Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

vieraj
22. jan 2010

helka, ked si uz tehotna, tak si dobrovolne neplat, lebo ti to nevyjde 270 dni do porodu.na PN mozes ist, bude ti vypocitana z hrubej mzdy 55%. rodicovsky budes mat zvyseny 256€ po skonceni materskej.dolezite je, aby si mala prac. zmluvu, nie ci fyzicky odrobis.

gapa
22. jan 2010

Helka,
a čo bolo pred 3.11.2009, nerobila si nikde od cca 9/2008 alebo si nebola inak nem.poistená? Si ešte v skúšobnej lehote? kolko máš mesiacov skúš.lehotu?

helka101
23. jan 2010

Gapa 1.9.2009 nastupil maly do škôlky, a tym padom som ja od 11.9.2009 bola zaevidovana na urade prace.. 🙄 Skušobna doba mi končí 3.2.2010 takže dovtedy planujem, svoje tehotenstvo v praci kusok tajiť, aby mi nahodu nedali vypoved..

Niekde som čítala, že je možne dobrovolne doplacať aj počas už tehotenstva, len mi vypočítaju vyššiu čiastku, aby som si teda vlastne doplatila do tych 270dní celu sumu..

Dakujem vam za odpoved 😉

eviiik
23. jan 2010

ahojte viete mi poradit,na MD som do 14.3.2010 potom cerpam 19 dni dovolenky a potom RD, uz som si ziadost podala, dostanem automaticky zvyseny RD, alebo musim on poziadat?
dakujem za rady

gapa
23. jan 2010

eviik,
o rodič.príspevok musíš požiadať na UPSVaR a budeš potrebovať jedno potvrdenie zo SP (tlačivo ti dajú na upsvar alebo je na nete). Ak končíš s MD 14.3. a čerpeš dovolenku 19dní, tak za 3/2010 nárok na RD mať nebudeš, lebo nebudeš ani jeden den čerpať rodič.dovolenku. Budeš mať nárok na RP až za 4/2010 odo dna po ukončení čerpania riadnej dovolenky. Počas čerpania dovolenky si považovaná za zárobkovo činnú, čo sa nezlučuje s nárokom na RP. Máš ale za 3/2010 nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške tuším 41eur (25% z 164,22eur)

eviiik
23. jan 2010

ja som uz vsetky ziadosti zaniesla este v decembri, vtedy ked som ziadala tie prispevky na dieta, vtedy som dala aj ziadost o RP aj stym tlacivom zo SP. aj na prispevok na starostlivost o dieta, trebalo tlacivo? tak sa mi zda, ze aj to som brala, uz si presne nepamatam, ale hadam mi z UPSVaR nieco dojde, myslim nejaky dokument.
len to som chcela vediiet ci ten rodicovsky dostanem uz ten zvyseny, alebo potrebujem este raz dat ziadost o zvyyseny RP
dakujem za pomoc 🙂

jozefmihal
23. jan 2010

eviik, ak Vám nárok na RP vzniká až od marca 2010, tak žiadosť o RP podaná v decembri 2009 by mala postačovať (na zvýšený RP). Aj keď jeden pri našej byrokracií nikdy nevie...

vsilvia
23. jan 2010

dobry den, moja otazka na pana Mihala je: v novembri 2009 mal syn 3 roky. skoncila mi rodicovska dovolenka, syn nastupil do skolky. ja som nastupila do prace. syna po tyzdni pobytu v skolke poslali k pedopsychiatrovi , ktory mu diagnostikoval autizmus. toho casu syn chodi do skoly na 2 hodiny 3 krat do tyzdna a ja pracujem 10 hodin tyzdenne. Moja otazka znie: ak ostanem na predlzenej rodicovskej dovolenke so synom mozem nadalej byt zarobkovo cinna a syn ztp moze navstevovat skolku ako doposial? dakujem za odpoved. silvia

eviiik
23. jan 2010

dakujem pekne p.Mihal
tak to skusim nechat tak, a ak by neprisla zvysena, tak sa jej potom budem dozadovat, je to potom mozne?

