Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

kuriatko84
20. máj 2010

tak na toto sa musim este informovat, inak dakujem za info gapa 😉

lalus
20. máj 2010

tiež som počula o viacerých, že si dovolenku nechali a vyčerpali až po skončení RD (zákonník práce je tak postavený, že nevyčerpanú dovolenku môžeš vyčerpať po skončení RD - neprepadne Ti, ale Ti ju celý čas držia 😉 ) a súhlasím s tým, že na adaptačné obdobie dieťatka v škôlke je to na nezaplatenie....

anjelikbobo
22. máj 2010

@gapa To znamená, že nemusím chodiť ani do roboty, stačí si platiť len DNP a budem mať vyšší rodičovský príspevok tých 256Eur.

gapa
22. máj 2010

zvýšený RP budeš mať, ak budeš poberať materské (je jedno či zo zamestnania a či z DNP)

martinka17
25. máj 2010

@akzuzs
to pri príde ako diskriminácia, prečo by ma mal štát nútiť sedieť doma do troch rokov a brať ešte aj hmotnú núdzu?
Podarilo sa to niekde overiť?

denisocka
25. máj 2010

no tak vraciam sa nazad k teme a zas som znechutena.ked som si pre par mesiacmi zistovala tuna aj od iných,či mam narok na 250€ RP tak vraj hej a dnes sa dozviem,že asi nie 😖 http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...

vie mi to niekto normálne vysvetliť ?
pracujem od 2002 kvazy v kuse.
od 11/2007 som bola na MD / tak som z toho prešla na RP ktorý by mal byť do decembra trohto roku,kedy ma syn 3roky.

avšak

teraz v 6/2010 idem na dalšiu MD - a z nej potom na RP na dalšie 3 roky ..... tak mam narok či nemám na 250€ RP do 2rokov??? bo som z toho jelen parohaty

greguska
25. máj 2010

denisocka,
neviem ostatné informácie, ale ak ti vznikne nárok na materské (zo sociálky), tak budeš mať aj nárok na zvýšený rodičák...

denisocka
25. máj 2010

Aha,tak iba pockat

maznacik007
25. máj 2010

denisa.. tvoj pracovny pomer stale trva predpokladam... nebol ukonceny.. ak ano mas narok na materske a po 28 tyzdnoch jeho poberania budes mat narok na RP vo vyske 256 EUR do 2 rokov veku dietata takze nestresuj uzivaj si tehu...

pipera
25. máj 2010

dnes sa cely den neviem dovolat na urad prqce a soc. veci :(
neviete ako je to,ked by som si chcela po materskej dovolenke najprv vycerpat dovolenku a az potom poberat rodicovsky prispevok? mam totizto nijakych 38 dni :(

lalus
26. máj 2010

pipera, môžeš....po skončení MD sa neprihlásiš na RD ale až o tých 38 dní, treba však dohodnúť so zamestnávateľom i UPSVaRom - takže dovolať sa tam budeš musieť 😝 ....ja by som si však na Tvojom mieste tú dovolenku nechala a vyčerpala ju po skončení RD, t.j. po nástupe najmenšieho do škôlky budeš stále ešte 38 dní doma - to môže pomôcť pri prvých náporoch a problémoch 😉

danka35
26. máj 2010

ahojte potrebovala by som radu. Od januára som nezamestnaná a v decembri budem rodit. mám nárok na zvýsený rodičovsky príspevok? pred nezamestnanostou som robila mám odrobených v kuse 11 rokov.

