Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

maznacik007
30. sep 2009

na rodicovskej dovolenke.. za mamicku nikto nemocenske neplati.. bez ohladu ci bola alebo nebola pred porodom zamestnana atd...

violetka ak ti nevznikol narok na materske k malemu tak ti nevznikne ani narok na zvyseny RP...

inak menil sa ten zakon... je to vylepsene.. tym ze moze poziadat aj otec dietata ale nesmie vykonavat zarobkovu cinnost... a malo by sa to tykat aj nahradnych rodicov.. ze by mohli mat narok na zvyseny RP ak splnia podmienku 270 dni pred narodenim dietata.. a
samozrejme stale ostava dieta do 2 rokov...

slucka
30. sep 2009

aha a ak nastupim do prace, tak mi ostane prispevok? pokial nedam dieta do statneho zariadenia

rosinka
30. sep 2009

mne to pripadá dosť blbé, že zvýšený rodičovský príspevok dostanú len deti do dvoch rokoch. tak nech znížia aj rodičovskú dovolenku na 2 roky

iwuskaaa
30. sep 2009

Rosinka, súhlasím. Nechápem, prečo určili dva roky?! 😕

petusko
30. sep 2009

narok na zvyseny RD budu mat aj mamicky, ktore pocas Rd opat otehotneju. skusim najst ten clanok, kde to pisali. aj v radiu som pocuvala diskusiua pani ministerka to tam zdoraznila.

petusko
30. sep 2009

podla tohto by sa to tykalo napr. aj mna, nuz ale ci sa za 4 dni nieco zmenilo... vsetko je mozne 😠 🙄

dadusska
30. sep 2009

Chcem sa opytat, ci mi vie niekto poradit, ze ak moj maly dovrsi 2 roky v novembri 2009, tak vlastne asi nemam na zvyseny rodicovsky prispevok narok???

koniarova
30. sep 2009

Dadusska, bohužiaľ nemáš.

dadusska
30. sep 2009

No dakujem, aj ked si ma nepotesila. Co na tom, ze mam 16 rokov odrobenych pred materskou, podla niekoho, kto sedi na vysokej stolick ea rozhoduje celoplosne, to nic neznamena. Mrzi ma len ta bezmocnost, ze s tym clovek nemoze nic urobit...............

domulienka
30. sep 2009

ahojte,sledujem aj ja co sa tyka rodicovskeho po novom,a hlavne ma zaujima ta cast,ze iba pre dieta do dvoch rokov,tiez by ma zaujimalo ze kde na to prisli,skolok je malo,u nas treba zapisat dieta aj dva roky dopredu,/napr,sesternica zapisovala do skolky syna po 1 roku,s nastupom do skolky ako trojrocny/.
No ja len dufam ze v parlamente sa bude este o tom diskutovat,viem ze aj Unia materskych centier,je aby bol do troch rokov dietata schvaleny rod.prispevok.Tak snad....

paula58
30. sep 2009

ahojte no pripajam sa k vam ja nechapem len jedno preco len do dvoch rokov vissia a potom nizsia,preco nie do celzch troch rokov rovnako?moja mala ma 2 roky v maji tak vyssi budem mat len 5 mesiacov?

paula58
30. sep 2009

aha uz som si prčecitala dalej co ste pisali no myslim si ze je to nespravodlive do dvoch rokov no ale co uz este sa mozno nieco zmeni 🙂

gapa
30. sep 2009

ja tu len dodám k otázkam zo strany 15,

ak má mamička prvé dieťa dvojročné a nastupuje na druhú MD a pri nástupe na prvú MD nemala nárok na materské, lebo nesplnila podmienku 270dní nem.poistenia, tak pri nástupe na druhú materskú túto podmienku splna, ak stále "trvá" jej prac.pomer. Totiž aj dni čerpania Rd, ak prac.pomer trvá, sa rátajú do tých potrebných 270dní potrebných pre vznik nároku na materské.

No a nem.poistenie, ako tu tuším sofinka písala, neplatí štát za nikoho. Len počas poberania materského nem.poistenie trvá, aj bez platenia odvodov. Tak isto ako aj pri PN zo zamestnania. Samozrejme ak skončí PP alebo sa odhlásite z DNP, tak dni neplynú, aj keby ste aj nadalej poberali nemocenské alebo materské.

ena
30. sep 2009

A nas zase nieco obide, takze do dvoch rokov veku dietata- no parada, nas krpec bude mat 31.12.2009 2 roky. No co uz, aspon ze bude mat ohnostroje na narodky 🙂))))))))

misulka1984
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mataklinec
1. okt 2009

ahojte GAPA prosim to čo si pisala sa tyka asi aj mna, ale chcem ta poprosit aby si mi to potvrdila. Takze ja som zamestnana od roku 3,2006 v roku 8,2007 som nastupila na matersku ale prac. pomer mi stale trvá. teraz som zas tehotna a mam nastupit na novu matersku okolo 15,11,2009. Maly mi bude mat dva roky teraz 12.10. Mam teda nárok na to maličke čo sa narodi na vyšši prispevok?

