Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

akzuzs
7. dec 2009

Dobrý deň, chcem sa opýtať, som v TPP a syn sa mi narodil 02/08. Keď mal 9 mesiacov z finančích ťažkostí vrátila som sa do zamestnania a poberala som plný rodičovský a zároveň aj plat. Keďže som nastúpila v decembri 2008. Pred mesiacom 17.11.09 som zamesnávateľovi predložila papier že z rodinných dôvodov sa vraciam na poberanie rodičovského príspevku. Syn začal mať totiž neaké problémy. Takže TPP mi neskončil. Miesto mi budu držať až kým dieťa nebude mať 3 roky. V roku 2010 chceme druhé. Budem mať aj ja nárok na zvýšný rodičovský príspevok vo výške min. mzdy na druhé dieťa? Pred nástupom na 1. matersku som odpracovala 3 roky.

anda123
7. dec 2009

Najde sa niekto kto by moje pochopenie potvrdil? Ako je to s dlzkou RD? Ak som to ja dobre pochopila, tak by to malo byt asi tak ze matka dostane na dieta po matreskej rodicovsky prispevok 256 euro do 2 rokov dietata a potom rok bude dostavat ( do 3 rokov dietata)tak ako je to teraz 164.22 euro mesacne ? Dakujem

standa82
7. dec 2009

Presne tak. No ten zvýšený dostane len žena, ktorá poberala materskú.

brpt
7. dec 2009

dobry den vsetkym, poprosim aj ja o radu:
som szco, toho casu poberam rodicovsky prispevok a nemam ziadny prijem zo zivnosti. Od januara koncim poberanie a budem zrejme osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov a budem nadalej poistencom statu. V juli porodim druhe babatko a tu ma zaujima, ci budem mat narok na materske a tym padom aj zvyseny rodicovsky prispevok. Na stranke socialnej postovne som sa docitala, ze aj doba prerusenia nemocenskeho poistenia z dovodu poberania rodicovskeho prispevku sa rata do 270 dni potrebnych na vznik naroku na materske. Tak len potrebujem zistit, ci to dobre chapem. Pre doplnenie, pred prvym porodom som pracovala na zivnost 5 rokov, riadne platila odvody a mala narok na materske.
Dakujem vam vsetkym za pripadnu odpoved.

anib
7. dec 2009

brpt,treba mat zaplatených 270dni nemoc.poistenia pocas 2 rokov pred porodom a to nesplnas

brpt
7. dec 2009

vychadzam z tejto info, ktoru som nasla na socpoist.sk:

Podmienky nároku
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom

Do obdobia 270 dní sa započítava:

* obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (uvedené obdobie možno započítať do akéhokoľvek druhu nemocenského poistenia)

katie.2906
7. dec 2009

Mám zopár otázok, za ktorých zodpovedanie vopred ďakujem. Teraz som na RD, mám nárok aj na zvýšený RP. Keď dcérka dovŕši 2 roky pôjde do jaslí. V zákone stojí, že potom matka dostane 75% príspevku, ktorý by jej prislúchal do 3.rokov dieťaťa. /Ak to správne chápem./ Dostane ho aj v tom prípade, že bude poberať príspevok pri starostlivosti?
Ak by som nastúpila do práce povedzme na 6 mesiacov a išla potom na druhú materskú, budem mať nárok na materské a potom zvýšené RP? Ak nie, koľko musím odrobiť? Ráta sa to len z toho odrobeného napr. polroka alebo inak?

kingstonka
8. dec 2009

dobre rano... dostla som otazku od kamozky , ci poberanie RP alebo zvysenie RP po no novom roku nejak naaahodou neoplyvni aj to ze je niekto avon alebo oriflame lady 😖 ? co myslite?

alusha
8. dec 2009

kingstonka, neviem ako je to v oriflame, ale ja som robila avon a tam nebola ziadna dohoda ani prac.zmluva, odmena bola vlastne vo forme zliav na kozmetiku, tak to by podla mna nemalo ovplyvnit RP, nejde o zavislu pracu...

