Právne vysporiadanie BSM. Ako bude súd postupovať?

janina144
24. jan 2009

Ahoj.Chcem poprosiť o radu.Rozvádzam sa.S dcérou sme sa odsťahovali k priatelovi.Manžel sa nechce dohodnút na vysporiadaní majetku a nesúhlasil so sumou,ktorú som mu navrhovala,aby ma vyplatil.Vraj nech určí súd.Rodinný dom sme kúpili počas trvania manželstva,ale za moje peniaze,ktoré som mala našetrené pred svadbou.Žial nemám o tom žiadny doklad a ani v banke som ich nemala.Predala som pozemok,ktorý som vlastnila za slobodna a tieto peniaze sme investovali do prerábky domu.Papier o tom,že som dostala peniaze mám,ale nemám doklady o tom,čo sme pokúpili na prerábku a túto sme si sami robili-takže ani od remeselníkov faktúry nemám.8 rokov sme tam bývali a ja som pracovala a účty sme platili spoločne.Len posledné 2 roky som na materskej.S priatelom mi vzťah nevyšiel a tak sa plánujem vrátiť naspäť aj s dcérou,ktorá bude mať 3 roky.Viem,že súd bude deliť majetok z trhovej ceny nehnuteľnosti.Chcela by som,aby mi dom zostal,ale manžel tiež nechce odísť.Ak by súd určil,že musím manžela vyplatiťz polovice,bude sa prihliadať na to,že peniaze,za ktoré sme dom kúpili boli moje(aj ked nemám o nich žiadny doklad) a dala som aj peniaze z predaja pozemku ?A budem musieť nájsť manželovi aj primerané bývanie? A ako bude súd postupovať,ak máme aj auto a motorku,ktoré sú kúpené počas manželstva,ale sú zapísané na manželovo meno ?Velmi pekne dakujem za pomoc.

sisaha
12. júl 2012

@mananenka no v prvom rade, hlupost ako svet. Nikdy by som nerucila za majetok niekomu druhemu a uz vobec nie svokrovcom. No co poradit? Moze zajst do banky so svojim ex a nechat sa z celeho uveroveho vztahu vylúčiť (teda napísať hypo iba na ich syna). Bude to stat nejaky poplatok cca 170 eur (kazda banka ma inak). Alebo potom požiadať súd, aby rozhodol v jej prospech... Toto je najjednoduchsia cesta - dohodou.

natika777
31. júl 2012

Dobry den.
Chcela by som sa opytat, co v pripade, ak jeden z manzelov ma napriklad svoj osobny ucet, vklada si nan vyplatu, pripadne dochodok atd, a tieto peniaze by pouzival alebo pouzil na kupu hnutelnej/nehnutelnej veci tretej osobe. Co robit?
Vdaka

maxim16
31. aug 2012

Chcela by som sa spýtať, za manželstva sme vybudovali dve velké prosperujúce firmi, ani jeden z nás nemal pred manželstvom finančné prostriedky. Jedna firma je na fyzickú osobu druhá je s.r.o.. Firmy vlastnia budovy a haly.Manžel tvrdí, že nemám nárok na majetky firmy. Preto ak mi môžete poradiť ako je to vlastne po právnej stránke, lebo ho chcem dať na súd aj keď spočiatku som navrhovala dohodu, s ktorou on samozrejme nesúhlasí, ale bráni sa isť aj na súd. Ďakujem

zabka88
31. aug 2012

@natika777 celkom nechapem otazke, je jedno na ktorom účte z manželov sú peniažky - i tak sú to vaše peniažky v bezpodielovom spoluvlastníctve a ak jeden z nich kúpi hnuteľnú či nehnuteľnú vec , vlastníci ste obaja. Ak to vec daruje inej osobe, zmluva je podľa mňa neplatná, pretože nebol výhradným vlastníkom veci a preto nemohol previesť vlastnícke právo k celej veci .. daj bližšie info, kludne aj do IP, papa drž sa

zabka88
31. aug 2012

@maxim16 ahoj, a mali ste zúžené BSM?

maxim16
3. sep 2012

@zabka88 zúžené bsm sme nemali, začínali sme podnikať a nemali sme nič, teda uplne postupne, on nemal žiadne peniaze , všetko bolo platené zo spoločného.

matica
3. okt 2012

Chcela by som sa opýtať ako je to s peňažnými darmi. Do manželstva som vstupovala s vlastnou vkladnou knižkou, na ktorej som mala cca. 1000€ (vkladná knižka existuje). Z týchto peňazí sme nakúpili elektroniku, ktorej časť mi manžel odmietol vydať. Mám na ňu právo?