lamada181
28. máj 2010

ahojte neviete mi niekdo poradit
este to sice neviem presne ale ak ano pocula som ze ked ma gynekologicka vypise na ryzikove cize budem pn tak dostanem zvysenu matersku
momentalne som doma na materskej so synom mam tu malu nedostala som zvyseny rodicak
je to pravda alebo co mam spravit aby som dostala zvysenu
prosim poradte

cigaretka5
1. jún 2010

@lamada181 No hlavne si ujasni pojmy-
materska je vyplacana od6 tyzdnov od planovaneho terminu porodu. To ci ju dostanes zalezi na Tom aby si za posledne dva roky
bola poistena v socialnej poistovni- bola si zamestnana a zamestnavatel toto poistenie odvadzal.", bola si zivnostnicka a toto
poistenie si platila alebo so si toto poistenie platila dobrovolne. ak tuto podmienku splnas potom
budeš dostavať
materskú. A po jej skončení vyšší rodičovský príspevok. Kedze si teraz
na md je dôležité vedieť či si na md išla ako zamestnaná alebo nie a či
máš stále platnú pracovnú zmluvu.

lamada181
2. jún 2010

baby dakuejm pekne ale je to uz jedno dnes mi povedali dr ze mi musia zobrat babbtko takze co uz snad nabuduce dale vsetkym dakujem ☹ ☹ ☹ ☹

abbey1
3. jún 2010

Ahojte.Chcem Vás poprosiť o info.Pôrodné to vysoké,ani neviem aká je teraz suma, sa vypláca i pri treťom dietku?Ďakujem

nadhera
3. jún 2010

ano 😉 25 tisic v starej mene.

abbey1
3. jún 2010

Ďakujeme,to poteší.

nadhera
4. jún 2010

verim, mna prispevky na obe deticky tesne minuli. 😒 nevadi, doprajeme inym. tak sa opatrujte . 🙂

majka2303
4. jún 2010

Prosím Vás, môže mi niekto poradiť? Som tehotná a chcem si otvoriť od augusta živnosť. Nárok na materskú nemám, lebo som bola nezamestnaná. Na sociálke mi povedali, že keď budem poberať rodič. príspevok (nejakých 164 eur), tak môžem mať živnosť, ale nesmiem ju vykonávať. Čo to znamená? Musím živnosť pozastaviť alebo ju môžem mať, ale nesmiem z nej mať žiadny príjem? Ďakujem.

gapa
4. jún 2010

aby si mala nárok na RP nesmieš byť zárobkovo činná.

Za zárobkovú činn. podla zákona o RP je činnost, ktorá zakladá nárok na zdanovaný príjem zo závislej činnosti, z podnikania a z inej szčo (podla § 5 a 6 ods.1,2 a5 zákona o dani z príjmov) alebo obdobná činnosť vykonávaná mimo územia SR ....

ako presne to definovať, ti však nepoviem.

jankar27
4. jún 2010

Ahoj Gapa, nevedela by si mi poradit. uz som dlho nebola na tejto stranke, ale rozsirila sa poriadne. S mojou kolegynou mame sro-cku, Ona je momentalne u nas zamestnana ja som na rodicovskej dovolenke. Problem je v tom, ze ked potrebuje volno alebo je PN, tak ju vramci moznosti zastupujem. Ako by sa to dalo spravit, aby keby nahodou prisla kontrola a bola by som tu, aby som z toho nemala problem (mala by som byt nahlasena v soc uz ked robim) . Pocula som, od jednej pani, ze zamestnava maminu dochodkynu na dohodu a vo vykazoch do soc. poist. uvadza nuly, akoze je nahlasena, ale napriklad v ten mesiac nerobila. Nevies ci sa to da urobit aj s so mnou, co som na rodicov. dovolenke. Aky by to malo vplyv na rod. prispevok (256 eur) a dochodkove poistenie. Dakujem za odpoved.

cigaretka5
4. jún 2010

Janka ak by si sa nahlasila do soc poisťovne stracas nárok na príspevok aj keby si mala na vykazovj že zarabas 0

