Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

helen
23. aug 2010

@crybutterfly Určite si to pochopila správne.

minix
23. aug 2010

@helen nad tým som presne uvažovala, čo všetko treba spĺňať. Mama aj svokra sú vitálne a mladé, pomáhali by, to by nebola one man show. Určite nie. 🙂 Každopádne je to teraz pre mňa pasé, ale tento nápad mi nedá spávať už pomerne dlho. Veď uvidíme.

@crybutterfly tiež si to myslím tak ako ty.

helen
24. aug 2010

@minix Budem držať palce. V BA je potenciál je pre už 7 rokov rastúcu pôrodnosť.

minitrouble
24. aug 2010

@minix ak nad tym uvazujes tak si pockaj na schvalenie zakona a hned zacni na tom robit aby si od januara mohla zacat....zase tych sukromnych zariadeni je momentalne v BA dost a zoberu ta takmer do kazdeho aj zo dna na den ...mame to odskusane - zmena nastane ked by sa prispevok zvysil na 300euro ...myslim si ze vela zien by to malo ako motivaciu k tomu aby zacali pracovat - ci uz full time alebo part time ...ale tak ako ty bude rozmyslat vela ludi, cize ak tak asi cim skor tym lepsie 😉 🙂
teraz kam chodi nasa starsia dcera tak ich je v triede 5 a kapacitu maju 15 ..cize momentalne sa urcite o nedostatku sukromnych zariadeni hovorit neda ...momentalne je skor problem ze si to vacsina mamiciek nemoze dovolit - 400euro mesacne je pre niektore mamicky cely cisty mesacny prijem...cize ak by to mali dat na sukromne jasle tak nemusia ist ani do prace 😎 ...nehovoriac o momentalne diskriminacii pracujucich mamiciek 😖 😠
podla mna dieta od 2och rokov uz potrebuje kolektiv (jasne ze su aj vynimky) ...ale taky polovicny uvazok pre dieta aj pre matku je podla mna od 2och rokov prinosom pre oboch 😝 - dieta sa zahra a spozna aj ine prostredie a mamicka trosku vypadne z domaceho stereotypu a trosku si zacne privykat zase aj na pracovne povinnosti 😉
takze minix - pusti sa do toho 😉 😅

minix
24. aug 2010

@minitrouble nebude to take lahke, draha. 🙂))

moon1979
24. aug 2010

ahojte, pridavam sa do diskusie a mam jednu otazku.

Od septembra 2010 prechadzam na rodicovsku dovolenku. Pred dvomi mesiacmi si ma vlastnici bytoveho domu zvolili za zastupcu vlastnikov tzv. po starom domovnicku ... 2x do roka je domovnikom priznavana odmena, ktora je samozrejme zdanena 19%. Mozem vykonavat nadalej tuto funkciu, alebo ak sa jej radsej mam vzdat? Moze to byt povazovane za vedlajsi prijem a nebudem mat narok na RP? T.c. mam narok na zvyseny RP.
Dakujem vopred za rady

moon1979
24. aug 2010

uz len pridavam, ze som nepodpisovala ziadnu dohodu, ziadny oficialny dokument, len formou zapisnice som bola zvolena za zastupcu vlastnikov. ale bytove druzstvo mi poukaze odmenu uz po zdaneni.

kaktusik007
25. aug 2010

@jozefmihal jeeej, vy sem este chodite??? parada, tesim sa 😀

katun
25. aug 2010

@jozefmihal drzim palce, aby vase navrhy presli. ja pracujem a poberam RP podla stareho zakona, kedze som poziadala o RP v roku 2008. Maleho chcem dat do jasli v ruzinove, na ktore prispieva samosprava nejakou ciastkou. Takze mi pani na upsvr povedala, ze si mam podat ziadost o zrusenie rodicovskeho a ziadost o prispevok na starostlivost o dieta, ktory sice pomoze, ale je to taka byrokraticka blbost...!! a najlepsie je, ze na strankach upsvar pisu v otazkach a odpovediach, ze ti, ktori poberaju RP od roku 2008, idu podla stareho zakona a narok na RP maju, aj ked daju dieta do jasli /neboli tam specifikovane, ci sukromnych alebo mestskych../. Takze teraz netusim, kde je pravda... 😖 mam dat ziadost o zrusenie RP alebo nemaju pravo mi ho odnat aj ked bude dieta v jasliach?

