Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

maznacik007
29. sep 2009

nie je to schvalene.. a uvidi sa co bude. momentalne sa bude rokovat o navrhu rozpoctu.. a podla mna to urobia podal toho.. ale neverim ze ho zvysia plosne.. to by sa potom mnohym neoplatilo vobec ist robit.. a len deti rodit...

carodejnica
29. sep 2009

Aktuálna novinka - 30.9. t.j. zajtra sa ma na vláde prerokovať návrh zákona o rodičovskom príspevku !
Všetko si môžete naštudovať na nižšie uvedenom linku, dá sa tam aj zistiť, ako sa ministerstvo vysporiadalo s pripomienkami.
http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/E9E...

Ja som to ešte nestihla 100% naštudovať, ale stále platí návrh, že rodičovský príspevok bude 256 eur mesačne do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom dieťa dovŕši dva roky veku, ak sa oprávnenej osobe pred vznikom nároku na rodičovský príspevok
a) vyplácalo z dôvodu riadnej starostlivosti o toto dieťa materské, alebo
b) sa nevyplácalo materské, bola v posledných dvoch rokoch pred narodením tohto dieťaťa najmenej 270 dní nemocensky poistená.

Postup je teraz taký, že ak návrh zákona schváli vláda na zajtrajšom rokovaní, tak sa zákon posunie do parlamentu na schválenie a až POTOM bude platiť. Ja ten legislatívny proces priebežne sledujem, takže vás môžem priebežne informovať v akom je to štádiu.

babulka123
29. sep 2009

carodejnica to bude skvele.. dakujeme za kazdy jeden postreh.
a samozrejme pevne verim ze sa to uzakonik.. hehehe matersku mam do 30.12.2009 takze ma to velmi zaujima..

olifcek
30. sep 2009

carodejnica to je super...snad to prejde...

mne s apaci, ze to i obmedzia, ved rmovia by mali deti este viac, nakolko by sa im to skutocne oplatilo...niezeby teraz nie....ved z penazi, co dostanu, neplatia vobec nic....zatial, co riadny spoluobcan plati najom, energie, inkaso, telku, jedlo i oblecenie pre deti, ak uz nie i na seba.... ☹ grrrr

nada.hope
30. sep 2009

Ahojte,.............. ja uz sice pracujem, ale v pripade zvysenia RP rozmyslam o navrati na RD. A co sa tyka tej diskriminacie..........
Nie je to take lahke, ziadne dietatko po prichode na tento svet by nemalo trpiet za rodicov, ci biele alebo inej pleti, ale je fakt, ze nasi romsky spoluobcania by to znacne vyuzivali, samozrejme nehadzem ich vsetkych do jedneho vreca, pretoze su aj slusni romovia.
a je fakt, ze ak nezaplati najom biely tak ho vyhodime,..........ale "rom" je asi zakonom chraneny a tomu este aj postavime domcek, nech chudacic netrpi a nema to take tazke na tomto svete.
Takze ja som za aby bol rozdiel v rodicovskom aspon tak ako to navrhlo ministerstvo.

meggietn
30. sep 2009

Ahojte, dúfam, že to schvália 😒

maznacik007
30. sep 2009

no dufam ye to schvalia.. takto.. uz to tam opravili a teraz by mal vzniknut narok aj nahradnym rodicom na to zvysene rp ak teda pracovali.. tak uvidime... aj ked nas sa to dotkne len par mesiacov...

elienka
30. sep 2009

Tak zrovna som v rádiu počúvala, že to vo vláde schválili

misiatkos
30. sep 2009

je pravda že medzi dvomi materskými musím mať dva roky odpracované aby som dostávala vyšší rodičovský príspevok?

alusha
30. sep 2009

nemusis mat odpracovane dva roky, ak si na rodicovskej dovolenke a tvoj pracovny pomer nadalej trva, to je aj moj pripad 🙂

tilly
30. sep 2009

ježišku a keby sa bude vedieť, či to prešlo? lebo teoreticky nárok na materskú mám, ale mala som také malé odvody, že sa mi to neoplatí, ale kebyže mám potom dostávať vyšší rodičák, tak by som si uplatnila aj materské... tak teraz čooooo????

takže na rodičovskej môj pracovný pomer stále trvá (ak som nedala výpoveď) a odvody mi platí štát? dobre som to pochopila?

jaja257
30. sep 2009

no super, aspon nieco pozitivne.
A este som chcela nieco k tejto teme. Ja nezavidim nikomu nic. DOprajem zvyseny prispevok vsetkym mamickam, ale jedno viem presne, romske mamicky (nie vsetky) urcite neminaju prispevok na deticky a teda v tomto jedinom pripade som za rozne vysky RP.