Počas manželstva sme nenadobudli žiadny výrazný majetok. Dostala som od svojich rodičov 4000€, ktoré sme však použili na spolužitie. Manžel dostal 6200 €, z ktorých sme kúpili motorové vozidlo v cene 7100€. Jeho hodnota je teraz cca. 4000€. Spadá vozidlo do BSM, alebo sa ráta ako jeho dar? Dokážem si nejako nárokovať na peniaze, ktoré som dostala a spoločne sme ich použili? Ďakujem za odpovede.

mackousko78
10. okt 2012

Ahojte, ja by som sa chcela spytat. Pred 2 dnami vyprsala 3 rocna lehota BSM...mali sme pravnicky spisanu zmluvu,ze byvaly manzel mi vyplati sumu z rozostavaneho domu, ktory sme stavali pocas manzelstva. Sikovny ex si dom uz dal zapisat na kataster po jeho meno, ,,vraj,, si vzal uver a dom dokoncil (i ked mal kde byvat a nesurilo mu to)bez toho aby mna vyplatil. Neviem, co teraz nakolko zijem v zahr.a ex na SK. Ale uz som sa rozpravala s pravnikom, kt. mi povedal,ze ho po presvihnuti lehoty vyzve na vyplatu sumy...a potom teoreticky sud....a nekonecne poplatky...mam nejaky sancu aspon na tom sude dostat,co mi patri??????????????Dakujem

zabka88
15. okt 2012

@mackousko78 ahoj, šancu máš vždy, ale môže to byť na dlho a stáť to kopu peňazí ☹ ale určite to nevzdávaj.. držím palčeky
@matica ahoj, neviem či tvoja otázka je ešte aktuálna. Dary väčšej hodnoty rovnako ako dedičstvo nespadajú do BSM..
pokiaľ ide o peniaze nadobudnuté pred manželstvom vo všeobecnosti platí že peniaze sa takzv. transformujú , teda aj to čo kúpiť za peniaze ktoré si mala pred uzavretím manželstva je stále tvoje, takže namalo by sa to rátať do BSM, avšak veľmi záleží čo za tie peniažky kúpiš, ak kúpiš za ne auto, ktoré dáš/dovolíš napísať na manžela , berie sa akoby tvoj úmysel bol vložiť tieto peniaze do BSM.. je to zložité a je to často o dokazovaní a dobrom právnikovi.. teda ak môžem poradiť hlavne si zožen právnika ktorý s tebou prejde každú časť spoločného ale aj tvojho majetku, navrhnete dohodu a ak u manžela neprejde tak s tým pôjdete pred súd.. držím palce

mackousko78
16. okt 2012

Dakujem vam pekne za odpoved...my sme nemali za manzelstva ani spolocny uver 🙂 Len rozostavany dom, kt. bol ohodnoteny a dohodli sme sa u pravnika na sume, kt. mi ma vyplatit a samozrejme nevyplatil. Pravnik mi povedal,ze mu posle vyzvu a nakoniec ak sa nic neudeje, tak pojde pred sud...co ako ste uz pisali stoji a trva ☹

zabka88
16. okt 2012

@mackousko78 môžem sa spýtať, ak dobre rozumiem vy ste sa rozviedli a BSM ste sa rozhodli rozdeliť dohodou.. túto dohodu ste uzavreli písomnou formou a zavkladovali ste ju do katastra? alebo ste v tej zmluve neriešili nehnuteľnosť, tak ste to urobili len formou penažnej sumy čo ti má muž vyplatiť? lebo blbé je, že tým že uplynula 3 ročná lehota tak už nemôžeš dať návrh na vysporiadanie BSM súdom, takže tvoj právnik asi pôjde cestou vymáhania dohody súdnou cestou.. ale určite do toho tak či tak choď.. držím palčeky..

