Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

snezka11
17. jún 2010

@lubinka20 všetko sa vypláca mesiac pozadu,
je možné že rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť a tak ti nevyplatili všetko načo si mala nárok,daj vediet ako si dopadla,

enanena
17. jún 2010

standa snezka no ten rozdiel vysiel nejakych 650 €...potom by som kolko platila?

snezka11
17. jún 2010

z toho sa platí 4,40%

lubinka20
17. jún 2010

a to mi mozu dojst peniaze aj neskor za mesiac april?

enanena
17. jún 2010

vyslo mi to okolo tych 30 € na mesiac...

standa82
17. jún 2010

No zo 650 eur je to 4,4% ako ti písla snežka to je 28,6/mesačne

lenkama
17. jún 2010

@lubinka20 -Ahoj,chcela by som sa opýtať na tie papiere,ktoré sa posielajú na UPSVaR aby mamička dostala všetky tie príspevky,príplatky,rodičovský na účet,posielajú sa tie papiere až po narodení bábätka alebo skôr,alebo až keď mamina nastupuje na rodičovskú,keď ju vypíše gynekologička? Ďakujem za radu 🙂

standa82
17. jún 2010

Až keď sa narodí babätko, potrebuješ k tomu RL dieťaťa a na príplatok k príspevku aj potvrdenie, že dieťatko sa dožilo 28 dní.

lili456
17. jún 2010

na socialke mi povedali ze budem dostavat minimalnu matersku ale tym ze som poistena viac ako 270 dni
ze mi bude urad prace doplacat.moc som tomu neporozumela.mate niekto s tymto skusenost?

lubinka20
17. jún 2010

@lenkama ja som vsetky papiere niesla na urad prace az ked sa mi maly narodil a jeden z papierov az ked mal 28 dni

standa82
17. jún 2010

@lili456 ... tým, že si bola nemoc.poistená (dobrovoľne alebo v zamestnaní z minim.VZ), máš nárok na minim.materskú, ale nie je toľko ako rodičovský, ktorý je teraz okolo 7000,- Sk. Takže do tých 7000,- ti budú doplácať.

lili456
17. jún 2010

aha a ako sa to prosim ta vybavuje?a to mi budu doplacat kazdy mesiac alebo ako to je?dakujem

standa82
17. jún 2010

No, na UPSVaR pôjdeš s rozhodnutím zo SP o tom, že akú materskú budeš dostávať a že máš nárok na doplácanie do výšky zvýšeného RP. Na UPSVaR to dajú vypísať tlačivo (ako keby na rodičovský príspevok), vypíšeš a je to. Každý mesiac dostaneš túto sumu až do veku dvoch rokov dieťaťa.

lili456
17. jún 2010

aha.takze ak mi da gynekolog papier na matersku to odnesiem do soc.poistovne a soc.postovna mi da rozhodnutie
ktore odnesiem na upsv.a potom po pol roku treba vybavit rodicovsky prispevok?

standa82
17. jún 2010

@lili456 ...lili, keď ti ešte len dá gynekológ papier na materskú, ako potom vieš, že ti budú doplácať?

standa82
17. jún 2010

@lili456 ... ale áno, gynekológ ťa vypíše na MD, tlačivo zanesieš do SP (pokiaľ si DNP), ak nie si DNP, tak tlačivo dáš zamestnávateľovi. Príde ti rozhodnutie o výške materskej, ak bude menšia ako je zvýšený rodičovský, pôjdeš na UPSVaR s rozhodnutím, hneď, nie po polroku.

lili456
17. jún 2010

bola som si zmenit na socialke priezvisko z dovodu sobasa a hned som sa informovala.ja som teraz v siestom ale som zivnostnik s nimi je to trocha ine.toto mi povedali

standa82
17. jún 2010

No tak potom áno, zanesieš tlačivo o vypísaní do SP a podľa rozhodnutia uvidíš. Pokiaľ si bola minim.270 dní do pôrodu nemoc.poistená, potom máš nárok na materskú. Ak ti však vyjde minim.,menšia ako zvýšený RP, choď s rozhodnutím na UPSVaR.

lili456
17. jún 2010

ano bola som viac ako 270 dni poistena.mam narok na to minimum.podla prijmov.a nevies ako je to z danovym bonusom na dieta?

standa82
17. jún 2010

No tak to neviem, daňový bonus na nášho malého si pripisuje manžel, je živnostník.

lili456
17. jún 2010

aj moj je zivnostnik len neviem postup

standa82
17. jún 2010

Pri ročnom zúčtovaní dávam ekonómke prefotený rodný list a ona už potom počíta a eviduje. A bude mať úľavu aj na teba kým budeš na materskej a rodičovkej, len budeš musieť k ročnému zúčtovaniu manžela priniesť potvrdenie zo sociálnej poisťovne (kým budeš poberať materskú za cca.6 mes.) a z UPSVaR o poberaní doplatku k materskej a potom po cca.6 mes. o poberaní rodičovského. Len povieš, že potrebuješ potvrdenie o ich poberaní manželovi k ročnému zúčtovaniu dane.

lili456
17. jún 2010

to znamena ake ulavy

standa82
17. jún 2010

Bude si môcť z daní odpočítať dieťatko a aj teba.

lenkama
17. jún 2010

@lubinka20 -Aha,takže ešte pred narodím dieťatka si musím ísť po papiere na UPSVaR,vypísať ich a zaniesť až keď bude malé na svete,dobre som to pochopila teda,a s papierom od gynekologičky,keď ma vypíše na nástup na materskú,v mojom prípade na rodičovskú, na sociálne poistenie,aby mi poslali papier, kolko budem dostávať ako rodičovské?

tulipanike
20. jún 2010

ahoj, chcem sa opytat:
teraz som na materskej, akurat si idem davat ziadost na rodicovsky ten zvyseny
planujeme druhe dietatko - chceme zacat snazilkovat cca rok po porode ( rodila som vo februari 2010 )
takze, treba mi platit odvody do soc. poistovne rok pred otehotnenim, aby som zas dostala vyssi rodicovsky? z povodnej prace som dostala pred materskou vypoved, takze teraz som vlastne nezamestnana

dakujem

standa82
20. jún 2010

@tulipanike .... treba ti platiť do SP minim. 270 dní do pôrodu, ale nechaj si tam aj nejakú rezervu (keby niečo). Takže začni si platiť aspoň mesiac pred snažilkovaním. Ak chceš získať aj max.materskú, musíš si platiť z max.VZ, ktorý je myslím teraz od 1.7. schválený na cca. 1116 eur. Pokiaľ ti ide len o zvýšený RP, tak ti stačí platť si z minim.VZ, ktorý je 319 eur a tým pádom dostaneš aj minim.materskú.

tulipanike
21. jún 2010

@standa82 dakujem velmi pekne, aj som si myslela, ze to tak je, len som si to chcela overit 🙂
a s tou zvysenou materskou si to este premyslim, uvidime .-)

petasab
22. jún 2010

ahoj holky, chci se zeptat, mam rodicak jeste podle starych podminek...muzu si zazadat o ten vyssi(pracovala sem na sk),jen potrebuju vedet do kdy si o to muzu pozadat. nekde sem cetla, ze do konce juna...myslite, ze mi ho priznaji i kdyz si pozadam az v juli???a nebudu ho chtit doplatit od toho januara, od kdy je to v platnosti?
diky za odpoved

standa82
22. jún 2010

@petasab ... môžeš požiadať o zvýšený RP do dvoch rokov veku dieťaťa a požiadať treba do konca júna.