Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

majcik
1. dec 2009

Ja tiez sledujem TA3 a podobne media, hovorilo sa uz o dnesnom zasadnuti parlamentu a programe, ale tento "nas" bod som zatial nezapocula ... drzime si palce, aby nam to schvalili, vsak? 🙂

Myslim, ze ak to prejde, este zazijeme koooopec "srandy" na uradoch prace v januari ...

Baby neviete, rodicovsky prispevok sa vyplaca spatne mesiac dozadu? Ci na dany mesiac v danom mesiaci? Akosi si to nepamatam ... len uvazujem, ze ci pripadny zvyseny prispevok by sme mohli dostat uz v januari za januar alebo to pride az vo februari...

gapa
1. dec 2009

majcik,
bohužial je to tak, že zákony sa schvalujú na poslednú chvílu. Myslím, že prvé dni roku 2010 ani netreba na UPSVaR chodiť.

RP sa vypláca pozadu, takže ak by zvýšili, tak to dostaneš vyplatené až v 2/2010

majcik
1. dec 2009

Gapa - dik 🙂

Ja som uvazovala, ze tam pojdem este koncom decembra v pripade schvalenia zakona 🙂
Uvidime, len aby sme neprepasli nejake terminy ... lebo ja budem musiet poziadat o zvysenie. Ale verim, ze tu na konikovi a od p. Mihala sa vsetko potrebne dozviem 🙂

macka23
1. dec 2009

Ahojte,
ja by som sa len chcela spytat.
Pracovala som v UK, rodila na SK, poberala 9mesiacov matersku z UK. K 15.augustu, ked mi skoncila materska, som vsak dala vypoved, bo sa tam uz neplanujeme vratit a od 16.augusta poberam rodicovsky prispevok. Ked to teda shvalia, mala by som mat narok na ten zvyseny, aj ked som vlastne "nezamestnana"? Ale predtym som pracovala a odvadzala poistne a vsetko...sice v UK...ale ved sme v unii, nie? 🙂
Dakujem.

gapa
1. dec 2009

macka,
tiež by som bola na toto zvedavá.
V zákone je uvedené, ak poberala materské, nie je uvedené, alebo inú dávku nem.poistenia alebo nem.zábezpečenia v cudzine. Ale podla mna, aj keby toto neuznali, tak si bola aspon 270dní pred narodením dieťaťa nem.poistená (predpokladám, v tomto sa uznávajú aj dni NP v zahraničí, tak ako pri uplatnovaní nároku na materské), takže by som predpokladala, že nárok na vyšší RP budeš mať. No aké potvrdenie budeš zo zahraničia potrebovať, netuším.

simona55
1. dec 2009

gapa prosim ta pozri sa mi na moju otazku, 🙂 🙂 🙂 alebo niekto pomoze?

macka23
1. dec 2009

gapa, dakujem 🙂

Inak s vyplatenim prispevku pri narodeni dietata a priplatku k prispevku ci co to je 🙂 som nemala ziaden problem a tam bola tiez podmienka toho poistenia a dokonca neziadali odo mna ziaden doklad, ale teraz uz mam aj certifikat E104 z UK do poistovne, takze s tym by nemal byt problem, uvidim ci si vymyslia nieco ine este :D

zjkm
1. dec 2009

ja som bola zamestnana, no cele tehotenstvo od preveho dna som bola rizikova cize PN. Ako to bude so mnou?
Maly sa mi narodil 26.6.09. Kto je p. Mihal co tu pisete, ze od neho by mohli ist informacie ako to vlastne bude?

dakujem
zjkm

jozefmihal
1. dec 2009

O novom RP sa bude pravdepodobne rokovať v NR už zajtra. Nevylučujem, že na blogu k tomu budem písať v priamom prenose priamo z parlamentu.

petusko
1. dec 2009

stale sa nezmenilo nic na tom, ze by vyssi rodicovsky dostali aj matky, ktore si nemocenske platili dobrovolne?

pralinkaaa
1. dec 2009

baby neviete ako to nakoniec dopadlo - zvýšili to a za akých podmienok?

rebecca2006
1. dec 2009

Mám otázku pre niekoho, kto sa vyzná v problematike- už som ju napísala aj do samostatnej témy- ako je to prosím s prácou na zmluvu o konzultačných službách podľa obchodného zákonníka a materskou dovolenkou? Môžem počas materskej dovolenky pracovať na takýto typ zmluvy? A ako to bude v prípade, že o jan 2010 budem na rodičovskej dovolenke? Vďaka

kisska
1. dec 2009

rebecca - nevyznam sa presne v nazvoch jednotlivych druhov zmluv. Jedno, co je z navrhu jasne, nebude dovoleny prijem zo zavislej cinnosti. Ak vies, ci ta tvoja k tymto patri alebo nie, mas to jasne 😉

jozefmihal
1. dec 2009

Ak id eo príjem podľa § 8 ZDP (príležitostný príjem) tak taký môže byť - nárok na RP i na materské zostane.

