Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

janinajanina2008
20. jan 2010

......a neviete ako je to ak mam uzavrete 2 dohody o prac.cinnosti...........to ich mysim ukoncit normalne, alebo staci ak z nich nebudem mat nijaky prijem?j...................kto mi poradi

kisska
20. jan 2010

natty - pani na socialke ti dobre hovorila - ak budes v case nastupu na matersku v ochrannej lehote, bude sa to brat ako keby si isla na MD rovno z prace. Ak si uz bola tehotna v case skoncenia PP, ochranna lehota je 6 mesiacov. Bohuzial ako pozeram do kalendara, minie ta to o necele 2 tyzdne... na materske ti pravdepodobne narok nevznikne.
Budes mat narok len na ten zvyseny RP, lebo splnas podmienku 270dni NP pocas dvoch rokov pred porodom.

natty53
20. jan 2010

kisska,dakujem za info,no mne hlavne ide o ten zvyseny RP,materske nie,lebo mala som na papieri aj tak len min.mzdu,takze mi to az tak neva...Takze zacnem dostavat peniazky az od narodenia a ten zvyseny RP,ak to dobre chapem. dakujem 🙂

blazka24
20. jan 2010

betula jasan, beriem na vedomie - ja som len chcela potvrdenie na to tlačivko že som bola na sociálke vedená - ništom viac........
s ľuďmi robiť je horšie ako zle, ja som zažívala situácie predstavovania nasledovné - som podnikateľ ing. XY a už som ho vedela zaradiť - chliev 😀

janinajanina2008
20. jan 2010

maminky, ak skoncim dohody o prac. cinnosti az k 1.februaru 2010, mozem potom poziadat o zvyseny prispevok do toho februara?
pradte prosiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim

aussiegirl
20. jan 2010

ahojte maminy! mam otazku: od 1.1.2010 mi chodi zvyseny rodicovsky prispevok, kedze syncek este nemal 2 roky. zaroven prechadzam od 9.1.2010 na matersku. ja som to pochopila tak, ze na tych 8 dni by mi mala chodit alikvotna ciastka zvyeneho RP a potom mi narok nan zanikne nastupom na MD a poberat budem uz len matersku. po 6 mesiacoch sa vratim na RP - uz zvyseny....chnapem dobre??? lebo pani na UPSVaR mi tvrdi, ze zvyseny RP sa ma netyka, ale ako potom ona v tej byrokratickej masinerii vysvetli tych 8 dni na ktore mi chodi RP pred nastupom na MD????
no mozno som len ja nie v obraze a mylim sa, skuste mi pripadne poradit a uviest ma na spravnu kolaj... 🙂 dakujem dopredu...

malamamicka
20. jan 2010

mamicky mali ste pravdu aj na tom papiery,,,o rod.prispevku je napisane ze materska nemoze byt nizsia ako rodicak,,,,,,,ale ktory...............hm,,,,to nevie nikdo,,,,,,ten 164..alebo 256hmmmmmmmmmmm

zuzana17
20. jan 2010

malamamicka, ak máš nárok na zvýš.RP, tak potom 256€, a ty myslým máš naň nárok 😉

zuzana17
20. jan 2010

tie kt. by nemali nárok na zvýšený RP, tak by boli doplácané do sumy 164€

malamamicka
20. jan 2010

no skusim skocic este raz na urad prace

dadikka
20. jan 2010

aussiegirl - ak sa po MD vratis na RP, budes ho mat tiež vyplatený po novom-t.j zvýšený - 256€

misulka1984
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
misulka1984
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima595
20. jan 2010

aussiegirl-mas narok na cely rodicak, nielen na alikvotnu ciastku za januar-otaznr je, ci na zvyseny-to podla toho, ci si mala pri 1. dietati vyplacanu matersku

janka425
20. jan 2010

Katun takže to musim ist na socialku a požiadat o odhlasenie doch. aj ked pracujem na dohodu na mesiac možno na dva?Zaskakujem iba kolegynu čo je na marodke.diki jana

gapa
20. jan 2010

ziza,
nepíšeš, či pracuješ v sobotu na dohodu, na živnosť, čo je podstatné!
Predpokladám na živnost nie, lebo ak poberáš RP od r.2009, tak popri aktívnej živnosti to možné nie je, len popri prerušenej. No a samozrjeme ani od 1.1.2010 nie je možné poberať RP, ani zvýšený a ani nižší (podla nového zákona).
Takže na základe akého vzťahu pracuješ a teda o aký príjem ide ak o dohodu, ako je upravená, či máš dlhodobú dohodu alebo vždy na nejaké obdobie zvlášť.

