Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

selavi
14. dec 2009

Ahoj lucia32, no ja to chápem tak isto /po preštudovaní/. Akurát ja nastupujem do práce 4.januára - tak som zvedavá ako to vypáli a či stihnem požiadať - keďže ešte nebudú tetušky vedieť čo a ako. No nechám sa prekvapiť.

standa82
14. dec 2009

Selavi, rozdiel ti doplatia spätne.

selavi
14. dec 2009

to je jasné, ibaže ja musím nahlásiť, že nastupujem do zamestnania do 8 dní a ak dovtedy nebudú mať tlačivá na žiadosť o zvýšený príspevok, vezmú mi ho ešte potom, keď už budem mať RP pozastavený? no ale asi nevyšpekulujem nič, zostáva len dúfať. 😉

najjulinka
14. dec 2009

Dobrý den pán Mihal. Ja mam jednu otazku špecifickejšiu. Mám v pestunskej starostlivosti dieťa. Má 2 a pol roka. Mna zaujima či mam narok na to jednrozaove vyplatenie tých 25% RD a ak ano, tak čo do dovršenia troch rokov alebo do konca naroku na RD (čiže 3 roky od pravoplatnosti rozsudku). Teraz nie som na RD, lebo pracujem. Mám sa na mesiac hodiť na RD, aby som mala nárok na vyplatenie tých 25% alebo nemusim ist na RD vooobec? DAKUJEM.

maruskach
14. dec 2009

Pan Mihal, Gapa a hocikto, kto mi moze poradit ohladom mojej otazky zo strany 51 by som bola velmi vdacna.
Dakujem pekne.

maznacik007
14. dec 2009

Juli pozrela som ten zakon a je tam len do troch rokov veku alebo ak je dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav tak do 6 rokov veku podla posudku..
Príspevok rodičovi je 25 % zo súčtu súm rodičovského príspevku podľa osobitného predpisu,12b) na ktoré by mala oprávnená osoba nárok z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa, za ktorú by sa jej poskytoval rodičovský príspevok,
a) do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku, alebo
b) do skončenia platnosti vydaného posudku podľa osobitného predpisu,12c) najdlhšie do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom dovŕši šesť rokov veku.
(3) Súčet súm podľa odseku 2 sa vypočíta zo súm platných v kalendárnom mesiaci, v ktorom oprávnená osoba začala vykonávať zárobkovú činnosť.“.

gapa
14. dec 2009

maruskach,
ak budeš mať nárok na materské (je jedno, či z DnP alebo zo zamestnania), tak nárok na RP vo výške 256eur budeš mať. Kamarátka sa mýli.

Z DNP by si mala materské rátanej len z minimálnej mzdy, lebo od prihlásenia na DNP do nástupu na MD ti neuplynie viac ako 26týždnov. Ale by ti to dorovnávali do výšky 256eur od mesiaca narodenia dieťaťa na UPSVaR. Ak sa ale zamestnáš a ukončíš DNP, tak sa ti bude materské rátať z posledného NP, ktoré bude trvať k nástupu na MD, t.j. posledného prac.pomeru, presne ako píšeš.

maruskach
14. dec 2009

Gapa, si poklad, dakujem. Staci sa zamestnat dajme tomu na januar, a potom od februara sup na matersku? Ja som sa na tieto veci v socialke uz pytala pred par mesiacmi a ti mi tvrdili, ze sa mi neoplati zamestnat, lebo z UK obdobie z UK sa mi nezarata. A tak som prisla uz o par peknych koruniek. Staci mi potvrdenie z UK od zamestnavatela, ze som bola u neho zamestnana od do? Dakujem este raz.

maruskach
14. dec 2009

Gapa, moja kamoska tvrdila, ze nemam narok na materske pri dankovi, lebo mi netrva pracovny pomer. A ze v mojom pripade sa nemozu spocitat dni z UK a DNP na sk.

maruskach
14. dec 2009

Ozaj, dnes som pozastavila zivnosit na 9 mesiacov. staci to alebo ju mam rovno zrusit_ Dakujem

gapa
14. dec 2009

pokial som čítala príspevky od mamičiek, čo boli v UK, tak mali potvrdenie, nejaké E xxx, neviem aké to bolo číslo, či E 104??? o dobe nemocenského poistenia v UK. Lepšie si to vybaviť popredu, ale vraj to môže vybaviť aj soc.poisťovna, no to predpokladám by dlhšie trvalo.

Dni z UK nemajú význam v prípade, ak po návrate z UK namáš žiadne nem.poistenie na SK. V tom prípade nesplnaš podmienku trvania nem.poistenia.

