Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

edusik
12. okt 2010

@heni79 veď preto nerozumiem logike toho vyjadrenia, že keď vyšší RP tak na úkor toho príspevku, ale veď ono je to už asi aj tak pasé, keď najnovšie p.minister sa vyjadril s tým "prechodným obdobím"... uvidíme čo bude konečná verzia..

edusik
5. nov 2010

Dobrý večer, dnes som bola na ÚPSVaR odniesť doklad za jasle a teda pýtala som sa - zákon schválení ešte nie je, a zatiaľ platí, že tých 25% stiahnu len ak sa nastúpiť späť na RP, na preplácanie nákladov sa to - zatiaľ - nesťahuje. No už by to mohli definitívne podpísať, nech vieme na čom sme ... 😎

pernera
14. nov 2010

Ahojte mamicky resp. pan Mihal..viete mi niekto povedat ako to bude s preplacanim sukromnych jasli od januara 2011 ci sa to teda bude preplacat z eurofondov??. 16.januara mi konci materska...maly budem mat sice len 4,5 mesiaca..a viete mi poradit ako dlho ma zamestnavatel drzat miesto zo zakona od nastupu na matersku?na matersku som nastupila 16.7 a maly sa narodil 27.8. ńasa personalna mi povedala ze sa musim vratit do 6 mesiacov od nastupu na MD co sa mi zda nelogicke, kedze maly bude mat len 4,5 mesiaca a do jasiel beru od 6 mesiacov...

ginepra
19. nov 2010

@gapa, prípadne iné žienky zákonov znalé, PORAĎTE, PROSÍM...
Som na RP a mám bud. týždeň možnosť privyrobiť si na dohodu - do Vianoc. Teda nastúpila by som v 2. tretine novembra a skončila v 2. tretine decembra. Viete mi poradiť, či v tom prípade dostanem RP za tieto dva mesiace? Voľakde som čítala, že ak mamička nepracuje celý mesiac, na RP má nárok. (Čo platí v oboch prípadoch.)
Ale mzdárka ma schladila, že RP dostanem len za november a za december len nejakých 40 eur. Mám vyšší RP, tak by sa mi to v tom prípade neoplatilo... Ďakujem krásne...

gapa
19. nov 2010

@ginepra
ak bude na dohode napísané, že dohoda končí napr. 25.12.2010, tak budeš mať nárok na RP aj za 12/2010, (ak teda malý zrovna enbude mať do 25.12. 2roky to by som nevedela povedať akú výšku RP by si dostala) lebo splnaš podmienky na nárok na RP od ukončenia práce na dohodu. Samozrejme nesmieš požiadať o príspevok na star. o dieťa, to by si ozaj na RP za 12/2010 nemala nárok, lebo oboje poberať v jednom mesiaci nemôžeš.

otázne je však dôch.poistenie.

ginepra
19. nov 2010

Ďakujem, @gapa, to je fajn správa 🙂
Diaťatko má do 2 rokov ešte pár mesiacov času...
A ako to myslíš s dôchodkovým poistením? či budem mať nárok naň zo SP počas týchto 2 mesiacov? mám sa tam s dohodou hlásiť - odhlasovať a zasa po skončení prihlasovať?
Aj tú dohodu mám na UPSVaR hlásiť?
ĎAKUJEM!

takyna
30. nov 2010

Ahojte potrebujem súrne poradiť! vopred ďakujem za pomoc
Som SZČO, momentále končím materskú dovolenku, popri materskej boli cez moju firmu vystavované faktúry čiže bol prijem, teraz začínam poberať rodičovský príspevok, nakoľko som mala materskú menšiu ako najnižší rodičovský príspevok, spatne mi doplatili rozdiel do výšky rodičovského príspevku, ale mám obavy či som ho mala vôbec prijať, kedže som vykonávala podnikateľskú činnosť??????prosím poradte ak viete

zuvra
6. dec 2010

Ahojte.Chcela by som sa opýtať,či neviete,ako to bude od januára-či môžu ísť do právceaj tie maminy,ktorým ostane zvýšená materská???Nikde som sa to nedočítala...Ďakujem.

lenka0283
8. dec 2010

*Ahojte.Prosim vas ja nebudem poberat matersku lebo som nebola dostatocne nemocensky poistena.Mala by som poberat len rodicovsky prispevok.Prosim vas kolko to presne je? Dakujem 🙂

lenka2304
9. dec 2010

ahojte,ak viete niekto poradiť,budem vám vďačná.Práve som čítala v hospodárskych novinách článok ohľadom rodičovského príspevku od januára 2011 a o tom,že sa ruší zákaz súbehu práce apoberania rodičovského príspevku.Vraj aj pokiaľ pracujete máte nárok na poberanie rodičovského príspevku vo výške 190,10 eura alebo príspevok na jasle 41 eur.Pracujem od 1.10.2010-malá má 16 mesiacov a je u opatrovateľky,ktorá nie je živnostníčka.
takže teraz neviem,či mám právo si zažiadať aj o ten vyšší príspevok 190,10 eura alebo platí len ten o ktorý som už žiadala pri nástupe do práce a teda 41 eur.
Mám v tom trochu zmätok a dúfam,že rada pre mňa môže pomôcť aj iným mamičkám.ďakujem Lenka

tinad
15. dec 2010

Ahojte, chcela by som sa spytat, viem , ze to tu je urcite uz popisane, ale nestiham citat.. Ked ma maly ROK a doteraz som poberala rodicovsky 256e, od januara kolko budem poberat? treba aj nieco vybavyt?dakujem velmi pekne.