mackousko78
17. okt 2012

Zabka, ako pises, BSM (cize novostavbu) sme spisali a dohodli sme sa na penaznej sume,kt. mi ma byvaly manzel vyplatit. Tato dohoda bola urobena pravnikom a podpisana. Manzel si zavkladoval nehnutelnost na katasrti na svoje meno (co som sa velmi cudovala, ako mu kataster dovoli takyto krok, nakolko ma este nevyplatil, ale vraj kataster neprihliada na vylatenie resp.nevyplatenie, ale na nehnutelnosti je takz. tarcha)
Takze ako pises, moj pravnik to asi bude chciet vymahat sudnou cestou a povedal mi,ze ak ma manzel nebude mat ako vyplatit, tak nehnutelnost moze ist na exekuciu, co by bolo na skodu mojho ex, vzhladom k tomu,ze si medzi casom dom dokoncil....ale to ma netrapi. Chcem len to,co mi patri. Nic viac,nic menej...a ked chcel splacat,mal na to cele 3 roky,mohol splacat hned po rozvode. Je pravda (nakolko som v tychto veciach uplny magor),ze by nam teraz vlastne kazdemu mala patrit rovna 1/2 ? Teda mohla by som poziadat kataster na ,,znovu,, zapisanie mojej polovice.? Vobec neviem,kto z nas dvoch je na tom ,,lepsie,, a kto ,,horsie,, 😒

zabka88
17. okt 2012

@mackousko78 no, ono to je teraz trošku komplikované. Totiž, keby ste na začiatku riešili dohodu o nehnuteľnosti, teda že si dom rozdelíte na 1/2, tak táto písomná dohoda by sa normálne zavkladovala do katastra ( toto poznam len teoreticky, ešte som to nerobila ), čo by bolo podľa mňa pre teba lepšie. Tým že si sa rozhodla akoby sa vzdať práva na nehnuteľnosť za určitú peňažnú sumu, tak podľa mňa teraz si môžeš už len žiadať tú sumu a keby aj neskôr manžel predal nehnuteľnosť (predpokladám že bremeno odpadne po zaplatení dohodnutej sumy) za väčšiu sumu, tak ty už z toho nebudeš mať nič ☹ keby lehota 3 rokov neuplynula, tak vtedy by si mohla dať návrh na súd o rozdelenie BSM rozsudkom, súd by zisťoval ako ste zafinancovali kúpu domu (napr. či ste niekto nevložili vlastné peniažky získané ešte pred manželstvom alebo po rozvode), a podľa toho by rozhodol o sume, ktorú ti musí vyplatiť. Tým že on tam býva a ty máš dokázateľne možnosť bývať inde (ak dobre chápem si v cudzine, takže asi tam aj pôsobíš) tak by zrejme určil prednostne pravo uživania jemu s tým že teba musí vyplatiť. Ja viem, že BSM sa vo všeobecnosti chápe, že majetok ide na polovicu, ale súd zohladní vždy aj to , kto sa akým dielom na získaní,oprave, prestavbe nehnuteľností podielal, takže ak tvoj muž po rozvode investoval do prestavby domu majetok a predpokladajme, žesi odkladá všetky faktúry a bločky, tak túto sumu by mu súd priznal asi naviac. Ale všetko jeto o dokazovaní.. toto je i tak len hypotetická úvaha, lebo u vás už 3 ročná doba uplynula, takže tvoja cesta je len vymáhanie plnenia dohody a to všetkými možnými cestami, vrátane návrhom na exekúciu.
Úprimne, podľa mňa si na tom horšie momentálne ty, lebo on má v užívaní dom, pričom ty máš v ruku síce platnú dohodu, ale za jej vykonanie ešte musíš zabojovať, čo môže trvať roky a stáť ťa ďalšie peniaze, ktoré si síce môžeš keď vyhráš nárokovať späť ako "trovy konania" ale suma ktorú vysúdiš o pár rokov už bude reálne vlastne v menšej hodnote ako by bola keby si ju mala teraz. Pričom hodnota nehnuteľnosti podľa mňa rokmi stúpne a muž za jej predaj získa viac ☹ ale nenechaj sa znechutiť, je to len môj pohľad na vec, ale keď máš právnika ten ti iste poradí lepšie, lebo pozná presné znenie vašej dohody.. inak kludne keď chceš viac porozoberať tak klikni pod mojim príspevkom na tú obáločku so šípkou a pošli mi správu súkromne, môžeme kludne pokecať aj v súkromí mimo tejto verejnej témy 🙂

mackousko78
17. okt 2012

Zabka vrela vdaka..ozvem sa urcite ohladne tejto temy aj sukromne...si sikulka a hlavne som to lopatisticky pochopila. Mne totiz ten moj pravnik v aprili povedal,ze s tym nemoze nic robit do toho datumu, kt. ta zmluva konci...a nechapem preco,ked sa to dalo vymahat aj pred tym...idem k nemu zase v piatok, zajtra letim na SK, tak som zvedava co ,,nove,, mi povie...vdaka este raz.