tilly
30. sep 2009

jaja, veď preto to tak asi robia, aby motivovali ženy rodiť, ale zas aby sa to nezneužívalo...

tilly
30. sep 2009

ale niekto argumentoval tým, že rodičovský príspevok nemôže byť viazaný na materské, lebo to je iný druh dávky... tak teraz ako?

misiatkos
30. sep 2009

ja už som po materskej rok v práci ale kolegyňa ma presviedča že aby som dostala vyšší rodičovský musím mať odpracované dva roky

alusha
30. sep 2009

nie nemusis mat opracovane dva roky, staci 270dni pred porodom dietatka a to uz zrejme mas

alikaa
30. sep 2009

Ahojte, ako to je v pripade, ze pocas rodicovskej dovolenky mi z prace poslu list, ze mi z organizacnych dovodov zrusili miesto, cize ked sa budem chciet vratit (ked mi skonci rodicovska dovolenka), mi daju odstupne. Ked pocas tejto rodicovskej porodim dalsie dieta, tak ako sa to bude brat? Budem stale akoze zamestnana, az kym mi neskonci dalsia materska a rodicovska? Budem mat stale narok na ten zvyseny prispevok, ked som ho mala pri prvom dietati? Zatial to moj pripad nie je, ale uz takto vypiekli s 3 babami v nasej praci, tak predpokladam, ze somnou vypecu podobne.

alikaa
30. sep 2009

Alusha, cize medzi dvoma detmi treba pracovat, aby sme mohli dostat ten zvyseny prispevok? Alebo ked som s prvym dietatom na materskej a potom rodicovskej dovolenke, treba doplacat na nemocnske poistenie? som z toho magor

alusha
30. sep 2009

ked ides v priebehu rodicovskej dovolenky na druhu matersku dovolenku, a si stale zamestnana, tak narok na materske mas... ale neviem ako je to v tvojom pripade, ked ti zrusili miesto...

alikaa
30. sep 2009

Zrusili ho takto 3 mojim kolegyniam co odisli na matersku, este sa zatial ziadna nechysta vratit. V liste im napisali, ze ked sa budu chciet vratit, resp. im skonci rodicovska dovolenka, dostanu bud odstupne alebo "mozno" ponuknu ine miesto. Takze kvazi toto este asi nie je vypoved, neviem ako sa to berie. Kedze si myslim, ze ja dopadnem podobne, tak by som rada dopredu vedela co a ako.

tilly
30. sep 2009

musíš mať zaplatených 270 dní odvodov, nie?

ja to mám teraz tak (akurát dnes som si to rátala)
122 dní mám odpracovaných 09/2008 (8.9.2009) - 02/2009 (od februára som szčo, čiže si odvody tento rok neplatím, ma zamestnávateľ odhlásil 28.2.2009)
rozhodujúce obdobie by malo u mňa byť 11/2007 - 11/2009 (tie dva posledné roky)
do 08/2008 (30.8.2008) som bola na rodičovskej, čiže mi to vychádza 309 dní, že mám zaplatených...

rátam to správne??? vie mi nekto poradiť?

rátajú sa kalendárne dni, alebo fond pracovného času?
lebo kalendárnych dní je tam dosť, toto som rátala podľa kalendára fondu pracovného času...

ozaj, nástup na materskú by som mala mať 29.9. (čiže včera), ale ešte som si nebola nárokovať na materské, nebola som v sociálnej poisťovni, môžem si sama určiť, že chcem neskorší nástup na MD? lebo skôr ísť nemôžem, ešte mám robotku
😅

alusha
30. sep 2009

alikaa, myslim, ze to nie je vypoved, ved pocas rodicovskej dovolenky vypoved dat nemozu, cize aj keby si taky list dostala a isla na druhu matersku, podla mna by si mala mat normalne narok na materske... aj ked zase pred nastupom na druhu MD ti musi zamestnavatel uviest pravdepodobne vymeriavacie zaklady, z ktorych sa ti bude pocitat materska

alusha
30. sep 2009

tilly na matersku by ta mal vypisat lekar 6 tyzdnov pred porodom, sama si to asi nemozes urcovat, ale to si nie som ista

nika2007
autor
30. sep 2009

* Poslať e-mail
* Vytlačiť článok
* Pridať do obľúbených
* Diskusia k článku
* facebook.com
* vybrali.sme.sk
* twitter.com
* del.icio.us
* linkedin.com

Tip redakcii

Diskusia
Diskutujte o článku!

*
DVD: Najväčšie hity 1965
Kvalitne namiešaný retro koktejl
*
DVD: Genesis
Ich skvelý Songbook
*
DVD: Rákosníček a povetrie
Animovaný seriál pre najmenších
*
DVD: Prebuď sa, špión!
Zradcu treba hľadať vo vlastných radoch

Mamičky sa môžu tešiť! Rodičovský príspevok má vzrásť na 256 eur

Dnes 13:03

Rodičovský príspevok pre rodičov by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť do dvoch rokov veku dieťaťa zo súčasných 164,22 eura na 256 eur.