rebecca2006
1. dec 2009

ďakujem za odpoveď.
stále mi nie je celkom jasné, ako je definovaný príležitostný príjem a kto to posudzuje.
aké náležitosti musia a aké naopak nesmú byť uvedené vkonzultačnej zmluve, aby mohla byť z hľadiska daňovníka posudzovaná podľa §8?
KOnkrétne v mojom prípade ide o 2 zmluvy, každé na 1 preklad odbornej prezentácie, prácu vykonávam doma, z vlastných prostriedkov a použitím mnou získaných informácií, nemám stanovený pracovný čas, odmena za 1 prácu cca 100 E a za druhú cca 180E.
V zmluve nemám vyšpecifikovanú zodpovednosť za škodu.
Pán Mihál momentálne ma zaujíma iba nárok na materské- na materskom som teraz.
Okrem uvedeného mám ešte 1 príjem na dohodu tam je to OK, čo som si zisťovala, a príjem z prenájmu bytu- tam by tiež nemal byť problém.

jozefmihal
2. dec 2009

Tie zmluvy spĺňajú podmienky potrebné na to, že sa zdaňujú podľa § 8 ZDP ako príležitostný príjem.

maznacik007
2. dec 2009

pan mihal prosim vas ako to bude s nahradnymi rodicmi u ktorych nevznikne narok na materske z dovodu veku dietata v case spravoplatnenia rozsudku ale splnim podmienku platenia nemocenskeho 270 dni pred porodom dietata vznikne mi narok na vyssi RP ?

zuzin78
2. dec 2009

verim, ze to bude schvalene....

carodejnica
2. dec 2009

Mamičky, tak novela sa práve v tejto chvíli (2.12. - 10:16) schvaľuje 😲 , tie čo sa vedia modliť, modlite sa a tie čo sa nevedia, tak intenzívne myslite na našich poslancov !!! 😀

http://www.nrsr.sk/default.aspx?sid=schodze/akt...

carodejnica
2. dec 2009

Sledujem to, a zatiaľ je tam len jeden pozmeňovací návrh od Kláry Sárközy - aby ten zvýšený príspevok bol 266,6€ čiže na úrovni minimálnej mzdy od roku 2010. Tak teda držme palce... 🙂

rebecca2006
2. dec 2009

Pán Mihál, so Vám veľmi zaviazaná, ďakujem za radu.
Kisska, aj Tebe.

alusha
2. dec 2009

to by bolo super, dufam, ze to schvalia, ja som akurat pocuvala na TA3, ze dnes sa schvaluje aj to, aby stat za matky na rodicovskej dovolenke platil odvody, aby sme mali po RD pripadne narok na podporu 🙂

jozefmihal
2. dec 2009

Sledujte online rokovanie Národnej rady:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/

zuzanaca
2. dec 2009

tak a máme to schválené!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jozefmihal
2. dec 2009

http://vybrali.sme.sk/c/Rodicovsky-prispevok-li...

Schválené fakticky bez zmien, takže platí to, o čom sa tu diskutuje asi mesiac.

kvietok23
2. dec 2009

viete mi poradit? ako je to so sprostredkovatelmi poistenia? mam urcitu zmluvu s poistovnou, prijem mam od uzavretych poistiek - niekedy ano, niekedy nie - ale ked si to spriemerujem, nie je to ani 100eur mesacne... ani toto nemozem robit? nestaci, ze prestanem uzatvarat poistky? musim zrusit aj zmluvu s poistovnou? 😒

jozefmihal
2. dec 2009

Ani TO nemôžete robiť, ide o príjem podľa § 6 ods. 1, príp. 2 ZDP.

Musíte zrušiť zmluvu a zrušiť si na DU DIČ.

jozefmihal
2. dec 2009

Preošlá odpoveď platí, ak RP poberáte od r. 2009, prípadne ho len začnete poberať v r. 2010, prípadne chcete mať od r.2010 zvýšený RP.

kvietok23
2. dec 2009

dakujem p. Mihal, toto som potrebovala. 😉 pekny den vam zelam

kvietok23
2. dec 2009

chcem mat zvyseny od 2010 😉 a budem ho poberat len do 2/2011. potom zacnem opat "pracovat"