Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

zuzba
5. okt 2009

ďalšia vec z ktorej som mimo,
ak nastúpim na materskú v jan.2010 budem mať nárok na zvýšené materské, keď pracujem u súčastného zamestnávateľa od 01.05.2007 a od 21.09.2009 som na PN a možno budem až dokonca? prosím poraďte niekto ☹

andy_rs
6. okt 2009

Zuzba, myslíš asi zvýšený rodičovský príspevok, tie dva pojmy si nemýľ pretože je to rozdiel. A ak sa nemýlim, tak by si mala mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok, pretože máš nárok aj na materský príspevok od sociálnej poisťovne, pretože máš 270 dní nemocensky poistených a keďže si momentálne na pnke tak cez pnku sa mi zdá že ti zamestnávateľ takisto musí platiť nemocenské, pretože si u neho stále zamestnaná. A ten čo má nárok na materské bude od januára poberať zvýšený rodičovský príspevok. Takže máš naň nárok, aby si si bola na 100% ISTá zájdi na sociálku sa popýtať 🙂

ingrid16
6. okt 2009

no, ja musim povedat, ze som z tychto financnych prispevkou velmi sklamana. prispevok pri narodeni dietata ma obisiel koli dvom tyzdnom. bola som dost sklamana. a teraz, ked sa nahodovou ten RP zvysi, ten ma zasa obide . pretoze maly bude mat v decembri 2 roky. takze zasa smola. vobec sa mi to teda nepaci. 😢

janette4
6. okt 2009

podľa mňa je to trochu padlé na hlavu ten ich systém.ako k tomu príde mamička,ktorá má dvojičky,ktoré majú napr.2r2mesiace a dostane 158€ pre dve deti a ďalšia mamička,ktorá má napr.6mesačné dieťa a dostane nejakých 255€ 😝 najprv veľmi sľubovali div že nie modré z neba a nakoniec to spravili tak,že je to síce na figu,ale nikto nemôže povedať,že nedodržali sľuby 😝

gapa
6. okt 2009

janette,
pre nárok na RP u teba je jedno, že ti skončil PP (dúfam, že máš podanú prihlášku na SP, aby si bola dôchodkovo poistená štátom, to je podstatné),
ak si poberala materské a požiadaš o posúdenie podla zákona účinného od 1.1.2010, tak do 2-och rokov dieťaťa môžeš mať nárok na zvýšený RP. Ale nemôžeš už pracovať počas poberania RP.

Ale baby, bacha na to. Toto je stále len návrh zákona. Tento návrh zákona zatial schválila len vlada a predložila ho parlamentu = NR SR. Tam sa bude prerokovávať v troch čítaniach, môžu ho ešte pozmeniť. Až všetky výbory a neviemktovšetko to schváli a tiež schvália všetky "pozmenujúce zmeny", až potom sa schvaluje celý zákon v jeho predpokladám aspon trochu pozmenej verzii.

Tak sa príliž neprenáhlite, ved tety v SP a UPSVaR absolútne nemusia vedieť, čo ich čaká nové v zákone, to len ak sledujú media alebo ich zaujíma stránka NR SR alebo stránky, kde sú návrhy zákonov. Samozrejme čo sa týka nároku na materské, tam zmeny nie su.

loren
7. okt 2009

ahojte ked som presla s rodicovskej dovolenky opat na matersku tak ked mi bude v januari koncit materska aku rodicovsku dostanem tu zvysenu ci taku ako predtym?

alusha
7. okt 2009

loren, zvysenu, ale musis poziadat na UP

katy2
7. okt 2009

ahojte, chcem sa spytat,
ja som na MD od maja, od novembra idem na RD.... Pocas celeho tehu som bola na rizikovom PN a od jula som ukoncila pracovny pomer, nakolko som mala dobu urcitu, ktora vyprsala...
Prosim vas, vie niekto, ci mam narok na ten zvyseny RD?

alusha
7. okt 2009

katy, mas narok, lebo si splnila 270dni NP pred nastupom na matersku

katy2
7. okt 2009

to je rychla odpoved, dakujem 🙂
a netyka sa to len tych, co idu na RD od januara? A treba to nejako ziadat, alebo mi to zvysia automaticky?

alusha
7. okt 2009

nie tyka sa to vsetkych mamiciek, tie ktore splnili podmienky naroku na materske, maju narok aj na zvyseny rodicovsky, ale musis si v januari poziadat na UP

katy2
7. okt 2009

alusha, si zlata, dakujem

sveva
7. okt 2009

ingrid hlavu hore nie si sama. Ja som prišla o obe príspevky. Prvú som mala termín 4.1. a narodila sa 23.12 takže žiaden príspevok a druhá sa mi narodila a potom schválili príspevok.
No a teraz ani vôbec netuším či budem mať nárok na zvýšený RP. Podľa mňa áno. Čo poviete?

