Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

miavin
30. aug 2010

@jozefmihal ďakujem pekne za odpovede 🙂

edusik
30. aug 2010

@ninny aaaahaaa, to je tých 25%... nikdy som to na mesiac neprerátavala, tak preto som nevedela čo to je.... ( 25% z toho nižšieho základu) už som v obraze

nada.hope
30. aug 2010

@jozefmihal prepacte len sa chcem opytat ci tomu dobre chapem..............mam doma 18 mesacne dieta, ja sama pracujem na plny uvazok o dieta sa mi stara babka,..........dostavam prispevok vo vyske25%,(na jednorazový príspevok som narok nemala) , budem musiet po 1.1.2011 ziadat o riadny rodicovsky, v akej sume ho budem poberat (dcerka bude mat vo februari 2011 dva roky) alebo to bude automaticky.
dakujem

sissik
31. aug 2010

pan @jozefmihal
reagujem hlavne na vas prispevok zo 14. aug o 01:35
my sme tu nerobili paniku na zaklade toho, co sa prezentuje v bulvarnych mediach.
informaciu o tom, ze uvazujete o zjednoteni RP na uroven 180 alebo 190 eur a zahrniete don aj priplatok k prispevku pri narodeni dietata- a musite to prepocitat - ste podali vy sam na tlacovej besede. a bolo to prezentovane aj v televizii TA3, ktora sa za bulvar povazovat neda.
ked sa zacali ludia vyjadrovat k tomuto vasmu navrhu, p.premierka radicova vyhlasila o niekolko dni, ze RP sa menit nebude.
aspon ja si to tak pamatam 😔 opravte ma, ak si to pamatam zle 😉
podla mojho nazoru je najhorsie zacat sporit na tych najzranitelnejsich a medzi nich sa veru radia rodiny s detmi.
nechapem, preco vyssi RP nemozu dostat vsetky mamicky, ktore napr. riadne ukoncili studium ci uz stredoskolske alebo VS a riadne sa staraju o svoje dieta a pred nastupom na MD sa zamestnali ale zial nesplnili podmienku trvania poistenia.
ty, ze si neplatili dobrovolne poistenie su pri statnej socialnej davke vlastne diskriminovanie. lebo socialna davka by nemala byt zasluhova. zasluhovost chapem v tomto pripade ako platenie poistneho.
niektori ludia si zakladaju rodiny hned po ukonceni skoly, je jedno ci planovane alebo neplanovane. ak predchadzajuca vlada chcela z poberania vyssieho RP vylucit niektore skupiny obyvatelov (myslim, ze vsetci vieme ake), tak na to doplatili aj ludia, ktori sa snazili ukoncit aspon tu skolu. pripadne sa po skonceni skoly aj riadne zamestnali, ale poistne neplatili dostatocne dlhy cas, teda 270 dni.
dufala som, ze napravite tuto deformaciu, ale podla navrhov ostala zachovana. odstranit deformaciu mam na mysli to, ze vyssi RP bude priznany ludom, ktori sa spravaju v ramci spolocenskych noriem a neda sa poukazat, ze vedome zneuzivaju soc. system
navyse novozvolena vlada vysla von aj s dalsim navrhom na setrenie zase na obcanoch a to zrusenim odpocitatelnej polozky na manzelku z rezortu min. financii. a ako volica tejto vlady ste ma s pristupom k naplneniu statnej kasy uplne sklamali. namiesto setrenia na v ydavkoch statu ako strany pred volbami avizovali stet zacali setrit podla mna na tom najhorsom mieste

zuzkapu
31. aug 2010

@jozefmihal Dobrý deň, viem, že je tu na Vás kladených veľa otázok, ale zatiaľ som tu nenašla taký prípad ako som ja.
V súčasnosti som na rodičovskej dovolenke (do decembra 2010) a v marci 2011 čakám ďalšie dieťa. Počas rodičovskej dovolenky mi skončil pracovný pomer uzavretý na dobu určitú. Samozrejme, že keďže sa chcem o svoje dieťa starať do 3 rokov, tak som si nehľadala inú prácu. Chcem sa Vás opýtať, či je nejaká možnosť, aby som mala nárok na zvýšený rodičovský príspevok pri druhom dieťati. Ak to správne chápem, tak nie. Pred nástupom na MD som si odrobila cca 9 rokov. Zdá sa mi to nespravodlivé, ale s tým už asi nič nenarobím ☹

mamina31
31. aug 2010

@jozefmihal Dobrý den,vidim že toho tu máte veľa ale nenasla som ani ja svoj prípad tu nikde som na predlzenej rodičovskej zo zdravotnych dovodov od marca tohto roka a chcem sa spytat či by som nemohla pracovat na dohodu ...A ako to bude na buduci rok ak zostane dcera doma zo skolky ci budem moct pracovat a ci mi vobec zostne rodicovsky ...Ďakujem vopred za odpoved

mufin
31. aug 2010

@jozefmihal Dobry den, k vyssie uvedemu linku:
Ide o prípady, kedy žena, ktorá poberá RP na prvé dieťa, znova otehotnie a ešte pred ukončením poberania RP na prvé dieťa čaká druhé dieťa.

