Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

gapa
2. dec 2009

horajda,
tiež by som to rada vedela.

jankar27
2. dec 2009

Ahoj gapa, no ja mam jednu otazku. Narok na rodicovsky po ukoncenej materskej mi vznikol teraz 5.11.09. Predpokladam, ze sa asi vratim do prace v januari, ci februari. Momentalne dostava matka prispevok na starostlivost vo vyske nakladov na sukromne jasle ci matersku skolku. Podla ktoreho zakona stareho, ci noveho sa mi bude posudzovat narok na ten prispevok, rodicovsky prispevok mam z roku 2009 a prispevok na starostlivost budem ziadat v roku 2010? ani snivat nechcem, ze dostanem vyssi RP, ale aspon by som chcela dufat, ze budem dostavat ten prispevok na starostlivost podla doterajsieho zakona.

gapa
2. dec 2009

jankar,
aj zákon o prísp. na starostlivosť o dieťa sa novelizuje, lebo predpokladám napr. aj dohorári budú pokladaní za zárobkovo činných.

Ty budeš poberať potom PnSoD podla nového zákona. Vklude môžeš požiadať aj o zvýšený RP, ak potom budeš pracovať na prac.pomer. Len ak by si pracovala na dohodu, tak by som si to asi prerátala. Ak by si napr. nastúpila do práce na prac.pomer 2.2.2010, tak podla mna za 1+2/2010 budeš dostávať zvýšený RP. Od 3/2010 už len PnSoD (ak on požiadaš), a to ak bude dieťa v škôlke alebo jasliach alebo sa on stará živnostník, tak vo výške preukázaných nákladov za daný mesiac, max. vo výške nižšieho RP.

eliem
2. dec 2009

ahojte,podla mna je ten zakon naprd""ja chapem ze keby platilo to zvysovanie pre kazdeho tak sa deti tmavsei pleti nerodia 13rocnym ale uz 10rocnym(cest vynimkam)a bolo by ich ako maku ale je to nespravodlive voci studentkam ktore niekolko rokou poctivo studuju,skoncia skolu otehotneju a su tam kde niekto kto nema ani zakladnu a takisto tie(do tejto skupiny patrm aj ja)ja napr...8 rokou som bez prestavky pracovala lenze ked som otehotnela tak som bola v irsku a kedze som tam nechcela ostat rodit tak som sa v 5 mesiaci vratila domou a bola som 2mesiace na urade prace a tak do porodu na marodke a tym padom na to zvysenie nemam narok a to podla mna nieje fer!!!!!!!!!lPracovat v zahranici je super mas pekny plat ale ked sa vratis domou mas ....!!!neviem ktora tuna pisala ze otehotnela takties v irsku ale uz je doma na urade prace a ze ked porodi bude brat peniaze s irska,NEBUDES,lebo pokial ty tam neostanes do posledneho dna kedy mas narok ist na matersku tak ti zanika narok navsetko,ja kebyze som chcela matersku s irska tak by som tam musela skoncit 2 tyzdne pred terminom porodu.Skoda ze nadtym zakonom trochu viac napopremyslali.majte sa krasne.

maznacik007
3. dec 2009

kocky neviem vam to prekopirovat lebo som vnemocke a mam tu iny notas a nedoinstalovali mi MS office ale za zarobkovu cinnost sa povazuje aj poberanie osetrovneho alebo nemocenskeho... takze tak

cize by si prisla o narok na RP

ginepra
3. dec 2009

ďakujem, gapa, skúsim

jagatko
3. dec 2009

Ahojte, vie mi niekto poradit, som teraz na RD a od 28.1.2010 nastupujem na MD, budem mat za mesiac januar narok na celu RD plus MD za 4 dni. Alebo len na MD?

jankar27
3. dec 2009

Jagatko ano, rodicovsky by si mala mat cely v plnej vyske (aspon teraz je to tak) a matersku - alikvotnu cast za 4 dni.

hajda22
3. dec 2009

dobre ranko...ja viem, ze nemocenske a osetrovne sa povazuje za prijem, ale ako je to v pripade ked DPN trva iba niekolko dni v mesiaci podobne ako ošetrovne...napr. Očr od 10.1. do 19.1...vlastne za prve a posledne dni v mesiaci by mal vzniknut narok na RP, doposial sa ani nekratil...ja som si DNP platila kvoli nastupu do prace na zivnost, ale vyuzila by som to , lebo potrebujem ist v marci na mensie chirurgicke zakroky

jankar27
3. dec 2009

Ahoj gapa, mne sa jedna o to, aby mi ahodou nedali len jednorazovo nejaky prispevok vo vyske 25%, ale aby som mala ten prispevok v takej vyske aky je teraz.

