Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

betula54
10. jan 2010

vieraj....podla zakona o novom RP (a podla instrukcii z velkych porad) :

Ak doloziš na UP dohodu o vykonani prace, od nasledujuceho mesiaca Ti odnímu vyplatu RP.
Ak dohodu ukončiš, podaš si novu žiadosť o RP, ale uz Ti rodič. prispevok priznaju len vo výške 75 percent z celkovej výšky.

Podla nového zákona o RP zena pracovat nemoze ani na prac. zmluvu, ani na dohodu ani na živnost.

betula54
10. jan 2010

Pan Mihal, kazdy pripad je individualny, kym nevidime stary spis o RP, kym ho poriadne nepreštudujeme, ani same nevieme len tak od brucha ženám odpovedat.
A je uz vela tych zakonov, mi sme uz same dopletene, pplati viacerho zakonov...pretoze vyplata RP trva tri roky, a mi sa riadime vlastne podla 3 zakonov. Niektore zeny, ktore robia od roku 2008, mozu robit veselo dalej a dostavaju RP, ine zeny, ktore robia od roku 2009, to je zase iny pripad....takze je v tom chaos. Uz je toho akurat dost. Hovorime to na poradach, ale stale sa nic nemeni, praveze len pribudaju davky a nove zakony.

jozefmihal
10. jan 2010

betula, úprimne mi je ľúto žien na úradoch práce - kopa nezaplatenej roboty, na ich hlavy sa hrnú sťažnosti na zlé zákony, nefunguje koordinácia zhora, zdola, zboku...

Ryba smrdí od hlavy a to platí i teraz...

Mimochodom - Kaník sa smutne preslávil tým, že nepremyslenou dôchodkovou reformou "zaviedol" staro a novodôchodcov - Tomanová nepremyslenou rodinnou politikou zaviedla tri skupiny mamičiek - s rôznymi nárokmi a podmienkami...

berglind
10. jan 2010

Ahojte,

rada by som upozornila este na jednu vec, ktora mozno nepatri priamo do tejto diskusie, ale suvisi s nou a Floko ju uvadza samostatne inde. Vkladam sem link pre uplnost informacii a pre tie, ktore sa rozhodli aj od 1.1.2010 pracovat.

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

martina1206
10. jan 2010

Ahojte, mňa by len zaujímalo, aké doklady sú potrebné pre vybavenie a či sú s tým spojené aj nejaké vybavovačky, ako napr. potvrdenie od zamestnávateľa .... lebo a mi vôbec nechce behať hore-dole.

betula54
10. jan 2010

Pán Mihál, a dá sa s tym nieco robiť???
Alebo mame zacať strajkovat?
Robiť tak narocnu pracu, zodpovednosť za nenormlane miliony korun každy mesiac a nasa vyplata - pár šupov?
Zachvilku nás dobehne minimálna mzda!
Najviac ma hneva, ze kazdy o tom vie, myslim ústredie, šéfstvo, ale nerobi sa nic....caka sa kym postupne diagnozou?skoncime na psychiatrii alebo s nejakou inou diagnozou? Ved mi robime doma po nociach, ked chceme, aby ti ludia mali peniaze!

cicimon
10. jan 2010

prosim vas, aka je max materska ktoru mozno dostat?
ak si to chcem vypocitat z vyplatnej pasky, staci mi pouzit polozku Hruby prijem? (kde su zaratane odmeny a pod?)
vdaka

maznacik007
10. jan 2010

betula ja vas chapem.. robila som v skolstve a platovo to bolo to iste

jedna vec je ze su tam ludia kt. si zodpovedne a casto aj nad ramec robia svoju robotu a druha ze su tam aj ti druhy... a cely system potom pada..

dalsia vec je ze namiesto too aby to zjednodusili ponechali rovnaky RP a bud predlzili dobu poberania materskeho alebo zaviedli vyssie odpocitatelne polozky na deti...

kino2
10. jan 2010

Prosím Vás naozaj mi nikto nevie povedať či mám teda narok na zvýšenu matersku ako som pisal..Vdaka

betula54
10. jan 2010

cicimon.....vyska materskeho je 55 (alebo 50) percent z denného vymeriavacieho zakladu....približne polovicka hrubej mzdy. Pozri si stranku soc. poistovne, tam je to presne.

