Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

lusana
2. dec 2009

ak budem poberať zvýšený rodičovský príspevok do druhého roku dieťaťa, od druhého roku do tretieho mám nárok na 164 EUR?

maznacik007
2. dec 2009

Myslela som ze situacia nahradneho rodica je dost specificka aby stala za odpoved ale co uz... 😉

nasla som si znenie navrhu a to co dala tin007 nie je uplne presne... podla neho by narok na zvyseny RP do dvoch rokov veku dietata mali mat aj nahradny rodicia a otcovia dietata ako opravnene osoby ak splnia tu podmienku po b) co je celkom fajn a potesi..

cize staci ak opravnena osoba bola min. 270 dni pred narodenim dietata nemocensky poistena a nemusela poberat materske...

ada11
2. dec 2009

elienka, to určite nepôjde, lebo ja som pedagóg a manžel nie, ja učím na dohodu a aj kebyže sa to dá, tak zamestnávateľ by mi to neurobil 😉

tin007
2. dec 2009

lusana ano, po 2 roku ides automaticky na ten nizsi RP (teraz tych 164,nieco E)

lusana
2. dec 2009

tin ďakujem

elienka
2. dec 2009

ada 11: škoda 😠

ada11
2. dec 2009

elienka, veru a veľká 😉 teraz mi to vychádza zrušiť dohodu a ísť na nový RP...ale na druhej strane bude problém aby tie moje hodiny niekto odučil...ešte kebyže sa nezdaňuje ten príjem na Dohodu, lebo keď mi strhnú 19 %, tak sa mi to od januára fakt neoplatí. 😠 no a okrem toho robím aj sprostredkovateľa pre jednu poiťovňu /len na DIČ/, ale tam som nemala zmluvu asi už 9 mesiacov, ale následná provízia mi chodí sem-tam 10 €, no a podľa tohto to musím ukončiť aj v poisťovni a to bude sranda po skončeni RP sa zase prihlásiť

salvinka
2. dec 2009

preboha, mna teraz napadlo, ze v jednej poistovni pracujem na mandatnu zmluvu.. aj ked vobec nie aktivne, do roka mi pridu nejake drobne z predchadzajucich zmluv, teraz sa tomu uz vobec nevenujem..
mam aj dic z danoveho, aj to sa asi rata ako vedlajsi prijem, ze?? mam to zrusit ak chcem vyssi RP???
dakujem za odpoved

zuziatko
2. dec 2009

Ahojte

ja som od septembra na PN, platila som si DNP a vznikol mi nárok. Termín mám v marci. Budem mať nárok na zvýšený príspevok ??

zuzuh
2. dec 2009

Ak mam zivnost a nemienim ju rusit dostanem aspon ten nizsi rodicovsky prispevok?

suzi81
2. dec 2009

Salvinka, aj ja ma to iste, takze ak nam niekto odpovie budem rada.

fukylove
2. dec 2009

no - cela tato situacia je viac ako zabavna - ja som od svojich 16tich pracovala najskor na dohodu, od 18tich na pracovnu zmluvu aj napriek tomu, ze som studovala - chcela som mat poplatene vsetky odvody... cize za mna moj zamestnavatel odvadzal nemale odvody aj do SP... od januara 2008 do marca 2008 som pracovala iba na dohodu, kym som si nevybavila zivnost, od aprila 2008 som zivnostnik, vyuzila som moznost neplatit odvody do socialnej poistovne prvy rok pocas podnikania - ako ulava od tohto statu pri zaciatku podnikania... od jula tohto roku som si platila pravidelne odvody...
ALE...
kedze sme otehotneli skor ako sme planovali a prekvapilo nas to kvalitne, babo cakam aku zuziatko v marci a tak mi nevychadza spatne dva roky dozadu zaplatenych 270dni odvodov... a pritom vobec nepatrim do kategorie, ze by som nepracovala.... lebo ani chvilku som nebola bez roboty....

to len moja pripomienka k ferovosti tejto novely... 😉 lebo nie som ochotna nechat sa zaradit do kategorie nepracujucej pred narodenim dietatka 😉

anib
2. dec 2009

zuzuh , nedostanes ani to,ja mam zivnost pozastavenu 😒

zuziatko
2. dec 2009

Fuky tam je podmienka 2 roky spätne ?? No ak mi vznikol nárok na PN z DNP - teda splnila som podmienku, tak by som asi mala mať nárok na zvýšený príspevok ??

zuzuh
2. dec 2009

mne sa neda asi ani pozastavit. Pretoze mam obchod v ktorom zamestnavam predavacku na zmluvu. A asi to nie je realne.
Ak nemam narok na rodicovsky prispevok, mozem byt na rodicovskej dovolenke.
Pytam sa preto ze okrem zivnosti mam aj pracovny pomer ktory trva .
Nebudem musiet nastupit do prace?

salvinka
2. dec 2009

zuziatko ak ti vznikol narok na pn z dnp, vznikne ti aj narok na matersku z dnp.. a tym padom aj vyssi rodicovsky.. podla mna splnas vsetky podmienky..

