Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

kata2882
31. aug 2010

@vieraj mne nejde o 300€ ide mi o princip, system ziskavania a velke regionalne rozdiely......to by mala riesit vlada.....

ale nechajme to kompetentnym.......pisala som to preto, aby si to pan Mihal precital.....

ninny
31. aug 2010

@kata2882 o aký princíp ide v tomto prípade?

ninny
31. aug 2010

@kata2882 ja som Ťa asi nejako nepochopila v tomto prípade.. mám namysli konkrétne ten príspevok do výšky preukázateľných 300 Eur, čo Ti vlastne na ňom vadí?

kata2882
31. aug 2010

@ninny no priklad :.....ze mam kamosku kt. ma dvojicky , muza ma v zahranici, lebo tu nie je praca a zit treba.... je na ne sama.....za stat.skolku-po znamosti da za obe 60€ .......a robotu nezozenies......

mamicka v BA da za skolku- jasle aj 6krat viac.......a ak je v takej situlacii ako ona....tiez je to o hubu.....

princip?? co tym chcel pam Mihal vyriesit,?mali by sa zjednotit vydavky na predskol.zar. aj prijmi v regionoch....ale viem...toho sa nedockame

ninny
31. aug 2010

@kata2882 ja Ti ale stále nerozumiem prečo odsudzuješ ten príspevok? Veď nám tým príspevkom len pomôžu... a zjednotenie príjmov v regiónoch nie je v kompetencii p. Mihála..
Vieš koľko veci je nespravodlivých v tomto našom štáte? Straaašne veľa.. aj mňa kopec veci štve, no nepohnem s tým, tak isto ako aj ostatní "obyčajní" ľudia... hlavne, že niekto "tam hore" ma státisícové odmeny... (teraz hovorím v Eurách)... vysoké platy, služobné luxusné automobily, preplácané rôzny výdavky, atď atď.... ale nezmením to... bohužiaľ, vstúpiť do svedomia by si mali kompetentní... ale neverím, že sa tak niekedy stane.. skoro každý hrabe len pre seba.. a kto má veľa chce ešte viac a ešte viac...
Ale stále neviem, čo máš proti tomu príspevku.. mňa osobne tým veľmi prekvapili a potešili... aj keď ja malého momentálne nechcem dať do súkromných jasiel ani opatrovateľke so živnosťou... ale kto vie, možno v budúcnosti.. ale teší ma, že konečne budeme môcť pracovať a poberať RP, toto je spravodlivé a nikdy sa to ani meniť nemalo, no stalo sa..

kata2882
31. aug 2010

@ninny no si to povedala vystizne ako som to myslela.....niekto ma luxus.....atd........
ale vies, asi nie som optimistka..........
uz neverim, ze v nasom state nam chcu naozaj pomoct......asi tak

helenkasabinka
31. aug 2010

@kata2882 suhlasim s tebou

ninny
31. aug 2010

@kata2882 ja viem čo je to mať manžela v zahraničí a byť sama s dieťatkom, bola som takto pol roka a rodinu mám na východnom Slovensku, čiže sme minimálne spolu.. momentálne je manžel už s nami, ale stále bez práce.. len brigáduje a absolútne nám to finančne nevychádza.... je mi z toho všetkého na nič a bojím sa čo bude ďalej.. preto som sa rozhodla ísť do práce i ja a veľmi som rada, že od nového roka budem dostávať aj plat aj RP... pretože keď si odpočítam z platu peniažky pre opatrovateľku - kamošku (nemá živnosť, takže od štátu nič preplatené nedostanem) plus výdaje na cestu do práce (prácu mám v inom meste), tak to čo nám zostane je len o niečo vyššie ako samotný RP, preto som veľmi rada, že od nového roka tomu bude inak.. a to bývam na západnom SVK a manžel má problém nájsť si serióznu prácu! Nie všetky problémy sa týkajú len východu... ja i manžel pochádzame z východu.. obaja tam máme rodiny, takže veľmi dobré viem o čom hovorím....

kata2882
31. aug 2010

@ninny chapem ta.....aj moj manzel pracuje uz 4 roky v zahranici...raz za mes. pride na 6 dni dom....2 hypoteky mame...chceme stihnut dalsie babo, lebo vek a moje zdrav.problemy mi to v bud. stazia.....tak sa tiez musime obracat......ja nemam koho si dat za opatrovatelku, a ak budem chciet ist do prace a naozaj nieco zarobit, tak si asi otvorim zivnost , lebo najdem max. v potravinach robotu na smeny, ale ja som sama.... tak by mi nemal kto maleho pak vyberat zo skolky...atd......