lucia.kl
15. dec 2010

@tinad ahoj, aj nadalej budeš dostávať 256€ až do 20mesiacov dieťaťa, potom prejdeš na tých 190€, vybavovať netreba nič.

tinad
15. dec 2010

Ďakujem velmi pekne. to som rada.

lucia.kl
15. dec 2010

@lenka2304 ahoj. najlepšie by bolo opýtať sa priamo na uráde práce soc vecí a rodiny, lebo ak to dobre chápem, tak nepoberáš rodičovský príspevok ale ten druhý príspevok (príspevok na opatrovanie alebo ako sa to volá) ak to máš ako rodičovský príspevok, tak by si mala mať nárok na tých 190€ ak to máš ako ten druhý príspevok a vedela by si vydokladovať že kolko platíš za opatrovatelku, tak by si mala po novom nárok až na 230€

lucia.kl
15. dec 2010

@lenka0283 od 1.1.2011 je rodičovský príspevok jednotný pre všetky maminy vo výške 190€ aj nejaké centy,

lucia.kl
15. dec 2010

@zuvra no po správnosti by to tak malo byť, je povolené pracovať popri rodičovskej dovolenke a nieje nikde písané, že pri tej zvýšenej nie, takže by to malo platiť pre všetky maminy..

lucia.kl
15. dec 2010

@lenka2304 príspevok na starostlivosť o dieťa sa volá ten druhý príspevok 🙂

lenka2304
17. dec 2010

dakujem lucia.kl,rodicovsky prispevok mi uz odobrali,zaziadala som si o jednorazovy prispevok pri nastupe do prace-preto sa mi nezda,ze by stat zaplatil este taketo peniaze navyse-ale ak by...nepoviem nie....

maryx
17. dec 2010

@lenka2304 toto zaujíma aj mňa, tiež som dostala jednorazový príspevok, č.j. 25 % z RD, a pokiaľ viem, tak od nového roka, keďže môžeme robiť tak by sme mali dostávať vyplácané 75 % RD...len otázne je, či to budú vedieť aj tetušky na úradoch :(

minitrouble
17. dec 2010

@lenka2304
@maryx
ja som si to uz zistovala ze ako to bude od 1.1. - ak by ste nahodou chceli spekulovat ze nastupite na RD este tento rok aby ste mali 256 tak by ste to robili zbytocne, lebo podla toho co som zistila tak od 1.1. budu zeny co poziadali o jednorazovy prizevok mat narok opatovne na rodicak ale len ten vo vyske 190eur - a aj to len 75% z tej vysky...cize 190*0.75 je to o co mozete poziadat .....tych 256 sa tyka len bab ktore su teraz na RD a neziadali o jednorazovy prispevok a aj to len tusim do 20teho mesiaca veku dietata
pokial teraz poberate len tych 41 euro tak to asi pre vas bude pozitivna zmena, lebo dostanete cca o 100euro viac - ak vsak mate dieta v sukromnom zariadeni tak sa vam oplati dokladovat poplatky za zariadenie a preplatia vam az do vysku 230 euro
to mam info priamo z min.prace 😉 🙂

zuvra
18. dec 2010

@lucia.kl Ďakujem za pomoc,dufam,ze je to tak,ale asi najlepsie bude,ist sa opytat sa urad.

maryx
18. dec 2010

@minitrouble díky moc za info, ja som si to rovnako vykladala len počítam s odporom úžasných tiet na úrade. Ide o to, že ja by som tak či tak nemala nárok na ten zvýšený kedže moja dcérka bude mať teraz 4 roky, ale mám predlženú rodičovskú kvoli jej zdravotnému stavu. Otázka však je, či musím o to požiadať alebo či sa mi ozvú a navrhnú túto možnosť. Mne sa viac oplatí poberať RP kedže náklady máme len nejakých 65 € mesačne.

kaktusik007
22. dec 2010

@minitrouble ak by si dotycna pozastavila zivnost alebo prestala pracovat este v decembri, nastupila na rodicak, podala ziadost do 31.12.2010, tak jej priznaju 75% z 256€... nasledne, od 01.01.2011, moze popri poberaniu tohto rodicaku aj nadalej pracovat... a 75% z 256€ bude chodit na ucet do 20 mesiacov veku dietatka.... jedina podmienka este je, ak poberate prispevok na starostlivost, tak ten samozrejme zrusit a od decembra neziadat, lebo sa vylucuju navzajom 🙂 😉

minitrouble
22. dec 2010

@kaktusik007 no neviem - mne to zistovala mama priamo na ministerstve presne toto ze kebyze si pozastavim pracovny pomer a nastupim spat na RD teraz v decembri a povedali jej ze teraz v decembry by som dostala 75% z 256 alebo potom od 1.1. by som dostavala len 75% zo 190 ...konzultovala to priamo s osobami ktore ten zakon tvorili - vraj je tam vynimka pre zeny ktore poziadali o ten jednorazovy prispevok - tak neviem skade mas informaciu ty 😉 🙂

kaktusik007
22. dec 2010

@minitrouble tak mi to nedalo a podrobne som si k tomu sadla k tym prechodnym ustanoveniam a fakt, mas pravdu... tam ten prispevok znizili, ak niektora pobera 75% z 256€ tak klesne na 75% z 190,1€ 😠
som si zle pamatala prechodne ustanovenia.... dakujem za opravu 😉

minitrouble
22. dec 2010

@kaktusik007 no ja som si to presne zistovala lebo som chcela vediet co sa mi najviac oplati, tak som vsetky rozne mozne varianty skumala 🙂