zuziatko
2. dec 2009

Salvinka no to by bolo super. Už som písala aj pani do sociálky, ktorá mi radila ohľadne dnp. Tak len dúfam, že mi to potvrdí.

salvinka
2. dec 2009

suzi81
ja som na to uplne zabudla ze mi chodia nejake drobne z tej poistovne.. ide ma porazit.. a to som sa prvu hodinu radovala z toho.. prinajhorsom zrusit zmluvu s poistovnou.. 😒 daj vediet ak sa dozvies nieco nove 😉

rebecca2006
2. dec 2009

Pán Mihál, dovolím si Vás otravovať ešte s jednou otázkou- nikde som nenašla takú, ak sa mýlim,prepáčte. Ako je to s príjmom za prenájom? Prenajímam byt, mám pridelené DIČ na DU a od jan 2010 mám byť na RP.
Je takýto príjem dovolený, alebo mám DIČ zrušiť a zdaňovať zisk za prenájom si bude môj manžel? ďakujem.

salvinka
2. dec 2009

zuziatko, myslim ze ano, drzim palce!

lilynka
2. dec 2009

noooo dovolte mi sa tu priznat, ale ja toto uuuuplne nechapem 😅 to teda znamena, ze budem od januara poberat mensi rp ako sucastne? kedze syncek uz dovrsil dva roky. alebo sa ma to netyka a do dovrseneho 3. roku synceka poberam prispevok podla terajsieho zakona? 😕

fukylove
2. dec 2009

zuziatko - dva roky spatne zaplatenych 270 dni je podmienkou pre ziskanie materskej a taktiez zvyseneho rodicovskeho prispevku....

cize co sa mna tyka, ked to zhrniem - aj napriek tomu, ze som nebola nepracujuca - tak nemam narok....

ako je to s DNP presne neviem - teda co sa tyka zvysenej materskej, tak viem, ze tam by mala byt tiez podmienka tych 270 dni, dva roky spatne... ale co sa tyka PN asi nie - lebo ja mam zaplatenu socialku za posledne dva roky od jula 2009 do oktobra 2009 vcetne a narok na PN mam....

v tomto sa moc nevyznam 😒

zuziatko
2. dec 2009

Lilynka od 2 rokov dieťaťa je to suma 164,22 € - teda asi tak ako doteraz.

lilynka
2. dec 2009

zuziatko hmmm no ale teraz je suma o 20eur vyssia tak teda mi to nejako nesedi s novymi ustanoveniami 😒

hajda22
2. dec 2009

ahojte, takze schvalili to, ale poberanie nemocenskeho a osetrovneho z DNP sa tiez povazuje za prijem ? aj ked netrva cely mesiac...bolo tu pisane, ze ak je PN napr. od 10.2. 2010 tak za prvych 10 dni je narok na RP

alusha
2. dec 2009

lilynka, rodicovsky je teraz 164, tych 20eur su pridavky na dieta, ostane ti to tak isto

lilynka
2. dec 2009

alusha aaahaaa 😅 dakujem 😉 a neda sa ten novy zakon aj spatne uplatnit 😀

gapa
2. dec 2009

fukylove,
ak porodíš 28.3.2010 alebo neskôr, tak ti nárok na materské vznikne (1.7.09-27.3.10 je 270dní), ale uznajú ti ho až po predložení rodného listu dieťaťa na odd.nemoc.dávok.

Ak ale porodíš pred týmto dátumom, tak nárok na materské ti nevznikne.

Len nemaj nedoplatok v soc.poistovni! Nejde o to mať zaplatených 270dní, ale musí nem.poistenie TRVAť aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom.

Pre nárok na nemocenské zo soc.poistoni pri povinnom NP szčo alebo zamestnancovi vzniká nárok hned od začiatku poistenia (nie je tam podmienka 270dní v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN). Len pri DNP je táto podmienka aj pri uplatnovaní nároku na nemocenské.

rebecca,
príjem za prenájom (ak to nevykonávaš v rámci podnikania) je zdanený podla § 6 ods.3 zákona o dani z príjmov a tento príjem sa nespomína ani v terajšom zákone o RP a ani v návrhu zákona o RP. Tam sa spomínajú len príjmy zo závislej činnosti (§ 5 ZoDzP), príjmy z podnikania (§ 6 ods.1 ZoDzP) a prijmy szčo (§ 6 ods.2 ZoDzP)... dalej náhradu príjmu za dočasnú PN, nemocenské a ošetrovné.
Popri týchto príjmoch nemožno poberať RP.

eliska07
2. dec 2009

Ahojte,

pozrela som si len prispevok od tin007, ktory je na vrchu 42. stranky, takze sa uz mozem tesit? Naozaj od 1.1.2010 nam zvysili ten rodicovky prispevok?
To by bolo fakt super!!! 🙂

eliska07
2. dec 2009

A este som sa chcela spytat. Tych 256,- EUR je cielova suma, ktoru budem dostavat kazdy mesiac alebo k tejto sume bude este nejaka ina suma pripocitana?