betula54
10. jan 2010

kino ... to Ti vyrata soc. poistovna...či mas narok na matesrke, ale podla mna otec dieťaťa materske nemoze poberat...iba matka dietata. ved ked tvoju zenu vypiše gynekolog na matersku, tak pol roka pobera z poistovne materske davky.
Rodič. prispevok je ina davka z inej insštitucie.

betula54
10. jan 2010

maznacik.....mas pravdu, denno denne sa rozculujeme ale nepomaha nic.

vieraj
10. jan 2010

dakujem pan Mihal. ja vas strasne rada citam. vsetko je polopate a kedze robim v tej pakarni-hmmm socialnej poistovni, tak sa aspon dozviem z prvej ruky co ma caka po materskej. to bude teda zmien, len aby som tam nemusela ist uz teraz kedze manzel asi pojde na rodicak.......joj.......

katun
10. jan 2010

Viete mi niekto poradit? Kamoska dostava RP od januara 2008, teraz pracuje na Dohodu (podla stareho zakona mohla) - chce aj nadalej pracovat na dohodu, kedze ide podla stareho zakona, moze na dohodu pracovat a zaroven poberaz RP aj v roku 2010, musi sa ale ODHLASIT z dochod.poist. v soc. poist? alebo aj na toto "odhlasovanie/prihlasovanie" plati to, ze ide podla stareho zakona? teda ze za nu plati stat a moze na dohodu pracovat a dostavat aj RP..

nanka19
10. jan 2010

Prosím vás chcela by som sa opýtat,ako to riešia s tymi mamičkami čo šli na matersku rovno zo školy,oni nedostanu ten vyšší príspevok?dakujem Janka

jozefmihal
10. jan 2010

betula, ešte to by tak bolo, aby som na tomto apolitickom fóre začal písať, čo sa s tým dá robiť.

maznacik007
10. jan 2010

ano odhlasit sa musi.. resp. sa mala do 8.1 2010 to je pre katun

nanka19 nie nedostanu... /pokial si pocas skoly neplatili DNP/

betula firma v ktorej robim... dodava pre upsvar vyukove materialy.. takze ja sa uz nerozculujem.. ale chapem.. skor u nas su problemy s pracovnickami.. kt. uz maju kusok do dochodku a nestihaju velmi tie zmeny.. co uznavam je narocne.. ale keby aspon bola ochota.. prip. ze sa spytaju nadriadenej.. ale nie. proste opinkaju.. akoby to oni platili zo svojho

katic
10. jan 2010

Ahojte!
Mala by som jednu otázku: do apríla 2007 som dostala materské na 1 dieťa, potom rodičovský príspevok. Medzitým sa narodil 2. dieťa, v septembri 2008. Tento raz na prvý 6 mesiac som nedostala vyššiu sumu - ale neviem, či som dostala materské alebo rod. prísp., ale asi rod. prísp., lebo peniaze som dostala od ÚP. Teraz vôbec neviem, či mám nárok na vyšší rodičovský p., alebo nie. 😖
Poďakovala by som, keby mi niekto dal informácie. 🙂

baba77
10. jan 2010

ahojte zajtra sa hystam podat ziadost,co ktomu potrebujem,a ci neviete do kedy su tam v presne v meste komarno?

bmmz
10. jan 2010

babenky .. napriek tomu ze sa u nas ten RP teraz zvysuje.. ale len niektorym... aj to mi pripada smiesne vzhladom nato ze v cechach je 2rocna materska 11,4kcs a trojrocna 7,4kcs.... fakt na zamyslenie to sme az takto pozadu za cechmi.... nech sa nasa socialne orientovana vlada da vypchat

kisska
10. jan 2010

bmmz - myslim, ze nema velky vyznam zamyslat sa nad takymito vecami - o kolko sme pozadu za francuzmi a oni maju myslim 6-tyzdnovu matersku a potom uz ani tuk... Takze aj nasich min. 164 na 3 roky je lepsie ako hrdzavym drotom do oka 🙄