zustek
25. feb 2013

Ahojte ľudkovia 🙂
Veľmi Vás prosím o pomoc,lebo som s toho jeleň...a nič konkrétne som doteraz nenašla ☹
Posnažím sa v skratke:
Priateľ je už 1,5roka rozvedený,dieťa bolo prisúdené exmanželke.Exmanželka podala exekúciu vraj kvôli dákemu nedoplatku,žiadala ale vädší nedoplatok ako mala nárok...súd uznal že v práve je priateľ,a doplatil skut.nedoplatok,žiadal manželku o zrušenie,tá ho do dnešného dňa nepodala aj keď sľúbila.Požiadali sme teda mi súd o zrušenie s tým že je všetko uhradené...zatiaľ žiadna odpoveď.
Ale čo nás zaskočilo je že prišlo od jej právnika návrh na dohodu o BSM.Samozrejme s navrhovanou sumou sa nedá súhlasiť.Jej právnik napísal že sa máme do zajtra vyjadriť,poprípade poslať svoj návrh...inak to pôjde na súd a vraj si spôsobíme nemále výdavky. ☹
Ale verím tomu že s nami navrhovanou sumou ona súhlasiť nebude,takže súdu sa nevyhneme.
Chcem sa preto spýtať kto platí v tomto prípade poplatky a v akej výške?
Či vôbec môže už žiadať BSM keď nieje odpoveď o zrušení exekúcie?
S akej ceny sa vypočítava hotnota majetku?Napr.Napísala že auto kúpili za 7 966€ zostatková suma jej podľa nich 5 500€ ale keď sme pozerali ceny presne takých modelov áut tak sa pohybujú ceny okolo 3 000€ s ktorej sumy teda bude súd vychádzať?
A kto platí súdne trovy a odmenu súdu?Obaja?A aké to je výška?
Taktiež sa chcem spýtať či do BSM budú počítať aj pôžičku ktorú priateľ bral síce za manželstva ale už nebýval v spoločnej domácnosti.Ale bral ju kvôli tomu aj jej dal peniaze na dieťa ktoré požadovala a keď jej vravel že nemá tak mu povedala že si má zobrať pôžičku.Bohužial bolo to iba povedané.Jediné čo by mohlo byť v prospech priateľa je že pri rpzvode priznala že za ten a ten mesiac toľko a toľko peňazí dostala a bolo zrejmé že toľko priateľ nemohol zarobiť.
Moc ďakujem za skoré odpovede,veľmi to ponáhľa.

zabka88
6. mar 2013

@zustek ahoj, vidím že máš strašne veľa otázok, čo je v tejto situácii prirodzené 🙂
takže mimosúdna dohoda je najlepšie a najlacnejšie riešenie ale nemusí byť to najjednoduchšie..
ak k dohode nedôjde, tak sa poplatky platia nasledovne:
Zák. č. 71/1992 o súdnych poplatkoch
Položka 6
a) Z návrhu na vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov 66 eur
b) Za vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov z predmetu konania, ak sa konanie skončilo rozsudkom, 3 % a ak sa konanie skončilo súdnym zmierom 1 %, najmenej 66 eur, najviac 16 596, 50 eura
c) Návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov 165, 50

Ceny sa väčšinou odhadujú podľa trhovej ceny

Pôžička, ktorú si bral manžel počas trvania BSM, patrí do BSM aj napriek tomu, že už nebýval v spoločnej domácnosti

keď budeš mať ešte otázky, kludne môžeš aj do IP

držím palce

zustek
6. mar 2013

Žabka 88 zatiaľ ďakujem za rady.Ak by som ešte niečo potrebovala objasniť,tak sa ozvem.
Ešte raz veľká vďaka.Prajem pekný deň. 🙂

