Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

kocurko1
13. jan 2010

Malamamicka, uvedomela som az az. A OK uz Ta nebudem urazat, ak to tak vyznieva. Aspon si dala najavo, ze ozaj nieco riesis ohladne Prispevku. Zabudni, co som to Tebe napisala.

frantapierko
13. jan 2010

dobry den mam malu otazočku včera sme sa s manželkou dozvedeli že ked všetko dobre dopadne tak v auguste budeme mať dieťa(25.8-2.9).manželka bola za posledne 3 roky zamestnana len 1 rok (12.10.2008-12.10.2009)predtym bola na urade prace. Minuly rok si začala platiť od 1.11.2009 dobrovolne poistenie,lebo jej to poradila kamaratka aby vpripade tehotnosti mala zvyšenu matersku.Ako je to s tymi 270 dnami počita sa to za posledne dva roky alebo je to presne 270 dni pred nastupom na matersku,tam by nam asi chybali 2 až 3 tyždne a neda sa to doplatiť tie chybajuce dni od 13.11-1.11.2009.vopred vdaka za odpoved

malamamicka
13. jan 2010

som matka,,,,ako ty a kazda ina,,,vies vela ludi mi povedalo ze musim prvy pol rok poberat iba matersku,,,,tych 17oeury,,,,ze az potom mozem mat ten zvyseny prispevok,,,,,,ja len aby som mala matersku,,,a ten zvyseny prispevok,,,,som robila do 8mes..ako casnicka...len pre to aby som dala malinkemu viac,,,,taka som matka....a ty este jedna ma tu urazate uvedomte sa.

meusicka
13. jan 2010

pomoc surne.... poradte niekto co mam robit. nejak mi nikto nepovedal, ze sa ma o rodicovsky po ukonceni materskej poziadat. na soocialke som sa prihlasila ze idem na rodicovsku ale ani tam mi nic nedali, ziadne potvrdenie nic. bola som v domneni ze rodicak mi chodi a teraz ked som si dala ziadost o zvysenie sa zistilo, ze ni nic neplatia. ano som asi krava, ze som si na ucte neskontrolovala, ale co mam robit stalo sa. ako teraz postupovat. ak si dam ziadost, vyplatia mi spatne rodicovsky, mala som dostavat od jula 2009. poradte prosim co alebo na koho sa obratit.

Prosom prosim, som zufala, asi ma s tou byrokraciu privedu do hrobu

kompromis
13. jan 2010

ahoj meusicka.co najrichlejsie chod na upsvar a poziadaj si on.myslym ze by ti to mali spatne doplatit.len neviem presne kolko to spatne plati.skus to.

alionuska
13. jan 2010

Ahojte prosim vas o radu.Mam 5 a pol rocnu dceru,na ktoru som brala do narodenia najmladsej dcery rodisovsky prispevok,ale len tych 21eur,a stat mi platil vsetky odvody.Lebo ked mala dcera 3roky narodila sa mi sice dalsia ale ta po narodeni zomrela,preto som si vybavila,ze som matka starajuca sa o dieta do 6 rokov. Teraz v oktobri sa mi narodila ta dalsia dcerka a dali mi rodicovsky prispevok...len teraz neviem,ci kvoli tomu zvysovaniu mam ist osobne na ten urad a poziadat o jeho zvysenie,alebo mi to zvysia automaticky...prosim ak niekto vie,poradte mi...nepracovala som nikde.DAKUJEM moc za kazdu radu! 🙂

standa82
13. jan 2010

Alionuska, pokiaľ ti trvá PP, máš nárok na zvýšený RP a musíš si oň sama požiadať. Pokiaľ si ale nezamestnaná, nárok na zvýšený RP nemáš.

standa82
13. jan 2010

Ináč, pokiaľ si poberala materskú na dcérku, máš na zvýšený RP nárok.

kisska
13. jan 2010

alionuska - ak si nepracovala (a nebola ani DNP), nebudes mat na zvyseny RP narok.

frantapierko - 270dni nemocenskeho poistenia sa hlada v dvoch rokoch pred porodom, takze ak manzelke aj nadalej trva DNP, bude tuto podmienku splnat. Splna ju aj teraz. Ak som si to spravne spocitala, nie ste este v 8tt, takze si este vies ovplyvnit aj vysku materskej, ak si este neplatite to DNP z maxima. Ak sa do 8tt (cim skor tym lepsie) odhlasi a na druhy den nanovo prihlasi s novym - maximalnym vymeriavacim zakladom 1084€, stihne podmienku trvania NP 26tyzdnov pred nastupom na MD a bude mat narok na maximalnu matersku 😉

kompromis
13. jan 2010

poradte mi pisem znova.mam kamaratku ktora ma dcerku ked mala mala dva roky tak otehotnela a narodil sa jej syn matejko.pocas materskej a rodicovskeho prispevku nepracovala.ma narok aj ona na zvyseny rodicovsky prispevok?prosim poradte jej.

kisska
13. jan 2010

kompromis - ak jej netrva PP(spred prvej materskej), ani nebola DNP, tak narok mat nebude...

