Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

katka888
9. sep 2010

jasne baby, plus tych 40 % ..... asi mi na materskej mokne mozog :D sorac :D

kaktusik007
9. sep 2010

@katka888 to je v pohode, aj u mna je vidiet znova tehotensku demenciu obcas 😀 😀 😀
@ninny to su "akoze" vydavky... proste zivnostnik ma moznost nedokladovat vydaje, ktore ma na zabezpecenie prijmu, a len tak si odratat 40% z prijmov... a to su tie pausalne vydavky..... je tam par podmienok, okrem ineho zivnostnik nesmie byt platca dph....

ninny
9. sep 2010

@kaktusik007 ďakujem za vysvetlenie, myslela som si, že to je práve takto 😉

trimity68
9. sep 2010

@nika2007 a to do troch rokov alebo nie

adka12
10. sep 2010

baby neviete mi poradiť. Platí od januára ten zákon, že môžem popri materskej pracovať? Akej práce sa to týka? Dnes som dostala taký návrh od mojej šéfky, že či nechcem nastúpiť od januára na polovičný úväzok. Môj klasický 8 hodinový by mi skrátila na 4 hodinový. Mám aj v takomto prípade nárok na rodičovský príspevok alebo musím dať dieťa do jaslí a požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa?
Tiež by ma zaujímalo, z akého vymeriavacieho základu sa mi potom bude rátať materská, keď by som otehotenela znova. Ďakujem za info.

minitrouble
10. sep 2010

@adka12 ten zakon este nie je schvaleny, je to len navrh zakona....podla sucasneho zakona pracovat a zaroven poberat RD nemozes a ...zatial mozes len dufat ze ten zakon od 1.1. schvalia 😉 🙂 a potom budes moct pracovat ako len chces 😉

adka12
10. sep 2010

@minitrouble a kedy je schvaľovanie na programe? Lebo dosť sa o tom hovorí......
čiže ak to neschvália, budem musieť dať dieťa do jaslí alebo k babke ak si urobí živnosť a budem mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa? A ako je to s tou živnosťou? Tam sú teraz tiež nejaké zmeny, nie?

minitrouble
10. sep 2010

@adka12 to ti uz neviem povedat - skus to adresovat na pana mihala, mozno ti bude vediet povedat v akom stave je zakon a kedy pojde do vlady 😉 ...predpokladam ze je momentalne na pripomienkovom konani na ministerstvach ..ale nerobim s tym cize neviem 😉 🙂
co sa tyka zivnosti ti tiez neviem poradit - ja som klasika zamestnanec 🙂

vieraj
12. sep 2010

no a pokial je minimalne mzda 307,70€ a babka bude dostavat len 300€, tak ani druhy rok nemusi platit do SP. pokial nedosiahne 12nasobok min. mzdy, neplati odvody. 🙂 🙂

vieraj
12. sep 2010

@kaktusik007 ahoj, mas s tym skusenost? ziadne uctovnictvo, iba vystavena fa kazdy mes. na 300€, odvod do ZP raz do roka podat danove priznanie a zaplatit dan? nic ine by ta moja svokra nemusela pri pauš. vyd.40% robit? diky za info

kaktusik007
13. sep 2010

@vieraj vsetko zavisi od zakona o dani z prijmu.... teraz tam k 01.01.2011 bude novela, v akej vyske pausalne ponechaju netusim, chceli ich uplne zrusit, ale nakoniec ich myslim nechali... lenze to je vsetko aj tak iba navrh zakona, dolezite je, v akej podobe prejde parlamentom - tam vacsinu zakonov totalne zmrvia, ze ano... 😠 no a potom este ho musi ten jeden skaredy ujo, co si hovori prezident, podpisat, a ak ho vrati, tak parlament musi opat schvalit..... tazko povedat, ako to bude, pockaj si do noveho roka 😉
aktualne ale to plati tak, ze ucto viest je myslim povinna, jednoduche je fakt ze jednoduche - vlastne je povinna evidovat prijmy ako take.... no a ano, staci vystavit fa, platit si zp, potom spravit danove priznanie, zaskrtnut ze uplatnuje vydavky % prijmov, a je to...... ale to plati teraz, podla aktualneho zakona o dani z prijmov 🙂

jajka78
13. sep 2010

ahojte baby, tym ze mi konci PP na dobu urcitu, meni sa nieco? nepridem o rodic.prispevok?
ja si myslim ze nie, ale pre istotu sa pytam
pripadne to mam nahlasit na socialnu poist. alebo urad prace?
dakujem za odpoved.