gapa
23. jan 2010

silvia,
syn môže navštevovať škôlku na max. 4hod. denne, ak ti na UPSVaR uznajú dlhodobo nepriazn. zdr. stav, čo asi pri tej diagnoze nebude problém, aj ked nemám skúsenost.
s tou zárobkovou činnostou pochybujem, že je to možné.

zuzana17
23. jan 2010

Dobrý večer p. Jozef Mihal, prosím Vás neviete ako je to keď robíte ako avon lady? alebo s oriflame? Nie je tam žiadna prac. zmluva, ani dohoda a pod. Ide tam akurát o zľavy z výrobkov, podľa výšky objednávky. Môže to mať vplyv na zvýš. RP? Ja si myslím že nie, lebo je to ako keby som si objednávala z iného katalógu nejaké výrobky a dostala by som na nich nejakú zľavu. Už som sa to tu pýtala, ale nikto mi zatiaľ nedal odpoveď. Ďakujem za info.

vsilvia
24. jan 2010

ahoj gapa, ja som myslela, ze na mna platia zakony z roku 2006. Vtedy mi zacala rodicovska dovolenka. Preto pocas rodicovskej dovolenky som mohla byt zarobkovo cinna, syn nemol chodit do skolky, na papieri bol zdravy. Myslela som si ze je zdravy a ze sa v skolke rozbehne. Nestalo sa tak a preto dufam, ze UPSVAR to bude hodnotit, ako navrat na rodicovsku dovolenku a nie novu rodicovsku dovolenku. Co si myslis ty? A pan Mihal?

betula54
24. jan 2010

zuzana ahoj, pytala som sa na to kolegyn. Tak ak nemas zmluvu ani dohodu, malo by to byt v poriadku.
Nevieme ale na sto percent, az ked bude porada, spytam sa šefky. Nemas ziadny papier, myslim zmluvu a ani zdanovanny pprijem, tak by to vplyv mat nemalo...ale myslim na teba, spytam sa na to.... 😵

betula54
24. jan 2010

vsilvia....ked si si podala novu ziadost o RP ...na zaklade vydaneho posudku o dlhodobo nepriazn. zdrav. stave dietata, budes posudzovane uplne nanovo, to co bolo do ukončenia normlaneho RP je uz ukončene rozhodnutim o odnti RP.
Ak Ty budes zamestnana, cize budes normalne pracovat, tak mozes.....len dieta nemoze byt v skolke.
Teba sa novy RP netyka....ten sa tyka len matiek co maju deti do 2 rokov.

betula54
24. jan 2010

vsivia...ak chces aby dieta v skolke bolo, tak moze byt len na 4 hodiny denne....ale ty vtom pripade pracovat nemozes.

Ak pracovat chces, nemoze byt dieta v skolke.

zuzana17
24. jan 2010

betula ďakujem 😉

vsilvia
24. jan 2010

dakujem betula, este takato alternativa: dieta ztp navstevuje skolku 4 hodiny denne a ja pracujem na dohodu , ktora netrva cely mesiac a som na predlzenej rodicovskej dovolenke. moze byt takato moznost?

darka83
25. jan 2010

Ahojte, viem, že vám budem pripadať ako keby som spadla z marsu ale, kde a ako mám žiadať o ten zvýšený rodičovský príspevok? Treba tam ísť osobne, alebo je na to nejaké tlačivo, ktoré sa dá stiahnuť z netu a stačí im to tam poslať? Ak tak poprosím link. A ešte niečo zamestnaná som v nitre, ale trvalý pobyt mám v trenčíne, tak v ktorom meste a na akom úrade mám o to žiadať? Mám v tom guláš. Poradte, dakujem.