soporova
3. dec 2009

S tým zákonom ma poriadne nahnevali. Dosť že ma obišlo zvýšené pôrodné pri prvom, potom aj pri druhom dobre, tak som nestihla dobu, dopriala som to ostatným mamičkám, ale dostať o takú sumu menej, len preto, že môj zamestnávateľ skončil svoju činnosť počas mojej RD pri prvom dieťatku to nikoho nezaujíma, hlavne že som predtým odpracovala 5 rokov, ale niektorým stačí platiť hlúpich 267či koľko dní a majú zvýšené, je mi doplaču. A okrem toho neviem či sa starám horšie, alebo si moje deti nezaslúžia mať tie isté peniažky ako ostatné.
Prepáčte, že to tu tak píšem, lebo do poslednej chvíle som verila že sa nájde niekto, kto sa pozrie na vec aj z toho druhého pohľadu, no môžu byť na seba hrdí, len neivem akoby sa oni cítili v mojej koži, keď vás zaradia do jedného vreca však viete s kým. No čo manžel bude ďalej makať aby sme našim detičkom mohli dať všetko, čo na tom že odvádza štátu nekresťanské peniaze, hlavne že dôchodcom stále zvyšujú, čo im treba?!!moja starká je sama a berie 450€ , autobus zadara, oblečenie netreba ale vy dieťatku chcete dať zdravé jedlo, oblečenie (nie číňaky), vzdelanie.... ale deti nie sú voliči.
A ešte mamičkám, čo si chcú privyrobiť chcú zobrať aj z tej almužny čo im dávajú, hlavne že dôchodcov sa to netýka a potom berú pracovné miesta mladým ľuďom.
Ešte raz sa ospravedlňujem, ale viem že mnohé z vás pochopia môj hnev, no nakoniec blahoželám mamičkám, ktoré si týmto zákonom polepšia, lebo si to určite zaslúžia však sú v práci 24h denne. 🙂

luci79
3. dec 2009

Ahojte, ja by som sa chcela opytat ci mi viete poradit, povedat ci sa zvysenie rod. prispevku tyka aj mna alebo nie...
Rodicovsky prispevok dostavam od juna 2009..Matersku som poberala a taktiez pracovala pred materskou, zdravotne som taktiez platila, ale v inom state,v UK...plati to navysenie rodicovskeho aj pre mna? Pozera sa na to ci materska sa dostavala zo Slovenska alebo je to v ramci EU ....
vopred vam dakujem za rady

maznacik007
3. dec 2009

pozrela som to este raz a ja to chapem tak ze dnom poziadania o nemocenske stracas narok na RP a tuto skutocnost musis do 8 dni oznamit upsvaru a zaroven to skonceni oznamis zasa zmenu a narok ti vznikne za ten mesiac

osobne by som to spravila tak ze to oznamim aby nepindali a mozno sucasne na jednom lajstri a hotovo ale narok ti ostane na RP aj nemocenske

otazka je ci netreba tam este nieco hlasit kvoli dochodkovemu..

ako pekne to skomplikovali blbci

slunce3
3. dec 2009

a ako to teda je budu mať na to tlačivá alebo stačí oficíálna žiadosť - list?

beny1212
3. dec 2009

Ahojte...Chcela by som sa opýtať, či mi neviete poradiť, ako to bude na budúci rok so mnou. Rodičovský príspevok poberám od decembra 2008, v apríli 2010 bude mať môj syn 2 roky. V septembri 2010 nastupujem do práce. Neviete mi poradiť, či keď si nepožiadam o zvýšený príspevok budem mať nárok na rodičovský príspevok do troch rokov veku dieťaťa pokiaľ ho nedám do štátneho zariadenia, podľa starého zákona? Pretože, ak požiadam o zvýšenie príspevku podľa nového zákona, mám nárok na vyšší príspevok za 4 mesiace, takže veľmi si nepomôžem.

Vopred ďakujem za odpoveď.

gapa
3. dec 2009

maznacik,
tiež som sa toho chvílu obávala. Ale nemá to vplyv.

Medzi podmienkami na nárok na rodič.príspevok je aj :
- riadna starostlivosť o dieťa,
- nevykonávanie zárobkovej činnosti,
...

Pre dôchodkové poistenie štátom je jednou z podmienok:
- riadna starostlivosť o dieťa
Definícia riadnej starostlivosti sa berie zo zákona o rodič.príspevku.

