pravnika.

a uvidis ci tvoj manzel bude charakter, vezme polovicu za zhodnotenie.... ale asi nie, asi to bude hajzel a bude chciet polovicu z aktualnej celej hodnoty a to ze je to dom tvojich rodicov de facto, ho nezaujima....

najorbitka
18. dec 2013

@kaktusik007 som zvedava ako to dopadne a ako sa zachova.Potom sa ukaze co vnom je.Niekto povie ze ved ho poznas musis vediet ako sa zachova...to je blbost.V takychto situaciach sa ludia dokazu velmi zmenit a praveze ho poznam tak preto sa toho bojim,viem co dokaze.........ale....mozno bude charakter 😒

tilly
18. dec 2013

ahojte, rusili ste niekto BSM aj pocas trvania manzelstva? nechcem sa rozvadzat, len zrusit BSM, je to mozne, musi to urobit sud a je tam len par podmienok, za ktorych sa to robi, teoriu ovladam, ale ako to funguje v praxi?
dik

tilly
18. dec 2013

resp. potrebovala by som poradit... z akeho dovodu to mam zrusit? lebo mm je napr. hrac, alkoholik, ma dlhy? alebo lebo som ja szco? bude treba aj nieco dokazovat? nechceme mat spolocny majetok (mame na to svoje dovody)