Ak je takáto žena počas doby, kedy poberá RP na prvé dieťa, zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke alebo ak je povinne nemocensky poistená SZČO a má prerušené povinné nemocenské poistenie, tak pri druhom dieťati bude mať nárok na materské. Podľa § 49a zákona o sociálnom poistení sa doba prerušenia povinného nem. poistenia totiž započítava do doby potrebných 270 dní nem. poistenia na priznanie nároku na materské.
MOJA OTAZKA: z akeho vym. zakladu by mi sla materska? Planujem otehotniet, budem v presne takej situacii. Prihlasila som sa na DNP kvoli maximalnej vyske MD. SOm riadne zamestnana PP na dobu neurcitu. Aka doba sa bude posudzovat kvoli vyske materskej? Ma na to vplyv moja hruba mzda podla zmluvy platna pred nastupom na 1. MD? Dakujem pekne

kata2882
31. aug 2010

@sissik to si povedala presne a vystizne........mas u mna palec hore!!!!!!

da sa povedat, ze my sme diskriminovane a nie mamicky z osad, ktore nechavaju male deti pred hernami....kt, sa o svoje deti ani nestaraju.

a co sa tyka tych 300€ bud.rok......tak tych sa vela mamiciek nenaraduje....pretoze na vychode tolko nestoja ani jasle a opatrovatelka???myslim v mensich mestach a dedinkach....zas bude profitovat zapad 😖 😖 naco mi je, ked ja som rada so svojim dietatom.....a chcem byt s nim do 3 roku zivota....a nemusim ho davat cudzej tete.

minitrouble
31. aug 2010

@kata2882 pravdepodobne si nepostrehla ze tych 300euro pojde z eurofondov a teda nebude zatazovat vobec statny rozpocet ...tak neviem preco ta to trapi ...ved ty budes so svojim dietatom a budes dostavat presne to co kazda ina mamicka , resp to na co mas narok 😉.... a tych protizapadnych reci uz mam tu na MK aj trosku dost 😖 😠 ...povedzme si to inak - z dani a odvodov ludi tu na zapade, zije potom cele slovensko...skusila sa niekedy nad tym aj takto zamysliet? ja ano lebo ked si kazdy mesiac pozriem svoju vyplatnu pasku a vidim kolko z mojho prijmu ide na dane a odvody tak sa nad tym zamyslam ze komu to asi tak ide hmmm 😉
..podla vas je diskriminacia ak mamicka ktora nikdy nepracovala dostane menej ako taka co pracovala, ale uplne v pohode by ste sa divali na to ako nejaka mamicka pride o rodicovsky prispevok len preto ze sa rozhodne si privyrobit a pritom aj tak uz z toho co zarobi odvadza dane a odvody a teda uz prispieva do statneho rozpoctu (na rozdiel od tej co nikdy nepracovala !!!) .
dalsia vec je ze bezne hocikde na slovensku zoberu dieta do skolky aj vo veku 2.5 roka (do statnej podotykam) ...tu v BA a okoli dieta zoberu najskor ked ma cca 3.5 roka a takze si myslim ze vela zenam pomoze ked budu moct od napriklad 2.5 roka dat dieta do sukromneho zariadenia a aspon cast z toho im preplati stat ...ver tomu ze kazda z nas by sme radsej dali dieta do statneho zariadenia ale nemame ich tu a ak aj mame nemame ich dostatok

minitrouble
31. aug 2010

a este jedna poznamk k tym 300euram ...zena ktora sa rozhodne ist pracovat a da svoje dieta do sukromneho zariadenia pomoze statnemu rozpoctu hned 2x - prvykrat tym ze ho odlahci a bude cerpat eurofondy (na ten prispevok) a druhykrat pomoze tym ze zo svojho platu bude platit dane a odvody a prispievat tak do statneho rozpoctu ....takze mozno by bolo dobre uvedomit si vsetky suvislosti a nie len vypisovat kadeco 😉