vieraj
13. sep 2010

@kaktusik007 dik, pockame si 😉

vieraj
13. sep 2010

@jajka78 o RP neprides, len akurat sa nebudes mat kam po materskej vratit ☹

kaktusik007
13. sep 2010

@jajka78 a nie len to, este ti koncia aj rozne poistenia, ono sice teraz poistena nie si, avsak ak si na dobu neurcitu tak doba na md a rd sa zapocitava tak, akoby za teba to poistne bolo platene... nemocenske a poistenie v nezamestnanosti...

takze doporucujem sa minimalne informovat o dobrovolnom poisteni v nezamestnanosti a to si zacat platit, pretoze je viac ako pravdepodobne, ze po skonceni rd budes nezamestnana, a takto mat narok na podporu nebudes!!! tak si to plat, ono je to par korun v porovnani s tym, kolko dostanes potom 😉 ale vsetko je to o cislach... a tie si neuviedla 😉

jajka78
13. sep 2010

@kaktusik007, ja si platim DNP od 23.8.2010, z maxima, chceli by sme do konca roka este babo.
A mam si teda zacat platiti od 15.10.2010 (14.10.2010 mi konci PP) aj to DvNP? staci z minima? alebo je lepsie maximum?ked sa nahodou nezadari ani ked maly dovrsi 3 roky aby som mala podporu...
a ked budem mat obe poistenia aj DNP, DvNP bude sa mi to zaratavat akokeby trval PP?
@vieraj, z robotou je tu bieda, pozeram uz vyse 1/2 roka a nic

vieraj
13. sep 2010

@jajka78 ale teraz je to tak, ze matky si nemuseli platit DPvN a maju podporu po 3-oj rocnej materskej. mopja kamoska ma tak 1050€ podporu pol roka. a zaplatila z max par dni po materskej.
@kaktusik007

lubica69
13. sep 2010

@jajka78 pokiaľ ti TPP končí 14.10 tak sa prihlás na DPvN stačí na jeden deň tz 13.10 DPvN musí začať pred nahlásením na ÚP ak ideš po ukončení TPP tam
@vieraj no áno pokiaľ počas RD a MD trval TPP tak nárok na podporu po MD máš ale ak skončil počas RD resp MD tak nie Ak TPP trval menej ako 2 roky za posledné 3 (pred tým to bolo 3 zo 4)tak nárok na podporu nie je DPvN teda nezamestnaným mamičkám musí trvať aspoň 2 roky pred požiadaním podpory

jajka78
14. sep 2010

@vieraj viem o tom ale to ich prepustia, mne konci doba urcita, myslis ze by to islo i mne? ja som rozmyslala zeby som icsla na podporu, prerusila by som rodicovsku, mozno by mi ponukli dajaky rekvaligikacny kurz... len neviem ci by sa to i na mna vztahovalo
@lubica69, vidis, ty si to tusim napisala ze mi musi trvat PP este pocas MD al. RD inak nebudem mat narok na podporu, ci budem? ak sa prihlasim ten den predtym ukoncenim PP, co ziskam a dokedy si mam platiti? maly mal 7.9. 2 roky tak neviem ci mam ostat na RD alebo ist na ten urad

lubica69
14. sep 2010

@jajka78 a prečo chceš ísť na úrad ke´d môžeš byť ešte rok na MD?Malý ti šiel do škôlky?Lebo len tak zrušiť MD a ísť na ÚP sa ani neviem či dá A ty si stále v TPP alebo ako?resp ak ti skončil TPP kedy?

lubica69
14. sep 2010

@jajka78 aha čítam Končí ti doba určitá Tz,že za posledné 3 roky si bola aspoň 2 PvN takže ak by si si ešte pred ukončením TPP platila aspoň deň DPvN musí to byť samozrejme ešte pred nahlásením na ÚP vyšla by ti slušná podpora Len neviem ako je to s tým rušením RD ak nemáš malého v škôlke

mskorova
14. sep 2010

@jajka78 možno by sa po ukončení PP dal prerušiť RP , vyčerpať podporu a potom sa vrátiť do troch rokov veku dieťaťa znovu na RP, a keby si si pred skončením PP zaplatila pár dní DPvN z maxima, vyšla by max.podpora. Riskla by som to na tvojom mieste, nič tým nestratíš , maximálne získaš, od januára sa určite všetky tieto možnosti zrušia, tak ja by som do toho šla.