ninny
31. aug 2010

@kata2882 ja som manžela nevidela 3 mesiace vkuse... tiež máme aj veľmi vysokú hypo aj leasing... ja tu tiež nikoho nemám, okrem zopár priateľov a sesternicu v inom meste.. celú rodinku mám na východe, ako aj s manželovej strany... takže tiež to nemám ružové... a tomu príspevku do 300 Eur som sa tiež potešila, lebo ak sa rozhodnem pre škôlku, tak v Bratislave sú veľmi drahé, preto mi ten príspevok veľmi pomôže...

kata2882
31. aug 2010

@ninny tak to ti prajem 😉 ......
vies, ked oni robia zmeny zo dna na den, mysli v tom co povedia.....uz sa neraz dokopali aj s Radicovou.....tak preto som nasr.....a neverim im ....

mufin
31. aug 2010

Prosim Vas o radu. Ak planujem druhe babo a bol by to tzv. retazovy porod, teda otehotniem pred skoncenim poberania prveho RP, tak z coho mi budu ratat matersku? Ja som sa minuly tyzden prihlasila na DNP, neviem ci nie zbytocne.. Dakujem

vieraj
1. sep 2010

@mufin ked este len planujes babo, tak super, ze si sa prihlasila na DNP: budu ti z tej sumy počitat matersku 🙂

mufin
1. sep 2010

@vieraj no neviem, momentalne si myslim ze mi to pojde podla platu pred nastupom na prvu MD, tak mi je DNPO zbytocne... no neviem, pojdem za nasou mzdarkou, su take pripady vo firme, tak mi isto povie

blondinka42
1. sep 2010

a to ten rodicovsky prispevok 300 eur od noveho roka ma platit pre kazdeho alebo su tam nejake obmedzenia,je potrebne mat nieco odpracovane?vies ze ak chcem poberat matersku musim mat nieco odpracovane ale tyka sa to aj rodicovskeho prispevku?ci to ma kazda zena rovnako?

vieraj
1. sep 2010

@blondinka42 300€ nie je RP, to je prispevok rodicovi, ktory sa dieta do jasli a ide pracovat. RP je 256 a 164€. ak nebudes mat narok na matersku, tak mas RP iba 164€. pokial budes mat zo zamestnaia alebo z DNP matersku pol roka potom budes mat 256€ do 2. roku a od 2. do 3 roku veku dietata 164€.

moon1979
1. sep 2010

ja by som sa chcela spytat ako je to pocas RD ak by som znova otehotnela, platila by som DNP a mala by som opatovne rizikove tehotenstvo a isla na PNku. Dostavala by som davky z DNP a aj RD, alebo by RD automaticky pozastavili. Totizto pri prvom tehu som bola od tretieho mesiaca na rizikovom.
Dakujem za odpovede

vieraj
1. sep 2010

@betula54 ahoj, prosim ta ako to je s tymto

ked sa zamestnam v 12/2010 dostanem 25% z Rp za cele obdobie do 3 rokov, od 1/2011 poziadam o 300€ pre babku ktora si urobi zivnost a este dostanem 41€? ci to uz nie? ale ja dostanem jednorazovo 25% z RP za cele obdobie a v podstate este za to iste obdobie aj 300€? ci?

tak by som mala od 1/2011 na mesiac
300€ pre babku
25% z RP, vyplateny jednorazovo za vsetky mesiace do 3 rokov veku dietata
a este aj plat.
diky zs info od kompetentnej

vieraj
1. sep 2010

@betula54 alebo sa zamestnam od 1/2011 a babke nic ...
41 prispevok rodicovi
164 RP
spolu 205€ a babka nebude musiet platit dan a vybavovat zivnost. co je lepsie?