gapa
25. aug 2010

@katun
Opisujem ti zo zákona účinného v r.2008:

§ 3 ods.4
Rodič.príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podla odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do sieťe škôl a školských zariadení 5c) a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štát. rozpočtu podla osobitného predpisu 5d) alebo z výnosu dane z príjmov podla osobitného predpisu 5e)

5c) Zákon 596/2003 o štátnej správe v školstve ...
5d) 597/2003 o financovaní ...
5e) 564/04 o rozpočtovom určení ...
------------

Jasle nikdy nepatrili do siete škôl a školských zariadení, takže návšteva jaslí nevadila. Škôlky ale patria do škol. zariadení. Ak dostáva škôlka peniaze zo šr, tak nárok na RP strácaš.

katun
26. aug 2010

@gapa no ved ide o to, ze su to jasle. tak neviem, preco mi teta na urade povedala, ze pridem o RP. podla mna by som nemala on prist.

tehotenstvo
27. aug 2010

Dobry den pan Mihal prip. ina kompetentna osoba, ktora by mi vedela poradit, :o)

chcela by som sa informovat na moznosti ziskania socialnych davok. Moja situacia je nasledovna:

- som tehotna ( 3. mesiac) - narok na matersku nemam, lebo som bola 1,5 roka dobrovolne nezamestnana a neplatila som si NP, ( je moznost este nejakym sposobom uplatnit narok na matersku, napr. hned zacat platit NP a potom si to pred porodom nasledne predlzit vypisanim PN prip. inym sposobom),
- momentalne som stale dobrovolne nezamestnana, ale na buduci tyzden sa chcem evidovat na UP,
- zaroven vsak koncim externe studium na VS ( o 3 tyzdne mam statnice), ovplyvni mi to moju ziadost na UP, vzhladom na to ze sa to povazuje sa pripravu na povolanie,
- som slobodna a mam 1 dietatko vo veku 5 rokov ( navstevuje matersku skolku),
- prilezitostne zijem s priatelom, ktory ma 400 € v cistom, ale kedze nas vztah je nestabilny mozem ziadat a davku v hmotnej nudzi?

Moja otazka teda znie: o ake davky mozem oficialne ziadat a na ake mam narok s prihliadnutim na moju ,,trochu,, komplikovanu situaciu. Prosim, poradte mi moznosti, ako by som mohla skombinovat viac prispevkov naraz, aby som mala min. na 1/2 roka max. vymozitelny a pravom mi patriaci prijem pre seba, svojho synceka a dalsie ocakavane babatko.

Dakujem krasne za prispevky.

aduliak
27. aug 2010

@jozefmihal Chcem vam podakovat za zmeny, ktore chystate od 1.1.2011. .... v septembri nastupujem na MD...bohuzial, po MD musim nastupit aspon na polovicny uvazok do prace...velmi mi ulahcite situaciu tym, ze budem moct dostavat aj rodicovsky prispevok....predosly system bol velmi znevyhodnujuci pre matky, ktore museli alebo chceli pracovat, platit dane tomuto statu a pritom sa starat co najlepsie o svoje dieta....

gapa
27. aug 2010

@katun
napíš dotaz na ústredie upsvar, oni ochotne odpovedajú. Napíš podstatné údaje, že ide o jasle a odkedy poberáš Rp. Nech to máš od nich na papieri. To si vytlač a ukáz na vašom uprvar

katun
27. aug 2010

@gapa to ma tiez napadlo 🙂 spravila som to a prisla automaticka odpoved, ze maju dovolenku 2 tyzdne ☹ tak pockam,.. 😎 dik za rady, snad sa to vyriesi, pisala som sem aj preto, ci nema nejaka baba podobnu situaciu ako ja. dik moc za rady.

edusik
27. aug 2010

@jozefmihal dobrý deň, zaujíma ma ako to bude, ak vám prejde návrh na ponechanie RP pre pracujúce matky, ak nastúpim do práce už teraz v sept.2010, a malá bude ako 14.mesačná v jasliach, pôjdem podľa starého zákona, alebo sa mi to nejako upraví? Podotýkam, že si budem teraz nárokovať na tých 25% z RP do 3.roka dieťaťa. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

tlenka
28. aug 2010

@gapa , chcela by som sa opytat ohladom RP a PN-ky.
Od 06/2008 som bola vedena na UP. Od 11/2008 som si zacala platit DNP z max. VZ.
28.7.2009 som nastupila na MD (dcera sa narodila 30.8.2009). MD mi skoncila tusim zaciatkom marca 2010 a nastupila som RD a odvtedy poberam zvyseny RP.
Nedavno som obdrzala list zo Soc. poistovne, ze som za mesiace 02-07/2010 neuhradila DNP vo vyske spolu 251 EUR a ze ich mam do 10 dni uhradit.
Nik ma v Soc. poistovni neupozornil, ze by som mala DNP zrusit po nastupe na MD, aby som neplatila zbytocne. Da sa nejako odvolat, alebo to musim zaplatit?
Je mozne ist pocas RP na PN-ku – ak by som ju poberala, tak RP by mi tym padom asi zrusili? Ak by som sla na PN, tak by som musela este doplatit DNP za mesiace 08-10/2010, aby bolo tych 270 dni poistenia, alebo by sa ratali aj mesiace pozadu, ked som si platila DNP od 11/2008 do 08/2009?
Dakujem vopred za odpoved.

gapa
28. aug 2010

@tlenka
nie je povinnosťou SP ťa upozornovať, kedy platiť a kedy nie. Sama dobrovolne si sa prihásila a aj sama by si si mala pozisťovať podmienky, ak niečo nevieš, resp. si si nie istá. Ale stáva sa. LEn počas "poberania nem.dávok" zo SOCIáLnej POISTOVNE netreba DNP platiť. RP vypláca UPSVaR a nie SP. Poistné treba doplatiť.

Budeš máš nárok na nemocenské aj teraz, ale len ak dlh v určitom termíne doplatiš a nebudeš mať dlh v SPvyšší ako 5eur. Tie termíny: Ak ti vznikne PN od napr. 30.8.2010, tak treba všetko doplatiť do 31.8.2010!!! aby ti vznikol nárok na nemocenské. Ak dovtedy nedoplatíš, nárok na nemocenské ti nevznikne. Ak vznikne PN napr. v septembri, tak treba všetko doplatiť do konca septembra.
!!!Ale vlastne!!! SP ťa vyzvala doplatiť do 10dní. Možno potom môžu dávať nejaké penále?? neviem. Ale určite sa im ozvi najprv napr. telefonicky a na základe info od nich potom aj písomne (je to preukaznejšie v prípade problémov), ak je pre teba problém zaplatiť sumu jednorázovo, požiadaj o splátkový kalendár, t.j. že to zaplatíš v splátkach. Telefonicky si zisti, v kolkých splátkach je to možné (napr. v troch?) a dokedy sa dá (napr. do konca novembra?), pošli žiadosť o splátkový kalendár do SP doporučene alebo osobne (na kopii si nechaj potvrdiť prevzatie). Potom, ak to schvália treba termíny dodržať. Alebo to doplať jednorázovo. Ak by ti medzitým vznikla PN, očr, tak ale platia vyššie uvedené termíny, bez ohladu na splátkový kalendár schválený soc.poisťovnou. Nebudú ti platiť, ak ty dlžíš im viac ako 5eur do konca mesiaca, v ktorom PN vznikla.

gapa
28. aug 2010

@tlenka
jedine, ak by si poberala nemocenské celý kalend. mesiac, tak by si nemala nárok na RP za daný mesiac a treba to na UPSVaR oznámiť.