vieraj
11. jan 2010

pan Mihal super blog. len keby ho ministerka citala.
ja vas teda musim volit, no normalne zadarmo taketo lobovanie za zeny na materskej. klobuk dolu.
Dnes som pocula ministerku v spravach ako povedala, ze kvoli vam zmeni zakon.
pocujte, ved vy ste vlastne celebrita. 🙂 😉

majka98
11. jan 2010

Dobrý den p.Mihál. Mám v tomto novom zákone chaos/určite nie som sama/ 😒 . Takže som na materskej od 28.11.2007, dcera sa mi narodila 4.1.2008.Poberám len tých 164,22€.To že nemám nárok na zvýšené materské je mi jasné, no zaujíma ma viac menej tzv.reťazový pôrod.Píše sa tam:Ide o prípady, kedy žena, ktorá poberá RP na prvé dieťa, znova otehotnie a ešte pred ukončením poberania RP na prvé dieťa čaká druhé dieťa.
Ak je takáto žena počas doby, kedy poberá RP na prvé dieťa, zamestnankyňa na rodičovskej dovolenke alebo ak je povinne nemocensky poistená SZČO a má prerušené povinné nemocenské poistenie, tak pri druhom dieťati bude mať nárok na materské. Podľa § 49a zákona o sociálnom poistení sa doba prerušenia povinného nem. poistenia totiž započítava do doby potrebných 270 dní nem. poistenia na priznanie nároku na materské.
To znamená, že po skončení poberania materského bude mať nárok na zvýšenú sumu RP vo výške 256 € mesačne. Samozrejme len v prípade, ak spĺňa podmienky na priznanie RP uvedené vyššie – napríklad ak má živnosť, musí živnosť ukončiť, respektíve pozastaviť.
Ak by šlo o ženu, ktorá počas doby, kedy poberala RP na prvé dieťa, nebola zamestnaná a nebola by ani povinne nemocensky poistená SZČO a nemala by ani dobrovoľné nemocenské poistenie, tak pri druhom dieťati nebude mať nárok na materské.
Preto nebude mať nárok ani na zvýšenú sumu RP. Odo dňa narodenia druhého dieťaťa bude poberať RP v základnej výške 164,22 €. Samozrejme len vtedy, ak spĺňa podmienky na priznanie RP uvedené vyššie.

Teraz som v 2 mesiaci tehotenstva, termín pôrodu mám na koniec jula 2010.Vlasne ešte počas trvania mojej prvej materskej. Ako to vlastne bude po narodení môjho druhého dieťaťa?Na čo budem mať vlastne nárok? Ked chcem mať túto zvýšenú sumu na výplatu RP musím si nejako teraz začať priplácať na socialne alebo ako je to vlastne? Pred prvou materskou som pracovala riadne na zmluvu v trvaní 10 rokov nepretržite. Dakujem Marianna

berus222
11. jan 2010

baby, co potrebujem k podaniu ziadosti o vyssi rodicovsky?

baba77
11. jan 2010

to uz jedno kedy po dam?tento mesiac uzaj tak padne,ci dostaneme vo februari januarove?

maggie59
11. jan 2010

Ja som bola dneska na úrade a nechceli odo mňa nič, ani len občiansky. Vypísala som žiadosť a bolo. Teraz mám čakať na schválenie.

berus222
11. jan 2010

a ak to schvalia, doplatia to od januara alebo odo dna podania ziadosti?

mamutka
11. jan 2010

neviem ci to sem uz niekto hodil 😉 ja sa tesim ze nemusim ist osobne, to je ako zoo, len mreze pridat a mozu vyberat vstupne.....ked mi mm vybehaval po porode papiere, tak mu dali stare tlacivo, ach jo 🙄

http://www.ta3.com/sk/reportaze/141933_ziadatel...

maggie59
11. jan 2010

si myslim ze by to mali doplatit od januara. Mam jej zavolat koncom mesiaca ci mi to schvalili lebo rozhodnutie neposielaju postou ale je si treba po to ist osobne