minitrouble
2. sep 2010

@vieraj to si asi trosku mylis ...bud dostanes 41 euro alebo dostanes 164 euro ...nie spolu !!! to jedine ze by si mala 2 deti a jedno by si davala do sukromneho zariadenia a druhe by si mala doma (podla sucasneho zakona) ...od noveho roka by to potom malo byt 41 a 300, ale ak dobre pozeram dieta mas len jedno, cize aj prispevok budes mat len jeden 😉

baby2
2. sep 2010

@vieraj skromne si myslim ze je to takto, ale kludne ma dievcata opravte

ak si robis zalusk na 300 eur ako osetrovne a zalozis zivnost, nezabudaj ze stat uz za teba neplato odvody ako starobne... ako szco si ich musis platit sama co je cca 80 eur mesacne. stat plati len odvody zdravotne. samozrejme ze si ich nemusis platit ale potom sa ti tie 3 roky s baby nerataju do dochodku. ak si aj babka spravi zivnost tiez je platitelom dani a odvodov z tej sumy cio jej das na papiery, ma rocne zuctovanie....
myslim si ze to nie su ciste peniaze na ruku, ale kratia sa casom daniami a odvodmi ak ti vznikne povinnost platit.

ak sa zamestnas dostanes vyssii alebo nizsii rodicak a stat ti plati aj odvody

a suhlasim s minitrouble narok mas bud na 41 eur aktivna zivnost, alebo 164 pozastavena zivnost, alebo 300 preukazane vydavky na fakture niekomu .............

edusik
2. sep 2010

@kata2882 čo riešiš prosím Ťa? aké zjednotenie výdavkov? Čo Ti vraví slobodné podnikanie? Veď stále platí, nepáči sa Ti, tak choď inde.... A ak nemá lprácu, tak načo pchá deti do jaslí???? Veď to nie je povinné a dostane aspoň RP, ak už majú viac ako 3. roky, aj tak ten príspevok už nedostane, lebo to je len do 3.rokoch ako všetko, tak ozaj nechápem....

ninny
2. sep 2010

@baby2 tých 41 Eur - aktívna živnosť?? Nechápem. Tých 41 Eur/mesačne - je príspevok na staroslivosť o dieťa pre rodiča, kt. sa vráti do práce a dieťatko zverí do takej opatery, že nevie preukázať jej náklady (čiže nie do sukr. jasli ani opatrovateľke so živnosťou - to platí do konca tohto roka.
Od budúceho roka budú mať maminky na RD 2 možnosti, ak sa vrátia do práce - môžu si ponechať RP alebo požiadajú o príspevok do výšky preukázateľných 300 Eur - to jest, ak dajú dieťa do škôlky alebo opatrovateľke a tak vedie štátu zdokladovať výdavky na starostlivosť o ich dieťa.

ninny
2. sep 2010

@baby2 a samozrejme ak mamička zverí svoje dieťatko do opatery babke a tá si založí živnosť - tak má možnosť žiadať od štátu peniaze do výšky 300 Eur - z ktorých ale babička bude platiť odvody,

kata2882
2. sep 2010

@edusik som slobodny clovek a mam pravo na svoj nazor si myslim.......nie??!

co som chcela som napisala....

vieraj
2. sep 2010

@baby2 ale zivnost by mala babka nie ja.!

vieraj
2. sep 2010

@baby2 do socialnej sa prvy rok neplati ako SZCO nic. az po podani prveho danoveho priznania. a navyse babka je dochodkyna, tak ona by odcvody v druhom roku podnikania mala oslobodene o Invalidne poistenie.

vieraj
2. sep 2010

a navyse ked babka si celych 300€ ako prijem spasi zo sveta vydavkami- napr. odvod do ZP, 30% pausalne vydavky na danovnika, trebars stravu pre opatrovane dieta. co moze byt podla mna aj 80-100€. tak zase ma mensiu sumu na platenie dane statu.ci?

vieraj
2. sep 2010

ak sa zamestnam, tak platim z mojej mzdy odvody, nie stat za mna...

mirinda10
2. sep 2010

@jozefmihal mam otazku dnom 30.8.2010 som nastupila na RD po ukonceni MD, mam z roku 2009 nevycerpanu dovolenku 16dni, ktoru ma zamestnavatel tlaci vybrat pred nastupom do zamestnania co bude v mojom pripade 1.1.2011. Je mozne ak ukoncim RD 8.12.2010 a zacnem cerpat dovolenku aby som od 01/2011 opatovne zaziadala o RD a dostavala popri zamestnani aj prispevok vo vyske 256Eur? Co navrhujete. Vopred dakujem