• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

22. decembra 2010 
celestina, no bodaj by vystrelila :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: aj v zakone su uvedene dve podmienky nároku - materska alebo 270 dni nemoc.poist. To "alebo" mi dava nadej :slight_smile: len nikto kompetentny mi nevie nic povedat, aj na uradoch v tom maju hokej, zas jeden zakon... ak by tých 270 dni NP malo byt odvadzanych tesne pred materskou, resp. terminom porodu tak preco by zakon uvadzal aj tie 2 roky? za pokus to stoji, za informovanie sa nic nedam a tych 100 ecok naviac kazdy mesiac poteší :slight_smile: a ked nie, tak aspon budem o nieco mudrejšia
14. jan 2010 o 21:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tak akurát to čítam štát počas Rod dovolenky neodvádza odvody za nemocenské poistenie.
14. jan 2010 o 21:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
marcelkatt mne sa zda ze stat za teba plati iba zdravotne..
14. jan 2010 o 21:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ZUZC- to je asi jedno či si tých 270 zaplatíš tesne pred nástupom na materskú, alebo skôr. Proste za posledné dva roky musíš mať zaplatené nemocenské poistenie minimálne tých 270 dní pred plánovaným pôrodom.

Takže ja si musím zrejme začať platiť DNP kým nie som tehu, aby som splnila podmienku ,ať zaplatené 270 dní nemoc poistenie pred pôrodom.
14. jan 2010 o 21:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Áno moja tk je to už som to našla teraz po dlheeeej dobe.
14. jan 2010 o 21:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zuzc teraz kopírujem zo Zbierky zákonov č. 571/2009
§ 4
Suma rodičovského príspevku

(2) Rodičovský príspevok je 256 eur mesačne do konca
kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši dva
roky veku, ak sa oprávnenej osobe pred vznikom nároku
na rodičovský príspevok
a) vyplácalo z dôvodu riadnej starostlivosti o toto dieťa
materské16) alebo obdobná dávka ako materské
v členskom štáte alebo

b) nevyplácalo materské16) alebo obdobná dávka ako
materské v členskom štáte a bola v posledných
dvoch rokoch pred narodením tohto dieťaťa najmenej
270 dní nemocensky poistená; do obdobia 270
dní sa započítava aj obdobie prerušenia povinného
nemocenského poistenia, ktoré sa započítava na
účely materského podľa osobitného predpisu.19)


Pre teba je podstatné to B. Takže nárok máš a normálne požiadaj o zvýšený rodičovský príspevok a odvolaj sa na toto.
Sociálnu poisťovňu požiadaj písomne o vystavenie dokladu o trvaní nemocenského poistenia za posledné dva roky a to dolož k žiadosti o zvýšený rodičovský príspevok.

Všetko dvojmo a daj si potvrdiť prevzatie na soc. poisťovni aj na úrade práce.

Nebav sa s nimi. Oni sa ti musia vyjadriť písomne. :slight_smile:
14. jan 2010 o 21:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj baby, neviete ako je to ked sa prekrýva materská, teda ak máte deti po sebe. malá mala v novemri 1 rok, a koncom roka plánujeme narodenie druhého bába, či potom aj na to druhé mi zvýšia. lebo ked nie tak nepožiadam teraz ale až na to druhé. Ved teraz by mi platili už len rok a potom celé 2 nie???
14. jan 2010 o 21:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zuzc, ak ste boli v období dvoch rokov pred pôrodom dieťaťa nemocensky poistená 270 a viac dní, tak hoci ste nepoberali materské, máte nárok na zvýšený RP.

V tomto mesiac starom článku:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010/

je to dúfam dostatočne zreteľne uvedené...
14. jan 2010 o 22:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tamka myslím, že keď porodíš druhé tým pádom Ti asi RP na prvé vezmú.
14. jan 2010 o 22:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Asi by si dostával len jeden RP aj keď prvé by nemalo ešte tri roky. kamoške to tak povedali, má 2 ročnú a v máji má mať druhé, to ešte tá jej malá nebude mať tri.
14. jan 2010 o 22:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
marcelkatt, stat za matky plati zdravotne poistenie a dochodkove na SP, pokial on ziadala. teda pocitaju sa jej roky do dochodku a aj do II. piliera posielaju.
plat si z maxima DNP, budes mat super matersku.
15. jan 2010 o 00:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bola som ziadat o zvyseny RP. vsimla som si na nastenke, ze ten prispevok rodicovi, ktory dostava matka po nastupe do zamestnania-25% z RP je len na 6 mesiacov, nie za cele zvysne mesiace do ukoncenia 3 rokov veku dietata.
15. jan 2010 o 00:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Chcela by som sa opitat mam narok na zvysenie rodicovskeho aj ja ked som pracovala v cechach viac ako 270 dni a poberala som matersku
15. jan 2010 o 13:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zazitok dneska:
volala som pred tyzdnom s pani na upsvar ze narok na zvyseny Rp nemam,lebo som poberala matersku v UK.
a dnes som jej volala zase, ze som si to zistovala a pani na to: ok. tak si vypiste papier.
a narok mam. :wink: takze nedajte sa odbit. :dizzy_face: :dizzy_face:
15. jan 2010 o 14:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Gapa vdaka :dizzy_face: :slight_smile:
15. jan 2010 o 14:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tamka84 ja som tiez ten pripad, ano RP na starsie ti tym padom zanika
z materskej a nasledne z dalsieho RP musis uzivit obidve, je to vyplacane na rodica nie na dieta, to ich nezaujma ze 2 deti potrebuju viac ako jedno
15. jan 2010 o 15:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
chcem sa spytat.Som na MD od roku 200á a maly mal teraz v decembri2 roky. Zacala som od dnes pracovat. MAly je v sukromnom zdravotnickom zariadeni. Mam pravo dalej na RP??Co som vycitala zo stranky, kde pisal aj pan Mihal, tak by som mala mat pravo, ale pani na urade ma odbila, ze nemam a basta :angry:
15. jan 2010 o 20:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tamka84.....ked Ta gynekolog vypise na matersku poistovnu, hned to musis nahlasit na UPSVaR, lebo Ti po naroku na materske, zanika narok na RP.
Nemozes poberat RP, ked budes poberat materske.
15. jan 2010 o 21:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
abetka- nárok by si mala, ale len v prípade, že malý nenavštevuje žiadne zariadenia, ale stará sa o neho kompetentná osoba-stará matka , o tom treba doložiť čestné prehlásenie. bohužiaľ, otrasné podmienky pre nárok RP :angry: :angry: :angry: :angry:
15. jan 2010 o 21:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vieraj, ad:

"bola som ziadat o zvyseny RP. vsimla som si na nastenke, ze ten prispevok rodicovi, ktory dostava matka po nastupe do zamestnania-25% z RP je len na 6 mesiacov, nie za cele zvysne mesiace do ukoncenia 3 rokov veku dietata. "
...
To je podobná nástenka, ako tá na ministersvte živ. prostredia (tender na emisie)...
...
Zákon 561/2008 v znení platnom od 1.1.2010, § 5 ods. 2:

"„(2) Príspevok rodičovi je 25 % zo súčtu súm rodičovského príspevku podľa osobitného predpisu,12b) na ktoré
by mala oprávnená osoba nárok z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa, za ktorú by sa jej poskytoval rodičovský
príspevok,
a) do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku, alebo
b) do skončenia platnosti vydaného posudku podľa osobitného predpisu,12c) najdlhšie do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom dovŕši šesť rokov veku."
15. jan 2010 o 22:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Neviem, či moja otázka patrí sem, ale spýtam sa, pretože mám dať vedieť do práce, kedy nastúpim.
Moja dcérka v 17.1.2011 dovŕši 2.roky. Chcela by som ju dať do jasličiek povedzme od 15.1., aby sa zaučila do konca januára. V tomto mesiaci by som mala nárok ešte na zvýšený RP. Samozrejme, že jasle budem musieť zaplatiť na celý mesiac. Mám nárok aj na príspevok pri starostlivosti za január? Môžem dostať aj RP aj príspevok pri starostlivosti v jeden mesiac? Ja by som nastúpila do práce od 2.2., keďže som učiteľka tak musím začať celý polrok. Ale čo tie 2 týždne, keď malá pôjde do jaslí. Inak ju nemám kedy zaučiť, pretože z práce ma neuvoľnia každý deň. Neviem, či som to vysvetlila jasne. Ďakujem za odpoveď.
15. jan 2010 o 22:35  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
To sa vzájomne vylučuje. Za jeden kal. mesiac buď dostanete RP alebo príspevok na starostlivosť. Nedá sa oboje.
15. jan 2010 o 22:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ďakujem, pán Mihál.
15. jan 2010 o 22:43  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
16. jan 2010 o 13:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
p. Mihal, chcela by som sa opytat, ked pracujem na sprostredovatelsku zmluvu, k akemu datumu mi staci zrusit ju? vraj staci 1den v mesiaci nepracovat a mam narok na vyssi rodicovsky prispevok.
dakujem pekne za odpoved.
16. jan 2010 o 15:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
hladam tie tlaciva , ktore treba dat na UPSVaR a nenasla som to, je potrebne aj cestne prehlasenie? ked uz poberam RP?
16. jan 2010 o 15:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zdravím, vedeli by ste pômocť aj mne?
Som dobrovoľne nezamestnaná, už cca 2 roky. momentálne si ale neplatím nem. poi. chcela by som sa vás opýtať, v akom prípade by sa ma týkal ten zvýšený príspevok? Mám si spätne doplatiť nemocenské? Má to nejaký zmysel?
16. jan 2010 o 17:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
janka nemocenske sa spatne doplatit neda :confounded: aby si mala narok na matersku a tympadom aj na zvyseny rodicovsky, musis byt za posledne 2 roky pred porodom aspon 270 dni nemocensky poistena - nemusi to byt v kuse, takze ak mas termin 11.9.2010 (dajmetomu ze vtedy skutocne porodis), tak v obdobi 11.9.2008 - 10.9.2010 musis "naskrabkat" tych 270 dni - cize ak si aj momentalne neplatis ale niekedy od 11.9.2008 si si aspon chvilu platila, tak si spocitaj kolko dni si uz zaplatila a na zvysok (pre istotu viac) sa este poisti - ak si od 11.9.2008 nebola poistena vobec, tak uz sa ani poistovat nemusis, tych 270 dni uz splnit nestihnes
16. jan 2010 o 22:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sestra mi silno vysvetlovala, že nielen 270 dni je tam podmienkou, ale aj 2 roky pracovneho pomeru...????
Tak kde je teda pravda? stačilo by, keby som mala zmluvu na cca 4 mesiace a zbytok by som si dopláca teraz? T.Z. že od 1.10.2009 do 1.2.2010 som pracovala, a od ferbruára, by som začala platit sama? tak potom mi vznikne nárok????

emjee, ďakujem
17. jan 2010 o 08:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok