Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

k.a.t.k.a.
29. aug 2010

@gapa prosim ťa, je DNP počas poberania rodičovskeho príspevku na niečo dobre? 😕 tiež sa v týchto veciach vôbec nevyznám 😅

jozefmihal
29. aug 2010

edusik, pisete: "dobrý deň, zaujíma ma ako to bude, ak vám prejde návrh na ponechanie RP pre pracujúce matky, ak nastúpim do práce už teraz v sept.2010, a malá bude ako 14.mesačná v jasliach, pôjdem podľa starého zákona, alebo sa mi to nejako upraví? Podotýkam, že si budem teraz nárokovať na tých 25% z RP do 3.roka dieťaťa."

Odpoved: od 1.1.2011 pojdete aj Vy podla noveho zakona, to znamena, ze sa mozete vratit na RP s tym, ze ho budete poberat vo vyske 75%. Alebo zostanete na prispevku, ktoru mozete poberat vo vyske preukazanych nakladov, max. 300 eur.

tlenka
29. aug 2010

@gapa dakujem, uz som to pochopila, este sa chcem opytat, ze ako sa rata PN-ka, tam sa jedna tiez o tych 270 dni zaplatenych po sebe, alebo by sa mi ratali mesiace co som platila pred nastupom na MD? platila som totiz z max. VZ a teraz co mi poslali ten list, tak tiez je to z maxima

tlenka
29. aug 2010

@gapa esta ma napadlo - keby som sa odhlasila z DNP od septembra a samozrejme vyplatila vsetko co treba, tak ak by som sla na PN-ku, tak to neovplyvni nic ,alebo ako?

katka888
30. aug 2010

@jozefmihal
dobry den, dakujeme za pozitivne info 🙂
mam otazku ohladom RD a zivnosti.
Som na RD , poberam 256 eur, ak by som si otvorila zivnost este pred 1.1.2011 , budem poberat ten nizsi, ale od 1.1.2011 mozem opatovne ten vyssi?
dakujem
p.s. dietatko by ostalo so mnou doma, neslo by do jasli ani nikomu na opateru.

minix
30. aug 2010

@katka888
@jozefmihal toto zaujima aj mna, lebo som presne v tej istej situacii.. 🙂)

ninny
30. aug 2010

@jozefmihal ďakujeme za odpoveď, tiež ma zaujímalo presne toto.. 😉

Čo sa týka tých 25% z RP, tak mne pani na ÚPSVR povedala, že ak nastúpim do práce mám nárok na jednorázový príspevok vo výške 25% z celkovej sumy RP, kt. by som mala dostať do 3 rokov dieťatka + cca 41/Eur (čo je 25% z toho nižšieho RP).
Mne sa to ale nejako nezdá, baby aké info máte vy, čo sa tiež chystáte do práce a nedávate drobcov do jaslí ani opatrovateľke čo má živnosť?

ninny
30. aug 2010

tých 41 Eur by som dostavala mesačne...
hm.. neviem neviem či si to ta pani nejako nepoplietli, alebo naozaj je to tak?
Potom by to vychádzalo až na 50% z RP.

edusik
30. aug 2010

@jozefmihal ďakujem veľmi pekne za odpoveď, je fajn že s nami aj naďalej komunikujete. Tak to si už len prerátam, ako mi to vyjde, ale asi to bude nejak na rovnako... Držím peste v pracovnom progrese...

edusik
30. aug 2010

@ninny a čo je to tých 41Eur mesačne?

ninny
30. aug 2010

@edusik príspevok na starostlivosť o dieťa
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

mufin
30. aug 2010

@gapa ahoj, prosim Ta , ja som sa prihlasila minuly tyzden na DNP, s tym ze planujem otehotniet. Po porode pocas poverania MD nebudem DNP platit. Ja by som to ale potom chcela zrusit ku dnu skoncenia MD. Potom dalej budem na rodicovskom. Je to ok?Ide mi len o top prilepsenie si na MD. Uvažujem správne? Momentalne som na rodicovskej s prvym babom, pracovny pomer mam na dobu neurcitu stale. Ďakujem

gapa
30. aug 2010

@mufin
podstatné je aby si stihla 270dní od prihlásenia na DNP do pôrodu, aby ti z DNP vznikol nárok na materské. A áno, počas "poberania materského" z DNP neplatíš poistné na DNP.

gapa
30. aug 2010

@tlenka
potrebuješ 270dní nem.poistenia dva roky pred pred vznikom PN. Nejde o platenia, ale o trvanie.

mufin
30. aug 2010

@gapa dakujem pekne za odpoved, dufam ze to pojde podla planu vsetko 🙂

tlenka
30. aug 2010

@gapa ok, tak uz mam v tom jasno, este ma napadla jedna vec - mozem sa v pohode odhlasit od septembra z DNP a nic by sa nestalo, ak by som sla napr. na marodku aj v oktobri alebo decembri, musi byt splnenych tych 270 dni NP 2 roky pred vznikom PN

gapa
30. aug 2010

@tlenka
nie, musí aj trvať nem.poistenie alebo musíš byť v tzv. ochrannej lehote po ukončení poistenia (tč. je štandardná doba 42dní, navrhujú ju od 1.1.2011 skrátiť na 7dní)

jozefmihal
30. aug 2010

@ninny info ktore ste dostali, je korektne. Samozrejme, od 1.1.2011 to bude inak, vid moje skorsie prispevky.

jozefmihal
30. aug 2010

@katka888, pisete:

Som na RD , poberam 256 eur, ak by som si otvorila zivnost este pred 1.1.2011 , budem poberat ten nizsi, ale od 1.1.2011 mozem opatovne ten vyssi? Dietatko by ostalo so mnou doma, neslo by do jasli ani nikomu na opateru.