stanusa
28. aug 2010

ahojte, pocas MD sa plati aj DNP??? ja som si myslela, ze nie a zatial som jijaky list od soc. poistovne neobdrzala - som na MD od 4.3. 2010
dakujem za odpoved

gapa
28. aug 2010

@stanusa
a prečo by ti mali písať? Dlžíš im niečo? Počas poberania materského platiť nemusíš, ale počas poberania RP už áno, to je vyššie spomínané.

maznacik007
28. aug 2010

@tehotenstvo
nuz narok na materske ti nevznikne a je uz zbytocne zacat si platit DNP , budes mat narok na RP odo dna porodu, vyplaca sa mesiac pozadocne vo vyske cca 165 EUR plus rodinne pridavky na dve deti vo vyske cca 22 EUR na kazde. toto budes dostavat mesacne...

na UP ti narok na podporu nevznikne /podla udajov co pises Rd so synom potom dobrovolne nezamestnana/ a stat za teba bude platit zdravotne poistenie.

co sa tyka davok v hmotnej nudzi tak neviem ako mas poriesene vyzivne... lebo to je dost podstatny udaj... pre 1 osobu plus dve deti je zivotne minimu 353 EUR ak by s vami bol aj priatel tak je to 538 EUR...

ale ak chces davku v hmotnej nudzi treba mat poriesene vyzivne na obe deti lebo aj to sa zaratava do prijmu rodiny takze o tom to bude ci dosiahnes na tie davky alebo nie... aj ked tie nie su velmi vysoke.

u nas nie je nejaka extra podpora slobodnych mamiciek

stanusa
28. aug 2010

@gapa tak potom je to v poriadku, splietli ma hore spomenute mesiace 02-07 a pisala, ze do marca bola na MD...ale uz mam v tom jasno, diky
od polky septembra nastupujem na RD, takze odvtedy si zacnem opat platit aj DNP 🙂

tlenka
28. aug 2010

stanusa: ja som bola na MD tusim este aj cely februar, tak ma zarazilo, preco mam platit aj za 02/2010 DNP, tusim este par dni v marci mi zasahovala MD, lebo to rataju presne na dni, musim si najst presne papiere, kedy mi skoncila MD a zacal RP

tlenka
28. aug 2010

@gapa dakujem ti velmi pekne za odpoved. cize ak by som napr. marodovala 5 dni v septembri, tak RP by mi vyratali za tych 25 dni v danom mesiaci a NP za 5 dni, dobre to chapem?

minix
28. aug 2010

@gapa gapka,len sa uistim - na RD som od 21.6.2010, ale som v trvalom pracovnom pomere evidovana ako matka na rodicovskej dovolenke. Vznika mi aj tu povinnost platit si nieco, ci nie?
Ja mam v tomto skutocne hokej, preto som vdacna za kazdu radu.

gapa
29. aug 2010

@tlenka
ak budeš v septembri marodovať 5dní, tak dostaneš RP celý (RP sa vypláca vždy v celomesačnej výške, neráta sa na dni ako materské) a nemocenské za 5dní.

Ak budeš marodovať napr. od 28.8. do 30.10.2010, tak RP dostaneš za august a aj za oktober (31.10.2010 splnaš podmienky na RPa to stačí), no za september nie. To dostaneš len nemocenské na 30dní.

Ako sa to robí papierovo na upsvar však netuším. Ale musíš to ty oznámiť, že poberáš nemocenské.

gapa
29. aug 2010

@minix
ak nie si dobrov.poistená osoba v soc.poisťovni, takneplatíš nič.

Prihlášku na dôch.poistenie šTáTOM ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov si si predpokladám podala naSP.

gapa
29. aug 2010

@tlenka
v tom prípade, čo píšem vyššie, samozrejme dostaneš zo SP vyplatené aj nemocenské za 28-31.8. a aj za 1.-.30.10. Tých 30dní som myslela september.

minix
29. aug 2010

@gapa jo, tu som dala.🙂)
dakujem za info. 🙂