Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

nadhera
9. jan 2010

suhlas, neda sa poberat aj rodicovsky aj materska naraz. moj pripad.

dadikka
9. jan 2010

vieraj - dakujem krasne za info 🙂 si zlata. Vsetko dobre papa

vlasta.13
9. jan 2010

nadhera....samozrejme, ked poberaš materske, nemozes poberat RP - jedno vylučuje druhe
Na uradoch im potom v PC vyskoči kolizia ...ak teda matka neoznami včas.

vlasta.13
9. jan 2010

Pre ženy z PD - na UP v Prievidzi žiadaju doklad od zamestnavateľa.

Kisska....RP nebude zvyšený automaticky, ale priznavacim rozhodnutim a az po nadobudnutí právoplatnosti tohto rozhodnutia budu peniaze od januara doplatene.

terezz
9. jan 2010

Poraďte mi, prosím. V apríli bude mať moje dieťa 2 roky, ja ale pracujem na dohodu 4 dni v mesiaci a môj zamestnávateľ za mňa neplatí odvody do zdravotnej poisťovne.Mám nárok na rodičovský príspevok?
Ak pôjdem na druhú materskú a budem stále zamestnaná na dohodu, mám nárok na RP do 2 rokov druhého dieťaťa? Ďakujem!!!

vlasta.13
9. jan 2010

terezz ... Ak chces mat zvyšený RP, nemozes pracovat vobec, ani na dohodu ani na zmluvu.

nadhera
9. jan 2010

pri zvysenom RP sa da pracovat - nie na dohodu, ale p.Mihal vysvetlil ako na to. 😀 dokonca pred par dnami som davala aj ja link z novin.

vlasta.13
9. jan 2010

nadhera, tak som asi vadna....pretože v zakone je jasne napisane ze ak sa zena zamestna, tak RP sa odnima.

vlasta.13
9. jan 2010

No vies, kazda zena pri podani ziadosti o zvyšený RP prehlasuje ze nepracuje....a kedze dobrych ludi je vsade vela....dokonca jedna matka bez problemov uda druhu matku ze pracuje, tak potom budu RP vracat.

nadhera
9. jan 2010

p.Mihal vsetko vysvetlil vyssie. a je to legalne 😀 v dnesnej dobe sa cernota nevyplaca. 😉

nadhera
9. jan 2010

vlasta - matka nesmie pracovat na dohodu popri zvysenom RP a tie, co v tomto roku zacnu brat ci zvyseny ci znizeny RP, tak tiez nesmu pracovat na dohodu. ale da sa aj inac, nerozpisujem, je to par stran dozadu. 😉

vlasta.13
9. jan 2010

no ved...cernota sa nevyplaca.

Idem si to precitat, nech sa pobavi aj veduca na štátnych davkach.... 😉

maznacik007
9. jan 2010

napisem vam nech sa zasmejete.. s takou blbostou ako na UPSVAR vladne som sa uz dlho nestretla...

najprv som isla prevziat rozhodnutia o priznani davok co sa tyka pestunskej starostlivosti a na vsetkych rozhodnutiach som mala uvedeny trvaly pobyt ako za slobodna este u rodicov.... pricom do ziadosti som samozrejme uvadzala svoj terajsi trvaly pobyt /trva viac ako 7 rokov/ aj som ku kazdej ziadosti prikladala prefotenu obcianku s trvalym pobytom a aj rozhodnutie sudu kde je tiez moj trvaly pobyt...

vsetko som davala na UPSVAR este zaciatkom decembra... a v piatok tesne pred obedom mi vola mama ze im volala domov pani zo socialky ze tam mam prist podpisat rozhodnutie.. lebo nemala moje cislo /davala som ho na kazdu tu ziadost/

gol 2 tvrdila mi ze narok na prispevok na starostlivost maju len deti v ustavoch

a gol tri cchela ine potvrdenie zo socialnej poistovne.. ako mi dali.. kde bolo uvedene obdobie kolko som nemocensky poistena.. teta to chcela nie ze od do ale presne na dni... a tak som volala do BA na socialku a tam mi tvrdili ze oni take potvrdenie nedavaju.. lebo upsvar to od nich neziadal... no hotove kocurkovo...

tak som okamzite volala na ustredie.. nech si to snimi poriesia... tak uvidim.. co zas nabuduce.. s cim pridu.. ale ako taka nekompetentnost.. mali by tam min. polku tych zien povyhadzovat..

a to co pise nadhera je to vzadu popisane.. vlastne sa tam obchadza z pohladu def. zarobkovej cinnosti..

maznacik007
9. jan 2010

jaaj a ta perlicka.. som zabudla.. viete odkial mala adresu mojho trvaleho pobytu /viac ako 7 rokov neplatnu/ z internetu... z telefonneho zoznamu... 😀 😀 😀

vlasta.13
9. jan 2010

Vzdy bol, je a bude problem medzi UPSVR a soc. poistovnou.
Za to pracovnicky nemozu...ale šefstvo.