Ak si zivnost zalozite pred 1.1.2011, stratite do 31.12.2010 narok na RP, ziskate narok na prispevok rodicovi (25% zostavajucej sumy RP) a na prispevok rodicovi 41 eur mesacne.

Od 1.1.2011 sa potom mozete vratit na RP vo vyske 75% povodnych sum (256 resp. 164 eur).

jozefmihal
30. aug 2010

pls, nepiste mi do internej posty, na takouto formou polozene otazky neodpovedam, dakujem za pochopenie.

ninny
30. aug 2010

@jozefmihal ďakujem za odpoveď, informácie o plánovaných zmenách mám, taktiež Vás tu pravidelne čítam.

miavin
30. aug 2010

@jozefmihal zdravím, chcem sa teda opýtať tu vo fóre ako to vlastne je teraz - keďže nestíham sledovať zákony a ani si to tu všetko prečítať. Ak som na RD a poberám zvýšený RD - môžem popri tom vykonávať DVP alebo DPČ? Niekde som počula, že áno - ale čo viem tak zatiaľ to neuzákonili, či áno?

aknats
30. aug 2010

@jozefmihal : som riadne zamestnaná a od 1.12.2010 budem na materskej dovolenke, čakám dvojčata a nárok na MD mám 37 týždňov, zaujíma ma príspevok na dieťa po nástupe do práce, teda po 37 týždňoch. Tento príspevok sa má od 1.1. 2011 zvýšiť zo 167,- na 300,- eur. Budem mať naň nárok keď sa vrátim ihneď po MD do zamestnania? Musí sa dokladovať (v prípade, že sú deti v jasliach alebo v opatrovaní u rodičov)? Je naň nárok na obidve deti alebo len jedno? Čo v prípade ak sa vrátim do zamestnania skôr, teda pred ukončením MD? Ďakujem za odpoved

jozefmihal
30. aug 2010

@miavin ministerská odpoveď: Do 31.12.2010 platí, že môžete pracovať len na dohody trvajúce menej ako jeden kalendárny mesiac (ak ste RP začali poberať od 1.1.2010).

Od 1.1.2011 môžete pracovať bez obmedzenia.

jozefmihal
30. aug 2010

@aknats píšete... " som riadne zamestnaná a od 1.12.2010 budem na materskej dovolenke, čakám dvojčata a nárok na MD mám 37 týždňov, zaujíma ma príspevok na dieťa po nástupe do práce, teda po 37 týždňoch. Tento príspevok sa má od 1.1. 2011 zvýšiť zo 167,- na 300,- eur. Budem mať naň nárok keď sa vrátim ihneď po MD do zamestnania? Musí sa dokladovať (v prípade, že sú deti v jasliach alebo v opatrovaní u rodičov)? Je naň nárok na obidve deti alebo len jedno? Čo v prípade ak sa vrátim do zamestnania skôr, teda pred ukončením MD?"

...od 1.1.2011 bude platiť (bez záruky, je to zatiaľ LEN návrh) vo Vašom prípade, že nárok na príspevok bude aj keď sa vrátite hneď po MD do zamestnania, musíte však zdokladovať, akú a komu platíte sumu - môžu to byť jasle alebo opatrovateľka so živnosťou (u nej musí ísť o príjem, ktorý si v súlade s daňovými predpismi zdaní). Nárok je na obe deti. Teda napr. ak dáte obe deti opatrovateľke, ktorá vám vyfakturuje 600 eur, týchto 600 eur dostanete vo forme príspevku.

Ak sa vrátite do zamestnania pred ukočením MD, stratíte nárok na materskú, nárok na horeuvedený príspevok však budete mať.

miavin
30. aug 2010

@jozefmihal takže ak som dobre pochopila: RP poberám od roku 2009 - takže môžem pracovať na dohodu bez toho, aby mi odobrali RP až od 1.1. 2011?

jozefmihal
30. aug 2010

@miavin Ano, vy dnes mozete pracovat na dohodu bez straty naroku na RP

miavin
30. aug 2010

@jozefmihal a ak sa smiem opýtať - kedy to schválili? lebo som pracovala na dohodu v roku 2009 - a neodhlásili ma zo SP - tak mi prišlo zo SP upozornenie, že buď ukončím dohodu ku 31.12.2009 alebo mi zoberú RP, tak teraz neviem, či vlastne môžem, či nemôžem vykonávať dohodu bez nejakých následkov ... 😒

jozefmihal
30. aug 2010

miavin, platí princíp: Ak ste začali poberať RP v roku 2009, riadite sa podmienkami zákona, platného v roku 2009.

Ešte je ale jeden problém - ak ste po 1.1.2010 požiadali o zvýšený RP 256 eur, tak sa na vás vzťahuje zákon platný od 1.1.2010 a moja odpoveď z 21:18