edusik
31. aug 2010

@minitrouble bravoooo, tá poznámka k tým 300E je trefnááááá, veď na to sú tieto veci, aby motivovali mamičky pracovať a aby sa navýšila naša biedna štátna kasa... Ja som z východu, na dane a odvody mesačne dávam (resp. zas budem dávať od sept.) viac ako je min. mzda na SR - ale čo už, chcela som študovať, pracovať, mať sa dobre, tak tu to mám 😀 a za jasle budeme platiť okolo 250E/mesačne takže ja preplatenie 100% nákladov (v mojom prípade) vreeeeelo uvítam, ved do konca roka budem platiť cca 80E z vlastného - takže ako som už písala VEEEEEĽKA SPOKOJNOSŤ až to prejde 😀

ninny
31. aug 2010

@kata2882 aj ja by som bola najradšej so svojím dieťatkom čo najdlhšie, ale nemám na výber, preto sa musím vrátiť do práce.. nie každý je na tom finančne tak dobre, aby si mohol dovoliť zostať s dieťatkom do jeho 3 rokov, aj keď chce... a čo máš proti tomu, že príspevok bude do 300 Eur??!
súhlasím s @minitrouble nepáči sa mi, keď niekto vedie reči proti západu, východu či stredu.. nie je jedno odkiaľ sme? Všetky sme predsa Slovenky! Tak o čo Ti ide?

ninny
31. aug 2010

@kata2882 "a tu na západe" dokonca jasle stoja aj viac ako 300 Eur! takže veľa maminkám pomôže, keď im niekto väčšinu preplatí a oni si ten zvyšok už doplatia..

dadikka
31. aug 2010

baby, potrebujem trošku poradiť, lebo mam uz z toho riadny chaos... od maja 2008 som na RD - na matersku som narok nemala, kedze som nebola nemocensky poistena. Od aprila 2010 som sa dala dobrovolne nemocensky poistit-kedze planujeme druhe babo. Zatial si platim len to minimum ale chcela by som si to zvysit na maximum, aby som aj matersku mala vyssiu... Maly bude mat v maji 2011 tri roky, ale porod zrejme dovtedy nestihneme 🙂 ako to teda bude potom? Skonci mi RD, na par mesiacov sa prihlasim na UP a ako to budem mat dalej? Ak si aj nadalej budem sama platit nemocenske poistenie z maxima, budem mat narok na tu maximalnu vysku materskej? Budem mat narok aj na ten vyssi rodicovsky prispevok? ďakujem za odpoved 🙂)

kata2882
31. aug 2010

@ninny ja nemam proti ludom, mamickam nic.......to si asi zle pochopila......mierim to PROTI VLADE....ktora robi pre vychod malo.......vies. ak sa chces zamestnat tu v BJ, tak ak nieco najdes na dohodu podotykam, tak by si bola rada, lebo na zmluvu tu najdes malo kde robotu.....ja by som sla do roboty, ale tu je to o hubu a co mam maleho vziat na plecia a ist do ineho mesta?????vravim opat vsetko mierim PROTI VLADE nie voci vam..... 😉 viem, ze vy za to nemozte,....
a co sa tyka skolky??no unas je to taktiez ak nemas znamosti, dieta ti vezmu az po 3 rokoch....

kata2882
31. aug 2010

a co sa tyka mamiciek???priala by som vsetkym SLOVENKAM rovnako, aby sa mali dobre a aby mohli byt co najviac so svojimi detickami.......aj ked vela mamiciek musi ist do prace na ukor deti.....

kata2882
31. aug 2010

@minitrouble vies, nasim neprisposobivym obcanom niekto vysvetlil ako si maju zabezpecit vysie davky....tak si predstav, ze dostanu viac, a niektori to riesia aj DNP a marodkami.....a nikdy nepracovali, ale diskriminacia je v tom, ze my co platime odvody, nam sa vypocitava z toho co platime, ale oni neplatia, tak im nieje z coho vypocitat, tak ich vymer. zakl. je PRIEMERNA MZDA NA SK.....toto je diskriminacia...voci nam "bielym".....vies kolko maju marodku?matersku?500€....a my.....????a niektori dokazu byt na marodke aj 7-8 mes. s chripkou..!!!

ninny
31. aug 2010

@kata2882 ja sama pochádzam z Bardejova, na západnom SVK som od svojich 16 rokov, viem aké to tam je, mám tam celú rodinku.. a nemyslí si, že na západnom SVK je ľahké nájsť si prácu, áno, je to o niečo ľahšie ako na východe, ale aj tu veľmi veľa ľudí nemá prácu.

ninny
31. aug 2010

@kata2882 každá maminka má nárok si platiť DNP a tak získať čo najvýššiu materskú...