mskorova
14. sep 2010

@lubica69 evidovaná na UP môže byť aj popri poberaní RP, len nemôže poberať podporu počas poberania RP, ale jeho poberanie môže ukončiť aj na vlastnú žiadosť. takže určite by sa jej to oplatilo.

ivanka11
14. sep 2010

ahojte cakam dvojicky a tak si to tu troska studujem.neviete niekto ako je to s rodicovskym prispevkom je to za kazde narodene dietatko alebo len raz ak sa narodia dvojicky?

jajka78
14. sep 2010

@mskorova takze keby som si zaplatila napr. od 11-13.9.2010 DvNP, 14.10.mi skonci PP, a od 15.10. by som isla prerusit RD a i na urad prace do 8 dni sa zahlasit?asi do 8 dni treba i na socialku ze mi skoncila RD.
A co keby som isla prerusit RD az koncom decembra, to DvNP od 11-13.9. by som si zaplatila?
ale kde tak uvazujem asi to nepojde lebo treba sa zaregistovat do 8 dni po ukonceni PP,ci?
a to sa da vratit z evidencie spat na RD?
ja zatial uvazujem ako to mam riesit

@lubica69, cize 2 roky som bola poistena za posledne tri roky a zaplatim DvNP...len fakt netusim ci sa to nevztahuje len na vypoved ked sa dostane od zamestnavatela po 3 rokoch RD

jajka78
14. sep 2010

@lubica69,@mskorova este som zabudla, preplatia mi dovolenku 12 dni,kedze koncim dobu urcitu,cerpat nebudem.
ale to by sa nemalo tusim ratat do VZ

lazika1
14. sep 2010

@jajka78 Ja si myslím že máš velmi dobrý nápad. Som v podobnom riešení ako ty. som zamestnaná na dobu neurčitú. PP stále trvá. momentálene na RD. Kedy vlastne končí RD? na nasledujúci den po synových narodeninách?alebo ako to je?Teraz má 2roky a 3 mesiace. Tiež rozmýšlam žeby som dobrovolne zrušila RP. a nahlásila sa na UP, ako je to s tým platením dobrovol. pripoist. v nezam. ?
a odstupné z práce? kolko dní dopredu si treba začat platit dpvn?

lubica69
14. sep 2010

@lazika1 dokedy ti trvá TPP?Platený RP trvá do dňa keď ti bude mať malý 3 roky
No a kočky ja neviem s tým dobrovolným rušením RP a náhlasenia na ÚP Radšej by som čerpala RP do dovŕšenia 3tieho roku dieťatka a potom šla na ÚP záleží dokedy Vám bude trvať TPP Ak minimálne 2 roky za posledné 3 tak nič nestratíte skôr získate po poberaní RP podporu z ÚP Nezabúdajte,že po dobrovoľnom prerušení RP a nahlásením na ÚP automaticky prerušíte TPP a tým aj výhody s ním spojené Od zaregistrovania na ÚP či už na podporu mať nárok budete alebo nie štát za vás odvádza len nutné poplatky do soc.pois a zdrav.pois
Od 1.1 2011 bude možnosť popri RP aj pracovať

lazika1
14. sep 2010

@lubica69 ˇAno súhlasím s tebou o výhodách TPP, ale u mna to nepripadá do úvahy, pretože pri dvoch detoch sa nedá pracovat na 12 hod. prac. smeny, príp. soboty a nedele, takže v mojom prípade by som výpoved pravdepodobne dala o trošku neskor ja.
Len neviem?bude sa ten zákon o výpočte podpory nejako menit?od januára myslím? alebo čo navrhuje vláda ohladom mamičiek? nevyznám sa v tom.

lubica69
14. sep 2010

@lazika a dokedy si na RD?Prečo nevyčerpáš platenú RD do 3 roku dieťatka a potom podporu z ÚP???