zukrik
14. mar 2013

Ahojte
Prosila by som o radu,som rozvedená skoro 3 roky s ex sme ešte neriešili BSM,postavili sme domček po rozvode som ostala v nom bývat s dvomi detmi na materskej a splácat dva úvery,ex sa na to vykašlal.Mám info,že to chce riešit súdne.
Počas nášho manželstva sme dostali na ruku od mojich rodičov sto tisíc sk, a ked sme začali stavat dom,od jeho rodičov sme dostali 400 tis. sk,jeho otec nam to dal na účet.zdedil ich po predaji domu jeho matky,teda exovej babky. Može si ich žiadat spat pri BSM ? Tri roky splácam dva úvery on neprispieva jeden úver máme 1 milion korun na 30 rokov a druhý 300 tis.sk na 10 rokov neviem na čom som,vobec sa v tom nevyznám a čo mám čakat.Poradíte mi?Ešte som chcela dodat,že ked odyšiel,zobral si dva LCD telky a americkú chladničku,telky boli splatené a chladničku si dosplácal,samozrejme že si zobral aj auto ktoré sme tiež ešte splácali.dakujem.

zabka88
14. mar 2013

@zukrik ahoj, je šanca že by ste sa ešte s manželom dohodli a rozdelili si BSM dohodou? ak nie, bude tak musieť spraviť súd na návrh jedného z vás.. pokiaľ ide o dary od rodičov, dôležité je či išlo o dar vám obom ( v tom prípade ste tieto peniažky získali podielom 1:1) alebo rodičia dali tento dar iba jednému z vás, teda vaši tebe a jeho otec jemu.. v tom prípade tieto peniažky do BSM nespadajú.. to že si vzal tie veci zo spoločnej domácnosti, bolo predpokladám na základe vašej dohody.. tak ako majetok aj vaše dlhy sú v rámci BSM spoločné... musíš však rátať s tým, že pri rozdelení BSM, keďže ostávaš žiť v dome, tak aj úvery spojené s domom budú na tebe.. pri vysporiadaní BSM sa zohľadnuje aj to, kto akým podielom na majetok prispel... ked máš ďalšie otázky, kludne môžeš aj do IP

fraufrt
31. mar 2013

Ahojte, potrebovala by som poradit.
Mam dvoch starsich bratov, jeden je vlastny a druhy nevlastny (mame spolocnu matku).
Rodicia prepisali v minulosti chatu na mojho vlastneho brata s tym, ze si nebude robit narok na rodicovsky dom (to je vsak len ustna dohoda). Moj nevlastny brat si teraz narokuje na rodicovsky dom (chce,aby mu ho rodicia prepisali do osobneho vlastnictva s tym, ze oni budu mat dozivotne pravo). Ak by tak rodicia urobili, ja by som bola vlastne vydedena (ak by ma nevlastny brat nevyplatil). Co mozem robit? Ja s tym nesuhlasim. Povodne som bola vychovavana k tomu, ze raz ostane ten dom mne a vyplatim nevlastneho brata, ale teraz to ma byt naopak. Ak by ma chcel aj nevlastny brat vyplatit, ako sa dopracujeme k cene? Myslim tym, kto by urcil cenu nehnutelnosti? a akym podielom by sa dom prerozdeloval? Popripade, ako by sa dedil, keby doslo k dedickemu konaniu po smrti rodica/rodicov. Pozerala som si paragrafy, ale chcela by som to pochopit - konkretne v mojom pripade. Dakujem za odpoved, popripade za odporucanie na nejaku on-line pravnu poradnu.