misacrewe
20. jan 2010

misacrewe dobry vecer chcele by som vas poprosit o radu pretoze som uz treti rok v anglicku a cakam dieta a rozmyslam nad porodom v anglicku ci mi matersky prispevok na dieta patri u nas na slovensku alebo nie prosim vas ak o tom niekto viete tak mi prosim poradte dakujem

martas77
21. jan 2010

dievčataá pre kontrolu....som zamestnanec na dobu neurčitú , 12.2.2010 nastupujem na materskú(predtým som dva týždne marodovala a vybrala si z prace vsetku dovolenku...čo je asi nepodstatné)....takže podla všetkeho po materskej mam narok na zvyseny rodicovsky prispevok...a ak som spravne pochopila mali by mi zo socialky doplacat aj ku materskej kedze ani nahodou nedosiahne vysku 256 eur?
Dakujem za odpoved

annie13
21. jan 2010

martas ano, aspon mne tak povedali, vyjde mi asi nizsia materska oproti rodicaku takze mi do 256 eur bude doplacat UPSVAR

martas77
21. jan 2010

🙂 🙂 🙂

zuzana17
21. jan 2010

áno matras, ak máš materskú, tak budeš mať nárok na zvýš. RP, ak je materská nižšia ako RP, tak ťa bude UPSVaR doplácať do výšky 256€ 😉

lubinka20
21. jan 2010

ahojte, vedel by mi tu niekto poradit? mam 20 rokov tento rok v juli mam termin porodu a taktiez koncim strednu skolu . aky mam narok na rodicovsky prispevok? dakujem

katty22
21. jan 2010

lubinka,

ked si študentka, nebola si nemocensky poistená 270 dní pred dňom pôrodu v období dvoch rokov, /iba keby si si dobrovoľne platila nemocenské poistenie/, a teda nemáš nárok na materskú, ale budeš poberať od narodenia dieťaťa rodičovský príspevok vo výške 164 eur, teda ten nižší.

lubinka20
21. jan 2010

dakujem pekne za odpoved...

zuzana17
21. jan 2010

lubinka, presne tak ako píše katty

silvia123
21. jan 2010

Kto chce dostávať zvýšený RP a robiť na dohodu -nemôže mať dohodu na celý kalendárny mesiac -dobré je vystaviť si dohodu napríklad na 12.2.-12.3. a potom 12.4.-12.5. ... chápete... nemôže byť odrobený 1 celý kalendárny mesiac, polka áno. Teda dúfam že mám dobré info...

natalii6
21. jan 2010

dobry vecer..ja som bola vcera vybavit ten zvyseny RP a bez problemov vypisala som tlacivo a smitec a este tam ani nikto nebol no proste paradicka....ked vas tu tak citam tak sa az cudujem ze na jednom urade od vas pytaju vseliake potvrdenia a na inom nic...no ale ved sme na Slovensku no neeee 😀 😀 😀

ivana82
21. jan 2010

Natali6 - aj mne je to divne, ze odo mna chceli este raz vsetky dokumetny a potvrdenia akoby som prave prvykrat ziadala o RP ... aj sme pisali na urad aj na ministerstvo, nech mi to vysvetlia ze preco je taky rozdiel medzi jednotlivymi uradmi...tak hadaj,co? nikto sa neozval :-/

natalii6
21. jan 2010

ivana82: oni sa vedia ozvat len ked oni nieco od ludi potrebuju 😠 ...ja som bola prekvapena ze tam nikoho nemali a to este dokonca aj tu moju uradnicku zastupovali..a nechapem preco od jednej mamicky pytaju potvrdenie od zamestnavatela a od druhej nie a pritom vsetky vybavujete to iste a od toho isteho uradu len jedna tam a druha inde..proste chaoz a buzeracia.

helka101
22. jan 2010

Dobry večer mamičky, idem aj ja vas poprosiť o radu 😉

Som zamestnaná od 3.11.2009 a momentalne sme v 5tt tehotenstva 😵 ja sa vam cchem teda opytať.. Chcela by som si začať priplacať do socialnej poistovne, aby mi vyšla zvyšena materska dovolenka.. je to ešte možnee?? A ešte tiež. ako je to s PN... a stym aby som nakoniec dostala tiež ten zvyšený rodičovský príspevok, mam dosť taku pracu, že je otazne či v nej babätko dokažem donosiť, hlavne tie prve mesiace su dosť kriticke, tak zvažujeme aj tuto možnosť 😔 Všade sa píše, že musím mať odpracovaných 270dní, ale podla tohto v akej som situácií ja to teda asi namna neplatí, lebo ja možno budem mať odpracovanych nejaky 100dní ako tak raatam..

Poradííte mi? 🙂