fukylove
8. dec 2009

brpt - aj ja som SZCO a myslim si, ze pokial si nezrusila zivnost, iba pozastavila a ju nevykonavas, tak si nemocensky poistena v socialnej poistovni... jedine, v com sa nevyznam je ta starostlivost o dieta do 6r... mozno by bolo rozumnejsie ist sa opytat priamo do socialnej poistovne...

lebo aspon ja som to pochopila tak, ze pokial mi pri prvom babu vznikne narok na matersku, tak mam narok na zvyseny RP a v pripade dalsieho dietatka opat na matersku aj zvyseny RP - a to aj vtedy, ak si pozastavim zivnost a nebudem vykonavat ziadnu ponikatelsku cinnost... lebo v obdobie materskej/rodicovskej sa zaratava automaticky...

ak sa mylim, prosim opravte ma 😉

kingstonka
8. dec 2009

alusha tak to dufam...

zuzin78
8. dec 2009

ahojte
chcem sa vas spytat, kde mam ist aby som dostala zvyseny rodicak? mam ist na urad prace,alebo na socialku? dakujem

mirininu
8. dec 2009

zuzin dobrá otázka 😉 , akurát som na to aj ja myslela ....

nadhera
8. dec 2009

rodicovsky vyplaca UPSVaR

zuzin78
8. dec 2009

dakuejm, za odpoved, a to uz mozem ist teraz?

standa82
8. dec 2009

Dievčence, RP vypláca UPSVaR odbor soc.vecí, no teraz si pôjdete zbytočne žiadať o zvýšený RP. Tetušky to budú robiť až po 1.1.2010 a odporúčam Vám tam ísť najskôr až v o februári. Oni sami v tom budú mať chaos a za obdobie späť do januára vám rozdiel doplatia, takže sa nemusíte obávať, že by ste o peniažky prišli.

nadhera
8. dec 2009

este je skoro 😀
najprv to musi vyjst v zbierke zakonov, na urade musia mat k tomu dake tlacivo a rodicovsky za januar sa vyplaca az vo februari. 😉

anda123
8. dec 2009

standa82 dakujem za odpoved. Velmi si ma potesila. Mne ide teda hlavne o dlzku ci sa nahodou nezmenila na 2 roky. Pravda je, ze toto som sa nikde nedozvedela a ani sami uradnici este nevedia nic. Takze ako si pisala ziadost a ostatne najlepsie riesit v novom roku.

janicka11
8. dec 2009

🙂 😉 Ahojte babuľky..Potrebovala by som aby mi niekto správne odpovedal na mojich pár otázok,lebo som z toho zúfala trošku.. ☹ Prvá otázočka je,či nebudem mať neaký problem ked som momentálne v 22týždni,a od 13týždna som na PN.Mala som bolesti,ale nemám rizikové tehotenstvo.A ako som sa tu dočítala materská s avyplaca ak splním podmienku 270dni.Rátala som si to,kedže termín mám 14.4.a túto podmienku splním ak sa dieta nenarodi do 10.4 teda skôr.Tak dúfam že nie.Chcem sa teda spýtať či normálne dostanem matreskú?či stým nebudem mať problém ked som na PN,či aj to sa ráta do odpracovanych dní.??Teda či budem mať nárok na materskú normalne už odmarca teda 4týždne predpôrodom??Alebo mi ju daju až ked s adieťa narodí?Ale odľa toho čo tu čítam tak by som ju mala dostať normálne nie?Aj ked je medzi tou podmienkou 270dní a mojim pôrodm rozdiel len 4dni?Ale v podstate to vychádza,nie???Aešte sa chcem spýtať.Niekde som počula alebo čítala že ked sa dieťa dožije 28dní tak ma rodič nárok na neakych 25tisic.Je to tak?čo potom treba urobiť?Kde o to mám požiadať?A kedy tie peniažky vlastne dostanem???????dAKUJEM VEľMI PEKNE VOPRED ZA ODPOVEDE Z KTORýCH SA SNáD NEAKO VYSOMáRIM...pa janka

janicka11
8. dec 2009

Ešte nič?Už nedočkavo čakám na neake odpovede...Nevadí,kto si počká,ten sa dočká..A ked sa to týka penazi,tak čo by nie...--))(( 😵