58jozef
4. apr 2013

Dobrý deň, zaujímavou debatou ste skončili v roku 2010. Ja by som chcel povedať jednu vec k tým účtom. napríklad máte učet v banke ale len vedený na jedného manžela kde ukladáte rodinné úspory. Proste veríte. On potajme pripravuje rozvod. Pred rozvodom zruší účet a všetko z neho vyberie. Moje skúsenosti sú . Marne navrhujete súdu po rozvode v rámci vyporiadania BSM keď nedošlo k dohode do 3rokov že aby rozhodol súd. Aj 3x navrhujete aby súd vydal príkaz banke, že aby uviedla kolko bolo na zrušenom účte pred rozvodom peňazí. Súd proste píkaz nevydá, je to zásah do bankového tajomstva, ste velmi naivní tunák a postupujete podľa zákona, prax je však iná. Nepreukážete kolko tam bolo peňazí a kam šli . Jedine ak by šlo o trestný čin sudca by možno podpísal príkaz pre banku, aj tu mám však trpké skúsenosti. Hoci sme vedeli, ktorej banke bol účet vedený a kedy bol zrušený, nepodpísal príkaz ani prokurátor, ani sudca. Vy, bývalá manželka, keďže ste nebola majiteľ účtu, banka vám neposkytne údaje, nie ste oprávnená osoba. Tento istý prípad z výberami z účtov som mal aj v dedičskom konaní, notárka neuviedla do dedičské ten vybielený účet, súd nevydal príkaz na návrh dedičov banke. dali sme aj trestné oznámenie na zatajenie to je trestný čin zatajenie predmetu dedičstva zatajenie veci si pozrite v trestnom zákone, polícia nevyhodnotila že slo o trestný čin a zase nepodpísal ani prokurátor ani sudca na odtajnenie účtu. s pozdravom www.mgrpravaareality.eu tu sa môžte podeliť so mnou ak máte iné skúsenosti s účtami, to je moje http://www.mgrpravaareality.eu Prosím, aby ste moje www nevkladali do Google do vyhladávača, ale úplne hore do lišty MÁm tam SVOJU WEBOVÚ Stránku Ak by ste vložili do vyhľadávača v googli vámnenájde vám moju stránku poradenstvo vyhľadá inú moju stránku tak to rešpektujte prosím ak sa rozhodnete mi napísať .

majuska41
30. apr 2013

Dobry den, poprosila by som o radu vo veci BSM. Moje manzelstvo trvalo od roku 1991 a bolo pravoplatne rozvedene v novembri 2012. V roku 1997 moj v tom case manzel po smrti otca nadobudol dedictvo - dom,v ktorom sme zili spolocne a v ktorom momentalne byvam s dvoma detmi(15 rocnou dcerou - zverenou do mojej opateri pri rozvode a 20 rocnym synom), exmanzel zije v Anglicku priblizne 8 rokov. V uzneseni o nadobudnuti dedictva sa pise - ze majetok porucitela nadobuda syn(exmanzel) s tym, ze z cistej hodnoty dedictva vyplati spoludedicov - matku a sestru. Uvedene bolo vyplatene zo spolocnych penazi pocas manzelstva. Uvedomujem si, ze dedictvo nepatri do BSM, ale nenadobudla som podiel na tejto nehnutelnosti tym vyplacanim podielu - teda kupou? Nie je to majetok nadobudnuty pocas manzelstva, kedze to bolo kupene zo spolocnych penazi? Alebo mam narok len na polovicu penazi, ktore boli na odkupenie pouzite, plus polovicu preukazanych investicii do nehnutelnosti?

tana357
27. máj 2013

Chcem poradit, moj problem, je vysporiadanie majetku,neni sme manzelia ,ale dvaja spolocni vlastnici,nehnutelnosti domu,ktory sme kupili tak,ze ja som predala trojizbovy byt a on jednoizbovy
Dohoda o predaji s nim je nulova,preto to budem musiet dat k sudu.doklady o predaji a kupe mam,mozem si robit narok ,ze som vlozila vacssiu ciastku aj ked sme spoluvlastnici obidvaja?a ako mam postupovat?dakujem zaradu

denka19
2. jún 2013

dobrý deň potrebovala by som poradit, co ak manzelia mali pocas manzelstva spoločne len peniaze? manzel urcil predmet vyporiadania BSM takto: prijmy ktore sme nadobudli pocas manzelstva minus vydavky ktore sme minuli .....vysledok urcita suma penazi oznacil ako predmet vyporiadania BSM, a z toho chcel polovicu, a samozrejme nepodlozil ziaden dokaz, je to správny postup? nie je rohodujuce kolko penazi sme mali ku dnu skoncenia manzelstva, teda ku dnu zaniku BSM?

dakujem. D.

mirka8891
4. jún 2013

Dobry den,
prosim Vas, surne by som potrebovala pomoct. S manzelom sa chystame rozvadzat, zlozita situacia, bol 2 krat trestne stihany a odsudeny za nebezpecne vyhrazanie a ublizenie na zdravi. Aj s dcerou sme z domu utiekli, manzel ostal v dome byvat. Mame spolocny dom, auto, ktore je napisane na mna a peniaze na ucte ktore su taktiez napisane na mna. S manzelom sa dohodnut neda, dom odmieta predat a zaroven ma odmieta i vyplatit, jednoducho ma chce vyhodit na ulicu aj s dcerou (dospelou). Chcem sa spytat, aky je postup, co bude s domom, moze mu len tak dom ostat? On sa ohana tym, ze kedze je na invalidnom dochodku, ani ma nebude mat z coho vyplatit a dom ostatne aj tak jemu. Chcem sa tiez spytat, mozem auto predat? Este stale sme manzelia a ja som jeho vlastnickou. Dakujem velmi pekne....