gapa
6. jún 2010

jankar,
nad týmto som už dávnejšie rozmýšlala. A podla môjho názoru, ak nebude v danom mesiaci vykonávať činnosť na dohodu a ani nebude mať za daný mesiac príjem z dohody, tak nemôže byť považovaná za zárobkovo činnú za daný mesiac. Takže by mala mať nárok na RP za daný mesiac. Ale v dohode o prac.činnosti by som uviedla, že mzda /či u dohodárov vlastne odmena bude vyplatená vo výplatnom termíne t.j.do xx.xx.xx nasledujúceho mesiaca, t.j. nie je dohodnuté, že bude odmena vyplatená inak (ako to môže byť pri dohode o vykonaní práce, že vyplatené bude až po ukončení práce). Aby bolo jednoznačné, že ak za daný mesiac nemá odmenu, tak ani nevykonávala v danom mesiaci žiadnu činnosť.
Ale teda nepredpokladám, že na UPSVaR budú mať z toho radosť. MOžno ani nebudú vedieť, ako to robiť. Možno by som v dohode uviedla, že vyplácať sa bude podla počtu odpracovaných hodín, ktorých zoznam predložíš po ukočení mesiaca (resp. toto je možno automatické) a možno takéto niečo alebo nulovú výplatnú pásku, resp. potvrdenie, že si nepracovala v danom mesiaci na dohodubudeš musieť nosiť na UPSVaR za každý mesiac???
Tiež by som bola na to zvedavá.

Nemám skúsenosť s tým, že ak si spoločníčka, či vadí, že nie si zamesnaná v tejto sro.

Ak to zistíš, tak budem rada, ak mi dáš vedieť, ako to dopadlo. Najlepšie na IP, ak teda chceš 😉

marianna26
8. jún 2010

Ahoj Gapa, chcem Ťa poprosiť o radu...
Moja dcérka bude mať 22.6. 2 roky. Od januára som požiadala o zvýšenie RP, takže ešte doteraz poberám 256 eur (ešte mesiac). Od septembra by som rada nastúpila do práce. Malá nastupuje do škôlky a ja by som si rada dala preplatiť tých 25% - príspevok na starostilosť o dieťa, za tie mesiace, ktoré by som mala byť ešte na RD (to si mi ty poradila už dávnejšie...
😉 )
A teraz otázočka...
mám možnosť nastúpiť 2. septembra...to znamená, že by mi ešte za september mohol byť vyplatený RP (164 eur) aj keď 1. 9. je štátny sviatok a práca do ktorej nastupujem nie je na zmeny? Alebo to musí byť pracovný deň, aby mi ešte za mes. sept. bol vyplatený RP?
A vieš mi ešte poradiť ako to je, keď zo zamestnania, kde teraz končím mám ešte starú dovolenku...viem, že je to na mne a na zamestnávateľovi, ako sa dohodneme, ale môžem čerpať dovolenku, aj v období, keby som už nastúpila do nového zamestnania? To by sa vlastne dve pracovné pomery prelínali, ale môže sa to?

Ak môžeš, tak mi prosím odpovedz, budem ti veeeeľmi vďačná..... 🙂

maznacik007
8. jún 2010

aj ked mate ako prijem uvadzany nulu 0 ale ste prihlasena v SP /dohoda a pod../ tak nemate narok na RP ... ja som tak bola a musela som to vybavit tak ze na spetne odhlasili.. inak by som vracala RP /som na RD podla noveho zakona/

takze z ich pohladu si povazovana za zarobkovo cinnu osobu... aj ked nevykazujes prijem

gapa
8. jún 2010

maznacik,
dík za info z praxe. Ak by to bol môj prípad a nepriznali by mi nárok, tak podám odvolanie. Lebo podla mna v tom je zákon o RP dosť jasný (ani príjem, ani činnosť za daný mesiac). Ale netreba zase do toho vrtať, ked sa dá aj inak.

mia1111
8. jún 2010

baby - od veci otázka - keď som na RD tak za mňa štát neodvádza na dôchodkové, však? Viem, že počas MD za mňa štát odvádzal, ale keď som si vybavovala RP, tak som žiaden papier ohľadom dôchodkového nepodpisovala... (už som sa to omylom pýtala aj v inej téme, len neviem, či mi niekto odpovie - tak pre istotu aj tu 😉 )

bibione
10. jún 2010

mia111: od nastupu na MD do skoncenia RD za teba platia 😉