gapa
31. aug 2010

@kata2882
to si odkial zobrala s tou priem mzdou??? ak nemáš VZ!! Ak neplatíš aspon DNP z minima, tak nárok na nemocenské zo soc.poistovne nemáš žiadny. Tiež ak máš nedoplatok na DNP viac ako 5eur.
Iné je to s očr, to sa dá dosť využiť/zneužiť a neplatiťtam netreba 270dní NP, ale navrhujú to zmeniť. ošetrovné sa ale poberá len 10dní

tiež súhlasím, že ani na západe nie je lahké MAMINE nájsť prácu (hlavne ak manžel robí na smeny). Aj ked uznávam, že potom si neviem predstaviť, že si ju niekto nájde na východe, ak neberiem mestá na východe.

kata2882
31. aug 2010

@ninny na to nevravim nic...mne to nevadi, ze si platia.DNP......ale nech platia ako my odvody a pracuju a nie sa len prizivovat

@gapa kde???? pozri si archiv TV joj......osada Lomnicka.......a zatknuti lekar z podolinca.......daval im marodky ...a dostavali 350€, kto si priplacal mal aj 500€ tak to nie je z mojej hlavy..... 😕 a veru ani ja nechapem.......nikdy tam nikto nerobil.....

kata2882
31. aug 2010

u nas je to tazke fakt....iba v retazcoch a niektorych fabrikach najdes na zmluvu, inak len dohoda alebo ta vezmu na abs. prax akoze a tak ta prehadzuju....

kata2882
31. aug 2010

@gapa hladala som to, ale uz to maju v jojke vymazane... 😠 viem to aj z priameho zdroja..mam tam svokru......

gapa
31. aug 2010

@kata2882
mám velmi pomalý pc (ked napíšem vetu, objaví sa, ked narátam do 15), tak mám problém aj s tv (malý mi asi niečo dokašlal), tak tú joj asi nepozriem.. Ale z vlastnej skúsenosti neverím mediam. Oni potrebujú senzáciu, nie fakty. Nehovorím, že lekár nevypisoval neoprávnene pn, ani, že nepoberal niekto 500eur, ale dá sa prezentovať napr. že poberali od 350eur do 500eur, aj ked to boli zrovna tí, čo si platili DNP. Proste, aj ked ma takéto info naštvú, už to beriem s rezervou.

Stalo sa mi, že sa ma novinár pre noviny pýtal jednu anketovú otázku. Takú blbosť, nešlo tam o nič. Moja odpoved nebola zaujímavá, nijako originálna. Chcel mi podsunúť "originálenjšiu"odpoved, povedal to štýlom " jedna pani nám tvrdila, že ..." . A čo si myslíš , že potom napísali. Tak za mojich pár slov napísal to, čo povedal on o tej pani. A odpoved žiadnej takej pani tam nebola, aj ked tam bolo viac odpovedí.

Na to si mnohokrát spomeniem, ked sa rozčulujem nad niečim v TV. Potom si poviem, že to je možno pravda z polovice a možno ani to nie, tak načo sa nad tým rozčulujem. Im ide o to, aby sa o tom hovorilo, zaujali nás, našu pozornost, o sledovanosť a práve "naše emocie" im to zabezpečia.

ten môj pc asi vyhodím! 😠 😠 😅

gapa
31. aug 2010

takže čo som chcela povedať: ten spôsob výpočtu nemocenského spochybnujem, nič také zákon nepripúšta.

kata2882
31. aug 2010

@gapa no tak ma to presne napalilo... 😠 😠 😠 ale svokra mi vravela, ze lekara stihat nebudu, lebo isiel na dochodok, a tym padom nebude pachat trestnu cinnost, . a este k tomu plateniu, nechceli pracovat va verejnoprospesnych, tak preto sli na marodku.. no ak je toto pravda,.tak je to fakt na rozculenie......a ak je to mozne..... 😖 😖 😖 😖

ten PC..nemas len pomaly net??

minitrouble
31. aug 2010

@ninny prepac ale to asi nemalo byt adresovane mne ....ja som neutocila na zapad 😉 🙂 ja som reagovala na to ze sa tu neustale utoci na zapad tak neviem co si myslela tou svojou poznamkou ze o co mi ide .... 😝

minitrouble
31. aug 2010

@ninny aha sorry som si to prvykrat zle precitala 😎 😀

ninny
31. aug 2010

@minitrouble pochopili sme sa 😀 😉 ja keď som si to potom spätne po sebe prečítala, tak ma aj napadlo, že to možno takto pochopíš..... 😅

vieraj
31. aug 2010

@kata2882 krd si babka zalozi zivnost, bude ti dieta opatrovat ona a mate doma 300€