Poberanie nemocenského, ošetrovného sa považuje za zárobkovú činnosť. Ak je podmienka riadnej starostlivosti splnená a len podmienka nevykonávania zárobkovej činnosti nie, tak to má vplyv len na nárok na RP a nie na nárok byť poistencom štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

A ako píšeš, aj ja si myslím, že stačí splniť podmienku nebyť zárobkovo činný časť mesiaca, ak su ostatné podmienky splnené, tak nárok na RP by mal vzniknúť aj za splnenie podmienok len časť mesiaca. Ale oznámiť poberanie nemocenského si treba splniť, lebo to má vplyv na nárok na RP.

slunce3
3. dec 2009

len treba ožiadať znova

janurka
3. dec 2009

ahojte baby. neviete mi prosim vas poradiť či budem mať narok na materskú ked som oficialne robila dokopy 4 mesiace v novej a starej praci /neoficialne však viac no čo z toho/ no potom som musela nastupiť na marodku kvôoli tehotenstvu. Stale som vedena ako zamestnankyna no neviem či sa aj marodka rata do tych 270 dni alebo nie. Dakujem za radu .

set
3. dec 2009

Ahojte... viete niekto ako to je so SZCO ked nemam prerusenu zivnost a poberam RP a nepodnikam? mam ju pozastavit od 1 1 2010? a neviete este niekto nahodou ked idem v juni na druhu matersku ci na nu budem mat narok? dakujem...

ani3012
3. dec 2009

ahojte
podľa toho,čo sa tu písalo by som mala mať nárok na ten vyšší rod.príspevok.
Ale dostanem ho aj vtedy,ak poberám materskú menšiu ako je RP a tak dorovnávajú mi ju rodičovským príspevkom?
Veď potom RP budem mať vyšší ako môj plat?(nesťažujem sa 😉 )
Pracovala som na pol. úväzok a materskú mám do 9.12.

zuzuh
3. dec 2009

neviete kde najdem znanie tohto noveho zakona?

alusha
3. dec 2009

ani, dostanes vyssi RP, to je jedno kolko si zarabala a aku mas matersku 😀 aspon sa nemusis ponahlat do prace...

mima595
3. dec 2009

ahojte - ja sa trosku vratim k poberaniu PN, resp. OCR z DNP - t.z., ak ju poberas, tak v tom mesiaci by bol narok na ten nižší rodičovský príspevok?? 164,22 EUR??? alebo vobec nic?? lebo ak by bol narok na ten znížený, a ten kto si platí DNP z maxima, tak sa mu stále viac oplatí čerpať napr. 10 dní OČR + nižší príspevok.

avion
3. dec 2009

ja len nerozumiem, ze ci deti starsie ako 2 roky menej potrebuju jedla, oblecenia? ked uz dali ze zena moze byt na rodicovskej dovolenke 3 roky, preco teraz robia rozdiel? 😒 ☹

tehulka4
3. dec 2009

baby, asi som uplne mimo, ale ako je to teda po novom s tym RP? nikde som to nenasla a nejak sa mi to ani uz hladat nechce..vdaka..

macka23
3. dec 2009

Ahoj Lucka 🙂
No ja som sa to tiez snazila vselikde hladat a vygooglit...myslim, ze teorreticky to splname 🙂 Uvidime ake to bude v praxi v januari ked tam zajdeme za tetami na urad :D

dzio2
3. dec 2009

uz som stoho citania sprosta prosim vas mam nanho narok ja ?pocas teh som bola PN podotikam cele tehu.Pracovala som na polovicny uvezok,8tyz pred porodom moj zamestnavatel ukoncil zivnost ale bola som v ochranej lehote ,poberam len ten zaklad 4700sk baby mam teda narok na zvisenie ?ak ano ake papiere budem ktomu potrebovat dakujem a tesim sa za tie babenky co maju nato narok 😉

slniecko28
3. dec 2009

Ahojte, vie mi prosím Vás niekto poradiť?
Momentálne som na Mat.dovol. Od 16. januára prechádzam na rodičovskú dovolenku. Budem mať za január zaplatenú mat. dovol. za 16 dní a koľko budem mať zaplatené z rodičovského príspevku?
A ešte druhá vec...Ak by som z tejto prvej materskej dovolenky teda z rodičovskej prešla na druhú materskú, z čoho budem mať vypočítanú výšku druhej materskej dovolenky? (pozn. predtým som odpracovala súvisle 12 rokov).

zuzika164
3. dec 2009

prepacte ze otravujem... ale ten zakon vobec nechapem... na Rp so nastupila 12/2008... ale v roku 2009 som pracovala asi 3tyzdne na dohodu... a popri tom este obcas urobim nejake zmluvy pre poistovnu... to znamena ze od noveho roku nemam narok na zvyseny rodic.prispevok...

zuzika164
3. dec 2009

este doplnim... predtym som pracovala asi 7rokov, poberala materske.. a teraz som vlastne na tom Rp ako som pisala... budem rada ak mi poradite... dakujem pekne...