Inak a stačí sa zamestnať od pondelka 1.2.2010, ak máš termín 18.3.2010, tak nástup na MD je najneskôr 4.2.10.

maruskach
15. dec 2009

Gapa, dakujem Ti pekne. Takze ked sa zamestnam, zrataju sa mi dni z UK a z SK. Je to tak, nie?

jamlia
15. dec 2009

nevite ci kamaratka dostane jednorazovy prispevok rodicovi ak nastupuje do prace od 01.01.2010 a zakon plati od 01.01 alebo ma radsej nastupit od ineho datumu???????????

fontanka
15. dec 2009

ahoj chcem sa opítať som na materske s druhým synom a končí mi teraz v decembri ale mám už sedem mesačné dievčatko a keď som sa bola informovať ako to je s tým zvýšeným tak mi povedali že pre mńa to neplatí lebo som z druhým synom nešla zo zamestnania na materskú ale šla som s prvým zo zamestnania mali sme ich po sebe. Pritom som pracovala a odvádzala dane tak ako to v.lastne je

alusha
15. dec 2009

fontanka a mala si pri druhom dietati narok na materske?

fontanka
15. dec 2009

Práve že si to nepametám sú to už tri roky keďže som šla reťazovo tak som to neriešila automaticky mi dali.
Pracovný pomer mi skončil v marci a mi sme sa dozvedeli tu úžasnu správu v apríli takže už presne neviem a mám v topm chaos. Viete mi niekto poradiť čo všetko si zistiť. Ďakujem

jana2033
15. dec 2009

Ahojte,
chcem sa Vás opýtať, som nezamestnaná pracujem iba na Dohodu. V marci čakáme malé. Lekár ma aj tak vypíše 6 týždňov pred termínom? aj keď som nezamestnaná? A ak ma vypíše 6 týždňov pred pôrodom, môžem v priebehu toho času pracovať na tu dohodu a byť aj na absolventskej praxi? či musím zrušiť tieto dve veci.
Ďakujem za odpoveď

tunylyk
15. dec 2009

ahojte,porosím vás o radu,určite sa to tu už veľa krát preberalo,no nemám možnosť čítať všetko spätne,v 29.1.2010 nastupujem na MD,teraz som na RD,na ktorú som išla ako zamestnaná,malý bude mať 2roky až vauguste,na čo všetko a hlavne aký príspevok mám nárok a kam všade mám ísť aby som nič nmezanedbala?Viem,píšem ako talian,ale pri mojom šidle to nejak nejdepoprosím odpoveď cez IP,nech to nemusím hľadať ĎAKUJEM

jozefmihal
15. dec 2009

Vidím tu veľa otázok na moju osobu. Prosím o pochopenie . jednoducho nie je fyzicky možné odpovedať na jednotlivé otázky. Svoju energiu a čas si musím starostlivo strážiť. Podľa môjho názoru je cennejšie napísať jeden poriadny článok, ako individuálne odpovede. Preto:
.
Info k RP 2010 je tu:
.
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...
.
Info k materskej a DNP je tu:
.
http://www.jozefmihal.blogspot.com/
.
Info k novému príspevku rodičovi napíšem behom pár dní tu:
.
http://www.porada.sk/cmps_index.php?page=drak
.
Nemyslím to v zlom: Treba viac čítať, čítať a čítať a pritom rozmýšľať.

jozefmihal
15. dec 2009

A ešte jedna veľmi dôležitá informácia:
.
http://www.porada.sk/1234759-post372.html

sob
16. dec 2009

ja sa chcem len spytat ako to je s tym RP ci ho zvisia vsetkym mamickam do troch rokovalebo len do dvoch rokov

nadhera
16. dec 2009

novy RP je pre maminy len do dvoch rokov. a su tam dalsie podmienky, na zaklade ktorych je tento zvyseny rp mozne poberat.

luciarisko
16. dec 2009

Ahojte, ja akosi stale tomu nerozumiem 🙂 mna by zaujimalo, ci dostanem prispevok na jaslicky ked nastupim v roku 2010 do prace, poprosim vas o radu
do decembra 2008 som poberala matersku, 23.1.2009 som zacala poberat RP. vo februari 2010 chcem ist do prace a maly pojde do jasliciek, daju mi ten prispevok o starostlivost 164 €? no a este by ma zaujimalo ze mozem sa zamestnat na hpp, ci len na dohodu aby mi preplatili tie jaslicky.dakujem

mofer
16. dec 2009

dnes som bola na UPSVaR v Košice-okolie keďže mám nárok na zvýšený RP. Chcela som vedieť akú žiadosť o RP treba podať, no pracovníčka úradu ma presviedčala, že zákon ešte nie je schválený...??? No pripadala som si ako taká chudera, ktorá neviem čo chce... Vie niekto aká žiadosť sa podáva?

jozefmihal
16. dec 2009

http://www.porada.sk/1234759-post372.html

Samozrejme nikto túto možnosť nevyužil.

OK.

jenny2009
16. dec 2009

ja by som to bola urcite vyuzila, ale zial matersku dovolenku netravim v BA ☹

nadhera
16. dec 2009

zatial asi nevysiel v zbierke zakonov 😀 az potom plati.
pracovnicka z upsvar mi maila,ze mam prist po 10.1.2010 pre tlacivo,ale verim,ze to uz budu na strankach SP alebo porady,tak pridem rovno s vyplnenym tlacivom. RP za januar je vyplacany vo februari.

jamlia
17. dec 2009

Aj ja by som sa rada zúčastnila na seminári, len nežijem v BA

nadhera
17. dec 2009

a ja by som bola prisla v mi ,ale kde dam deti? 😉

miah
17. dec 2009

nadhera, ja som na tom pobodne, tiez by som sla, len co s malym 😅