Ilustračné foto Autor: Archív

Rodičovský príspevok pre rodičov, ktorí sa rozhodli pre osobnú starostlivosť o dieťa, stratili svoj pracovný príjem a spĺňajú podmienky nároku na materské, by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť do dvoch rokov veku dieťaťa zo súčasných 164,22 eura na 256 eur. Vyplýva to z návrhu zákona o rodičovskom príspevku, ktorý v stredu schválila vláda. Po dvoch rokoch veku dieťaťa do jeho troch rokov by táto dávka mala klesnúť na 164,22 eura.

Rodičia, ktorí dostávali rodičovský príspevok pred 1. januárom 2010, teda pred navrhovanou účinnosťou zákona, v pôvodnej výške, budú musieť o príspevok v sume 256 eur požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. "Rodičovi sa dáva možnosť a je na jeho rozhodnutí, či úrad práce, sociálnych vecí a rodiny písomne požiada o posúdenie nároku na rodičovský príspevok podľa nového zákona," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Rodičia, ktorí boli pred narodením dieťaťa nezamestnaní, resp. pracovali len krátkodobo, dočasne a nesplnili podmienky nároku na materské, by mali od januára budúceho roka rodičovský príspevok poberať naďalej v súčasnej výške 164,22 eura so zachovaním jeho valorizácie v závislosti od zmeny životného minima. "Zavedenie tohto zákona si vyžiada v roku 2010 výdavky v sume približne 278,2 mil. eur, v roku 2011 asi 301,65 mil. eur a v roku 2012 približne 311,33 mil. eur," konštatuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Rodičovský príspevok navrhuje ministerstvo poskytovať len rodičom, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť. Rodičia, ktorí sa rozhodnú pre vstup alebo návrat na trh práce ešte pred skončením nároku na rodičovský príspevok, by mali mať nárok na nový jednorazový príspevok vo výške 25 % sumy poberaného rodičovského príspevku.

"V prípade, ak rodičovi, ktorému bol jednorazový príspevok poskytnutý, vznikne z dôvodu osobnej starostlivosti o dieťa opakovane nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa tento poskytovať vo výške 75 % zo sumy rodičovského príspevku za príslušné kalendárne mesiace," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí. Za rodičov, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a ktorým sa bude poskytovať rodičovský príspevok, bude aj naďalej platiteľom poistného na starobné dôchodkové poistenie, invalidné poistenie a zdravotné poistenie štát.

Rodičovský príspevok sa od začiatku septembra tohto roka zvýšil z pôvodných 158,67 eura na súčasných 164,22 eura. Táto štátna dávka sa každoročne zvyšuje o rovnaké percento, o aké od 1. júla v rovnakom roku vzrástlo životné minimum. V tomto roku sa životné minimum upravilo smerom nahor o mieru rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností, teda o 3,5 %.

Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala k tomu, že "bude presadzovať postupné zvyšovanie rodičovského príspevku v časovom horizonte do roku 2010 tak, aby saturoval stratu pracovných príjmov rodiča aspoň na minimálnej úrovni“. Rodičovský príspevok sa počas súčasnej vlády zvyšoval vždy v septembri podľa zákonného mechanizmu, ktorý sa zaviedol ešte pred nástupom terajšieho kabinetu. Počas štyroch zvyšovaní rodičovského príspevku za súčasnej vlády sa táto dávka upravila smerom nahor celkovo o 717,30 Sk (23,8 eura).

nadhera
30. sep 2009

to je este stale len navrh, este nepresiel parlamentom a tam sa moze este vselijako doplnovat, menit a pod.
a este aj ked prejde parlamentom, musi ho odsuhlasit prezident, musi vyjst v zbierke zakonov a potom moze platit

czechzuzanaba
30. sep 2009

holky, a jak to je, kdyz mi pocas doby, kdy mi bude bezet materska, vyprsi v praci smlouva na dobu urcitou? To pak dostanu ten vyssi rodicovsky, ci ne?

nadhera
30. sep 2009

este k tomu mojmu - toto preslo vladou dnes

alusha
30. sep 2009

ak si pred materskou bola 270 dni nemocensky poistena a mas narok na materske, tak ano

czechzuzanaba
30. sep 2009

alusha - takze nevadi, ze v podstate v dobe, kdy budu pobirat rodicovsky uz budu nezamestnana? Diky moc.

Vim, ze to jeste neproslo, jen se tak informativne ptam. Mohlo by to projit, bylo by to fajn. 🙂