lilyk
13. jan 2010

ahojte, prave som sa vratila z upsvar na Junackej v BA, len pre info kto ziada zvyseny RP...tlaciva maju, staci hodit podpis a dnesny datum...ziadne potvrdenie, ani OP, moze vas zastupit aj manzel 😉

alionuska
13. jan 2010

Vidite baby,tak uz som z toho uplny jelen... ja tam radsej asi aj tak vybehnem osobne...ale dakujem vam aj tak! 😉

addaa
13. jan 2010

Pán Mihál som sa z chuti zasmiala na príspevku od Vás o kamionistoch. 🙂 No maminky inšpiráciu teda máme....

rencab
13. jan 2010

ahojte, a ja som si to tu trosku citala a tiez som z toho jelen uz 🙂 ja mam 4,5 rocneho syna a druhy ma 15mesiacov medzi materskymi som robila 2 mesiace lebo starsi mal v juny 3 a mladsi sa narodil az v oktobri matersku som dostavala a teraz poberam rodicovsky...budem mat narok na ten zvyseny?

tin007
13. jan 2010

meusica, RP ti doplatia spatne za 6 mesiacov, takze ak pocitam, mala by si to stihnut, resp. mozno (neviem isto) ho nedostanes za jul. utekaj rychlo na upsvar este tento tyzden, urcite budes potrebovat rl dcery (aj kopie si urob), potvrdenie zo soc. poistovne, ze si poberala md a neviem co este (tusim chcu vidiet bud vypis z uctu alebo karticku k uctu z banky, aby si spravne opisali cislo uctu). a ziadala si si vobec o ten prispevok pri narodeni dietata a priplatok k prispevku (spolu to vychadza cca 25tis)?

tin007
13. jan 2010

sasenka otazka je, ci poberats MP (ci si na materskej alebo nie), ak poberas uz RP, tak asi nemas narok na materske. ak si RP zacala poberat minuly rok (vo vyske 164,22 E alebo tak nejako 164 a nieco), treba o zvysenie RP poziadat, automaticky ti ho nezvysia

tin007
13. jan 2010

ospravedlnujem sa, posledny prispevok z 14.50 si prosim vobec nevsimajte, zle som si precitala meno a este aj otazku, este raz sorry.

zuzickai
13. jan 2010

Pozdravujem všetkých chcela by som sa spýtať či by niekto z Vás by m nevedel poradiť 15.12 2009 mi skončila materská.Uvažujem o 2 dietati ale nviem či by mi patril ten nový vyšší príspevok.Neviete ako to je pred materskou som nepracovala.Dakujem za odpoved ked mi môže niekkto poradiť bola by som rada

zuzickai
13. jan 2010

Poberala som 3 roky rodičovský príspevok

emjee
13. jan 2010

zuzickai ak si zacnes platit dobrovolne nemocenske poistenie (hned nie az budes uz tehotna) alebo sa zamestnas - cize budes aspon 270 dni pred porodom nemocensky poistena - budes mat narok na materske (28 tyzdnov) a takisto na vyssi rodicovsky (od ca. 6 m do 2 r dietata)

emjee
13. jan 2010

jaj nedala som ciarky a je to zavadzajuce, takze este raz - s dobrovolnym np treba zacat ihned, necakat kym budes tehula, lebo by ti nevyslo tych 270 dni

emjee
13. jan 2010

rencab kedze si na mladsieho dostavala matersku, mas narok aj na vyssi rd 😉

ikke
13. jan 2010

cicacoolova • Dnes o 16:25
chcem sa spytat prečo nezvyšia všetkym matersku,ale iba niektorym?da sa vyžit z materskej ked nepracuje aj manžel?podla mna nie!164euro je velmi malo,aby sme dali dietatu všetko čo potrebuje.ved len plienky stoja 12euro a kde je ešte oblečenie a strava?ako som si mala platit nemocenske poistenie ked som nemala z čoho?keby som mala taky plat ako vo vlade tak by som sa vobec nestažovala,ake ja som skromna mne by stačilo aj 250euro,ale ich nemam tak čo mam robit z čoho mame žit?dakujem Maria.

tin007
13. jan 2010

cicacoolova tuto otazku treba polozit ministerke Tomanovej (napr. jej posli mail na niektory z kontaktov uveenych http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...)

lucka134
13. jan 2010

Mne dnes na urade povedali ze mi peniaze nevyplatia vo februari, ale az ked prevezmem nejake rozhodnutie, viete niekto o tom nieco?

betula54
13. jan 2010

lucka134....ano, ked si si podala ziadosť o zvyšený RP, tak do 30 dni Ti vystavia rozhodnutie...vzory este nemame. A po nadobudnuti právoplatnosti toho rozhodnutia Ti budu peniaze doplatene.

betula54
13. jan 2010

cicacoolova...si na zlej adrese, treba sa obratit vyššie, nie si sama kto si kladie takuto otazku.
Odpoved treba hladat u Tomanovej.

betula54
13. jan 2010

rencab...ak si poberala na synceka matersku z poistovne, mas narok aj na zvyseny RP.

alionuska
13. jan 2010

Tak ja som dnes volala na urad..preistotu a pani mi povedala,ze ja narok na zvysenie nemam,nakolko som nepracovala...ale nemocenske poistenie,socialne a dochodkove mi platil doteraz stat a aj tak mi nedaju...tak to je pekne,ze? Akoby deti zien,ktore nepracovali menej zledli,ako tie,ktorych mamicky pracovali aj pred materskou dovolenkou.... 😖 😖 No co uz...nepokakam sa z toho..ale je to tak trochu nespravodlive,nemyslite????Mali dat kazdej matke o tych par eur viac a hotovo...