maminajulka
11. jún 2013

Ak sa potrebujete vyhnut problemom mam znameho ktory vam vie poradit (ohladom pravneho poradenstva) !!!KAZDY MA PRAVO!!!

oda79
12. jún 2013

awojte,ma niekto skusenosti s tym,ze exmanzel zije v zahranici ma svojho pravnika poziadal,aby jeho polovica domu sla na nasu maloletu dceru....nic viac nechcem,len svaty pokoj.....problem je vsak,ze jeho pravnik si odomna ziada vyplatit jeho sluzby,to bola apropo podmienka,aby som zaplatila aj jeho pravnika....ta suma je vsak 3500eur....preto som sa obratila na mojho ex,ci sa s s tou sumou neda nieco urobit,on vsak povedal,ze nechce byt za napisem to slusne,debila u svojho pravnika.....takze ak nebudem suhlasit,pojdeme sudnou cestou.....kupili sme spolu dom,mame hypoteku,rozdiel je okolo cca 30 000,a teraz by som sa chcela opytat,ci ked dam na sud cestne prehlasenie od mojich rodicov,ktori nam v pripade nutnosti pozicali peniaze,sud akceptuje....jedna sa tam o 15.500?.jasne,ze blocky niesu,nejake su,ale nie v takej sume,viete,ako sa stavia,bez papiera......
co mam robit,ist do boja a verit sudom,ze ked poviem,ze moj ex nic nechce,a ja odmietam dat nenasytnemu pravnikovi 3500,uspejem? alebo podpisat dohodu,nech si tie peniaze zozerie????

vycoma
2. júl 2013

Z byvalim manzelom sme postavili pristavbu k jeho rodicovskemu domu,voda ,elektrina,kurenie,zumpa ide cez rodicovsky dom.Pocas stavania stavby svokra povedala aby sme sa napojili cez rodicovsky dom,svokor zomrel,vyplatili sme 15000skk jeho sestre a ostatne bolo darovane manzelovi a po siedmych rokoch daeovacia zmluva sa zrusila.mne ide hlavne o to aby som bola naspet zapojena do pristavby....pri zruseni darovacej zmluvy sestra slubila ze ked sym dovrsi 18 rokou tak rodicovsky dom prepise na synov.manzel zomrel,zmluva sa nedodrzala,lebo to bola ustna dohoda.musim byvat v podnajme aj so synom,lebo nechceju pustit elektriku a ani vodu do pristavby.ale manzelova mama este zije.a jeho mam vie o vsetkom.prosim vas o radu....dakujem

veronika19833
23. sep 2013

Ahojte, prosim o radu, neviem, ako dalej... S exmanzelom sme rozvedeni 2 roky, pocas manzelstva sme spolocne kupili pozemok. na vyplatenie polovice sumy pozemku sme si vzali pozicku (pozicka podpisana mnou a manzelom), ktoru som vyplatila ja sama - PO ROZVODE (doklad o tom mam!). Druhu polovicu pozemku sme platili v hotovosti zo spolocnych financnych prostriedkov - samozrejme este pocas trvania manzelstva.
Po rozvode sa exmanzel odmieta co i len vyjadrit k vysporiadaniu pozemku - nereaguje na telefonaty, sms, neda sa s nim skontaktovat. Neviem, ako mam postupovat dalej, chcem sa vysporiadat - o pozemok ja zaujem nemam, chcela by som, aby ma vyplatil, alebo aby suhlasil s odpredanim mojej polovice pozemku.. . Prosim, poradte mi, co dalej... :(

soffi
29. sep 2013

Ahojte, potrbujem radu,Mamin priatel sa pred 2 rokmi rozviedol, chcel by poziadat o vysporiadanie bsm , ale vobec neviem ako mame postupovet, dohoda urcite mozna nebude, mame hned podat na sud zalobu o vysporiadanie BSM? z bytu chce poziadat len 10 000e, kedze tam byva aj jeho dcera s detmi /3izbak/