vlasta.13
9. jan 2010

A ked si spomenula to ustredie, tak bola velka porada ohladom RP...noveho zvyseneho RP!!!
A vidis, ustredie dalo pokyny a kazdy urad ziada nieco ine.

maznacik007
9. jan 2010

nehnevaj sa ale pracovnicky za to mozu ked nedokazu odpisat ani trvaly pobyt z papiera.. islo o pracovnicky UPSVAR

monyka81
9. jan 2010

chcem Vas poprosit o radu ako si mam poziadat o zvysenie rodicovskeho prispevku mam dvojicky maju 1rok dakujem

vlasta.13
9. jan 2010

No ano...trvaly pobyt to je ich chyba.

vlasta.13
9. jan 2010

monyka81 ... pojdes na svoj UPSVaR, ale chod az po 15-tom, daju Ti vypisat ziadost a ak splnis podmieniky vystavia Ti do 30 dni priznavacie rozhodnutie a po pravoplatnpsti Ti doplatia zvyšený RP.

jozefmihal
9. jan 2010

Dlho vami očakávaný článok o príspevku rodičovi a príspevku na starostlivosť o dieťa odo dnes nájdete na blogu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/

betula54
9. jan 2010

Asi sa treba zamysliet, do kedy este maju pracovnici na UPSVaR zvladat stale pribudanie novych a novych prispevkov....toto uz je nemyslitelne, potom ze kvantita prevyšuje nad kvalitou.
Okrem 250 RP vyplacame 1300 pridavkov na deti, a to nehovorim o prispevkoch na starostlivost, o jednorazvkach, ako su pohreby narodenia a priplatky k narodniu, uz sa to neda stihat, pocas jedneho nestrankoveho dna, mesacne vyplaca kazdy pracovnik aj 3 miliony Sk....a vystavuje 60 - 70 rozhodnuti, uz je to neunosne. Nebolo lahsie nechat RP vsetkym detom do 3 rokov rovnake vysky...bud zvysiť vsetkym alebo nikomu a nie este trapne zvysovat o par centov PnD....co je za tym roboty, kolko casu, kolke kila papiera sa musi vytlacit??? Ja neviem kedy sa budu stihat robit roozhodnutia na nove rodicovske prispevky! Takto to je na celom Slovensku.

jozefmihal
9. jan 2010

moja reč.

vieraj
9. jan 2010

no ja robim na socialnej a ako vravi betula je to hrooozne. teda este ze som tohto casu na materskej. 😀 😀

vieraj
9. jan 2010

pan Mihal,
prosim vas, pokial by som mala dohodu o vykonani prace trebars len na 25 dni v mesiaci, mozem mat zvyseny RP? to je taka zaludna otazka..... 😀
dakujem za odpoved.

kino2
10. jan 2010

Pekné dobré ránko. Skisim Vám objasniť našu situaciu. Manželke momentálne skončila v decembri 2009 materská. V maji resp. začiatkom juna čakáme druhý prírastok. Manželka bola zamestnaná cca 2 roky potom vysoká škola následne urad práce a materská. Predpokladám teda že nebude mať nárok na vyšši príspevok pri druhom dieťatku. Ja som momentálne živnostník cca 5 rokov, ale platim si len minim. odvody. Predtým som 5 rokov pracoval. Možem ist teda ja na matersku ak zruším živnosť. Resp. budem mať nárok na zvýšený príspevok ak som si platil minim. odvody? Vopred Vám dakujem za odpovede.

betula54
10. jan 2010

Vieraj...zdravim Ta, ja robim na urade prace, na štatnych davkach....takze vies o com pisem... ☹

A este Ti tu idu zeny pisat ze polovicku z nas vyhodit...no tak by spadol cely system.

Ved jedna z nas si zoberie D na par dnni alebo ide s dieťaťom na OČR-ku - koniec sveta, co sa deje, ked sa vrati, je to neunosne a este mi veduca povie, ze nech sa nerozculujeme, ze bude este horsie? Ved toto je na vypoved....rozmysllam ze radsej pojdem hlušiť niekde do fabriky, a nie tu rano prides cim skor sa ti da, a domov idem po tme....aby som tym matkam poslala prachy. A plat mam 12 000 Sk! Na hanbu sveta.

A tie tllaciva co davame potvrdzovat do poistovne...k vam, tak ja neviem co teraz bude ohladom toho rodicaku, je v tom čisty gulas. Mi zenam povieme jednu verziu, na druhy den to uz nie je pravda....

Alebo pojdem aj ja este na jednu matersku...

nadhera
10. jan 2010

vieraj - odpoved na tvoju otazku najdes - 5.januar 22.51 😉

jozefmihal
10. jan 2010

vieraj - v diskusií k článku http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi... táto otázka padla asi 10 x ...
.
Nárok na RP mále za celý mesiac, ak aspoň časť mesiaca spĺňate podmienky na jeho priznanie.... Ak aspoň 1 deň v mesiaci nepracujete, dieťa nemáte v jasliach, atď - tak sa tento mesiac máte nárok na RP.