standa82
8. dec 2009

Janicka, nárok na materskú budeš mať pokiaľ splníš 270 dní nemoc.poistenia. Ako ty píšeš, máš to LTT. Ak sa bábo vypíta na svet skôr, materskú ti budú počítať z minim.mzdy. Ak sa narodí po splnení 270 dní, materskú ti budú počítať z tvojho VZ.
Na materskú sa vypisuje 6 - 8 t.t. pred pôrodom. Predpokladám, že teba lekár vypíše tých 8 týždňov,keďže si už teraz na PN.
Na odbore soc.vecí dostaneš tlačivo, ktoré ti vypíše detská lekárka (kde bude chodiť dieťatko), keď sa dožije 28 dní. Toto tlačivo odnesieš na odb.soc.vecí a oni ti potom vyplatia sumu 25000,- Sk.

iwuskaaa
8. dec 2009

Gapa ďakujem za odpoveď zo dňa 4.12. 😉
Tak na UPSVaR je ešte asi zbytočné ísť teraz 😒 . Už ste niektorá aj bola? A ak áno, ako ste pochodili? 😉
Pán Mihál, ďakujeme! Idem si to všetko preštudovať.

janicka11
8. dec 2009

standa82 dakujem pekne za odpovede 🙂 Ale chcem sa spýtať teda,podľa vypočtov vyzera že splním podmienku ak sa malé nenarodi skôr,tak či dostanem materský prispevok už v marci?teda ked nastupim na matersku v marci mi už budu vyplacať peniaze?A stými peniazmi to vyzerá dosť jednucho iba odnesiem papier a vyplatia mi sumu... 😲

standa82
8. dec 2009

Od kedy nastúpiš na MD, odvtedy budeš poberať aterskú. Gynekológ ti vypíše tlačivo a s tým pôjdeš na SP dáš im ho. Ak si aj zamestnaná, tak gynekológovi povieš, že chceš dve tlačivá, jedno zanesieš ako som spomínala do SP a druhé zamestnávateľovi.

brpt
8. dec 2009

Toto mi dnes odpisali zo socialnej poistovne:

Pokiaľ by ste sa teraz prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie, nárok na materské Vám z tohto poistenia vznikne za predpokladu, že v čase vzniku nároku na materské (spravidla 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu) bude Vaše dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 270 dní. Táto podmienka musí byť splnená ku skutočnému dňu pôrodu (nie očakávanému dňu pôrodu určeným lekárom). Pre splnenie tejto podmienky môže byť samostatne zárobkovo činnej osobe započítané aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky.

Pre výpočet materského z dobrovoľného nemocenského poistenia je potrebné (okrem splnenia podmienky 270 dní poistenia) aby ste boli nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 26 týždňov ku dňu nástupu na materské. Ak by Vám dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo menej ako 26 týždňov pred vznikom nároku na dávku materské (šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu), výška materskej by sa vám vypočíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorý je jedna tridsatina platnej minimálnej mzdy a nie z vymeriavacieho základu, z ktorého by ste si platili dobrovoľné nemocenské poistenie.

Cize ak tomu spravne rozumiem, ma pre mna zmysel si aj teraz zacat platit DNP? Ospravedlnujem sa za dlhy prispevok.

brpt
8. dec 2009

Este pre upresnene, nejde mi o to, aby som mala maximalnu matersku, to asi uz nejde, ale aby som vobec mala narok na nejaku matersku a tym padom aj na vyssi rodicovsky prispevok.

dejna3
8. dec 2009

brpt, ak si v posledných 2 rokoch nebola DNP vôbec, tak teraz tú podmienku 270dní do pôrodu určite nestíhaš... čiže je to, podľa mňa, zbytočné 😒

brpt
8. dec 2009

dakujem za odpoved, tak nejak si aj ja myslim, ze je to zbytocne, len z tych formulacii mi to nie vzdy je jasne

denulkap
8. dec 2009

Ahojte. Ako to bude keď poberám materské do februara, čo je nižšia suma ako RP po novom. Bude mi UPSaV doplacat zvyšnu čiastku?

standa82
8. dec 2009

Do januára budeš poberať RP vo výške aktuálneho a od januára vo výške 256 eur.