Dakujem

wewe4
1. okt 2009

ahojte, neviem, či ste to tu už rozoberali, ale chcela by som sa spýtať, či mi tento RP ponechajú aj keby som išla na polovičný úväzok alebo na dohodu robiť?

juja
1. okt 2009

ahojte, aj mňa by zaujímalo, či môžem robiť na dohodu a poberať plný rodičovský príspevok...a aj či je dohoda nejako limitovaná výškou príjmu, ktorý nemôžem prekročiť, aby som o rodičovský príspevok neprišla.
verím, že mi poradíte...ďakujem.. 🙂

dandy05
1. okt 2009

tak teraz som z toho uplny jelen. poberam rodicovsky prispevok, ale kedze je teraz muz bez roboty, tak je doma s malou a ja chodim do prace. cize mi ten prispevok zoberu, ked chodim do roboty, aj ked je v rodine iba jeden prijem? keby on teraz ziadal o prispevok, tak to zrejme nejde, ze chlap pobera, neviem, kazdopadne nema splnenu tu podmienku 270 ci kolko dni, to mam ja, preto je to na moje meno.alebo nemam robit nic a neziadat urad o ziadne prehodnotenie a budem dostavat aspon to, co doteraz?
inac vsimli ste si, ze tam vobec nejde o to, ze zvysia prispevok, ale ze vacsinu nejakou fintou znevyhodnia tak, ze im este aj to, co dostavaju, zoberu? hmm zaujimave, ze im to vzdy tak vychadza.ale to si bihuzial vsimne clovek az vtedy, ked spada do nejakej tej inej znevyhodnenej skupiny.

maznacik007
1. okt 2009

mataklinec.. ak tvoj pracovny pomer trva tak ano budes amt narok.. mzslim ze budes musiet doniest z roboty predpokladanu vysku prijmu /potvrdenie tak sa tam dohodni s mzdarkou nech ti da co najviac...

dandy05 momentalne je tam dodane ze moze ten zvyseny RP poberat aj rodic kt. pred narodenim dietata bol min. 270 dni nemocensky poisteny.. ale ku dnu narodeniu.. tak s to preratajte.. ci mu to nevychadza

ak pojdes robit tak by asi bolo vhodne keby isel na RD on... a dostaval by aspon tych 164. lebo inak by si o RP prisla a dostavali by ste prisevok na opatrovanie co je 25 percent z RP

mataklinec
1. okt 2009

maznáčik, dakujem za odpoved, ale prac. pomer mi trvá ale už nerobim lebo som na materskej, aj tak sa to ráta? som už z toho tiež blbá, nehnevaj sa že sa stále vypytujem

maznacik007
1. okt 2009

mataklinec ano gapa ti to hore popisovala... tych 270 dni mas splnenych.. otazka bude iba vyska materskej.. a to pojdes pre potvrdenie do svojej prace.. kde ti potvrdia predpokladanu vysku prijmu... kolko by si mala keby si teraz tam robila.. /ale treba sa dohdonut nech ti napisu viac/

mataklinec
1. okt 2009

a ešte niečo, v novembry nastupujem na novu matersku, potvrdenie od lekara mam dat aj zamestnavatelovi, alebo len na socialku, ked som teraz stade už brala matersku?

dandy05
1. okt 2009

daku za odpoved🙂
tak to je fakt dost dobre, zoberu este aj posledny kus z huby.
takze moze byt chlap na RD oficko?
ja uz robim a kedze mam ako jedina v rodine prijem, inac to nejde. alebo robit nacierno a tvarit sa, ze nerobim. alebo si najst opatrovatelku a dat jej cely plat za opatrovanie dietata.
pekne

maznacik007
1. okt 2009

mataklinec.. ano zamestnavatelovi to treba. tvoj pracovny pomer stale trva.... a potom ked ti to zamestnavatel potvrdi tak podla vasej dohody... bud to on posle do soc. poist. alebo si to odnesies ty...

ano chlap moze byt na RD

mataklinec
1. okt 2009

Dobre, dakujem 🙂

jajka78
1. okt 2009

ahojte,
mn PP na dobu urcitu konci v oktobri. chceli by sme druhe babo.ak sa zadari zaciatkom roka.cize ja som pracovala pred materskou, tzn.ze by som dostavala aku matersku? a vyska rodic. by bola aka kedze uz PP nebudem mat? dakujem.
pripadne si mam zacat platit dobrovolnemoc.poist?

bmmz
1. okt 2009

trosku mi to nie je jasne....na matersku som nastupila 6.5.2009 ta bude trvat niekedy do novembra 2009 takze do konca roka budem mat znizeny rodicovsky prispevok a od 1.1.2010 budem ziadat o zvyšeny... a to im budem musiet nejako zdokladovat aby mi ho priznali?

teoreticky keby som do dvoch rokov t.j. do juna 2011 mala dalsie dieta budem mat opat narok na matersku a potom na zvyšeny RP-....ak moj pracovny pomer bude stale trvat??

rose86
1. okt 2009

ahojte mam otazku. pred tym ako sa mi narodil syn som pracovala, dostavala som tych prvych 6 mesiacov vyssiu matersku. potom klasika rodicovsky prispevok. teraz som isla na druhu matersku, cize z rodicovskeho na matersku, ziadna pauza medzi tym. takze ten prispevok nebudem dostavat od januara vyssi?? alebo ano kedze som pracovala pred prvou materskou a nemala som pauzu medzi dvoma materskymi?? je to trosku pomotane ale dufam ze sa chapeme 😀