maznacik007
7. okt 2009

sveva poberala si pri Sarke materske? ak ano budes mat narok na vyssi RP 😉

simona55
7. okt 2009

poradite ? moja dcera , ma 18rokov, keby ze po porode ,chce ist do roboty mohol by jej manzel brat RP?akoze on zostane doma z dietatkom samozrejme ,s mojou vypomocou. co vy nato?

sveva
7. okt 2009

maznačik áno brala som normálne materskú.

maznacik007
7. okt 2009

tak narok samozrejme mas.. sveva... 😉 do dvoch rokov Sarky

kisska
7. okt 2009

simona - v linkoch, ktore sem dali je veticka, ze sa rodicia mozu pocas RD striedat, takze aj manzel ma narok na RP - samozrejme, ze bude musiet splnit rovnake podmienky ako mamina. Opravte ma ak sa mylim 😉

paula58
7. okt 2009

ahojte tak je to uz schvalene na isto ci este nie?

maznacik007
7. okt 2009

simona ... je tam povinna dlzka tyzdnov kolko ma byt na MD po porode kym ju vzstreida otecko... mne sa zda ze je to 11 tyzdnov ale to fakt len strielam.. ale da sa to isto...

otazka zneje ci otec splni narok na vyssi RP... / musi mat odpracovanych min. 270 dni k datumu porodu dietata../ a ensmie popri tom pracovat ani na dohodu.. podla noveho navrhu..

nadhera
7. okt 2009

paula, vyckaj, este dake zmeny budu a najlepsia bodka bude,ak to prezident nepodpise.

nadhera
7. okt 2009

sveva,sme na tom rovnako - aj mna oba 25 000 prispevky tesne minuli 😀 a ak schvalia novy prispevok, tak si len tak z neho odstipnem na 4mesiace.

simona55
7. okt 2009

kisska dakujem za radu a odpoved ,aj ostatnim, no ale ja myslim nie na matersku, a nie na zvisenyRP,ale na normalne RP co je u kazdej mamicky,to by som chcela vedet.

natsa
7. okt 2009

Ahojte neni mi jasné či sa mi rodičovská zvýši sama od seba od 1.januára alebo mám o zvýšenie požiadať sama?Aspon tak som to tuto čítala.
http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-...
ako to je vlastne?

alusha
7. okt 2009

uz to tu bolo pisane viackrat, tie mamicky, ktore poberali RP pred januarom 2010, budu musiet poziadat UP o zvysenie RP

andy_rs
7. okt 2009

Aha a ja že to je už platné :DDD ja som si myslela že je to už definitívne schválené :D hmmm a ja som sa už chcela ísť dobrovoľne nemocensky poistiť :DDD hmmm no som zvedavá čo z toho bude, :D a neviete kedyže sa to má schvaľovaŤ DEFINITíVNE????

jarabicka
7. okt 2009

Caute baby, chcela som sa opýtať, či náhodou neviete, či budem mať aj ja od 01/2010 nárok na zvýšený RP...v práci som ukončila pracovný pomer k 31.3.2009, kedže firma zanikla, dostali sme výpovede...na materskú som nastúpila 14.04.2009 a to obdobie nevykryté od 31.3-14.4 som bola na maródke a 14.4 mi lekárka vypísala materskú...malý sa narodil 24.05.2009...budem mať nárok na zvýšený RP?

...ozaj a kedy mám ísť na sociálku s papiermi na RP?....

laluchova
7. okt 2009

baby, ja nemám čas čítať to tu všetko, ale chcem sa opýtať dnes mi povedala jed na mimaička že ten RP zvýšili s platnosťou od 1.1.2010 vraj je to schválené???ozaj???lebo ja som o tom nič nepoula...tak len chcem vedieť či to už schvaľovali a ako to dopadlo...
dík ....

ingrid16
7. okt 2009

ahoj sveva. tak tebe sa aspon ujde ten zvyseny RP. ale nme nic. trochu nefer voci tym matkam, ktore rodili vtedy , ked aj ja . ved si to aj ti mudrci mohli vypocitat, ze tie, ktorych tesne minul ten prispevok pri narodeni, ich teraz minie aj to zvysenie RP. naozaj som z toho sklamana. ale u nas je to tak asi v celej republike. niekomu vsetko inemu nic. ☹

damiana
7. okt 2009

A ako to bude somnou, so synom som uz od r.2004 na materskej, teraz poberam rodicovsky prispevok, ktory mi konci v sept.2010 , planujeme druhe babo. Keby sa narodilo napriklad v july 2010, mam pravo na ten prispevok po novom?????
Dnes som čitala hosp.noviny, a podla toho co tam pisali, tak ano. Zevraj od roku 2009 plati za mamicky, na rodicaku to poistenie stat... JE TO PRAVDA ???? 🙂