vieraj
25. jan 2010

darka,o rodicovsky ziadas na urade prace, soc. veci a rodiny, v TN je to na Štefanikovej ulici na 2. poschodi, podla pismenka.
Treba ist osobne, lebo ti daju pre zamestnavatela papier na potvrdenie, ze si na RP, teda mne to tak dali. Ale viem, ze davaju aj ine tlaciva, ktore potvrdzuju na socialnej poistovni - Jilemnickeho ulica.
je to asi individualne. kedze mam zamestnavatela socialnu poistovnu, tak som tam bola a kolegyne z okienka mi vraveli, ze take tlacivo, co dali na urade prace mne tam este nevideli, tak som sla za sekretarkou a ona mi to z pozicie zamestnavatela potvrdila.
vyplyva mi z toho, ze kazdemu daju ine tlacivo...ale urcite lepsie urobis, ak sa ti tam neda ist, ked zavolas. aspon budes vediet co a ako. nech sa ti to "povede" 🙂

miskakiska
25. jan 2010

Ahojte holky.Potrebujem súrne poradiť.V 09/08 sa mi narodil syn.Stále som zamestnaná len teraz na rodičovskej dovolenke takže na vyšší RP mám nárok keďže syn ešte nemá dva roky.Posledné 4 mesiace roku 2009 som pracovala na dohodu o vykonaní práce,čo som vtedy mohla.Bola to ale práca len na určitý počet dní, a to podľa toho ako potrebovali aby som prišla.Takže z mesiaca to bolo len nejakých 10 dní.Privyrobila som si síce po strhnutí daní 100 eur ale nie je mi jasné či mi tú daň mali stŕhať.Dokopy som si zarobila za tie 4 mesiace nejakých 420 eur po odčítaní dane.Po novom ale robiť už takto nemôžem aspoň mi to pani na úrade tvrdila.Ale pán Mihál vo svojich odpovediach písal,že sa môže robiť a nepríde sa o zvýšený RP,pokiaľ je v zmluve presne vymedzené od kedy do kedy sa robilo napríklad od 10 do 20 daného mesiaca a takáto zmluva má trvať jeden mesiac.Na ďalší sa musí uzavrieť nová a zase presne vymedziť dátumy.Čítala som to aj na aktuálne.sk zo 14.1.že je to nešikovný zákon a dá sa ľahko obísť a že zmluva má byť potom zmluva o dielo.Jedny tvrdia že sa môže robiť a iný že nie.Tak prosím o radu ako to vlastne je či môžem vykonávať takúto činnosť a neprídem o zvýšený RP.Ďakujem za odpovede veľmi mi pomôžete.

petra1985
25. jan 2010

ahojte baby potrebujem vediet jednu vec.. ked ste isli na urad vybavovat ten vyssi rodicovsky ake papiere vam k tomu dali? Teda ako ta ziadost vyzerala a co vsetko dali k tomu na doplnenie? Lebo som teraz z toho nacisto zmetena dali mi tu istu ziadost aku som vyplnovala ked som nastupovala na rodicovsku......... a k tomu este tlacivo cestne prehlasenie a potvrdenie pre ucely naroku na rodicovsky prispevok.. uz mam nervy na tu nasu sprostu byrokraciu ... bojim sa ci nepochybili a nedali mi nieco ine.... dik za odpoved

petka015
26. jan 2010

caute baby chcem sa opytat ak mi budete vediet poradit mam 20mesacneho syna teraz v januari som nastupila do prace zostane mi rodicovsky prispevok vo vyske 164 eura ci nie??? ked som bola na urade prace zaniest papiere este mi vravela ze ano ale eko citam teraz rozne clanky pise sa ze nie. dakujem za rady

zuzana17
26. jan 2010

petka, ak si nepožiadala o zvýšenie RP, tak by ti mal ostať

zuzapavla
26. jan 2010

Ahojte dievčatá, chcela by som sa s niekým poradiť, či budem mať nárok na zvýšený RP. Pri narodení prvého syna v sept. 2007 som mala nárok na MD, som druhý krát tehotná a termín mám 1.5.2010. Po skončení materskej dovolenky som si platila dobrovolné NP do mája minulého roku (to jest 15 mesiacov) , potom som to prerušila. Viem, že nárok na MD pri druhom dieťati mať nebudem, ale budem mať nárok na zvýšený RP, keďže som si platila dobrovolné NP v období 2 rokov 270 dní - aj keď to nebolo k nástupu na druhú rodičovskú dovolenku? Ďakujem za odpoveď. 😅

simona55
27. jan 2010

ahojte baby, je to pravda ze nam vratia aj za januar ten zvyseny RP myslim tym tych90e ?

gapa
27. jan 2010

petka015, nepíšeš odkedy poberáš RP a či nastupuješ na prac.pomer alebo dohodu.

gapa
27. jan 2010

petka015,
ak v r 2008 a dieťa nedávaš do škôlky a nastupuješ do prac.pomeru, tak ti nárok na RP ostáva, len musíš na UPSVaR oznámiť, kto sa o dieťa stará. Ak nepožiadaš o zvýšený RP, kao píše zuzana, nárok na RP ti ostáva, lebo stále si posudzovaná podla zákona účinného do 31,12,08.

samozrejme odhlášku z dôch.poistenia si musíš podať do 8dní od nástupu do práce/ukončenia čerpania RD. Na odhlášku napíšeš "dátum zániku poistenia" v časti 10 posledný den čerpania RD.

evitkamalicka
27. jan 2010

chcem sa opytat....keby som si zalozila zivnost, mam narok na ten klasicky RP nezvyseny alebo mi ho zoberu? Rodicovsky poberam od 1.10.2008

dzio2
27. jan 2010

tak dnes som bola vybavovatRP vsetko ok takze vo feb by som uz mala dostat ten zvyseny 😉 uvidime

gapa
27. jan 2010

zuzapavla
(už som ti napísala odpoved, no prišiel môj čertík a "tuk" do počítača a vypol ho 🙂 tak snád sa nezobudí skôr

nárok na zvýšený RP budeš mať.
neviem, či plánuješ aj tretie bábo, alebo by si chcela poberať príp. očr, PN počas poberania RP (dá sa aj ked treba dokladovať asi poberanie na UPSVaR)
na tvojom mieste sa prihlásim pred nástupom na MD na dobrov.nem.poistenie (príp. aj poistnie v nezam., ak by si si ho chcela aj neskôr platiť a mať nárok na podporu). Potom ti vznikne nárok na materské zo soc.poistovne z minima t.j. z VZ 319,58eur. Od mesiaca narodenia dieťaťa ti ho na základe žiadosti budú dorovnávať do výšky rodič.príspveku 256eur z UPSVaR. Akú to má výhodu. Toť takú, že budeš počas poberania materksého nemocensky (príp. poistená v nezam.) bez toho, že by si niečo platila. A dni sa ti možno zídu. Nie je na zahodnenie mať stále splnenú podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch. človek nikdy nevie, čo ho čaká.

A z akej výšky?
Ak chceš DNP zrušiť posledným dnom poberania materského, lebo už nechceš platiť, tak je jedno z akého VZ sa prihlásiš.
Ak však chceš príp. poberať nem.dávky po ukončení poberania materského a v r.2011, tak si môžeš stanoviť aj vyšší VZ (ak chceš aj maximu), t.j. taký, z akého si ochotná platiť. Takžiež príp. poistnie v nezam. si môžeš zvoliť podla rozhodnutia (ale to treba byť poistená min. 3 roky v posledných 4-ch pred zaevidovaním). V decembri 2010 môžeš dať potom zmenu účinnú od 1.1.2011 na minimum.
Toto platí podla teraz platného zákona. 😉